مکارم شیرازی نمایه

آیت الله مکارم شیرازی : یکی از دولتمردان گفته است که مبنای ولایت از دیدگاه امام علی(ع) نظر مردم بود و دموکراسی میراث این امام معصوم است، این حرف عجیبی است.

به گزارش مشرق، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی بامداد امروز در مراسم احیای شب قدر در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) با اشاره به نیاز انسان به موعظه اظهار کرد: انسان باید با موعظه قلب خودش را زنده کند و هر کسی به موعظه نیاز دارد.

وی ادامه داد: انسان باید قلبش را با یقین تقویت کند، براساس روایات هیچ نعمتی بالاتر از نعمت یقین نیست، منظور از یقین این است که خداوند را در همه جا ناظر خودمان بودیم و خدا به ما نزدیک است، باید باور کنیم که خدا از درون سینه‌ها آگاه است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: انسان اگر به اندازه سر سوزنی کار خوبی انجام بدهد، آن کار در روز قیامت حاضر است، اگر کسی این چیزها را باور داشته باشد، زندگانی او پر از ایمان خواهد شد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به ویژگی‌های روز قیامت اظهار کرد: در آن روز تمام اعمال انسان حاضر خواهد بود، یقین به معاد اهمیت زیادی دارد و بر این مساله در روایات تاکید شده است.

وی ادامه داد: قرآن کریم درباره اموال یتیمان می‌گوید کسانی که این اموال را می‌خورند، خودشان را گرفتار آتش می‌کنند، انسان باید با داشتن یقین نسبت به معاد از انجام گناهان دست بکشد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: کسی که گناهان را همچون آتش بداند، دست به انجام گناه نمی‌زند، گرفتن رشوه، ربا و دزدی همچون دست زدن انسان به شعله آتش است و انسان باید به این مساله باور داشته باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به عدم دلبستگی امام علی(ع) به دنیا اظهار کرد: این امام معصوم فرمود اگر تمام آن چیزهایی که در زیر آسمان است، را به عنوان رشوه به من بدهند تا ظلمی به یک مورچه بکنم، در مقابل آن پاداش بزرگ به خدا قسم این ظلم کوچک را انجام نمی‌دهم، چنین سخنی نشانه یقین امام علی(ع) است.

وی ادامه داد: امام علی(ع) فرمود کسی که قلبش خنکی یقین را احساس کرده باشد، سعادتمند است، انسان اگر کار کوچکی را با یقین انجام بدهد، بهتر از آن است که کارهای زیادی را بدون یقین انجام بدهد.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: دانشمندان غربی می‌گویند که اسلام با سرعت زیادی در غرب و شرق دنیا پیدا کرد، این دانشمندان علت پیشرفت سریع اسلام در جهان را نمی‌دانند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به علت پیشرفت سریع اسلام در جهان اظهار کرد: براساس روایات سادگی زندگی و داشتن یقین موجب پیشرفت سریع اسلام شد، مسلمانان در جنگ‌های صدر اسلام احساس شکست نمی‌کردند و در دوران دفاع مقدس نیز شاهد بودیم که جوانان با ایمان و یقین دشمن را شکست دادند.

وی ادامه داد: اصحاب امام حسین(ع) نمونه‌های انسان‌های با یقین بودند، آن‌ها در شب عاشورا خوشحال بودند که در روز عاشورا به شهادت می‌رسند و ما امروز بعد از گذشت قرن ها شاهد هستیم سال به سال دامنه مراسم‌های گرامیداشت قیام کربلا در جهان گسترش پیدا می‌کند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به سخنان مطرح شده در خصوص ولایت امام علی(ع) اظهار کرد: یکی از دولتمردان گفته است که مبنای ولایت از دیدگاه امام علی(ع) نظر مردم بود و دموکراسی میراث این امام معصوم است، این حرف عجیبی است، او یک صفحه از نهج البلاغه را دیده و بقیه را ندیده است.

وی ادامه داد: ولی را باید خداوند تعیین کند و آیات در خصوص ولایت در قرآن زیاد است، شما تنها یک جمله از نهج البلاغه را دیدید و بحث کردید، یکی از مسلمات مذهب شیعه است که امام را خدا و نه آرای مردم تعیین می‌کند، ما با اهل سنت برادروار زندگی می‌کنیم، اما مذهب رسمی کشور شیعه است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم افزود: نباید بگوییم که حاکم را رای مردم تعیین می‌کند، رسول اکرم(ص) فرمود که تعیین جانشین من با خدا است و خداوند به هر کسی که خواست، ولایت می‌دهد و کتاب‌های زیادی در خصوص غدیر نوشته شده است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به دموکراسی اظهار کرد: دموکراسی برای غرب است و حتی این نوع حکومت، حکومت مردم بر مردم نیست، گاهی یک نامزد با ۲۵ درصد رای از مردم به ریاست می‌رسد، در آمریکا افراد با ثروت و تبلیغات، مغز مردم را شستشو می‌دهند و رای می‌آورند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امام با رای مردم انتخاب نمی‌شود و نباید با یک صفحه نهج البلاغه، نظام حکومتی اسلام را دگرگون نشان بدهیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 34
 • غیر قابل انتشار: 15
 • IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  69 31
  دقیقا دموکراسی همین است که جناب آیت الله گفتند. در ایران نیز با چلوکباب و مهمانی دادند و کارت هدیه بانکی و خریدن رای و رای های قومیتی و قبیلگی و فامیلی می شوند نماینده مجلس و اسمش را نیز می گذارند دموکراسی!!
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
   39 6
   عزیزم درستادها تریاک هدیه میدن رای میگیرن وپول میدن برای ریاست جمهوری شوراها پولو وعده میدادن مخصوصا دردهاتها وقصبات
 • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  72 12
  همان یکی را هم ندیده داده برایش ببینند البته وقتی که خواص درمقابل درس مذاکره کربلا و پررویی طرف درمقابل رهبری وتحریف امام راحل نمی ایستند وروشنگری نمی کنند کار را به تفسیر وارونه از پیامبر وحضرت علی که سهل است به تغییر مذهب نیز می کشاند
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  51 12
  وقتی متن سخنرانی رئیس جمهور آخوند کشور را یکی دیگر می نویسد معلوم است که در مورد ولایت چه می گوید! البته این سخنرانی یک نکته مخفی هم دارد و آن اینکه اقای رئیس متن سخنرانیشان توسط چندین نفر نوشته می شود که یکیشان اونی بود که مشاور آقالی آشنا بود و دستگیر شد!
 • قاسم IR ۱۰:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  51 11
  اگر آنروز که روحانی تفسیر وارونه ای از حادثه کربلا ارائه داد،مراجع مقابلش می ایستادند امروز جرات تحریف مسلمات دین را نداشت.
 • بنده خدا ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  48 13
  روحانی به سیم آخر زده.خدا مملکت را از تفرقه و دو دستگی حفظ کند ..
 • IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  17 26
  حالا همه تو این کشور شدن صاحب نظر
 • مهدی اسدی IR ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  42 6
  سلام : اگر به سیم آخر زد در نتیجه سیمش می برد و کله به ته دره سقوط خواهد کرد ؛ البته ما از خدای رحمان و رحیم به عظمت این شبهای قدر درخواست می کنیم که همه ما و ایشان را به مسیر صاف و مستقیم ولایت هدایت و عاقبت امر همه ما را ختم به سعادت و شهادت نماید .
 • وهاب IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  23 2
  فرمایش امام علی (ع) در همان یک صفحه هم دال بر اطاعت از خلیفه نیست. امام به مردم و کسانی که مصر به پذیرش خلافت توسط امام بودند فرمود: بروید کسی دیگر را انتخاب کنید، من نیز مثل سه خلیفه گذشته در مواقع لزوم به او مشاوره می دهم و کمک می کنم.
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  33 5
  جناب رئیس جمهور با این تفسیر وارونه از دین و مسلمات مکتب قرآن و تشیع از یک طرف و نرمش برجامانه در مقابل دشمنان از طرف دیگر, میخواهد کشور را به کدام ناکجا آباد سوق دهد خدا می داند.؟؟
 • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  35 4
  این تازه یکی از هزار تخصص های ایشون در لباس روحانیت است. روزی برای مذاکره از کیسه امام حسن مجتبی و صلح حضرت خرج می کنند و روزی هم .... در قاموس اینان به هر دری باید زد برای رای آوردن و ماندن بر صندلی ریاست.
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  23 4
  تشیع انگلیسه نه اعتقاد بحکومت اسلامی داره ونه به امامت وولایت ازطرف خدا بودن .این بنده خدا فقط اظهار عقیده کرده
 • ممد IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  26 3
  تیکه سنگین آیت الله مکارم به حسن روحانی: یکی از مسلمات مذهب شیعه است که امام را خدا و نه آرای مردم تعیین می‌کند، ما با اهل سنت برادروار زندگی می‌کنیم، اما مذهب رسمی کشور شیعه است....
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  19 2
  این زیاد هم توانست با پخش سکه طلا و تهدید و ارعاب و تزویر و دروغ، رای مردم را جلب کند
 • علیرضا IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  20 4
  آیت الله بزرگوارمکارم کاملاصحیح میفرمایندرئیس جمهوراگه اطلاعات کافی نداره بایدبره درکلاس درس آیت الله مکارم یادبگیره بعداظهارنظرکنه
 • یاری IR ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۸
  22 8
  روحانی در مقابل ملت باید به خطای خود اعتراف کند وبا مردم هم صدا و هم مسیر باشد اگرنه به سرنوشت بنی صدر دچار می شود
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱
  1 0
  هردم از این باغ بری می رسد! جناب روحانی...این تذهبون؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس