فیلم/ مستندی که ثریا از شهید حججی ساخت

قرار است عملیات تبادل در یکی از مناطق صحرای سوریه انجام شود. در این منطقه یکی از اسرای مقاومت در برابر خروج این کاروان آزاد می شوند و پیکر دو شهید لبنانی و شهیدحججی تحویل نیروهای مقاومت می‌شود.

سرویس جهان مشرق - از ساعات آغازین تسلیم شدن عناصر گروه تروریستی داعش در ارتفاعات شرق لبنان، مقدمات اولیه برای انتقال حدود ۶۷۰ نفر از آخرین مناطق تحت کنترل داعش در منطقه حلیمة قارة به منطقه البوکمال در دیرالزور واقع در شرق سوریه آغاز شده است. از بین کسانی که باید این مناطق را ترک کنند، ۳۳۱ نفر غیر نظامی و تعدادی از اعضای خانواده‌های تروریست‌های مستقر در منطقه هستند که از این میان ۱۱۲ نفر از اردوگاه آوارگان در عرسال خارج شده اند. ۳۰۸ نفر دیگر عناصر مسلح هستند که تنها با سلاح‌های انفرادی خود سوار اتوبوس های دولتی سوریه می شوند و منطقه را ترک می کنند. در این منطقه ۲۶ زخمی نیز توسط ۱۱ آمبولانس منتقل می شوند. عصر دیروز کاروان عناصر تروریستی از اتفاقات منطقه قلمون غربی به سمت شرق سوریه حرکت کرد و با عبور آنها از گذرگاه الشیخ علی – الرومیات حضور عناصر تروریستی مسلح در طول مرزهای لبنان و سوریه به پایان رسید. این کاروان در حال حاضر به بادیه شرق سوریه رسیده و منتظر اقدامات بعدی برای انجام عملیات تبادل هستند.

اتوبوس های حامل داعشیان در راه T۲ تدمر ومحل تبادل یک اسیر و  پیکر شهیدحججی و دو شهید حزب الله

گرچه اتوبوس تروریست ها از مناطق تحت سلطه دولت سوریه عبور می کند، قرار است عملیات تبادل در یکی از مناطق صحرای سوریه (بادیه الشام) انجام شود. در این منطقه یکی از اسرای مقاومت در برابر خروج این کاروان آزاد می شوند و پیکر شهدایی از مقاومت لبنان و سوریه و همچنین پیکر شهید محسن حججی تحویل نیروهای مقاومت می شود. آزمایش دی ان ای برای شناسایی پیکرهای شهدا در این منطقه انجام می شود. آزادی پیکر شهید حججی بعد از رسیدن تروریست ها به تدمر صورت خواهد گرفت.

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی دیشب خود در این رابطه گفت که حزب الله در گفت‎وگو با داعش شرط گذاشته که پیکر همه شهدای اتباع مختلف را به مقاومت تحویل دهند. مرحله اخیر توافق جرود بین حزب الله لبنان و داعش مربوط به تحویل پیکر شهدا و اسیر حزب الله است. وی ادامه داد: تنها اسیر ما احمد المنیر معتوق است و هیچ اسیر سوری، ایرانی و عراقی نزد تروریست‎ها وجود ندارد و آنها پیکر شهدا به جز پیکر دو لبنانی و یک ایرانی را در صحرا رها کرده اند. ما با آزادی زندانیان از زندان رومیه، صراحتا و به صورت مستقیم مخالفت کردیم.

نصرالله: پیکر شهید حججی را تحویل می‌گیریم

اهمیت راهبردی عملیات عرسال

تروریست‌های داعش گرچه در منطقه عرسال محاصره شده بودند، اما موقعیت ژئوپلتیک منطقه برای عناصر داعش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. این منطقه ، منطقه‌ای کوهستانی است که در موازات مرزهای سوریه قرار دارد. کوه های عرسال، غارها و مخفیگاه هایی دارند که عناصر مسلح می توانند در آن ها مخفی شوند و به همین دلیل بود که پیروزی سریع نیروهای مقاومت در عملیات فجر الجرود در عرسال برای پیگیری ‌کنندگان تحولات امنیتی منطقه به ویژه رژیم صهیونیستی غافلگیرکننده بود و به ترس و وحشت این رژیم از تجربه بالای مبارزاتی حزب الله افزود.

عرسال علاوه بر اینکه کانون ناامنی و لکه ننگ لبنان از جهت حضور آزادانه تروریست ها در آن بود، از این جهت اهمیت داشت که در استان بعلبک واقع شده و این استان در واقع یکی از کانون‌های حضور و نفوذ حزب‌الله لبنان است.

یکسره شدن حضور نظامی تروریست ها در عرسال می تواند حیات خلوت این گروه ها در خاک لبنان را از بین ببرد. به همین علت بود که ارتش سوریه نیز نبرد عرسال را برای خود مهم می دانست، زیرا در نتیجه آن جلو امدادرسانی به تروریست های داخل سوریه گرفته می شد.

راهبردی ترین نتیجه ای که عملیات ضد تروریستی عرسال داشت، هماهنگی های امنیتی بوجود آمده بین حزب الله لبنان و ارتش این کشور و ارتش سوریه بود. رژیم صهیونیستی از ابعاد این هماهنگی وحشت زده شده و اعتقاد دارد این روند مستقیما بر اسرائیل تأثیرگذار است.

روزنامه صهیونیستی اسرائیل هیوم در این رابطه می نویسد که همکاری عملیاتی کنونی بین ارتش لبنان و جزب الله و ارتش سوریه می تواند روند تحولات سیاسی لبنان را دستخوش تغییر کند. به نظر می رسد ایستادگی دولت بشار اسد و موفقیت های نظامی آن در برابر عناصر مسلح باعث ارزیابی مجدد تصمیم سازان بیروت در تصمیمات خود شده است.

این روزنامه صهیونیستی می افزاید که کنترل ارتش سوریه و حزب الله در مرزهای لبنان و سوریه با عامل دیگری در عملیات استراتژیک ایران جهت هم گرایی جغرافیایی بین تهران و بیروت تکمیل خواهد شد ، لذا استقرار این نیروها می تواند تهدیدی استراتژیک برای اسرائیل به شمار آید.

صهیونیست ها مدعی هستند موفقیت عملیات کنونی باعث تسلط حزب الله و ارتش سوریه در مرزهای مشترک لبنان و سوریه می شود. و تلاش های شکست خورده این رژیم برای جلوگیری از انتقال تجهیزات پیشرفته از سوریه برای حزب الله لبنان را برای تل آویو با ابهام و پیچیدگی های بیشتری همراه می کند. علاوه بر این ها صهیونیست ها وحشت دارند که عملیات هماهنگ و مشترک مذکور در آینده نزدیک ضد این رژیم نیز صورت گیرد.

رضایت عمومی و امنیت همگانی از وجود سلاح حزب الله در لبنان مولفه ای بود که با انجام دو علمیات بزرگ ضد تروریستی در مرزهای شرقی این کشور محقق شد. به این ترتیب دیگر هیچ گروه داخلی و بین المللی نمی تواند موجودیت سلاح حزب الله یا نقش فعال مقاومت در معادله طلایی سه جانبه استراتژی دفاعی لبنان را نادیده بگیرد و کسی از میان افکار عمومی لبنان این سلاح را برای امنیت کشور مخرب نمی داند. به این ترتیب بحران سوریه که تا چندی پیش رژیم صهیونیستی آن را فرصتی برای خود می خواند، با افزایش توان نظامی و مبارزاتی حزب الله و اتحاد هر چه بیشتر طرف های محور مقاومت به تهدیدی امنیتی و موجودیتی برای این رژیم تبدیل شد.  

تروریست‌ها راهی برای فرار ندارند

عناصر مسلح تروریستی محاصره شده در مرز لبنان و سوریه به صورت موقت توانستند جان خود را نجات دهند. همان طور که سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد، آنها در شرایطی نبودند که بخواهند برای نیروهای مقاومت و مذاکره‌کننده لبنانی شرط تعیین کنند. لذا در ازای آزادی یک اسیر حزب الله و تحویل پیکر شهید حججی و دو شهید دیگر مقاومت لبنان جان خود و خانواده را برداشته و از مهلکه عرسال فرار کردند و نتوانستند حامیان خود را از زندان های لبنان آزاد کنند. طبعا آزادی پیکر شهید حججی یکی از مطالبات اصلی ایران در ازای خروج تروریست ها از عرسال بود و آنها به این علت بود که مجبور شدند پیکر این شهید ایرانی را تحویل دهند.

البته این فرار، راه فرار نهایی آنها نیست. مناطق مختلف تحت کنترل تروریست‌های داعش در سوریه بویژه البوکمال در شرایطی نیست که بتواند برای دراز مدت آنها را از دست مدافعان تمامی ارضی سوریه در امان نگه دارد. عناصر داعش گرچه به این ترتیب چند روزی زمان برای خود خریدند، اما باید تصمیم نهایی خود را بگیرند و بین تسلیم شدن یا مرگ حتمی یک گزینه را انتخاب کنند.

عکس پروفایل همسر شهید محسن حججی پس از خبر دیشب سیدحسن نصرالله

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 39
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 9
 • یزدگرد IR ۱۶:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  11 25
  اگر جسد را ندادند چی؟ اگر دادند اما صحت جنازه تایید نشد چی؟ این جسد مطهر که در سردخانه نبوده، زیر خاک بوده الان از کجا میشود حرف داعشی ها را تایید کرد . چرا آخه
  • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   36 3
   آزمایش دی ان ای میکنند عزیزم. سخت نیست
  • IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   6 12
   به نظر من هم بعید جنازه را بدهند به ایران
  • یک IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   4 11
   خود محسن دوست داشته غریب باشه و نیاد
  • یک IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   35 1
   کنایه نزن برادر. بگو خدا کنه بیاد
  • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   2 1
   ایشالا که میاد ولی وقتی چنین موردی به ذهن ماها میرسه قطعا به ذهن برادران حزب الله هم میرسه به احتمال زیاد واسه اونم فکر کردن
  • ابوالحسن IR ۲۳:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   12 2
   سلام بهتر و قشنگ تر نیست بگیم پیکر پاک شهید بجای جسد لفظ جسد برای این بزرگوار یه مقدار کم لطفیست
 • یزدگرد IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  7 54
  به نظر من حججی نخواهد آمد.
 • بی سواد IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  3 30
  ایشان در وصیت صوتی اش گفته دوست دارم هنگام ظهور امام زمان دوباره بیایم و شهید شوم. پس الان نخواهد آمد
  • مختار IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   34 2
   بی سواد چر مغلطه میکنی ،اون آمدنی که او درخواست کرده رجعت است . که افراد صالح دوباره زنده میشوند و در رکاب حضرت صاحب عج یاری می کنند و ربطی به کجا بودن جسد ندارد. همچنان که در دعای عهد میخوانیم فَأَخْرِجْنِي مِنْ قَبْرِي مُؤْتَزِراً كَفَنِي شَاهِراً سَيْفِي مُجَرِّداً قَنَاتِي مُلَبِّياً دَعْوَةَ الدَّاعِي فِي الْحَاضِرِ وَ الْبَادِي كفن پوشيده از قبر مرا بيرون آور، با شمشير از نيام بركشيده، و نيزه برهنه، پاسخگو به دعوت آن دعوت كننده، در ميان شهرنشين و باديه نشين.
  • IR ۱۷:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   12 3
   منم موافقم
  • P IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   6 2
   امام حسین را امام دفن کرد مطمئنا" اشهیدحججی بااین اخلاص را باید شیعیان دفن کنن .
 • بی سواد IR ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  29 2
  آفرین بر محسن عزیز
 • بی سواد IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  3 3
  ممنون از نظر شما ها
 • ناشناس IR ۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  26 12
  همه ي اين اتوبوس ها را لحظه ي آخر ببندند به گلوله، معامله با اين ها حرام است. اين ها برگردند معلوم نيست كجا عمليات تروريستي انجام دهند و جان يك عده بي گناه را بگيرند.
  • IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   6 2
   وفاي به عهد ارزشش بيشتر از جان چند آدم منحوس است .......
 • IR ۱۶:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  21 1
  باید همه با هم برویم و کار را یکسره کنیم. راه دیگری نیست.
 • سی IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  16 4
  غمت اندازه داغ علی اکبر نمیشه. تو را زدند اما همسر و خواهرت را که اسیر نکردند. محسن جان
 • یک IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  25 1
  منم باید برم
 • saeid IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  4 5
  اینقدر از این تبادلات انجام شده . الان یکیشو اعلان عمومی کردن
 • Sajad GB ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  22 2
  ز شام بلا، شهید آوردند با شور و نوا، شهید آوردند سوی شهر ما، شهیدی آوردند (یا زینب مدد)
  • GB ۱۹:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
   73 2
   مرگ بر انگل ستان
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  1 2
  اگر مرز لبنان و سوریه ، جاده کشی مرزی و احداث پایگاه های نظامی تا خود ارتفاعات و موانع نشود غارها و تونل ها کور نشوند شک نکنید که حرامزاده ها مجدد بازخواهند گشت ارتش لبنان و حزب الله این مرز را باید با هم نگاه دارند تا تجربیات و آموزش و تسلیحات از حزب الله به ارتش لبنان برسد دارودسته حریری (عربستان) با هزار بازی اجازه قدرت گرفتن ارتش لبنان را نمی دهند چون با تل آویو در ارتباطن ، ایران حتی حاضر شد سریعا و رایگان ارتش لبنان را تسلیح کند و بالا بکشد باز نگذاشتند . الان سرپل تمیز شد وقت پاکسازی اردوگاه هاست .
 • IR ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  4 1
  ایشون مردانگی رو معنا کردن هنوزم آدم بادیدن هیبت چشماش از خودش خجالت میکشه
 • سلام IR ۲۱:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  5 1
  بهترين كار ما احترام به ارزو واعتقادات اين اين بزرگ مرده وتو تشییعش سنگ تمام بزاریم خدا کنه شفیعمون بشه .آمین رب العالمین
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  1 4
  این بیشرفها با خانواده کثافتشون رو بیارید پایین و همونجا سر از تن همه همشون جدا کنید.
 • حسین IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۷
  12 1
  کاش از سایر شهدا هم خبری میومد نزدیک دوساله جواد الله کرم برنگشته قربون صفای دل جوادو صبر مادرش
 • علی DE ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
  6 1
  نجف اباد شهر اسطوره ها
 • بهشتی از مکه مکرمه SA ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
  6 2
  سلام به همه ملت قهرمان ایران سلام به خانواده شهدا خصوصا شهید حججی ما اینجا نماز میخوانیم طواف میکنیم قران تلاوت میکنیم بیاد همه وبه نیابت همه شهدا خصوصا شهید حججی که او در واقع حج کرد اوحجش را کامل کرد وما جاماندگان در حسرت این همه پاکی وخلوص دعا گوی رهبرم وهمه ملت ایران هستیم فقط مسوولان بدانند که چه میکنند دنیایشان را اباد میکنند یا اخرتشان را از حججی یاد بگیریم مردی وازادگی وغیرت وخلوص را
 • جانباز IR ۰۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
  6 1
  خوشابه حالت محسن جان که حسینی وار به شهادت رسیدی امدنت رابه خانواده محترم وتمامی ایرانیان تبریک وتسلیت میگوییم التماس دعا
 • IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
  4 3
  به نظر من حزب الله نباید در هیچ شرایطی با داعش مذاکره می کرد . در این صورت شاید جسد مطهر شهید حججی به وطن باز نمی گشت ولی روح والایش بیشتر شاد می شد .
  • IR ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
   1 1
   حزب الله نمی خواست مثل داعشی های وحشی که بر خانواده دیگران تسلط پیدا می کنند بی ناموسی انجام دهد و از آنجا که تعدادی از خانواده های دشمن در آن منطقه بودند اخلاق و سیره اهل بیت حکم می کرد که راه فراری برایشان باز شود.
 • IR ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۸
  2 1
  شهادت حججی خواست خدا بود آمدن بدن مطهرش هم خواست خداست روحت شاد ای مرد خدایی
 • ناشناس IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۹
  1 0
  سلام اگر تمام کشورهای اسلامی که ادعای مسلمان بودن میکنند واقعا دست به دست یکدیگر میدادند وبا یکدیگر متحد می شدند می توانستند هزاران محسن از بین شان برا مقابله با داعش بفرستند ومی توانستند به زودی زود این تروریستها ی کثبف را ازبین ببرند اما متأسفانه این کشورهای به ظاهر مسلمان از ترس جانشان پشت کشور سوریه و لبنان پنهان شدند وباید از خون شهدایی مثل محسن حججی خجالت بکشند که نسبت مسلمان به خودشان میدهد واقعا برا ی چنین کشورهایی متأسفم.......
 • شادی IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱
  2 0
  اگه من جای مادر این شهید بودم میگفتم پیکر پسرم را در قبال آزادی این حرامیها نمیخواهم. مگر مادران شهید ما کمتر از مادر وهب در کربلا هستند؟ این چه معامله ایه؟
  • هاشمی IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
   1 0
   شما درست می فرمایید ولی زمان جنگ را یاد میدم که مادر شهید مفقود الجسد ، درب حیاط را تا ساعت ۲ نیمه شب به امید بازگشت شهیدش باز میگذاشت آمدنش پیکر پاک شهید حججی خودش یک تسکین هست
 • IR ۰۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۳
  3 0
  سلام من به روح پاک همه ی شهدا بخصوص شهید حججی که مانند سالار کربلا سراز تنش جدا کردن بدنش را لگد مال کزدن واقعا خیلی دلم اتیش گزفته ودعا می کنم خدا به خانوادش صبر بدهد
 • هستی IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۰
  1 1
  من شنیدم که غیر از سر دست ها و پاهای ایشان رو هم قطع کرده بودند میخواستم بدونم تا کجا درسته
 • IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
  1 0
  به نظر من نباید اینقدر توبوق وکرنا میکردیم این قضییه رو میدونید چرا ؟داعشی های لعنتی وقتی شندیدن جنازه این عزیز اینقدر برای ایران اهمییت داره حالا دارن جفتک میندازن اگه همون اول این همه توی فضای مجازی به این قضییه اهمییت نمیدادیم ومثل بقییه شهدای مدافع حرم ازش یادمیکردیم تاالان جنازه رو تحویل خانواده اش میشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس