کد خبر 727035
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
پلیس برزیل

طبق شهادت‌ روسای شرکتهای تجاری در دیوان عالی برزیل، میشل تامر از سال ۲۰۱۰ تا امروز میلیون‌ها دلار رشوه دریافت کرده است.

 به گزارش مشرق به نقل از بی‌بی‌سی، اگر چنین شهادت‌هایی با مدارک و تحقیقات قضایی تایید شود بحران جدی برای تامر در پی خواهد داشت؛ کسی که با رای عدم صلاحیت به دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برکنار شده، به قدرت رسید، هر چند تامر رسما چنین ادعاهایی را تکذیب کرده و قسم خورده بی‌گناهی خود را اثبات کند.

اتهام جدید دریافت رشوه علیه تامر در حالی طرح می‌شود که او هم اکنون هم در پرونده‌ای دیگر به علت صدور فرمان پرداخت حق سکوت هنگفت به یکی از شاهدان پرونده فساد مالی، تحت بازرسی و تحقیق قضایی است.

با وجود این، تامر پنجشنبه با حضور در برابر دوربین‌های تلویزیونی تاکید کرد که از مقام خود به عنوان رئیس جمهور برزیل، کنار نخواهد رفت.

جوسلی باتیستا، رئیس کمپانی جی‌بی‌اس برزیل، ادعا کرده تامر در هفت سال گذشته (از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷) رقمی حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای فعالیت‌های انتخاباتی و جذب متحد پول دریافت کرده است.

مدیر دیگری مدعی شده حلقه نزدیک به تامر در سال ۲۰۱۴ رقمی حدود ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار در قالب کمک به ستادها و کارزارهای انتخابات دریافت کرده است.

بنابر این شهادت‌ها دو رئیس‌جمهوری پیشین برزیل، دیلما روسف و لولا داسیلوا هم در قالب کارزارهای انتخاباتی و حزبی رقم‌های نجومی از سوی شرکت‌های بازرگانی دریافت کرده‌اند.

آن طور که ادعا شده لولا داسیلوا حدود ۵۰ میلیون دلار و دیلما روسف، رئیس‌جمهوری برکنار شده‌ای که اکنون معاونش، میشل تامر جای او را گرفته، حدود ۳۰ میلیون دلار دریافت کرده است.

این دو رئیس‌جمهوری سابق برزیل هم از ماه‌ها پیش به اتهام فساد و سوء استفاده از قدرت مواجه شده‌اند و تحقیقات پلیس و دادستان‌ها درباره آنها همچنان جاری است.

میشل تامر حدود یک سال پیش بعد از استیضاح و برکناری دیلما روسف به قدرت رسید و اکنون معترضان خواستار برکناری او شده‌اند.

در تحولی جداگانه، رودریگو جانت، دادستان کل بزریل در پرونده‌ای جدید مدعی شده میشل تمر همچون چند مقام دولتی دیگر تلاش کرده تحقیق و تفحص در فساد دولتی را متوقف کند؛ تحقیقاتی که در برزیل به "عملیات کارواش" شهرت یافته و به فساد گسترده در دولت این کشور می‌پردازد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس