سلفی حقارت

داریوش قنبری، فعال اصلاح‌طلب بیان داشت:‌ «می‌توان اینگونه به موضوع نگاه کرد که نمایندگان تحت تاثیر صحبت‌های ضد ترامپ موگرینی قرار گرفته و احساساتی شده بودند.»

سرویس سیاست مشرق - حاشیه‌های «سلفی حقارت» هنوز ادامه دارد و این به معنای تاثر و تاسف بسیار افکارعمومی نسبت به چنین حرکاتی در مجلس است. در این میان اصلاح‌طلبان که نمایندگان آنها این دست‌ گل را به آب دادند سعی دارند با ایجاد حواشی کاذب اذهان عموم را از این مسئله منحرف سازند.

اولین کاری که اصلاح‌طلبان در این حوزه انجام دادند، قبح‌زدایی و عادی جلوه دادن چنین حرکات سطح پایینی در مجلس است. اصلاح‌طلبان سعی دارند سلفی گرفتن خارج از عرف در مجلس را موضوعی عادی جلوه داده و در این زمینه بیان می‌کنند که حاشیه‌های مهم چیز دیگری است.

نزدیکی توجیهات فعالان و نمایندگان این جریان برای پوشاندن زشتی حرکت نمایندگان فراکسیون امید در مجلس نشان از نوعی هماهنگی برای پاک کردن این مسئله از ذهن افکارعمومی دارد. در این زمینه گاها دیده می‌شود که فعالان رسانه‌ای این جریان برای کم کردن عیوب این حرکت ناپسند شخصیت موگرینی را به عنوان یک فرد خارجی آنقدر بالا می‌برند که کار نمایندگان خود را توجیه کنند. هفته‌نامه صدا صحبت‌های چند نفر از نیروهای اصلاح‌طلب را اینگونه ذکر کرده است.

فاطمه سعیدی:‌یک عکس یادگاری مسئله مهمی نبود!

در همین زمینه فاطمه سعیدی، نماینده اصلاح‌طلب تهران بیان کرد:‌ ‌« آنچه در شکل برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری دوازدهم و محتوای آن می‌توانست مورد نقد جدی قرار بگیرد بسیار فراتر از گرفتن عکس یادگاری چند نماینده با خانم موگرینی بود.»

وی افزود: « کوتاهی مجلس در گرامیداشت نام آیت‌الله هاشمی و عدم دعوت از سیدمحمد خاتمی و همچنین عدم دعوت از بزرگان اهل تسنن سه خطای بزرگی بود که در حاشیه یک سهل‌انگاری توسط برخی نمایندگان نادیده گرفته شد.»

بالا بردن شخصیت موگرینی برای قبح‌زدایی از حرکت سلفی‌بگیران

فاطمه راکعی، ‌فعال اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم در این باره گفت: «خانم موگرینی به دلیل نقش مثبتی که در ارتباط با به فرجام رسیدن برجام داشته، شخصیتی قابل احترام است. فارغ از جنسیت او، می‌توانیم اینگونه قبول کنیم که نمایندگان نقش مثبتش در پرونده هسته‌ای را ملاک رفتار خود قرارداده تا قدردان او باشند. اما رفتار آقایان نماینده قابل نقد است.»

وی می‌افزاید:‌ «این اتفاق در ساعت غیر رسمی رخ داد اما وقتی کسی حکم نمایندگی از ملت را می گیرد؛ شان قابل احترامی هم پیدا خواهد کرد که کسی بهتر از خود آنها نمی‌تواند در پی حفظ آن بر بیاید. هر چند که نباید از تقصیر کسانی که تصاویر این سلفی گرفتن‌ها را در رسانه‌ها منتشر کرده‌اند؛ گذشت به هر حال وقتی می‌گویید جلسه غیر رسمی بود، باید هم غیر رسمی ادامه می‌یافت.»

البته راکعی به این موضوع توجهی نکرده که نمایندگان خود عکاسی کرده و سلفی می‌گرفتند و آیا قرار نبود این عکس‌ها را در جایی مثلا صفحات شخصی شبکه‌اجتماعی‌شان منتشر کنند؟!

قنبری:‌ نمایندگان از صحبت‌های موگرینی احساساتی شده بودند

داریوش قنبری، فعال اصلاح‌طلب و نماینده مجلس هشتم و نهم نیز در این زمینه بیان داشت:‌ «آنچه که در مجلس و در مراسم روز تحلیف روی داد آنقدر هم مهم نیست که زیاد به آن پرداخته شود. می‌توان اینگونه به موضوع نگاه کرد که نمایندگان تحت تاثیر صحبت‌های ضد ترامپ موگرینی قرار گرفته و احساساتی شده بودند.»

وی افزود: «اینکه ‌نمایندگان چنین رفتاری را به این دلیل انجام دهند که مواضع موگرینی در قبال ترامپ را تحسین کنند و در مقام قدردانی از او برآیند، پیام مثبتی است که می‌توان از این حرکت نمایندگان دریافت.»

این فعال اصلاح طلب خاطر نشان کرد: «البته گرفتن عکس با مقامات خارجی تقریبا در همه جا مرسوم است اما سلفی گرفتن شاید خیلی به مذاق سیاسیون خوش نیاید. هر چند معتقدم که سلفی نمایندگان در حاشیه جلسه تحلیف و در جلسه‌ای غیررسمی اتفاق افتاده است، بهتر بود که این رفتار انجام نمی‌گرفت. هر چند معتقدم که اینگونه حملاتی هم که به نمایندگان می‌شود صحیح نیست.»

بهرام پارسایی:‌ با شان نمایندگان بازی نشود

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید که خود از سلفی‌بگیران مجلس بود، در این باره می‌گوید:‌ «عکس گرفتن کار غیرطبیعی نیست، در مورد رفتار برخی نمایندگان در مراسم روز تحلیف، البته به شرط اینکه حالات نمایندگان سلفی بگیر در عکس رعایت می‌شد، می‌توانست حامل این پیام مهم به خانم موگرینی و اتحادیه اروپا باشد که مجلس ایران همراه شما است.»

وی افزود:‌ «اما متاسفانه برخی اتفاقات در کشور ما می‌افتد که سریع به سوژه خبری تبدیل می‌شود. من حتی به شوخی به خبرنگاران گفتم که خوب کمین می‌کنید تا سوژه‌ای پیدا کنید. ولی هر عکسی را که نباید منتشر کرد.»

این نماینده اصلاح‌طلب ادامه داد:‌ « من نمی‌خواهم بحث شخص را مطرح کنم، بلکه حرفم این است که با شان نمایندگان بازی نشود. دامن زدن به این مساله قطعا بی‌حرمتی است.»

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 21
 • هاتف IR ۱۶:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  52 0
  لاپوشونی از نوع خفت بار.
  • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
   0 0
   یعنی نمایندگان این ملت به جای تعقل و تدبیری که دائم دم از ان میزنند هیجانی و احساساتی هستند و با کاری غیر عقلانی عزت و عرور ملی را لگدمال میکنند؟ منظورتان همین بود اقای قنبری؟؟؟!!!!
 • IR ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  36 0
  اخييييييي.....الهي احساساتي شده بودن !
  • محمد IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   11 0
   حرف اینه که نماینده احساساتی به درد مجلس نمی خوره ما نماینده عاقل نیاز داریم نه احساساتی
 • مهدی IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  37 0
  شان مال شهداست. نه نماینده واداده موگرینی.
 • مونا صفری IR ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  38 0
  ماشالله،رو که نیست،سنگ پا ست....
 • مهران IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  31 0
  مجلس مگه جای هیجان زده ها و احساساتی هاست. مجلس مصدق و مدرس که عاقلان بود الان شده مجلس احساساتی ها!!!!!! اونم برای یه خانم احساساتی شدن. عجبا
 • دانا IR ۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  22 0
  لابد هیپنوتیزم شده بودید نه ؟ نمردیم و معنای دیپلماسی رو فهمیدیم *
 • IR ۱۶:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  17 0
  موگیرینی شلواری که پوشیده بود نماینده ها و ملت غیور پای تلوزیون رو تحریک کرد
 • IR ۱۶:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  32 0
  سنگ پای قزوین نایاب شده اخیرا . مصرف و مشتری زیاد داشته
 • حامد IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  11 0
  او می گوید هر عکسی را که نباید منتشر کنید ! - پس چه شد آزادی و شفافیت؟ یعنی مردم نباید بدانند نمایندگان آن ها چه می کنند؟ - او می گوید نمایندگان می خواستند بگویند مجلس ایران باشماست؟!! وا اسفا به این نگاه خیانت بار. که مجلس ایران به جای این که با مردم خودش باشد با دشمن باشد. موگرینی با ترامپ و کدخدا چه فرق دارد؟ این آدم چه خدمتی به ایران کرده؟
 • pariii IR ۱۸:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  12 0
  نماینده ی محترمی که برروی میز دراز کشیدن و مانیتوررا بغل کردن و انگار نه انگار بیت المال هست بیشتر احساساتی شده!!!!
 • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  9 0
  باز هم خوب شد این آدمای احساسی به سلفی اکتفا کردن
 • ناشنای IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  6 0
  وقتی توجیح اصلاح طلبان مفت خورداشتم میخوندم حالم داشت بهم میخوردمشرق هرچه زودتراین خبراازسایت بردار
 • IT ۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  8 0
  تفرعن
 • م_از ساری IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  8 0
  عجب نمایندها احساساتی شدن ،میشه بفرمائید به چه چیزی احساساتی شدن ،شما نماینده های اصلاح طلب عجب رویی دارید ،بله نمایندهایی که با لیست میلیاردی بسته بشن وبعد هم با رای این مردم مظلوم برن مجلس ،نتیجه اش اینه، شما که برای خودتان شانی قائل نیستید ،حداقل شان ملت ایران را حفظ کنید .
 • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  7 0
  واقعا حق ما همین مجلسه، مثل کبک رای دادن نتیجه اش همینه.هر بلایی، هر مشکل اقتصادی سرمون بیاد حقمان هست.
 • IR ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  8 0
  روایت اصلاح‌طلبانه از «سلفی حقارت»: نمایندگان از صحبت‌های موگرینی احساساتی شده بودند! کبوتر با کبوتر باز با باز کند............ منافقین داخلی از نقش منافقین خارجی خوشش آمده........
 • IR ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  8 0
  آدم عاقل و بالغ، میره مجلس نه احساساتی و ... این موضوع رو هم نزنید بدتر میشه! ما در محیط شرکت خودمون هم از این جلف بازی ها انجام نمیدهیم که شما در "مجلس" انجام داده اید!
 • IR ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۱
  10 0
  اسهال طلب احساساتیییییی
 • تايم US ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 0
  سلفی حقارت
 • محمد GB ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 0
  چشم تهرانی ها روشن با انتخاب این عده.
 • مهدي IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  6 0
  مردم تو رو خدا چشمتون رو باز كنيد ببينيد به كي داريد راي ميديد
 • IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  1 0
  امان از چشم وگوش بسته .شمارو بخدا این تجربه از یاد نره
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  5 0
  خاک بر سر چنین نمایندگانی . لیست فله ای امید .
 • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  6 0
  اگر زن ترامپ یا جنیفر لوپز امده بودند توی مجلس کشت و کشتار میشد .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده