چاپ پول

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، در پایان دی‌ماه ۱۳۹۵ رقم پایه پولی به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

سرویس اقتصاد مشرق - مسئولان دولت یازدهم که بارها پیگیر نحوه هزینه‌کرد درآمد نفتی دولت قبل شده‌اند، بهتر است پاسخ دهند ۷۶ هزار میلیارد تومان پول پرقدرتی که در این دولت چاپ شده، کجا خرج شده است؟

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در ابتدای دولت حسن روحانی در مردادماه ۱۳۹۲ رقم پایه پولی ۹۶ هزار میلیارد تومان بود.

بر اساس آخرین آماری که بانک مرکزی منتشر کرده، در پایان دی‌ماه ۱۳۹۵ رقم پایه پولی به ۱۷۲ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است.

این آمار به این معنا است که بانک مرکزی به دستور دولت حسن روحانی در ۴۱ ماه اخیر ۷۶ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده است.

اکنون سوال مهم این است که این رقم عظیم ۷۶ هزار میلیارد تومان کجا خرج شده است؟

لازم به یادآوری است دولت‌های نهم و دهم طی ۸ سال مجموعا ۷۹ هزار میلیارد تومان پول چاپ کردند که ۴۵ هزار میلیارد تومان آن صرف ساخت ۴ میلیون مسکن مهر شهری و روستایی شد.

اما در دولت روحانی، استفاده از منابع بانک مرکزی برای تکمیل مسکن مهر متوقف شد که این مسئله موجب نیمه‌تمام ماندن صدها هزار واحد مسکن مهر در سراسر کشور شد.

از سوی دیگر دولت یازدهم در زمینه پرداخت‌های عمرانی هم عملکرد فاجعه‌باری نسبت به دولت قبل داشته و نسبت پرداخت‌های عمرانی به پرداخت‌های جاری در دولت روحانی به نازل‌ترین رقم در دوران پس از انقلاب سقوط کرده است. پس چاپ ۷۶ هزار میلیارد تومان پول، صرف کارهای عمرانی هم نشده است.

اگر ضریب فزاینده نقدینگی در دولت روحانی را دست کم ۷ درصد در نظر بگیریم، ۷۶ هزار میلیارد تومان چاپ پول به معنای افزایش ۵۳۲ هزار میلیارد تومانی حجم نقدینگی در دولت روحانی از محل افزایش پایه پولی است. باید مشخص شود که این رقم هنگفت که معادل ۳ سال بودجه سالانه کل کشور است، کجا خرج شده است؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • مهران دبیرسپهری IR ۰۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  6 4
  بیایید این سوال را جور دیکری طرح کنیم. اگر این 76 هزار میلیارد تومان پول پر قدرت چاپ نشده بود اقتصاد ایران هم اکنون در چه وضعیتی بود؟ پاسخ بسیار ساده است: تفاوت قابل ذکری با آنچه که هم اکنون وجود دارد نداشت.
  • مهدی از قم IR ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
   10 3
   این حجم نقدینگی به بلوک های ثروت و قدرتی هدایت میشود تا در صورت لزوم و جهت کسب قدرت مثل سال 91 برای ایجاد انواع بحران به کار اید.
 • اثبات عینی دروغ IR ۰۵:۴۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  4 3
  نکته مهم اثبات عینی دروغ بودن ادعای نئولیبرالها مبنی بر ورم زا بودن نقدینگی است. چنانچه می بینید تورم صرفا حاصل توطئه در بازار و یا عرضه و تقاضا است و در دولت روحانی با وجود افزایش بی سابقه نقدینگی تازه تورم بشدت کاهش یافته است.
 • یک ایرانی IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  13 3
  این پول جهت تقویت ذخایر انقلاب و پربرکت شدن سفر انقلاب خرج شده است
 • سیب IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  11 3
  دارن اون هشت سالی که دستشون کوتاه بود رو جبران میکنن
 • دلواپس IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  13 12
  از مشرق و دیگر رسانه های پرچم دار مبارزه با فساد درخواست داریم دادخواست قضائی جهت ارائه گزارش مالی هزینه کرد دولت یازدهم را در بخش های مبهم آن تنظیم و با مشارکت هم به سیستم قضائی ارائه کنند بدون شک هزینه های سرسام آور دولت و برداشتهای نامتعارف از آن براحتی قابل شناسائی و اطلاع رسانی به مردم است .
 • حسین IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  14 11
  شاید صرف مدیران مظلوم وزیران وفرزندانه شان به عنوان حقوق ودیگر عناوین داده شده چون به همه که نمی توانند برسند نجات همین چند نفر نیز بس کاری بزرگ است از عهده هر کس بر نمی آید مردمکه جاهل وبیسواد ارزشی ندارد
 • از قم IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  3 2
  صرف سفر به کرج و امثالهم میشه!!!
 • نیما IR ۱۷:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۳۰
  5 2
  حتما صرف حقوق نجومی بگیران دولت وخانواده هایشان شده که حقشون از این انقلاب بگیرندوبه جیب غرب بریزند تا از انها روشنفکر بسازند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس