کد خبر 759249
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
لوکا بوناچیچ

سرمربی تیم فوتبال گسترش فولاد گفت که پرسپولیس مانند بارسلونا است و باید ببینید یک مربی در باشگاه‌های کوچکتر مانند مس کرمان چه نتایجی می‌گیرد.

به گزارش مشرق، لوکا بوناچیچ امسال بعد از چند سال دوری از فوتبال ایران با قبول هدایت گسترش فولاد بار دیگر در کشورمان صاحب تیم شده، تیمی که شروع خیلی ضعیفی در لیگ هفدهم داشت و دو باخت سنگین را متحمل شد.

سرمربی گسترش فولاد درباره وضعیت تیمش، عملکرد این باشگاه تبریزی در فصل نقل و انتقالات، حضور برانکو ایوانکوویچ در فوتبال ایران و ... صحبت‌هایی را انجام داده که در زیر می‌خوانید.

از شرایط کنونی گسترش فولاد شروع کنیم. دو باخت سنگین متوالی متحمل شدید که نگران‌کننده است.
به طور کلی اول باید از بازیکنانم تشکر کنم، آنها زحمات زیادی می‌کشند و پشتکار خوبی دارند. تمرینات‌مان به شکلی حرفه‌ای دنبال می‌شود اما این را هم در نظر بگیرید که تعداد بازیکنان جوان ما امسال نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. این موضوع می‌تواند به یک مشکل و یا یک امتیاز برای گسترش فولاد تبدیل شود. به طور کلی من از عملکرد بچه‌ها و تلاشی که دارند راضی‌ام. 

من از اول هم گفتم که گسترش فولاد به زمان نیاز دارد. ما در بازی اول‌مان مقابل پارس جنوبی ناهماهنگ بودیم و خوب کار نکردیم، اما مقابل ذوب‌آهن خیلی بهتر شدیم و بازی برابری مقابل این تیم به نمایش گذاشتیم. گسترش فولاد هر روز بهتر از دیروز می‌شود.

به نظرتان گسترش فولاد از چه زمانی می‌تواند به روند ناکامی‌هایش پایان بدهد؟
ما به زمان نیاز داریم. همکاران‌تان (خبرنگاران) هم پس از دیدار مقابل پارس جنوبی زیاد از این سوالات از من می‌پرسیدند. به آنها هم گفتم که کمی صبر کنید، اگر گسترش فولاد بهتر نشد، آن وقت حق دارید از من ایراد بگیرید. در دیدار مقابل ذوب‌آهن هم دیدید که ما بهتر شدیم. گسترش فولاد تغییرات زیادی داشته و خیلی جوان شده است، به خاطر همین به زمان نیاز دارد.

پیش‌بینی‌تان از آینده گسترش فولاد در لیگ هفدهم چیست؟
با توجه به اینکه تغییرات زیادی نسبت به سال قبل داشتیم، میانگین سنی ما به حدود 23 سال رسیده است، پیش‌بینی کار سختی به حساب می‌آید. انتظاری که دارم این است که نوسان زیادی خواهیم داشت اما تمام سعی‌مان را می‌کنیم که نسبت به سال قبل نتایج بهتری بگیریم.

گسترش فولاد در نقل و انتقالات بازیکنان زیادی را از دست داد، این موضوع خللی در کار شما ایجاد نمی‌کند؟ شما موافق جدایی بازیکنانی مثل داریوش شجاعیان بودید؟
سیاست باشگاه به سمت جوانگرایی بود، در صحبتی که من با مسئولان گسترش فولاد داشتم، این موضوع را قبول کردم و به آن هم احترام می‌گذارم. مطمئنا من هم دوست داشتم تعدادی بازیکن مثل همین داریوش شجاعیان که شما هم اشاره کردید، کنار تیم می‌ماند و به استقلال نمی‌رفت اما سیاست‌گذاری باشگاه چیزی است که ما امسال آن را پیاده می‌کنیم. 

یعنی به نوعی از باشگاه گلایه دارید که چرا بازیکنان نامی خود را راحت از دست داد؟
ببینید؛ اسم‌ها در فوتبال بازی نمی‌کنند. مطمئناً من دوست داشتم 2-3 بازیکن باتجربه کنار این جوانان بودند، اما حالا نیستند. نباید دیگر فکر این چیزها باشیم و با نیروهایی که داریم جلو برویم. من به این بازیکنان جوان ایمان دارم. 

عملکرد گسترش فولاد در نقل و انتقالات چطور بود؟ باشگاه توانست بازیکنان مدنظرتان را جذب کند؟
از عملکرد باشگاه راضی هستم، آنها تمام تلاش‌شان را انجام دادند. ما هم مثل همه تیم‌های دیگر با مشکلاتی مواجه خواهیم بود، اما هرچه قدر که جلوتر برویم تیم ریتم قشنگ‌تری می‌گیرد. پیش از این هم گفته بودم که ممکن است در 5 بازی اول نتوانیم آن طور که باید و شاید عمل کنیم و همین اتفاق هم افتاد. هماهنگ کردن بازیکنان و سیستم جدید با یکدیگر زمان می‌برد. ما فکر امروز نیستیم، به فردا فکر می‌کنیم.

از اینکه هدایت گسترش فولاد را قبول کردید راضی هستید؟
من 6 سال پیش در اینجا بودم، از این محیط، از این شهر و از این آدم‌ها شناخت خوبی دارم. می‌دانستم افراد حاضر در اینجا آدم‌هایی هستند که می‌شود روی آنها حساب کرد. گسترش فولاد یک باشگاه خصوصی است. الان از لحاظ مالی شرایط سختی در ایران وجود دارد اما همانطور که گفتم ما خصوصی هستیم و بدون اینکه انتظارات زیادی از ما وجود داشته باشد می‌توانیم بر سر یکسری مسائل راحت با یکدیگر به توافق برسیم. 

هموطن‌تان برانکو ایوانکوویچ 2-3 سالی است که به فوتبال ایران برگشته، شما هم برای بازگشت دوباره با او مشورت کردید؟
قبل از اینکه پیشنهاد گسترش فولاد را قبول کنم در یک مرکز ورزشی که برای تمدید مجوز حرفه‌ای‌مان به آنجا رفته بودم، برانکو را دیدم و صحبت کوتاهی با او انجام دادم. فقط در همان جا صحبت کوتاهی با یکدیگر انجام دادیم. همه‌ ما با تجربه هستیم و نیازی به مشورت نداریم. 

پس رابطه خوبی با برانکو دارید؟
من با همه مربیان کروات که در ایران هستند رابطه خوب و سالمی دارم.

برانکو این روزها نتایج خیلی خوبی در پرسپولیس می‌گیرد، او سال گذشته تیمش را قهرمان لیگ برتر کرد و امسال هم شروع خوبی با این تیم داشت. فکر می‌کنید شما هم بتوانید کار او را تکرار کنید؟
شما باید باشگاه را در نظر بگیرید. هدایت بارسلونا خیلی راحت است. پرسپولیس مانند بارسلونا است. شما باید ببینید یک مربی در باشگاه‌های کوچکتر مانند مس کرمان چه نتایجی می‌گیرد. بابت زحمات و موفقیت‌هایی که برانکو ایوانکوویچ در ایران به دست آورده خسته نباشید و تبریک می‌گویم، اما نمی‌شود مقایسه کرد که چون برانکو در پرسپولیس نتیجه گرفته من هم باید در گسترش فولاد نتیجه بگیرم.

برخی از بازیکنان ایرانی که سابقه همکاری با شما را دارند، می‌گویند لوکا فرد بداخلاقی است.
بازیکنان ایرانی با کیفیت هستند. یکسری از آنها دوست دارند کار کنند اما یکسری دوست ندارند و تنبل هستند. این شغل من است و همیشه به صورت حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنم. من همیشه با یکسری از بازیکنان رابطه خوبی داشتم  و با یکسری دیگر نه. من 3 سال در قطر کار کردم، با مسعود شجاعی و مهرداد پولادی رابطه خوبی داشتم. در الاهلی هم که بودم رابطه‌ام با پژمان منتظری خوب بود اما با مجتبی جباری اصلا رابطه خوبی نداشتم چون او به دنبال یکسری چیزهای دیگر بود. این عادی است که شما همیشه با یک نفر خوب هستید و با یک نفر بد، من چه در ایران باشم و چه در کشورهای دیگر همیشه سعی می‌کنم به بازیکنانم کمک کنم. زمانی که در دبی بودم رضا عنایتی و مهرزاد معدنچی را با خودم به آنجا بردم و هرجا هم باشم همیشه از بازیکنان ایرانی استفاده می‌کنم چون آنها کیفیت خوبی دارند، در بیرون از زمین و در داخل زمین به بازیکنانم کمک می‌کنم. 

در گسترش فولاد رابطه‌تان با بازیکنان و مسئولان این باشگاه به چه شکلی است؟
هوشنگ نصیرزاده خوب کار می‌کند، یعنی هر کس در حیطه وظایف خودش عمل می‌کند. ما تا به حال رابطه خوبی با یکدیگر داشتیم اگر خدای نکرده یکی دو بازی را واگذار کردیم، شاید تنشی میان‌مان ایجاد شود که این طبیعی است. من انتظار دارم به مرور زمان روند خوبی به دست بیاوریم.

 می‌دانید تراکتورسازی هم در شهر تبریز هواداران زیادی دارد.
در تبریز شماره یک تراکتورسازی است، آنها تیم خوبی هستند، بازیکنان باتجربه‌ای دارند و همیشه برای قهرمانی می‌جنگند. ما هم در کنار تراکتورسازی به دنبال جایگاه خودمان هستیم.

... و صحبت پایانی؟
بعد از 3 سال دوری به ایران برگشتم، 3 سال در قطر بودم اما در آنجا جو فوتبالی نبود. فوتبال قطر دچار مردگی شده اما خوشحالم به جایی برگشتم که مردم و جوانانش با فوتبال زندگی می‌کنند. مشکلات همیشه وجود دارند اما باید حل شود. من این را دوست دارم، چون یک ماجراجویی خوب برایم به حساب می‌آید.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس