کد خبر 750728
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
صادرات نفت

یک منبع آگاه با بیان اینکه حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به اروپا به رقمی حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است، گفت: به دلیل وجود مشکلات بانکی دریافت وجوه نفت فروش رفته با سختی صورت می‌گیرد.

به گزارش مشرق، یک منبع آگاه با اشاره به افزایش صادرات نفت خام ایران به اروپا گفت: صادرات نفت خام ایران در اروپا در ماه‌های اخیر نوساناتی داشته است اما در کل می‌توان گفت حجم صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران به اروپا به رقمی حدود یک میلیون بشکه در روز رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بخشی از نفت خام صادراتی ایران به اروپا قرارداد بلند مدت و بخشی نیز به صورت تک محموله صادر می‌شود تصریح کرد: حجم نفتی که به اروپا به صورت تک محموله صادر می‌شود بیشتر از حجم نفتی است که در قالب قرار داد بلند مدت به این قاره صادر می‌شود.

این منبع آگاه با تاکید براینکه صادرات نفت خام ایران توسط شرکت ملی نفت و امور بین‌الملل این شرکت صورت می‌گیرد، گفت: دریافت وجوه نفت فروش رفته توسط بانک مرکزی صورت می‌گیرد و شرکت ملی نفت هیچ دخالتی در این باره ندارد.

وی با اشاره به اینکه به طور کلی دریافت وجوه نفت فروش رفته کمی سخت و مشکل است گفت: این موضوع تنها مربوط به اروپا نمی‌شود بلکه دریافت وجوه حاصل از نفت فروش رفته از کشورهای آسیایی نیز کمی با مشکل صورت می‌گیرد که این معضل نیز به دلیل باقی ماندن تحریم های بانکی است هرچند که مسئولان بانک مرکزی به دنبال راه‌حل‌هایی برای به دست آوردن سریع وجوه نفت صادراتی هستند.

 در حالی دومین سال امضای توافق برنامه جامع اقدام مشترک را سپری می‌کنیم که یکی از وعده‌هایی که در روز توافق از سوی مسئولان دولتی داده شد برداشته شدن همه تحریم‌ها بود و حتی اعلام شد که تحریم‌های بانکی نیز به محض اجرای این توافق لغو می‌شود اما ظاهرا این مشکل پس از تقریبا 700 روز کماکان پا برجا است و مشخص نیست که تحریم‌های بانکی چه زمانی لغو خواهد شد.

 برخی از کارشناسان صنعت نفت پس از امضای قرارداد شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیوم توتال این موضوع را یادآوری کردند که انتقال وجوه سرمایه‌گذاری از سوی توتال فرانسه در شرایطی که بانک‌های ایران هنوز از تحریم‌های بین‌المللی خارج نشده‌اند و براساس تحریم جدید آمریکا به تحریم‌های سخت تری نیز دچار خواهند شد چگونه صورت خواهد گرفت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس