کد خبر 761753
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۱
بلک واتر

بنیانگذار شرکت امنیتی بلک واتر به رئیس جمهور آمریکا پیشنهاد کرده است که مانند مستعمره‌های سابق انگلیس، دولت آمریکا نیز برای افغانستان یک فرماندار معرفی کند.

 به گزارش مشرق، اخیرا در برخی از رسانه‌های غربی گزارش‌هایی درباره واگذاری جنگ افغانستان به شرکت‌های خصوصی نظامی منتشر شده است که در آن «اریک پرنس» بنیانگذار شرکت امنیتی بلک‌واتر به دونالد ترامپ پیشنهاد کرده تا مانند مستعمره‌های سابق انگلیس، دولت آمریکا نیز برای افغانستان یک فرماندار معرفی کند.

این پیشنهاد اریک پرنس واکنش‌های منفی را با طرح ارائه‌شده وی برای خصوصی‌سازی جنگ آمریکا در افغانستان برانگیخته است.

پرنس در واکنش به این موضوع به «صدای‌آمریکا» گفت که اصلا چنین پیشنهادی را مطرح نکرده است بلکه او در طرح ارائه شده خود به ترامپ خواستار یک مقام مسئول آمریکایی برای همه برنامه‌های نظامی و غیرنظامی آمریکا در افغانستان شده بود.

بنیانگذار شرکت امنیتی بلک‌واتر اظهار داشت که از گذشته به مسئله افغانستان علاقه داشته و سال ۱۹۹۷ میلادی نیز از طرح برگزاری «لویه جرگه» برای تشکیل حکومتی فراگیر در افغانستان حمایت کرده است.

اریک پرنس در مورد جزئیات طرحی که برای مدیریت جنگ در افغانستان به کاخ سفید ارائه کرده نیز گفت: بر اساس این طرح در هر گردان نیروهای ارتش افغانستان ۳۶ سرباز ویژه شرکت امنیتی بلک‌واتر مستقر خواهد شد.

وی افزود: نیروهای ویژه‌ای که در گردان‌های نیروهای ارتش افغانستان مستقر می‌شوند با سربازان افغان زندگی خواهند کرد و تنها در صورت لزوم دوشادوش نظامیان افغان در میدان جنگ شرکت خواهند کرد.

این مقام سابق نظامی تاکید کرد که در بخشی از این طرح به پاکستان پرداخته شده که بر اساس آن شبکه‌حقانی و گروه‌های مسلحی که با حکومت افغانستان در جنگ هستند در خاک پاکستان باید نابود شوند.

اریک پرنس تصریح کرد: در طرح پیشنهادی وی اعزام ده‌ها بالگرد و هواپیمای جنگی به منظور حمایت از نیروهای امنیتی افغان نیز در نظر گرفته شده است و در بالگردهای جنگی در کنار خلبانان خارجی یک خلبان افغان نیز حضور خواهد یافت.

وی افزود: افغان‌ها خوب می‌جنگند اما امکانات لازم برای پیروزی در جنگ را ندارند کاری که ما آن را انجام خواهیم داد.

حامد کرزی رئیس‌جمهور سابق افغانستان پیش از این نیز در واکنش به این طرح اعلام کرد که واگذاری مدیریت جنگ به شرکت‌های امنیتی به معنی ادامه کشتار افغان‌ها است.

وی با یادآوری این که خصوصی سازی جنگ مغایر با قانون اساسی و حاکمیت ملی افغانستان است نیز تاکید کرده بود که تجارب تلخ شرکت بلک واتر در عراق فراموش‌نشدنی هستند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس