کد خبر 713535
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
مناظره

ظاهرا اعتراض کاندیداها به مصوبه پخش ضبط شده مناظرات انتخاباتی، کارگر افتاد و اعضای کمیسیون تبلیغات انتخابات مجاب شدند برای تجدیدنظر در این مصوبه جلسه فوق العاده‌ای را برگزار کند.

به گزارش مشرق،‌ دیشب در بحبوحه اخبار ضدونقیض انتخاباتی پیرامون احراز صلاحیت شدگان، خبری در رسانه‌ها درز یافت مبنی بر مخالفت کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی و مصوبه پخش ضبط شده این مناظرات.
خبر فوق‌الذکر بلافاصله با واکنش کاندیداها، جریانات و شخصیت‌های سیاسی مواجه شد؛ برخی رسانه‌ها این تصمیم را نظر دست‌اندرکاران رسانه ملی دانستند که البته واکنش سریع رئیس صداوسیما به این مصوبه، مخالفان را خلع سلاح کرد؛ علی عسگری رئیس رسانه ملی در واکنش به مصوبه کمیته نظارت بر تبلیغات انتخابات، گفت که «با وجود اصرار رسانه ملی برای پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی متاسفانه کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری با این امر مخالفت کرد»؛ علی عسگری از کمیسیون تبلیغات خواست با درک انتظار افکارعمومی از رسانه ملی، پیشنهاد صداوسیما مبنی بر پخش زنده مناظره‌ها را مجددا بررسی و تصویب کند.

 همه کاندیداها به مصوبه کمیته تبلیغات اعتراض دارند

اما علاوه بر مسئولان رسانه ملی تقریبا همه کاندیداهای احراز صلاحیت شده به مصوبه کمیسیون تبلیغات مبنی بر عدم پخش زنده مناظرات انتخاباتی معترض شدند؛ محمد باقر قالیباف در این رابطه گفت:«مناظره‌های زنده ظرفیت‌های منحصر به فردی برای افزایش میزان مشارکت مردم دارد و برگزاری آنها برای آگاه‌سازی عمومی از برنامه‌ها و دیدگاه‌های نامزدهای انتخاباتی ضروری است. از کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات می‌خواهیم که با درخواست عمومی برای برگزاری مناظره‌های آزاد و زنده موافقت و همراهی کند».

حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم رئیسی در واکنش به عدم پخش زنده مناظره‌های انتخاباتی گفت: اینجانب از مناظره زنده به عنوان یکی از راه‌های شناخت در افکار عمومی استقبال می‌کنم و این را حق مردم بزرگوار و هوشمند کشورمان  می‌دانم.

وی ادامه داد: مردم باید بتوانند از طریق رسانه ملی به صورت زنده شاهد مناظره رقبا در محیطی عادلانه بر مبنای رعایت اصول اخلاق اسلامی باشند.

علاوه بر کاندیداها فعالان سیاسی و رسانه‌ای نیز مصوبه عدم پخش زنده مناظرات انتخاباتی را مغایر با فلسفه وجودی اینگونه برنامه‌ها که مبتنی بر شفافیت به منظور آگاه سازی مردم و رای دهندگان است، دانستند. عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق رسانه ملی طی مطلبی که در صفحه اجتماعی‌اش منتشر کرد با یادآوری تجربه مناظرات سال 92 و جهش آرای یکی از نامزدها بواسطه این مناظرات، نوشت: مناظره‌های انتخاباتی نقشی بی‌بدیل در افزایش مشارکت عمومی و تصمیم‌گیری نهایی مردم برای نامزد موردقبول آنها دارد.بدون تردید قدرت برنامه‌ریزی و اداره مناظره‌های انتخاباتی در رسانه ملی ۹۶، می‌تواند مردم را در انتخاب نهایی کمک کند. ضرغامی در پایان مطلبش تاکید کرده که امیدوارم مشاوران رئیس جمهور، ایشان را از شرکت در مناظره‌های انتخاباتی منصرف نکنند!

 مخالفت کاندیداها کارگر افتاد

اما ظاهرا اعتراض کاندیداها و فعالان سیاسی و رسانه‌ای به مصوبه پخش ضبط شده مناظرات انتخاباتی، کارگر افتاد و اعضای کمیسیون تبلیغات انتخابات مجاب شدند برای تجدیدنظر در این مصوبه جلسه فوق العاده ای را برگزار کنند؛ در همین رابطه قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات از برگزاری جلسه ویژه این کمیسیون به منظور تجدیدنظر در پخش غیرزنده مناظرات انتخاباتی از رسانه ملی، خبر داد و گفت: نظر به اینکه کلیه نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری که در آخرین دقایق شب گذشته (31 فروردین) تایید صلاحیت آنها از سوی ستاد انتخابات کشور اعلام شد، خواهان پخش زنده مناظرات انتخاباتی هستند، مصوبه مذکور مجددا در کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
 لازم به ذکر است مسئولان صداوسیما و ستاد انتخابات تشکیل شده در این سازمان از مدت‌ها پیش برای پخش برنامه‌های انتخاباتی بر مبنای عدالت رسانه‌ای تدارکات وسیعی دیده بودند؛ پیش‌تر رییس مرکز تولید و فنی سیما، پخش مناظره انتخاباتی میان نامزدها را از جذاب ترین برنامه‌های مخاطبان در طول انتخابات گذشته دانسته بود و  گفته بود: پخش سه مناظره ۱۸۰ دقیقه‌ای در این دوره از انتخابات پیش‌بینی شده است و پیش‌بینی می‌شود در طول انتخابات مناظره ها از مهمترین و پربیننده ترین برنامه‌های تلویزیونی باشند.
 واکنش دولتی‌ها به مصوبه پرهیاهو
علاوه بر رئیس رسانه ملی و کاندیداهای احراز صلاحیت شده و فعالان سیاسی و رسانه‌ای، دولتی‌ها نیز به مصوبه مزبور اعتراض کردند؛ به موجب ماده 63 قانون انتخابات ریاست جمهوری، دو عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از اعضای دولت هستند که شامل وزیر کشور و دبیر هیئت اجرایی مرکزی انتخابات می‌شوند؛ روحانی دیروز در شرایطی که در جلسه با نخبگان استان فارس بود از تصمیم کمیته تبلیغات مبنی بر پخش ضبط شده مناظرات انتخاباتی مطلع شد و بلافاصله واکنش نشان داد و ضمن درخواست برای بازنگری در این مصوبه گفت: «من طرفدار آزادترین شیوه مناظره هستم، حامی هر شیوه‌ای در مناظره هستم که مردم بهتر انتخاب کنند».
از دیگر دولتی‌های معترض به مصوبه کمیته تبلیغات می‌توان به دو مشاور روحانی یعنی حسام‌الدین آشنا و حمید ابوطالبی اشاره کرد که به سبک و سیاق همیشگی خود از طریق توئیتر به مصوبه عدم پخش زنده مناظرات انتخاباتی واکنش نشان دادند.

البته دیروز در فضای رسانه‌ای این موضوع دست به دست می‌شد که با توجه به حضور دو نماینده از دولت در کمیسیون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، مصوبه عدم پخش زنده مناظرات بیشتر مبتنی بر منویات دولتی‌ها است؛ این موضوع از سوی علی اصغر احمدی رئیس ستاد انتخابات کشور تکذیب شد و او با برشمردن اعضای کمیسیون مزبور اعلام کرد که آنچه به عنوان مصوبه کمیسیون تبلیغات اعلام شد، خروجی آرای اکثریت این کمیسیون است.
منبع: میزان

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۴:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  2 0
  بازم کی بود کی بود من نبودم
 • رسول US ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  2 0
  از حالا شک رو نندازین تو جوون ملت، حالا مناظره ها سانسور و ممیزی میشه ، فردا هم حتما رای مردم ؟؟؟!!! چی رو میخان از مردم پنهان کنن؟؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده