کد خبر 727994
تاریخ انتشار: ۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
کالای اساسی

طبق گزارش‌ میدانی از مراکز عمده فروشی و با محاسبه سرانگشتی هزینه تهیه ۵ قلم کالای اساسی خانوار برای هر نفر ماهانه ۱۵۰ هزار تومان می‌شود.

به گزارش مشرق، با آنکه یک هفته بیشتر به شروع ماه مبارک رمضان باقی نمانده، اما در بازار عمده‌فروشی کالای اساسی خیابان مولوی پرنده پر نمی‌زند.

طی هفته گذشته به یک مرتبه قیمت هر کیلو مرغ تازه از 6700 تومان به مرز 8 هزار تومان رسید، اما به مرور با تزریق مرغ منجمد دولتی با قیمت۵۳۰۰ تومانی، امروز هر کیلو مرغ به 7150 تومان رسیده است. 

همچنین گوشت قرمز به عنوان یکی از کالاهای اساسی جزء گرانترین‌ها محسوب می‌شود، تا جایی که سهم آن در سبد خانوار بسیار کوچک شده است.

هزینه خرید گوشت و مرغ برای یک خانواده 4 نفره در ماه با یک محاسبه سرانگشتی رقمی حدود 250 هزار تومان (4 کیلو گوشت قرمز و 4 عدد مرغ) محاسبه می‌شود.

قیمت انواع برنج ایرانی و حبوبات نیز این روزها بی‌سروصدا و آرام آرام افزایش می‌یابد، تا جایی که در بازار بنکداران مواد غذایی برنج درجه یک ایرانی تا مرز 14 هزار تومان فروخته می‌شود که قطعا در مغازه‌های خرده‌فروشی رقمی بیش از 15 هزار تومان در هر کیلوگرم دارد.

از طرفی با توجه به ذائقه ایرانی و میل به مصرف برنج داخلی برخی فروشندگان بازار برنج مولوی اقدام به عرضه برنج منطقه خوزستان یا بی‌نام شمال به کشور کرده‌اند که هر کیلو 6 تا 7 هزار تومان فروخته می‌شود.

برنج عنبربوی خوزستان جایگزین برنج هندی برای قشر ضعیف

محمدی یکی از عمده فروشان بازار برنج می‌گوید: از نظر سلامت دستگاه گوارش و کیفیت و طعم و عطر و بود مردم برنج ایرانی را ترجیح می‌دهند و با توجه به اینکه قیمت برنج مرغوب شمال رقمی بین 12 تا 14 هزار تومان است نوعی برنج خوزستان با عنوان عنبربو را توزیع می‌کنیم که هر کیلوگرم 6600 تومان است و کیفیت آن برای مصرف خانوار بسیار مطلوب است.

قدرت خرید مردم روز به روز آب می‌رود

همچنین برنج مروارید شمال با کیلویی 7 هزار تومان را می‌توان جایگزین برنج هندی یا برنج‌های گران قیمت داخلی کرد، اما با تمام اینها قدرت خرید مردم همچنان پایین است و فروشندگان حبوبات و بازار مولوی اذعان می‌کنند که میزان فروش آنها هر سال کمتر از سال گذشته شده و به  اصطلاح آب می‌رود.

در فروشگاه زنجیره‌ای نیز هر کیلو برنج هاشمی 13500 تومان و برنج گیلان 14500 تومان و برنج دمسیاه 14300 تومان عرضه می شود.

قیمت حبوبات هم اندکی افزایش داشته تا جایی که هر کیلوگرم لوبیا چیتی رقم بین 10 تا 11 هزار تومان، عدس 6 تا 7 هزار تومان، لوبیا قرمز 8500 تا 9 هزار تومان، لپه 10 هزار تومان و نخود نیز در هر کیلو 10 هزار تومان به فروش می‌رسد.

اما قیمت حبوبات بسته‌بندی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای 40 درصد بالاتر از قیمت بازار عمده فروشان است. هربسته 900 گرمی لوبیا چیتی 13900 تومان، نخود،‌لوبیا قرمز و عدس 900 گرمی بسته‌بندی هم 9500 تومان به فروش می‌رسد.

هر کیلو شکر نیز در بخش عمده فروشی 2770 تومان و هر بسته شکر بسته بندی 900 گرمی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای 3250 تومان عرضه می‌شود.

قیمت تخم‌مرغ نیز که طی 6 ماه گذشته به دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان افزایش یافته بود، اکنون به ثبات نسبی رسیده و هر عدد تخم‌مرغ بسته به اندازه و کیفیت بین 230 تا 280 تومان در بخش عمده‌فروشی عرضه می‌شود، در حالی که همین تخم‌مرغ در مغازه‌های سطح شهر رقمی بین 400 تا 450 تومان بوده و در بسته‌بندی فروشگاه‌های زنجیره‌ای هر عدد 500 تا 600 تومان قیمت خورده است.

اما قیمت روغن به دلیل عرضه بیش از نیاز همچنان ثابت مانده و قوطی 4 کیلوگرمی روغن جامد 22 هزار تومان، 5 کیلویی 23 هزار تومان و روغن مایع یک لیتری بسته به نوع کیفیت و برند بین 3750 تا 4850 تومان متغیر است.

حدود یک ماه پیش انجمن روغن درخواست افزایش قیمت داده بود که ستاد تنظیم بازار با آن موافقت نکرد و به نظر می رسد، به مرور با افزایش تولید داخلی روغن قیمت این محصول افزایشی نداشته باشد.

هزینه 5 قلم کالای اساسی برای هر نفر ماهانه 150 هزار تومان

با یک محاسبه سرانگشتی و بدون احتساب قیمت لبنیات و میوه هزینه تهیه پنج قلم کالای اساسی برای هر نفر در ماه( 5 کیلو برنج، یک کیلو گرم گوشت گوسفندی تازه، یک عدد مرغ دو کیلوگرمی،‌نیم کیلو گرم شکر، نیم لیتر روغن و یک کیلوگرم مجموع حبوبات) 150 هزار تومان برآورد می‌شود.

نازل‌ترین قیمت‌های عمده فروشی که برای خریدهای عمده و بالای 5 کیلوگرم در نظر گرفته می‌‌شود را مبنا قرار داده که قطعا قیمت ها در خرده‌فروشی‌های سطح شهر 10 تا 30 درصد قیمت‌ها بالاتر است.

پاس‌کاری نظارت بر بازار تا کی؟

حال باید از رئیس جمهور دولت دوازدهم پرسید تا کی قرار است سیاست اقتصاد آزاد و عرضه و تقاضا در سایه نظارت کمرنگ دولت و پاسکاری مسئولیت بین وزارتین جهاد کشاورزی و صنعت،‌معدن و تجارت مغفول بماند. 

طی 4 سال اخیر روند رشد قیمت کالاهای اساسی سیر صعودی داشته و در برخی اقلام مانند برنج،‌گوشت و حبوبات افزایش 70 تا صد درصدی داشته است که آرشیو آماری بانک مرکزی نیز موید همین امر است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس