سفره

طبق گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار، هزینه‌های زندگی در بخش خوراکی و آشامیدنی در سال ۹۵ روند افزایشی داشته است که تاثیر این افزایش قیمت را می‌توان بر کاهش سرانه مصرف کالاها مشاهده نمود.

 سرویس اقتصاد مشرق - براساس آمار بانک مرکزی از بودجه خانوار در سال ۹۵، متوســط هزینـه ناخــالص سـالانه یـک خــانوار شــهری ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود که معادل رقمی در حدود ۳ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان بطور ماهانه می‌شود.

از کل این مبلغ ، ۲۲.۹ درصد، (حدود ۹۰۰ هزار تومان به طور ماهانه)، سهم گروه هزینه خـوراکی هـا وآشـامیدنی‌هـا است کـه نسـبت بـه سـال ۱۳۹۴ معـادل ۸ درصـد افـزایش داشـته اسـت.

در واقع سهم اقلام خوراکی مردم از سبد خانوار طی یک‌سال گذشته حدود ۶۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و از رقم ۸ میلیون و ۳۲۷ هزار تومان به ۹ میلیون تومان رسیده است.

همانطور که از این جدول برداشت می‌شود، علی‌رغم اینکه هزینه‌های مردم برای تهیه اقلام خوراکی و آشامیدنی افزایش یافته است اما در طرف دیگر درصد مخارج خوراکی نسبت به کل هزینه ها و میزان مصرف مردم از کالاهای خوراکی و آشامیدنی کاهش داشته است و در واقع سرانه مصرف این محصولات روند نزولی را تجربه کرده است.

براین اساس می‌توان گفت که مردم برای اینکه بتوانند گرانی کالاها را تحمل کنند مجبور شدند میزان مصرف خود را کاهش دهند.

براساس این جدول، سرانه مصرف اکثر کالاهای اساسی سبد خانوار در یک سال گذشته با کاهش چشمگیر همراه بوده است که برای نمونه می‌توان به کاهش ۱۰ کیلوگرمی مصرف برنج ، ۱۷ کیلوگرمی مصرف نان و ۱۱ کیلوگرمی مصرف شیر اشاره کرد.

همانطور که از این نمودار برداشت می‌شود، در سال گذشته تقریبا سهم تمامی محصولات خوراکی و آشامیدنی از بودجه خانوار کاهش داشته است که از آن جمله می‌توان به برنج، نان، گوشت، شیر و ... اشاره کرد.

در بین اقلام گروه هزینه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بیشترین سهم از کل هزینـه ناخـالص(معادل ۵.۳ درصد) متعلق به هـزینه انواع گوشت بود.

پس از آن به ترتیب هـزینه میوه‌های تـازه‌با ۴.۲ درصـد ، شـیر و فـرآورده‌های آن و تخـم پرنـدگان با ۲.۶ درصد ، ســبزی هـای تـازه بـا ۲.۴ درصـد ، آرد، رشـته و غلات با ۲.۲ درصد و انواع نان و بیسکویت بـا ۱.۸ درصـد بیــشترین سـهم را به خـود اختـصاص داده‌اند.

کاهش دسترسی مردم به کالاهای اساسی و کم شدن سرانه مصرف موادغذایی نشان از این دارد که گرچه مسئولان از کاهش نرخ تورم سخن می‌گویند، اما معیشت مردم گویای این واقعیت است که در یک‌سال گذشته علاوه بر اینکه قیمت ها افزایش یافت اما میزان مصرف کاهش یافت، در واقع مردم پول بیشتری برای خرید کالای کمتری دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 4
 • ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  33 2
  میدونید ما چند ماهه گوشت گوسفند نخوردیم؟!!! خیلی گرونه /نصف بیشتر حقوقم میره برا کرایه خونه و قسط و وام
 • ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  6 1
  سهم اقلام خوراکی مردم از سبد خانوار طی یک‌سال گذشته حدود ۶۷۰ هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده و از رقم ۸ میلیون و ۳۲۷ هزار تومان به ۹ میلیون تومان رسید
 • ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  16 1
  کاهش ۱۰ کیلوگرمی مصرف برنج ، ۱۷ کیلوگرمی مصرف نان و ۱۱ کیلوگرمی مصرف شیر دریران نشانه بدبختی مردمی است که سوسیس و کالباس را از شیر بیشتر میخورند خا ک بر سرمان
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  12 17
  مشرق برو خجالت بکش. همه چیز خوبه و برجام ملت را شاد و پولدار و مرفه کرده است
 • یکی ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  14 1
  الان همه مردم ایران خوشحال شاداب هستند آفرین هسته و موشکی و همه چیز را بدهید به آمریکا و انگلیس تا شاید به ما حمله نکنند
 • ۱۰:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  9 2
  علی برکت الله
 • ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  16 1
  تورم+گرانی+گرانفروشی هرسه در ایران وجود دارند . هیچ کشوری در دنیا هر سه را ندارد. مثلا زیمباوه فقط تورم بالا دارد، ونزوئلا تورم بالا دارد یا سوئیس فقط گران است اما در ایران هم تورم داریم، هم گرانی داریم و هم گرانفروشی کالا وخدمات داریم.
 • قاسم IR ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  8 1
  چه کسی را ملامت میکنید از ماست که بر ماست.
 • سعید IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۶
  0 0
  تورم واقعی در کشور بالای بیست درصد است.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس