ارتش مهندسی آمریکا

این یگان کنترل ۷۵ نیروگاه برق آبی در آمریکا را بر عهده دارد و مالک یا کاربر بیش از ۶۰۰ سد در این کشور محسوب می شود. همچنین دولت، عملیاتی نگاه داشتن ۱۹ هزار کیلومتر از راه های آبی را به آنها سپرده است.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، نه اینکه قانون اساسی و اصولی چون ۱۴۷ آن برای حقوقدانان کشورمان ناآشنا باشد و نه اینکه بابت این اتفاق تکراری در هر دوره که پروژه های سپاه، نقل محافل قبل از انتخابات دولتی ها برای کسب تیترها و خبرهایی مملو از خودکفایی و استقلال و احساس عزت می شود، غصه بخوریم که "پاسدار انقلاب" همانطور که عقل و قانون و غیرت ایرانی می گوید، اهل نشستن و دیدن مشکلات و عقب ماندگی ها نیست و یک روز در قالب "قرارگاه و قرب" و روز دیگر با نام اردوهای جهادی، به زدودن غبارهای محرومیت می شتابد تا مرگ بر امریکایش هم جنبه توازن قوا داشته باشد و هم، پای دشمن همیشه پر تلاش برای عقب ماندگی کشور را عملا و علنا بشکند.

پیام هایی که طی روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی در خصوص ابعاد و عملکرد "سپاه مهندسی" ارتش آمریکا، پیش از آنکه اهمیت «من قال» داشته باشد، از منظر «ما قال» قابل بحث و بررسی بود و اگرچه قبلا نیز در مشرق به بخش هایی از اهمیت نقش مهندسی نیروهای رزمی در توسعه نظامی و غیرنظامی کشورها پرداخته شده بود، این بار مفصل تر و دقیق تر، به آن توجه شود چراکه امروزه نیروهای مهندسی رزمی، بخش جدایی ناپذیری از ارتش های مدرن جهانی محسوب می شوند که هم در دوران جنگ و هم در زمان صلح، وارد عمل شده و همچنان که گاهی عملیات تخریب و انهدام را به اجرا می گذارند، زمانی دیگر در ساختن تاسیسات و آبادانی مناطق به کار گرفته می شوند.

هم اکنون بسیاری از یگانهای مهندسی نیروهای رزمی در جهان، در زمان صلح اموری مثل کمک به مناطق آسیب دیده از بلایای طبیعی، خنثی سازی مواد منفجره باقی مانده از زمان جنگ ، ساخت و ساز و همچنین نگهداری سازه های نظامی و توسعه زیرساخت ها در مناطق کم تر برخوردار یا فاقد شرایط مطلوب امنیتی را بر عهده دارند که از جمله آن، ارتش آمریکاست.

سپاه مهندسی در ارتش آمریکا چه وظایفی دارد؟

ارتش آمریکا در کنار یگان های مهندسی رزمی که معمولا در کنار واحدهای رزمی در مناطق عملیاتی حضور پیدا می کنند، بخشی به عنوان سپاه مهندسی United States Army Corps of Engineers را تشکیل داده که متشکل از نیروهای نظامی و نیروهای غیر نظامی است که به عنوان یکی از زیرمجموعه های رسمی و با قدرت ارتش و وزارت دفاع آمریکا عمل می کنند. نکته جالب آن است که قدمت این یگان به سال ۱۷۷۵ میلادی باز می گردد؛ زمانی که کنگره آمریکا دستور تشکیل یگانی از مهندسان برای کمک به عملیات ارتش آمریکا را صادر کرد.

ساختمان فرماندهی سپاه مهندسی ارتش آمریکا در نورفولک در ایالت ویرجینیای آمریکا

از زمان جنگ های داخلی آمریکا تا به امروز، این یگان مهندسی در کنار ارتش آمریکا در تمامی جنگ ها حضور مهم و موثری داشته است و در عین حال، در بخش غیر نظامی و خصوصا در حوزه زیرساختی این واحد از جمله بزرگترین بازیگران و پیمانکاران فعال در آمریکا محسوب می شود به گونه ای که حتی طراحی و ساخت ساختمان اصلی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون نیز توسط این یگان انجام شده است.

دریا و سواحل : نقطه قوت آمریکا

بسیاری کارشناسان اعتقاد دارند وجود دو اقیانوس در دو طرف آمریکا از جمله دلایلی است که تهاجم مستقیم نظامی به این کشور را بسیار دشوار می کند. در عین حال این خطوط ساحلی نقش بسیار مهمی در بحث صادرات و واردات و همچنین رونق اقتصادی این کشور ایفا می کنند. از سوی دیگر، منابع آبی داخلی همانند رودخانه ها و سد ها نیز برای این کشور اهمیت ویژه ای داشته و مراکز تولید الکتریسته با کمک سدها، حجم زیادی از برق تولیدی آمریکا را در دست دارد.

آرم یگان سپاه مهندسان ارتش آمریکا

بر این اساس، سپاه مهندسی ارتش آمریکا با علم به اهمیت چنین بخش هایی، یکی از اصلی ترین بخش ها و پیمانکاران در دولت این کشور برای توسعه و نگهداری خطوط ساحلی و سازه های آبی ایالت های مختلف آمریکا به شمار می آید. شاید جالب باشد که بدانید کانال پاناما که دو اقیانوس اطلس و آرام را بهم وصل کرده و نقش بسیار حیاتی در کاهش زمان و هزینه جابجایی بین دو اقیانوس را دارد، تحت نظارت مهندسان این واحد از ارتش آمریکا ساخته شده است.

سد سازی و حفاظت از سد ها، ماموریت مهم سپاه مهندسی

علاوه بر موارد فوق، این قرارگاه در حال حاضر کنترل و نظارت مستقیم بر ۷۵ نیروگاه برق آبی در آمریکا را بر عهده دارد که چیزی در حدود ۳ درصد از برق کل آمریکا را تامین می کند که با توجه به رقم بالای تولید و مصرف برق در این کشور، همین ۳ درصد نیز مساوی تولید و مصرف برق در برخی کشورهای مهم دیگر جهان محسوب می شود.

آمارها نشان می دهد این یگان اولین گروه در آمریکا بوده که در دهه ۱۹۲۰ میلادی شروع به ساخت نیروگاه های برق آبی در این کشور کرده و در عین حال، بر اساس اطلاعات رسمی و قابل تامل، مالک و کاربر بیش از ۶۰۰ سد در آمریکا است. همچنین عملیاتی نگاه داشتن و تعمیر ۱۹ هزار کیلومتر از راه های آبی درون آمریکا از دیگر وظایف سپاه مهندسی ارتش آمریکا به شمار می آید. دولت آمریکا نیز با استقبال از این اقدامات، تاکید دارد که حضور این یگان، از زیان سالانه به ارزش حدودا ۲۱ میلیارد دلار در بخش سدها جلوگیری می کند.

سد Bonneville  در آمریکا ساخته شده توسط سپاه مهندسی ارتش

محافظت از محیط زیست آمریکا بخش دیگری از فعالیت های این یگان محسوب می شود و اجرای چیزی نزدیک به ۴۶۳ پروژه حفظ محیط زیست از جمله دیگر فعالیت های سپاه مهندسان ارتش آمریکا به حساب می آید. همچنین بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، در صورت بروز آلودگی با مواد خطرناک شیمیایی، میکروبی یا هسته ای در هر نقطه از آمریکا، این واحد وظیفه جمع آوری آلودگی مورد نظر را بر عهده دارد.

بخش دیگری از آمارهای رسمی منتشره توسط این قرارگاه مهندسی و سازندگی ارتش آمریکا، مشخص می کند که کنترل مباحث تعمیر و نگهداری قریب ۹۲۰ منطقه ساحلی، دریاچه و بنادر داخلی آمریکا بر عهده این یگان قرار دارد. بحث حفاظت از خطوط ساحلی این کشور، تعمیر و نگهداری از سازه های ساحلی و خطوط ارتباطی آبی درون آمریکا، ساخت و ساز و نگهداری سازه ها و ساختمان های نیروهای مسلح آمریکا از دیگر فعالیت های این واحد بوده و قراردادهای خدمات مهندسی این بخش از ارتش آمریکا با مجموعه های غیر از وزارت دفاع این کشور، ارزش سالانه در حدود ۴ میلیارد دلار ارزش دارد.

قرارگاهی که در ۹۰ کشور دنیا فعالیت دارد

آنطور که وب گاههای رسمی سپاه مهندسی ارتش آمریکا بیان می کنند، این قرارگاه همچنان در بیش از ۹۰ کشور دنیا حضور فعال دارد و جالب آنکه، یکی از پررنگ ترین حوزه های عملیات این نهاد در عراق است که پروژه های مربوط به آن در این کشور همسایه ایران مثل ساخت و ساز مراکز غیرنظامی، توسعه میدان های نفتی و پروژه های تصفیه آب، ارزشی در حدود ۹ میلیارد دلار دارند.

البته عراق تنها کشور همسایه ایران نیست که واحدهای سازندگی ارتش آمریکا در آن فعال هستند، بلکه رسانه ها طی سالهای گذشته اعلام کرده بودند که تمامی شهر نظامی ملک الخالد در شمال شرق عربستان سعودی نیز توسط این یگان ساخته شده و همچنین تنها در سال ۲۰۱۲ در کشور افغانستان این یگان ۱۱۱ پروژه به ارزش ۱ میلیارد و ۲۸۰ میلیون دلار را به خاطر قدرت بالای پیمانکاری و البته لابی های مسئولان دولتی و نظامی آمریکا بدست آورده است.

مجموعا این یگان تا به امروز پروژه هایی در عربستان سعودی به ارزش ۱۴ میلیارد دلار را انجام داده است و تنها ارزش ساخت شهر نظامی ملک خالد در این کشور، در حدود ۸.۵ میلیارد دلار بوده است.

افتتاح یک مرکز در عراق ساخته شده توسط سپاه مهندسی ارتش آمریکا

بخش تحقیقاتی سپاه مهندسی ارتش آمریکا نیز از جمله واحدهای بسیار فعال آن بوده و در حوزه هایی مثل سد سازی و امنیت سدها، طراحی و ساخت سازه های گوناگون و مدرن که بتوانند در حوزه کاهش مصرف انرژی جایگاه ممتازی را داشته باشند، نقشه کشی و نقشه برداری و فناوری اطلاعات حضور موثری دارند.

نکته جالب آن است که در بسیاری از تبلیغات و پروژه های اجرا شده یا در حال اجرای این قرارگاه مهندسی و سازندگی ارتش آمریکا، مسئولان و مهندسان آن، با لباس نظامی حاضر شده و فعالیت می کنند تا القای تاثیرات همه جانبه حضور ارتش آمریکا در آن منطقه ملموس تر و قابل فهم تر باشد، ضمن آنکه عمدتا، یگانهای مسلح ارتش آمریکا نیز در محدوده این پروژه ها حضور فعال داشته و به مراقبت از نیروی انسانی و محدوده پیمانکاری می پردازند تا مشخص شود، در صورت اعتماد و حمایت یک دولت، نیروی متخصص با تفنگ نیز، امکان اجرای بهتر پروژه ها را دارد، چه برسد به آنکه ایثارگر، شجاع، انقلابی و با عشق به مردم و میهن، باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 23
 • US ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  74 19
  درود بر شما گزارش مفیدی بود ولی حقیقت این سروصدا ها و تخریب های غیرعقلانی و ناجوانمردانه سپاه در ایران این مسائل نیست که اتفاقا تکنوکراتها و لیبرال ها ی وطنی عاشق پشت میز نشینی و دستور دادن و انجام آنها توسط کسانی مانند بچه های سپاه هستند یکبار بادقت به حرفهایشان که در رابطه با این است مسئله دقت کنید مشکل آنها با هویت انقلابی و اسلامی سپاه است نه سازندگی و خدمات سپاه انقلاب اسلامی آنها سپاه را بی هویت می خواهند برای اجرای دستورات غرب زده و دیکته شده از خارج خودشان ولاغیر
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   22 15
   درست است که شما «ژورنال» هستید و با استانداردهای دنیای ژورنالیسم مطلب می‌نویسید، اما بدانید که مطلب علمی (هرچه پرادعاتر) بدون «منبع» ارزشش تقریبا «هیچ» است! همان طور که گفتم شما با استاندارهایی کار می‌کنید، اما مگر در دفاع مقدس ما استاندارهای جنگ را تغییر ندادیم؟!
 • IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  51 19
  با این طرز تفکرها ی مسئولین کجا خواهیم رفت نمی دانیم معلوم نیست به فکر عمران کشورند یا شامورتی بازی وهوچی گری در مورد قرارگاه سازندگی
 • IR ۰۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  62 31
  شرق الاوسط نوشت ::: روحانی و ترامپ برای مقابله با سپاه پاسداران در کنارهم هستند!!!
 • IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  52 32
  مگه سپاه تو مزایده ها شرکت نمیکنه؟ پس اینهمه سروصدا چیه؟
  • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   54 20
   اونجایی که بحث پورسانت آقازاده هاست، نمیذارن قرارگاه شرکت کنه
 • بهمن IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  35 13
  عالی بود / نمی دونم چرا توکشورما سیاست ها ورانه است سیاست بعضی ها شتر مرغی است چرا از کشور های موفق دنیا الگو برداری نمی کنند
  • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   44 29
   علتش اینه که توی آمریکا اصلاح طلبان گوساله نیستن که منافع ملی رو بخاطر منافع حزبی خودشون نابود کنن
 • مغز متفكر جعلي IR ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  11 34
  افرين بر ارتش امريكا!!!و قرار گاه سازندگيش!!كه موسس تفكر اوجب واجبات آواكس بودند!بر تاييداتشان بيفزايد و پيوسته در حال خدمت به خلق الله در همه عالم جهت پيشبرد صلح و دوستي باشد
 • واضحه IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  27 36
  کل سیستم آمریکا دست نظامی ها و امینیت ها است. حتی وزیر خارجه و وزیر خزانه داری هم نظامی و امنیتی هستند
  • IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   24 6
   اطلاع نداری حرف نزن. وزیر امور خارجه امریکا پیش از این مدیر عامل اکسون موبیل بزرگترین شرکت نفتی جهان بوده .
  • واضحه IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   12 9
   مشنگ جان کری را گفتم... دقت کن:: کری از نوادگان اجداد مشهور آمریکایی از جمله توماس کرنل و یوریس/جرج وولسی می‌باشد. اجداد وی از جمهوری چک امروزی به آمریکا مهاجرت کردند.[۲] جان کری در ابتدای جنگ ویتنام عازم آن کشور شد و چندین مدال شجاعت گرفت. وی پس از پایان جنگ به جنبش ضد جنگ پیوست و سخنرانی وی در کنگره آمریکا دولت آمریکا را تحت فشار زیاد گذاشت تا به حضور نیروهای آمریکایی در ویتنام پایان دهند. دختر او ونسسا کری در سال ۲۰۰۹ با بهروز والا ناهید پزشک و جراح مغز ایرانی-آمریکایی در بیمارستان ماساچوست ازدواج نموده است.[۳]
  • واضحه IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   18 7
   همشون یا نظامی هستند و یا اطلاعاتی امنیتی. مخصوصا تاجرها و سرمایه دارها
  • واضحه IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   21 11
   چرت نگید. آمریکا و ژاپن و سوییس اصلا ارتش ندارند و فقط به فکر حقوق بشر و مهربونی به مردم افغانستان و عراق و سوریه و یمن و لیبی و اتیوپی و ... هستند....
  • ۱۴:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   19 4
   این دوستمون چنان در مورد تبار جان کری صحبت کرد که من حتم دارم نمیتونه در مورد ابا اعقاب خودش بگه عجیبه ما چقدر امریکا باوریم...
 • ام IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  30 12
  دولت براینکه نقطه ضعف و کار نکردن خودشو‌پوشش بده توپ انداخت زمین سپاه متسفانه سپاه نباید وارد سیاسی بازی می شد باید روشن کری میکردو می گفت هدف دولت از این کار چیه ...
  • هم پیاله IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   6 15
   و مردم ایران بهتر میداند که خود روحانی و تیمش همه اطلاعاتی و امنیتی و نظامی هستند . بازی 2 - 2 تمام خواهد شد
 • مهرناز IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  20 7
  گویند: عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد " سخنان دشمنان داخلی بر پروژه های سپاه که نقل محافل در انتخابات دولتی ها "نه به جهت غرور وسربلندی کشور " که درمهندسی سپاه در پروژه های نظامی وغیر نظامی برای پیشرفت کشور انجام می شود " مدنظر باشد عاملی شد برای رسیدن به اطلاعات مهم برای مردم ایران " در چگونگی انجام پروژه های مهم بوسیله مهندسی نظامی در امریکا قرار گرفتیم " غرب گرایان داخل کشور این اطلاعات مهم را در اختیار مردم قرارنمی دهند" تا واقعیت ها در امریکا پنهان بماند " مردم ایران را با سخنانی ساختگی در پروژه های سپاه " غولی نشان می دهند که قصد سازنده گی ندارد " بلکه بازدارنده بخش خصوصی شده ست" انسان تا چه اندازه می تواند در باره پیشرفت کشورش "خیانت کند.
 • مسعود IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  10 11
  مشرق جان به گزارش خودت "به خاطر قدرت بالای پیمانکاری و البته لابی های مسئولان دولتی و نظامی آمریکا "و "بخش تحقیقاتی سپاه مهندسی ارتش آمریکا نیز از جمله واحدهای بسیار فعال آن بوده و در حوزه هایی مثل سد سازی و امنیت سدها، طراحی و ساخت سازه های گوناگون و مدرن که بتوانند در حوزه کاهش مصرف انرژی جایگاه ممتازی را داشته باشند، نقشه کشی و نقشه برداری و فناوری اطلاعات حضور موثری دارند شرق عزيز اگر شهر نظامي ملك خالد رو ساخته خودت داري مي گي كه تو گزارشت بزرگش مي كني اين يعني حضور نظامي آمريكا در عربستان،لطفا درست قياس كن و اينقدر حق به جانب گزارش ننويس
 • IR ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  37 10
  درود بر سپاه انقلاب اسلامی خودمون .
 • IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  23 6
  چقدر بد است با دشمنان هم صدا شویم و سپاه را تحریم و یا تضعیف کنیم وحدت همه ایرانی ها باعث اقتدار و پیروزی است
 • IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  11 7
  سپاه مهندسی ارتش امریکا....خو یبار بگو یگان مهندسی ارتش امریکا
  • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   9 7
   خواستن بگن سپاه آمریکا هم قرارگاه سازندگی داره !
  • سعید IR ۱۴:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   12 0
   سپاه مهندسی هست نه یگان . مثل سپاه تفنگداران
  • US ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
   4 2
   اسمش همینه. میتونی سرچ کنی. از طرفی یگان مهندسی صد البته مفهوم یه نیروی کوچکتر از سپاه مهندسی داره ثانیا یگان مهندسی پروژه سد سازی نه میتونه انجام بده نه بهش میدن در کل واضحا کوچکتره
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  7 26
  آمریکا مثل ما معضل بیکاری داره؟ نه تمام شرکتهای خصوصی در آمریکا برای نظامی ها و عوامل حکومت مرکزی است. ‌ساختار آمریکا کاملا مردمی است و ظاهر زییایی دارد اما در باطن کاملا امنیتی و نظامی است
 • فرهاد IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  10 5
  فرق بخش نظامی تون با بقیه مشرق همین گزارش های به موقع و جالبشه
 • علی IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  13 6
  آدم یا باید خیلی ساده‌لوح و پَپه باشه که به امریکایی جماعت اطمینان کنه!، و یا اینکه خائن به کشور و ملت...! محال هست غیر از این دو حالت!!!.
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  15 12
  51 فرودگاه شرکت فرودگاه های کشور + فرودگاه های شرکت نفت و مناطق آزاد که حدودن 60 فرودگاه میشن باید به نیروی هوافضای سپاه واگذار بشه .
  • IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   6 3
   عجب .....
 • محسن IR ۰۹:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  11 5
  لعنت خدا بر منافقین
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  4 3
  چه قدر بعضیا پلشت تشریف دارند تا بهشون میگی فیلم بسازید قهرمان محور مثل امریکا میگن شما چطور طرفدار دشمن شدید بعد میان تو زمین امریکا بازی میکنند علیه خودمون فیلم درست میکنند سینمای افسرده !!! خذ الحکمه ولو بالمنافق بگیر حکمت رو هرچند از منافق باشه این یه حرکت خوبه
 • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  9 9
  از آمریکا کثیف تر در دنیا وجود ندارد.
 • حسنا محسنی IR ۱۰:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  15 6
  توانمندیهای نیروهای مسلح هرکجای دنیا که باشند میتواند برای ساخت تاسیسات زیر بنایی مفید باشد ،مسئولین کشور باید از تجهیزات مدرن و تجارب ارزنده در اختیار نیروهای مسلح بهره ببرند چون متخصصین نظامی ملاحظات پدافند غیر عامل را نیز میتوانند در طرحها و پروژه های ملی زیر بنایی لحاظ کنند و این بنفع کشور است .
 • زنجانی ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  12 7
  سلام : از درج این مقاله روشنگرانه وبسیار پر نغز سایت وزین مشرق وهمچنین از برادر عزیز ،نویسنده این مقاله صمیمانه تشکر وقدر دانی می کنم انشا اله در ظل تئجهات حضرت حجت ابن الحسن باشید ومنتظر روشنگریهای دیگر هستیم خوانندگان عزیز تامل کنید چرا در ایران مرغ همسایه غاز است
 • محمد IR ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  12 7
  به نظرم اينگونه رويكردها و ادبيات در مورد سپاه مي تواند به يكي از اين دلايل صورت مي پذيرد 1- دشمني و عناد2- كينه و حسادت3- عدم آگاهي 4- تعميم اشتباه ياسوءاستفاده و كم كاري تعداد انگشت شماري از اهالي سپاه به كل اين نيروي ايثارگر، فداكار و انقلابي است. چه بسا دشمن به صراحت مكرراً اعلام كرده اگر بخواهيم ايران را بزنيم بايد چند ركن آنرا بزنيم كه ولايت فقيه و سپاه از جمله اينهاست.
 • IR ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  13 14
  در عجبم که آمریکایی ها کار خوب هم بلدهستند انجام بدهندکه نشریات اصولگرایی از آن کارها دفاع کنند وبه به وچه چه بپردازند
 • مغزمتفکر IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  14 2
  ای کاش یک نهاد و سازمانی بیاد و همت کنه که ما تولید ملی آواکس و موشک ها ضدماهواره داشته باشیم که اوجب واجبین هستند هردو. میشه یه دشمن رو فلج کرد با این سلاخ ها. اوجب واجبات هستن خدا وکیلی
  • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
   6 0
   این کلمه اوجب واجبت من کشته
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  13 28
  الان از وجود کارهای اقتصادی در ارتش امریکا استدلال کردین خوبه که سپاه ما هم کار اقتصادی بکنه دیگه اخر ما نفهمیدیم امریکا خوبه یا بده ، کاراش حجته یا هر کاری کرد ما باید ضدش عمل کنید دمتون گرم بابا
  • IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   6 5
   اینو نوشته برای آمریکا پرستا
 • IR ۱۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  6 9
  ببین چه چیزی از آمریکای جهانخوار میخواییم یاد بگیریم.
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
   5 5
   حالا آمریکای مهربان و جهاننخوار! میخوای به جات ازش تشکر کنم از دوستیها و مودت های بی پایانش؟ مثلاً که چطور سال 90 با یک سری وضع قانون و تماس سیاسی مختصر لجن کشید به اقتصاد مملکتمون؟ آمریکای مهربان و جهاننخوار دستت درد نکنه! متشکریم! خوبه؟ :/ لازم به ذکر است کوتاهی دولت دهم در آن مقطع هم مزید بر علت بود.
 • مرتضیsk IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۸
  10 6
  فقط کشور آشنا هست تو دنیا که مسئولین دولتی ضد نظام و ارزشهآ عمل می کنن ولی ملّت با جان و دل حفظ نظام می کنند!
 • علی IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۱۹
  5 4
  مرگ بر امریکا میگویید . اما در هر کاری از امیکا تقلید میکنید؟! این نشاندهنده ماهیت شماست.مرگ بر امریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس