برنی سندرز نمایه

برنی سندرز سناتور دموکرات اخیرا در سخنانی ترامپ -رییس جمهور فعلی آمریکا- را یک دروغگوی رقت‌انگیز دانست که در حال تبدیل شدن به حاکم خودکامه است.

سرویس جهان مشرق - «برنی سندرز» رقیب دموکرات دانلد ترامپ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا معتقد است که تمامی اقدامات به ظاهر حماقت‌بار و اشتباه ترامپ با یک هدف مشخص صورت می‌گیرد و آن هم این است که به سمت خودکامگی پیش برود.

برنی سندرز سناتور دموکرات که در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در انتخابات در مرحله رقابت‌های درون‌حزبی از هیلاری کلینتون و دانلد ترامپ در نظرسنجی‌ها پیش افتاد اما به دلیل تقلب و اجحافی که رهبران حزب دموکرات در قبال وی صورت دادند از پیروزی نهایی بازماند، اخیرا در سخنانی ترامپ -رییس جمهور فعلی آمریکا- را یک دروغگوی رقت‌انگیز دانست که در حال تبدیل شدن به حاکم خودکامه است. سندرز در گفتگو با گاردین به این نکته اشاره کرد که رییس جمهور آمریکا با رویکردهایی که نسبت به برنامه مراقبت سلامت اوباما -که مهاجرین و پناهندگان را مورد حمایت قرار می‌داد- اتخاذ کرده و آن را لغو نموده است، عملا ضربه بزرگی به اقلیت‌های موجود در آمریکا زده است. همچنین، برنامه مالیاتی ترامپ که مالیات افراد ثروتمند را کاهش داده، ظلم بزرگی به طبقه متوسط در آمریکا خواهد زد.

به اعتقاد این سناتور میانه‌روی ایالت ورمونت، دانلد ترامپ به گونه‌ای رسانه‌ها، دستگاه قضایی، و نظام حکومتی را در طی انتخابات ریاست جمهوری زیر سوال برد که خود را ب هعنوان ناجی ملت آمریکا جلوه دهد و نتیجه این شد که در کمال ناباوری، یک تاجر نان به نرخ روز خور که یک ستاره مولتی میلیاردر تلویزیونی و تهیه‌کننده مسابقات سرگرمی هم بود، امروز در جایگاه رییس‌جمهور آمریکا نشسته است.

برنی‌ سندرز در ادامه گفتگوی خود با روزنامه گاردین به این اشاره می‌کند که اکنون اوضاع سیاسی آمریکا بسیار آشفته است. چرا که رییس‌جمهوری را در راس خود می‌بیند که از هیچگونه اتهامی اعم از توهین به قضات، رییس‌جمهور سابق، رقبای خود، و نژادهای مختلف دریغ نکرده است و تمایلاتی کاملا نژادپرستانه دارد. وی اظهار داشت: «اگر بخواهم ترامپ را با جورج دابلیو بوش مقایسه کنم، باید بگویم که من اصلا میانه خوبی با سیاست‌ها و رویکردهای این فرد بسیار محافظه‌کار نداشتم اما حداقل، او به رسانه‌ها احترام می‌گذاشت».

رقیب سابق ترامپ، از کمپین عظیم خود که متشکل از جوانان آمریکایی است و نام «انقلاب ما» را بر خود گرفته سخن گفت. وی این جنبش را یک جنبش پیشرو خواند که نافرمانی مدنی نسبت به دولت ترامپ را در دستور کار خود دارد و بر پایه اراده و فعالیت و مقاومت زنان و جوانان استوار است. او بارزترین نشانه قوت این کمپین را 150 راهپیمایی در 130 منطقه آمریکا در یک آخر هفته طی هفته‌های گذشته می‌داند. لازم به توضیح است که این راهپیمایی‌ها در مقابل نهادهای مرتبط با کنگره آمریکا صورت گرفته بود و معترضین حق خود اعم از برنامه مراقبت سلامت را طلب کرده بودند.

این سناتور آمریکایی حملاتی را نیز علیه روسیه صورت داد و ولادیمیر پوتین را بانی اصلی تاثیرگذاری در انتخابات آمریکا به نفع ترامپ و در واقع یکی از اصلی‌ترین عوامل پیروزی وی خواند. به اعتقاد سندرز، ترامپ کاملا تحت تاثیر پوتین به شرکای قدیمی آمریکا همچون استرالیا و مکزیک پشت کرده است.

سندرز، کارنامه 50 روز ریاست جمهوری ترامپ را به چالش کشید و آن را سرتاسر رفتارات دیکتاتورمآبانه و اقدامات حماقت‌بار خواند. وی از هواداران خود خواست که اصلا ناامید نشوند و جنبش بزرگ مقاومت و نافرمانی مدنی را نسبت به دولت ترامپ در دستور کار خود قرار دهند.


منابع:

https://www.theguardian.com/us-news/2017/mar/10/bernie-sanders-donald-trump-lies-democracy

https://www.theguardian.com/us-news/2017/mar/10/bernie-sanders-interview-trump-democratic-party-resistance

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس