هوشنگ توکلی

یک بازیگر سینما و تلویزیون با اشاره به بیانات جدید رهبر معظم انقلاب اسلامی درباره فرهنگ دفاع مقدس گفت: مدیران فرهنگی ما اگر خود را با سخنان رهبری تطبیق ندهند، ناکام می‌مانند.

به گزارش مشرق، هوشنگ توکلی، بازیگر باسابقه سینما و تلویزیون گفت: دغدغه کار فرهنگی در حوزه دفاع مقدس از ابتدا توسط رهبر معظم انقلاب مطرح می‌شد. اگر هم تا کنون آثار باارزش و ماندگاری با موضوع دفاع مقدس تولید شده، به خاطر توجه ایشان بوده است.


وی به موانع مختلفی که از ابتدا در حوزه تولید فیلم دفاع مقدس وجود داشته اشاره کرد و اظهار داشت: در دوران جنگ تحمیلی برخی از گروه‌های فیلمسازی و سینماگران وظیفه خود می‌دانستند که به بازتاب شرایط و وضعیت جبهه‌ها بپردازند. اما به آن‌ها اجازه اینکه به خط مقدم بروند داده نمی‌شد. به همین دلیل هم اطلاعات این فیلمسازها ذهنی بود، نه حضوری و تجربی. همچنین برخی از فیلمسازان برای ساخت فیلم دفاع مقدسی از فیلم‌های جنگی خارجی تقلید کردند. این مسائل باعث شد تا بسیاری از فیلمسازها نتوانند دفاع مقدس را به درستی درک کنند. همچنین نهادهای حمایتی کمتر از فیلمسازانی که سابقه حضور در جبهه را داشتند در تولید این آثار حمایت می‌کردند. نتیجه این مسائل، سینمای دفاع مقدس را به سینمایی خنثی و زمینی تبدیل کرد و منجر به کمرنگ شدن جنبه‌های اعتقادی و حماسی دفاع مقدس شد. دیگر حتی آثاری مثل «روایت فتح» شهید آوینی دیده نشد.


بازیگر «آرام می‌گیریم» اضافه کرد: به طور طبیعی بعد از این همه سال وقتی رهبر انقلاب چنین موضوعی را مطرح می‌کنند، معنایش این است که یک گله اساسی نسبت به کم‌کاری و بی‌توجهی به دفاع مقدس دارند. ایشان همچنین به نسل جوان یادآوری می‌کنند که با مطالعه و حضور در مناطق جنگی و دیدن آثار به جا مانده از آن دوران، مراجعه به آرشیو و خاطرات جنگ به بازنگری مجدد در زمینه تولید آثار دفاع مقدسی بپردازند.


این بازیگر در پایان گفت: بخشی از فرمایشات اخیر رهبر انقلاب خطاب به مدیران فرهنگی است. امید است که با تذکرات رهبر انقلاب درباره اهمیت توجه به فرهنگ دفاع مقدس، گشایشی شود و دست و بال هنرمندان ما برای ساخت آثار دفاع مقدس باز شود و با برداشته شدن موانع در این عرصه بیشتر کار شود.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس