کد خبر 756994
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۹
منوچهر متکی

منوچهر متکی طی یادداشتی با عنوان «همبستگی اسلامی؛ گوهر گمشده» به ابعاد نشست مشترک تهران و باکو پرداخت.

 به گزارش مشرق، منوچهر متکی وزیر خارجه اسبق کشورمان، طی یادداشتی با عنوان "همبستگی اسلامی؛ گوهر گمشده" که آن را به صورت اختصاصی در اختیار تسنیم قرار داده است، به ابعاد نشست مشترک تهران و باکو پرداخت.

متن این یادداشت به شرح زیر است:

"همبستگی اسلامی؛ گوهر گمشده"


15 مردادماه نشست مشترک تهران ـ باکو از سوی اداره مسلمانان قفقاز و کمیته تشکل‌های دینی جمهوری آذربایجان و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در تهران برگزار می‌گردد.اسفندماه گذشته نشستی با همین عنوان در باکو برگزار گردید که نگارنده از مدعوین آن همایش بود. شخصیت‌های متعددی از علما و رهبران ادیان و مقامات فرهنگی و دینی جمهوری آذربایجان و نیز میهمانانی از برخی کشورهای دیگر درآن نشست حضور داشته و سخنرانی کردند. فصل مشترک در سخنرانی شرکت کنندگان بلای تفرقه و جدایی بین مسلمین از یکسو و هجمه جریان ‌های افراطی از سوی دیگر و ضرورت تلاش برای همبستگی اسلامی بود. با همراهی حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین آقای اجاق نژاد نماینده رهبری و رایزن دینی کشورمان در جمهوری آذربایجان و آقای دکتر ابراهیمی رایزن فرهنگی در باکو با شیخ الاسلام الله شکور پاشازاده رئیس اداره مسلمانان قفقاز و مفتی جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو نمودیم. شیخ الاسلام پاشازاده و طبع معتدل و ملایم ایشان را از بعد از استقلال جمهوری آذربایجان می‌شناسم یکی از معاونین او در اداره مسلمانان قفقاز از برادران اهل سنت است. رئیس جمهور آذربایجان آقای الهام علیف در دیدارهایی که قبلاً و در دوره مسئولیت وزارت امور خارجه با ایشان داشتیم از افراط گرایی دینی و آموزش‌های وهابیگری ابراز نگرانی می‌کرد. آقای پاشازاده برگزاری نشست‌های همبستگی اسلامی را بر اساس توصیه‌های الهام علیف معرفی نمودو اظهار داشت در نظر داریم این نشست‌ها را در چند کشور دیگر اسلامی برگزار نمائیم. برگزاری نشست 15 مرداد ماه جاری توافق آن ملاقات است.
 

یکی از مأموریت‌های مهم سازمان همکاری‌های اسلامی تقویت و تحکیم "همبستگی اسلامی" در بین کشورهای عضو است که متاسفانه بدلیل گسست ایجاد شده در جهان اسلام، کج فهمی‌های القا شده توسط داعش و تکفیری‌ها در سالهای اخیر این مأموریت مهم در سازمان به فراموشی سپرده شد و وحدت و همبستگی اسلامی که نسخه شفابخش برای بیماری عارض بر پیکر امت اسلامی است جای خود را به جدال‌های بیهوده سپرده است. اقدام ابتکاری برگزاری نشست های همبستگی اسلامی را برای بیدار باش سازمان همکاری اسلامی با حدود 60 کشور عضو باید ارج نهاد و این گوهر ارزشمند را به خزانه امت اسلامی باز گرداند. در مورد نشست تهران باز با مخاطبین سخن خواهیم گفت.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس