گزارش‌های محرمانه حاکی از آن است که اسرائیل و عربستان همکاری‌های تنگاتنگ اطلاعاتی برای مقابله با حزب الله، انصارالله و حشد الشعبی دارند.

 به گزارش مشرق، بر اساس گزارش Intelligenceonline، هم اکنون ده‌ها سال است که روابط بین اسرائیل با عربستان سعودی و سایر کشورهای خلیج به صورت محرمانه وجود دارد.

ولی به نظر می‌رسد که پس از توافق هسته ای ایران، این روابط در روند تقویت و آشکارسازی قرار گرفته است.

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار سایت Intelligence Online قرار گرفته، عوامل سرویس اطلاعاتی سعودی (GPI)، که مسئول همکاری اطلاعاتی با «موساد» و «امان» هستند، هم اکنون در بهترین شرایط خود قرار دارند.

هرگز چنین همکاری فعالی بین دو کشور، در زمینه «تجزیه و تحلیل اطلاعات»، «اطلاعات انسانی» و «رهگیری تکنولوژیکی» ( سایبر) در ارتباط با ایران و جنبش‌هایی همانند حزب‌الله، انصارالله و یگان‌های «حشد الشعبی»، وجود نداشته است.

همکاری بدون محدودیت بین ریاض و تل آویو، محرکی برای سرویس‌های اطلاعاتی سایر کشورهای عربی جهت ایجاد و توسعه ارتباط با اسرائیل می‌باشد.

«سلمان بن حمد آل خلیفه»، ولیعهد بحرین، بزرگترین مشوق همکاری در خصوص ایران است. تماس های اولیه با این کشور، به وسیله بخش اطلاعات عمومی اردن برقرار شد. این مطلب در مورد کویت نیز صادق است.

علی رغم اینکه مدت طولانی از ارتباط بین سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل با «ابوظبی»، به وسیله «محمد دحلان» رئیس سابق دستگاه امنیتی فتح و مشاور کنونی «محمد بن زاید» پادشاه قطر می‌گذرد، هم اکنون این ارتباط در حال رسمی تر شدن است.

بر اساس همین گزارش، تا جایی که به نظر می‌رسد ارتباط بین اسرائیل و سعودی در حوزه سایبر نیز وجود دارد. رسانه‌های عربی پیش از این در گزارش‌هایی مدعی شده بودند که شرکت‌های اسرائیلی به شرکت سعودی «آرامکو» جهت مقابله با حملات سایبری علیه این شرکت کمک کرده‌اند.

اخیرا نیز عربستان سعودی اعلام کرد که یک صندوق سرمایه گذاری در حوزه تکنولوژی با سرمایه حدود 100 میلیارد دلار ایجاد کرده است، که به نظر می‌رسد به عنوان بخشی از برنامه «سعودی 2030» با هدف ایجاد تنوع در منابع درآمدی این پادشاهی بوده باشد.

چنانچه حقیقتا سعودی چنین صندوقی ایجاد کرده و دارای ارتباط با اسرائیل نیز باشد، بعید نیست که اسرائیلی‌ها بتوانند از سرمایه سعودی در تکنولوژی بهره ببرند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس