هم دولت و هم وزیر ارشاد میدانند در کابینه احتمالی بعدی روحانی، امکان قرار گرفتن علی جنتی روی صندلی وزارت وجود نخواهد داشت. علی جنتی به هر دلیلی دیگر امکان و شرایط ادامه کار ندارد. در این شرایط اما بهترین برداشت دولت چه می‌تواند باشد؟ «استعفا»!

سرویس فرهنگ و هنر مشرق - کمتر از یکماه است که شایعه رفتن علی جنتی از وزارت ارشاد هر روز و هر هفته مطرح میشود. شایعه ای که حالا دیگر بر اساس شنیده ها دارد رنگ واقعیت یه خود میگیرد و گمان می‌رودتا یکی دو هفته دیگر این اتفاق عجیب در دولت محقق شود. یعنی رفتن یک وزیر کلیدی در سال آخر کار دولت.

اما این اتفاق چرا روی میدهد و روی دادنش به سود چه شخص یا اشخاص و گروه هایی خواهد بود؟

واقعیت این است که در طول مدت سه سال گذشته، وزارت ارشاد خصوصا در حوزه کتاب فریاد خیلی ها را درآورد. خیلی هایی که اهل خواندن کتاب بودند و یکباره میان صفحات کتابی که خریده بودند یک توصیف جنسی بسیار عیان میدیدند. یا آنها که از ترس و بواسطه عدم اعتماد به محتوای کتابها، آنها را توی ده سوراخ قایم میکردند تا دست بچه ها به آن نرسد.
 
تیتر 
یک نمایش اجرا شده با مجوز رسمی!!
 
البته سیاستمداران پشت پرده در حوزه فرهنگ و مدیرانی مانند دکتر ک، م.ب ، دکتر س.آ و ... آنقدری باهو ش و کارکشته بودندکه برای برداشته شدن تمرکز از این حوزه ، تعمدا اذهان را به سمت دیگری بگردانند. سمتی که امکان همراهی مردم نیز، در آن  وجود داشته باشد. حوزه ای مثل موسیقی و برگزاری کنسرت که میتوانست عاملی برای مظلوم نمایی باشد و ساختن چهره ای قهرمان از وزیر. نقشه هم خوب طراحی شده بود. به محض اینکه یک کنسرت به هر دلیلی تعطیل میشد فریاد سر میدادند و یکباره رسانه های غیررسمی فضای مجازی (که بازوی اصلی  اجرایی در بخش فرهنگی دولت کنونی است) همه جا را پر میکردند که ببینید چقدر دارند وزیر را اذیت میکنند؟
 
تیتر 
 وضعیت پوشش هنرندان در جشنواره های داخلی و خارجی
 
مردم شادی میخواهند...مگر در کنسرت چه اتفاقی می افتد که تعطیلش می‌کنند و .... همه اینها هم در حالی بود که مجموع همه کنسرت‌های تعطیل شده کمتر از یک درصد کل کنسرت‌ها در سال بوده است (گزارش دقیق آماری در این مورد به زودی در مشرق منتشر خواهد شد) با این اوصاف یکباره تعطیلی کنسرت‌ها به عنوان اصلی ترین مشکل فرهنگی و حتی مشکل عمومی جامعه شناخته میشد و بحثش به صحبتها و مناظره ها و مصاحبه های عالیترین مقام اجرایی کشور کشیده میشد. پشت بندش هم وزیر محترم ارشاد مقابل این تعطیلی ها می ایستاد و موضع میگرفت و به همین سادگی در جایگاه یک قهرمان قرار میگرفت. قهرمانی که سوپرمن وار در فضای غیرواقعی که رفقایش ساخته بودند می‌آمد و برای شاد بودن و نشاط مردم در سالن های کنسرت را باز میکرد و ...
 
تیتر
حواشی پررنگی که حتی هیچکدام از معاونان جنتی را جابجا نکرد

یا مثلا در حوزه سینما یک بحث فرعی راه می انداختند و مدتی ذهن جامعه را با آن مشغول میکردند و ...

اما حالا حکایت فرق کرده و اتفاق اتفاق دیگری است. ماجرایی که ربطی به فرهنگ ندارد و ماحصلش این است که وزیر کنونی ارشاد نه حالا و نه در کابینه احتمالی بعد در دولت روحانی، امکان قرار گرفتن روی صندلی وزارت را نخواهد داشت.

علی جنتی می‎داند به هر دلیلی دیگر امکان و شرایط  ادامه کار ندارد. در این شرایط اما بهترین کار چه میتواند باشد؟

سیاستمداران کارکشته حوزه فرهنگ در دولت فعلی بی شک اگر آگاهی و اطلاع رسانی دقیقی شکل نگیرد، آنقدری توانایی دارند که  این تهدید را به یک فرصت تهدید کنند. بازی هم ساده است.کافی است روغن ریخته را نذر امامزاده کنی؟ این یعنی قربانی کردن علی جنتی . یعنی گرفتن ژست مظلوم نمایی. یعنی مظلوم نمایی با واسطه وزیری که سه سال انواع و اقسام حاشیه ها را بوجود آورده است و باید برکنار میشد.
 
تیتر 

علی جنتی (اگر برود) نه به واسطه مجموعه حاشیه‌هایی که در فرهنگ بوجود آورده می‌رود. نه به دلیل ناراحتی مراجع از او و نه به خاطر کنسرت و کتاب... اصلا جنتی و تیم او آنقدر نسبت به انتقادها بی‌خیال بودند و از مقام مافوقشان چک سفید حمایت تمام قد داشتند که مثلا جابجا کردن معاونت هنری وزیر هم غیر ممکن بود. چه برسد به خود وزیر.

اما در این میان ربط دادن  استعفای جنتی به اتفاقات فرهنگی و فشارها و انتقادات چیزی شبیه شوخی است. اتفاقاتی مثل اپرای عاشورا و ماجرای سگ‌های زرد و انواع کتاب‌های پر از مضامین جنسی و هزار اتفاق دیگر از این دست نتوانست مرادخانی و صالحی و بقیه را حتی کمی از روی صندلیشان جابجا کند. حالا با این اوصاف رفتن وزیر و خداحافظی بالاترین مقام دولتی در حوزه فرهنگ، آن هم کمتر از یک سال مانده به پایان کار دولت منطقی است؟ اینکه بگویند بعد از سه سال فشار بالاخره تسلیم شدیم تقریبا چیزی در حد شوخی است و جنتی یا حتی معاونانش از مدیرانی هستند که به انواع و اقسام اعتراض ها و انتقادات وقعی نمیگذارند و ککشان هم نمی‌گزد.

دلیل رفتن او یک موضوع کاملا بی ارتباط با فرهنگ است. موضوعی که موجب میشود او نتواند کار کند. در این شرایط هم چه چیزی بهتر از این که دوباره او سوپرمن وار بیاید و برگه استعفا را روی میز مقام بالادست بگذارد.

پشت بندش هم بلند شدن فریاد وا اسفا و  وا مظلوما خواهد بود و انداختن گناه همه کارهای نکرده و اشتباهات انجام شده به گردن آنهایی که باعث استعفا شدند و در نهایت هم مسیر یک دو قطبی فرهنگی در جامعه هموار خواهد .

استعفای جنتی (حتی اگر در حد  خبر و گمانه هم بماند) در واقع نوعی کمک به او و امتیازی است که به او داده شده است تا از خطر برکنار شدن فرار کند؛ برکنار شدنی که قطعا نه به خواست رییس جمهور است و نه هیچ کدام از وزرای دیگر. برکنار شدنی که باعثش فقط شخص علی جنتی است.

** حسین سلیمانی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 19
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  گویا این بار مثل سالها قبل که وزیر ارشاد استعفا یا برکنار شد و بعد سر از ریاست جمهوری در آورد می خواهند همان کار را انجام دهند و لی اون ممه رو لولو برد آقایان افساد طلب !!!!
 • احمد ۱۵:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  وزیر رو عوض کردن مگه میشه نظر مردم را هم عوض کرد !!!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  با این کارا هم بعیده رای بگیره روحانی
 • hmoly ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  چه بدبخت کسی که اخرت خودش را به دنیای دیگران فروخت. جنتی بداند انهایی که اکنون برایش هورا میکشند فردا ارزشی برایش قایل نخواهند شد.
 • سلام بر مهدی ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  البته این طور کارها همیشه تو ایران جواب داده. دستم بسته است و الا خیلی حرفها را میزدم. علمای قم کمی به کنسرتها و سینماها و ... شهرهای دیگر هم نگاه کنند بد نیستها؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • محسن ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  با سلام، در همه ی اداره ها و سازمانها این امری است رایج که مدیری که در آستانه ی برکناری است، استعفا می دهد تا عنوان برکناری در سابقه اش ثبت نشود. البته این که چنین ارفاقی به آن مدیر بشود یا نه، به نظر مقام مافوقش بستگی دارد. شما نه می توانید یک وزیر را از بهره مند شدن از این شیوه ی رایج منع کنید و نه می توانید به جای رییس جممور در خصوص استعفا یا برکناری وزیرش تصمیم بگیرید.
 • ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  این فاز جدید روحانی برای انتخابات آ ینده است تا مقصر و ناکارآمد ی دولت خود را وزیران و مدیران وسطی نزد مردم جلوه دهد تا خود
 • ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  اینها همه فیلمه تاانتخابات ببینید دولت چه کارها که نمیکند
 • ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
  0 0
  ایران جای افراطیان نیست . دست از سر مردم بردارید
 • حسین ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  0 0
  وقتی اقای علم الهدی بابت حواشی کنسرت در مشهد اعتراض کرد جنتی گفت به احترام امام رضا در مشهد کنسرت برگزار نخواهد شد ولی یک روز بعد بواسطه تشر روحانی حرفش را عوض کرد حالا هم بواسطه استعفای مدیرکل ارشاد قم و قبول استعفا روحانی هم وزیر را برکنار می کند تا به هوادارنش پیام انتخاباتی بدهد چون اصلا بدنبال تعویض وزرای خود نبوده او می خواست مجلس وزیری را برکنار کند تا هزینه ای متوجه دولت نشود و بگوید نگذاشتند کار کنند ولی این استعفا برای دولت سود دارد
 • البرز و دماوند ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  0 0
  فروشنده 2 و 3 کجاست غیرتمندان ایرانی!!!
 • عماد ۱۳:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  0 0
  جنتی بسیار در حق هنرمندان یعنی یکی از اقشار مضلوم و بی دفاع جامعه لطف کرد
 • ۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
  0 0
  اگر تدبیر و امید این است که این دولت اسم خودش انتخاب کرده پس بی تدبیری دیگر چیست
 • ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  دست از سر فرهنگ وهنر بردارید .اگه ارشاد کنسرت نزاره پس چه کار کنه.درشو ببندید تا دل روحانیون خنک بشه.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس