گوترس دبیر کل جدید سازمان ملل شد، ازآنجاکه مخالفت‌های روسیه با دبیر کلی گوترس به موافقت تبدیل شد، ممکن است امتیازهایی ردوبدل شده باشد، احتمال دارد یکی از معاونان او از روسیه یا اروپای شرقی باشد.

سرویس جهان مشرق - "آنتونیو گوترس" دبیر کل جدید سازمان ملل شد و از ابتدای ژانویه 2017 میلادی مسئولیت پنج‌ساله خود را آغاز خواهد کرد؛ این پایانی بر مأموریت بان کی مون و عملکرد پر انتقادش -که به «مرد اظهار نگرانی» مشهور شده است-، خواهد بود.

گوترس متولد 1949 میلادی و دارای مدرک مهندسی برق است. او نخست‌وزیر سوسیالیست پرتغال در سال‌های 1995 تا 2002 و کمیسیونر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سال‌های 2005 تا 2015 میلادی بوده است.[1]

آنتونیوی 67 ساله گزینه مورد حمایت ایالات‌متحده برای دبیر کلی این سازمان از اروپای غربی بود. رأی‌گیری امروز به‌صورت غیررسمی انجام‌شده و قرار است رأی‌گیری رسمی سه‌شنبه برگزار شود.

854خبر انتخاب او را "ویتالی چورکین" رئیس دوره‌ای شورای امنیت در برابر خبرنگاران اعلام کرد که کشور متبوعش روسیه گزینه دیگری را برای دبیر کلی حمایت می‌کرد.

این دور از دبیر کلی سازمان ملل به اروپا تعلق داشت و گفته می‌شد با توجه به اینکه تا کنون از اروپای شرقی کسی در این مسئولیت قرار نداشته و همچنین زنی در این جایگاه قرار نگرفته است، "کریستالینا جورجیوا" کمیسر اتحادیه اروپا از بلغارستان به دبیرکل جدید سازمان ملل کیست و چه سوابقی دارد؟ +عکساین سِمت انتخاب خواهد شد.

چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل از دبیر کلی جورجیوا حمایت کرده بود؛ جورجیوا هفتمین زنی است که به رقابت برای احراز رأی اکثریت شورای امنیت وارد شد، اما دست آخر بخت با یک مرد همراه شد.

گوترس در پنجمین رأی‌گیری توانسته بود 12 رأی مثبت از اعضای شورای امنیت کسب کند و امروز در آخرین دور، ظاهراً هیچ‌کدام از اعضای دائم شورا با ریاست او مخالفت نکرده‌اند. شورای امنیت تا پایان اکتبر برای تعیین دبیر کل بعدی فرصت داشت ازاین‌رو نهایی شدن نخست‌وزیر پیشین پرتغال موجب شگفتی ناظران سیاسی شد.

با توجه به اینکه مخفیانه بودن فرآیند انتخاب دبیر کل در ادوار گذشته موجب اعتراض بسیاری از دولت‌ها و شکل‌گیری پویش «یک نفر برای هفت میلیارد» شده بود، این بار مراحل متعددی ازجمله معرفی نامزدها از آوریل در مجمع عمومی، برگزاری جلسات برای ارائه برنامه و حتی مناظره علنی در نظر گرفته شد.

دبیرکل جدید سازمان ملل چه سوابقی دارد؟//آماده انتشار 

گفته می‌شود فرآیند گفتگوها و مناظرات یکی از زمینه‌های برتری گوترس شد، او که در دوران مسئولیت خود بر امور پناهندگان کمتر حاشیه‌ساز بوده، در میزگرد گاردین گفته بود در صورت انتخاب به‌عنوان دبیر کلی از تجربیات خود در حوزه پناهندگان به‌خوبی استفاده می‌کند.[2]

با توجه به وقوع بحران گسترده مهاجرت و پناهندگی از تابستان سال گذشته، به نظر می‌رسد تجربیات او یکی از برگ‌های برنده او بوده است.

ازآنجاکه مخالفت‌های روسیه با دبیر کلی گوترس به موافقت تبدیل شد، ممکن است امتیازهایی ردوبدل شده باشد، احتمال دارد یکی از معاونان او از روسیه یا اروپای شرقی باشد.


[1] - http://www.unhcr.org/antonio-guterres-portugal-2005-2015.html

[2] - https://www.theguardian.com/world/2016/oct/05/antonio-guterres-next-un-secretary-general

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 19
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 3
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  2 0
  اینها همه شان غلام حلقه به گوش شیطان بزرگ هستند
 • مهدی ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۴
  1 0
  بان کی مون که همش اظهار نگرانی میکرد! ببینیم این چکار میکنه؟
 • ۰۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  هر كي بياد قطعاً از اين مردك بي عرضه "ابراز نگراني كن" مفيد تر خواهد بود.
 • حسین ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  یعنی‌ به جای اون بانکی‌ مون یه دبه خیارشور میذاشتی بهتر سازمان ملل را اداره میکرد ، اون مردک ارزش و اعتبار و ضمانت اجرایی مصوبات سازمان ملل را از FIFA هم پایین تر آورد! فیفا تیم‌ و افراد خطا کار را بدون توجه به قدرت مالی اونها جریمه و حتی محروم میکنه ، اون بانکی‌ مون خدا نشناس جنایت جنگی آل سعود را بعد از مطرح شدن کلا پاک کرد ، یعنی‌ حقارت و بلاهت تا این حد؟
 • ۰۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  سگ زرد برادر شغاله!!
 • ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  1 0
  بان کی مون این اواخر رسما حامی داعش و القاعده شده بود فقط یه جلیقه انفجاری کم داشت !!!! دبیر کل به شرط استخون کلا انتخاب می شه !!!
 • ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  یه جور تبلیغات راه انداخته بودن که میخوان یه زن رو انتخاب کنن گفتیم آخر الزمان شد لامصبا فقط از زنان برای تبلیغات استفاده میکنن
 • موسوی ۰۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  بان کیمون صراحتا گفت: عربستان نان بده سازمان ملل است اگر نوکری نکند نانش را قطع میکند
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  رئيس سازمان قانوني كردن جنايات ابرقدرتها...
 • ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  این یکی قراره اظهار شادمانی کنه
 • hasan ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  باید از الان حسابهای بانکیشو چک کنند .بخصوص واریزیهایی که از بلاد سعود میاد
 • ۰۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  چرا یک ایرانی انتخاب نمیشه؟
 • ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  یعنی به زور میخاید برا روسیه نوشابه باز کنید. مگه وقتی بان گی مون اهل کره جنوبی انتخاب شد با روسیه توافق کردند ؟ نفوذ روسیه در جهان و شورای امنیت فقط در حد حق وتو هست.
 • عاطفه ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  هر کی به جای بان کی مون باشه بهتره مترسک بیشتر از بانکی مون کار میکنه
 • محسن ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  تا در افتد روش رزم در این بزم کهن / دردمندان جهان طرح نو انداخته اند من از این بیش ندانم که کفن دزدی چند / بهر تقسیم قبور انجمنی ساخته اند از اقبال لاهوری در مورد جامعه ملل
 • مرتضی ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
  0 0
  مشرق یک مطلب هم در مورد "نحوه رای گیری و انتخاب" دبیر کل بزن ..
 • حمید رضا آقاجان ۰۳:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۶
  0 0
  بنده این مقاله را فقط تییرش را خوندم ، باید عرض کم یه مثلی ما تو اصفهان داریم ،کله پز که میره سک جاش میشنه.
 • ناشناس ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
  0 0
  هنوز مسجل نشده تیتر را عوض کنید
 • محمد از بابل ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۹
  0 0
  متاسفانه سازمانی که برای هفت میلیارد انسان تصمیم میگیره و مردانی را بر مسند این پست مهم میگارد که عملکردی شبیه رباط دارند و دستورات اطاقهای محرمانه چند کشور ذی نفوذ را اجرا میکنند اگر یک زن بیاید و دبیر کل شود شاید جیگر داشته و حداقل مترسک و بازیچه دست قدرتهای مذکور نباشد بخدا تو این شرایط حرج و مرج جهانی همان بهتر که این سازمان منحل شود و تمامی کشورها مستقلا با هر کشور دیگر ارتباط داشته باشند چون غیر از جنگ و بی عدالتی و تبعیض و ناحقی و نابرابری و کودک.کشی و نسل کشی و ویرانی و سیاست زدگی و عقب نگه داشتن ملتها و...ما چیزی از مصوبات این سازمان سراغ نداریم .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس