رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دور شدن سایه جنگ ربطی به برجام ندارد چرا که اساساً گزینه جنگ، قبل از مذاکرات به بایگانی کاخ سفید رفته بود.

 به گزارش مشرق، علی اکبر ولایتی رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره حواشی اظهاراتش در برنامه تلویزیونی «متن و حاشیه» توضیح داد.

از ولایتی پرسیده شد: رسانه‌ها نوشته‌اند که شما اخیراً گفته‌اید "اگر برجام نبود، جنگ‌ می‌شد"، در صورتی که بسیاری از کارشناسان ارتباط دادن برجام به دور کردن سایه جنگ از سر کشور را گزاره‌ای کاملاً نادرست و غلط می‌دانند.

ولایتی در پاسخ با اشاره به اینکه مبحث بنده در این زمینه دو وجه دارد که یکی جنبه «حقوقی» و دیگری وجه «عینی» موضوع است، خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد درباره اظهارات اخیرم نوعی سوءتفاهم شکل گرفته است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: اولاً برخلاف آنچیزی که در برخی رسانه‌ها منتشر شده، بنده نگفته‌ام "برجام سایه جنگ را از کشور دور کرد"، یا "اگر برجام نبود جنگ می‌شد"، بلکه عرض من این بود که راه غیر از مذاکره و گفتگو، رودررویی و جنگ است. منتها بنده این تعبیر را در چارچوب بحث‌های حقوقی عرض کردم. به عبارت روشن‌تر، از نظر حقوقی، یعنی "روی کاغذ"، اگر دو طرف یک تخاصم از طریق گفتگو و مذاکره و صحبت، با یکدیگر به توافق نرسند و بر موضع خود نیز اصرار کنند، از نظر حقوقی و منطقی، صرفاً گزینه جنگ باقی می‌ماند.

ولایتی افزود: اما جنبه حقوقی و اصطلاحاً «روی کاغذ» بحث، با وجه «عینی» و «آنچه بر روی زمین اتفاق می‌افتد» متفاوت است. چرا که اگر یک طرف مخاصمه در حالت یاد شده بنای جنگ داشته باشد، بیش و پیش از اراده‌ و عزمش برای جنگ، باید از «قدرت» و «توان» لازم هم برخوردار باشد.

وی تاکید کرد: در اینکه روحیه استکباری و ظالمانه آمریکا ایجاب می‌کند که اراده‌ای جز برچیدن نظام جمهوری اسلامی نداشته باشد شکی نیست و در اینکه آمریکایی‌ها تمایل به حذف مانع مهمی همچون ایران اسلامی از پیش پای سیاست‌های ظالمانه و استعمارگرانه‌شان دارند نیز تردیدی وجود ندارد، یک گزاره غیرقابل مناقشه دیگر آن است که اگر آمریکایی‌ها در خود توان رویارویی سخت با جمهوری اسلامی را می‌دیدند، اساساً تک‌جمله‌ای هم درباره مذاکره به زبان جاری نمی‌کردند، اما مسئله اینجاست که آیا دولت آمریکا در واقعیت و نفس‌الامر توان مقابله سخت و نظامی با ایران را دارد یا خیر؟ پاسخ به این سوال قطعاً منفی است.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: آمریکایی‌ها بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم، از طریق لشکرکشی هوایی به طبس، چندین  نوبت تلاش برای کودتا، حمایت‌های سنگین از صدام در جنگ تحمیلی و ورود مستقیم به جنگ با ایران در سالهای پایانی دفاع مقدس، برنامه‌ریزی برای فتنه‌های گوناگون در کشور و ... گزینه‌های سخت و حتی نیمه‌سخت خود را آزموده و با مشاهده نتایج مفتضحانه‌اش، این گزینه را به بایگانی کاخ سفید فرستاده‌اند و اساساً به همین دلیل است که در دولت اوباما گزینه مذاکره را بر سر دست گرفته بود چرا که چاره دیگری نداشت.

ولایتی خاطرنشان کرد: دور شدن سایه جنگ از سر کشور ارتباطی با برجام ندارد چرا که اساساً اگر آمریکا امکان انداختن سایه جنگ بر سر کشور داشت، وارد مذاکره نمی‌شد.

وی در ادامه درباره چرایی پذیرش مذاکره از سوی جمهوری اسلامی ایران، گفت: این مذاکرات در دولتهای پیشین شروع شد و در این دولت نیز با اجازه رهبر معظم انقلاب ادامه یافت تا همانطور که مقام معظم رهبری بارها فرموده‌اند تجربه‌ دیگری برای همگان شکل بگیرد مبنی بر اینکه راه حل مشکلات اقتصادی کشور، مذاکره و گفتگو با آمریکا نیست و این مسیر جز یک سراب، چیز دیگری پیش روی ایران قرار نمی‌دهد.

رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان با تاکید بر اینکه بر اساس گفتمان رهبر معظم انقلاب، جمهوری اسلامی اهل مذاکره و گفتگو به معنای واقعی کلمه در شرایط عادلانه است،  خاطرنشان کرد: برخی قصد دارند مذاکره را جایگزین گفتمان «مقاومت» و حضور یکی را به معنای انتفای دیگری معنا کنند، اما منطق رفتاری جمهوری اسلامی بدین شکل است که طرفدار گفتگو در شرایط برابر و به  معنای حقیقی آن است اما مقاومت و مبارزه علیه استکبار و رژیم‌های سراپا ظلمی همچون آمریکا را «ماهیت غیر قابل انفصال» خود می‌داند و به قول امام(ره) تا ظلم هست مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 20
 • ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  اون موقع که از مذاکرات تمام قد دفاع میکردید، بیاد به فکر این روز می بودید.
 • ناشناس ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  درست است که مردم ایران دوستدار انقلاب و میهن پرست هستندواگر جنگی هم رخ دهد از کشور و انقلاب دفاع می کنند ولی عاقلانه است که کشور را از معرض تهدید برهانیم زیرا به اندازه کافی جنگ و تحریم بر ملت تحمیل شده است.همین الان اوضاع اقتصادی زیاد خوب نیست13میلیون جوان مجرد داریم که خانه و زندگی و کار ندارند.بهتر است مسئولان با حفظ ارامش کشور دنبال حل مشکلات جوانان ومردم باشند
 • vahid ۱۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  همین آقا چند روز پیش در برنامه متن حاشیه میگفت اگه برجام نبود جنگ پیش میامد
 • ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  همین که اومدن صراحتا مطلب درست رو میگن جای شکرش باقیه وگرنه ماله کشی ای که دارن روی حرف قبلیشون میکنند هم بوضوح غلط است. کی گفته از نظر حقوقی و روی کاغذ اگر دو طرف به توافق نرسند و اصرار کنند گزینه باقیمانده جنگ است؟ این همه سال است که ایران و امریکا به توافق نرسیده اند و بر مواضع خود اصرار کرده اند. جنگ شده؟
 • نظا م الله مهرانی طالقانی ۲۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  به نام خداوند متعال..سلام ...درود وسلام بر امام زمان عج ....ودرودسلام بر مقام معطم رهبری ...سلام برشما که پشتیبان امام زمان عج وولایت فقیه هستید ..خداوند نگهدار همه انسانهای که حدمتگزار نظام وجمهوری اسلامی ایران هستند
 • ناشناس ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۴
  0 0
  اقتدار دفاعی و موشکی ما مانع جنگ است نه لبخند دیپلمات ها !
 • ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  خب باز خوب شد که تصریح کرد تا دیگران سوء استفاده نکنه اصلاح طلبان گرامی، دقت کنید که تا دیروز که خبر همسویی سخنان آقای ولایتی با آقای روحانی منتشر میشد، ما منتقد آقای ولایتی بودیم. چرا که ما به اصول و درستی عمل، کار داریم و نه به شخص. برعکس عده‌ای که هر چه رهبر سیاسیشون بگه، همون رو بدون فکر قبول میکنند و تکرار می‌کنند!!!
 • ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  حتما مشرق بایگانی گزینه جنگ از دستاوردهای بسیار مهم دولت قبل بود عجب..................................
 • ۰۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  اگر سواد دارید ..که مردم را بیسواد فرض میکنید وفقط فقط به منافع حزبی خود مینگرید حرف اقا ی ولایتی همان حرف قبلی است ..چی را مخواهید ثابت کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • حسین ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  آقای ولایتی چرا در قضیه برجام با علم به این مسئله که مسئله جنگ ربطی به برجام نداشت اینهمه دست پائین را در مذاکرات گرفتید ولاجرم اینهمه امتیاز در ومقابل هیچ دادید از کجا معلوم بعداز 15 یا 25 سال پذیرفتن محدودیت به شما اجازه دهند که صنعت هسته ای صلح آمیز خود را گشترش دهید سالی که نکوست از بهارش پیداست هنوز تحریمهای بانکی حل نشده دولت نمی تواند پول فروش نفت را به کشور وارد کند و با دستوربه بانک مرکزی ریالش را می گیرد و خرج میکند ایکاش مدتی هم خاک جبهه هارا می خوردید تا شهامت و شجاعت تان زیاد شود
 • مشرقی تیر ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  با این سخن جدید ایشان حرفهای چند روز گذشته خویش را پس گرفته است!!! شجاعت پذیرفتن اشتباه در این سنین برای یک فرد فضیلت محسوب میگردد!!! باشد که دیگر تکرار نشود که در این صورت هرگز فضیلتی برای صاحبش به ارمغان نخواهد داشت !!!
 • ناشناس ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  بایگانی گزینه جنگ دستاورد بنیه دفاعی و موشکی ماست .
 • ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۵
  0 0
  سال 92 ایشان وجناب روحانی به خاطر موضوع هسته ای چنان جلیلی را کوبیدن که مردم از او وعملکردش در مذاکرات بدبین شده اند اما امروز مشخص شد حق با جلیلی بوده است .خداوند مدافع مومنین است این وعده خدا است

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس