سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر تعهد این کشور به راه‌حل دیپلماتیک در بحران سوریه، گفت آنچه که اکنون در حلب اتفاق می‌افتد، «غیرقابل قبول» است.

به گزارش مشرق، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری، آخرین مواضع این وزارتخانه درباره مسائل مختلف را برای خبرنگاران تشریح کرد.

«مارک تونر» در این نشست خبری برای خبرنگاران در وزارت خارجه آمریکا، ابتدا در بحث از سوریه، از آتش‌بس مورد توافق این کشور و روسیه سخن گفت؛ آتش بسی که البته ناکام مانده است.

این مقام آمریکایی گفت که واشنگتن همچنان به توافق آتش‌بس و همچنین راه حل دیپلماتیک برای حل بحران سوریه متعهد است و به مذاکراتش با روسیه در این زمینه ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از سرگیری حملات ارتش سوریه و تا حدی روسیه به حلب، این حملات را «غیرقابل قبول» خواند.

تونر گفت که توپ اکنون تا حدودی در زمین روسیه است و ما خواهان دیدن اقدامات عملی روسیه و رژیم سوریه برای احیای آتش‌بس هستیم.

وی در پاسخ به خبرنگاری درباره خبر منتشر شده درباره کمک‌های تسلیحاتی آمریکا به گروه «جبهه النصره»، هر گونه کمک واشنگتن به این گروه را رد و تاکید کرد که آمریکا این گروه را شاخه‌ای از القاعده و تروریستی می‌داند.

تونر در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت رئیس‌جمهور سوریه در آینده این کشور گفت که «ما اعتقاد داریم که اسد با توجه به اقداماتی که کرده است، نمی‌تواند مشروعیت داشته باشد و او مشروعیتش را از دست داده است».

وی افزود که باید بنا بر توافق ژنو، یک دوره انتقالی انجام شود اما در نهایت این مردم سوریه هستند که باید درباره آینده این کشور انتخاب کنند البته از نظر ما در یک انتخابات آزاد و با توجه به از بین رفتن مشروعیتش، اسد نخواهد توانست انتخاب شود.

خبرنگاری درباره مواضع ایران، روسیه و حزب الله و تقویت حمایت‌های آنها از دولت سوریه در حملات به حلب سوال کرد و گفت در این صورت، دولت آمریکا چه خواهد کرد.

تونر گفت که او به عنوان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یک دیپلمات است و او نمی‌تواند درباره ابزارهای نظامی صحبت کند.

او البته گفت که آنهایی که در «توهم» پیش بردن اقدامات نظامی در سوریه برای پیروزی هستند، باید بدانند که بحران سوریه راه حل نظامی ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین گفت که اگر این کشور از فرایند دیپلماتیک در قبال بحران سوریه خارج شود، این کار شرایط را از وضعیت خیلی بد جاری به وضعیت بیسار بدتر سوق خواهد داد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس