کد خبر 635260
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۰۰

رئیس کل بانک مرکزی از مردم خواست کارت‌های اعتباری را نقد نکنند و گفت: محدودیتی برای خرید کالای ایرانی و خارجی نگذاشته ایم.

به گزارش مشرق، ولی الله سیف در حاشیه بازدید از فرایند صدور کارت‌های اعتباری در شعبه مرکزی بانک ملی  مبنی براینکه  یکی از ضعف های کارت های اعتباری عام، قابلیت نقد شدن از طریق دستگاه های کارتخوان فروشگاهی‌است، ابزار بانک مرکزی برای کنترل این کارت ها چیست؟ اظهار داشت: اگر مواردی در خصوص نقد کردن کارت اعتباری مشاهده شود این امر برای دارنده کارت سابقه سوء محسوب می شود و مشکلاتی نیز برای وی  بوجود خواهد آمد.

سیف در پاسخ به پرسش دیگر مبنی براینکه یکی از قابلیت های کارت های اعتباری عام خرید هر نوع کالایی است که از مبادی رسمی کشور وارد شده باشند، بنابراین هدف بانک مرکزی مبنی بر تقویت بخش تولید داخلی کجاست؟ گفت: باید جنبه رقابتی را در این خصوص تقویت کرد و این ابزار امتیاز خاصی ندارد که محدودیتی را ایجاد کند.

رئیس کل بانک مرکزی با ابراز خرسندی از عرضه محصول جدید نظام بانکی و رونمایی آن گفت: وام های تامین مالی خرد در گذشته وجود داشت و فاکتورهای صوری صادر می شد که با ارائه کارت ها این مشکل رفع می شود.

وی افزود: دارنده کارت می تواند به راحتی به فروشگاه مراجعه و از موجودی خود استفاده و پس از اتمام آن از موجودی کارت اعتباری استفاده نماید.

سیف با بیان اینکه بانک ملی صدور کارت اعتباری را از گذشته آِغاز کرده بود، گفت:‌ این بانک 200 هزار کارت برای مشتریان صادر کرده و بانک های دیگر نیز اقدامات خود را در این خصوص آغاز کرده اند.

* انتقاد رئیس کل از یک انتظار "کاذب"/ کارت‌ها به تدریج عمومی می شود

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: البته انتظار کاذبی درخصوص کارت های اعتباری وجود دارد و آن اینکه این کارت به سرعت در اختیار همه مردم قرار گیرد در حالیکه بانکها متناسب با اعتبار سنجی اقدام به توزیع آن می کنند.

سیف درباره برنامه بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات خرد با وجود آغاز صدور کارت های اعتباری، گفت: این کارت ها به تدریج جایگزین وام خرد خواهد شد و اگر فردی به دلیل شرایط خاص نتواند از کارت ها استفاده کند بانک بر اساس اعتبار سنجی می تواند تسهیلات خرد را ارائه کند.

وی افزود: نگاه جدید این است که به سمت تامین مالی خریدهای مصرفی مردم حرکت کنیم و نیاز مصرف کننده برای تامین اعتبار از این طریق رفع می شود.

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این پرسش که آیا همزمان با استفاده از کارت های اعتباری موجودی به صورت آنی به حساب فروشنده واریز می شود؟، گفت: پول در جا به حساب فروشنده ریخته می شود و صنوف هم اطمینان خاطر در این خصوص داشته باشند.

* اعتبار کارت های خرید قبلی تا پایان سال تمدید شد

رئیس شورای پول و اعتبار در واکنش به اظهارات سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی مبنی بر اینکه اعتبار کارت های خرید کالاهای ایرانی به اتمام رسیده است، گفت: این خبر به هیچ وجه صحت ندارد و اعتبار این کارت ها تا پایان سال تمدید شده است.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  خخخخخخخخخخخخخخخ
 • ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  کشور دروغ. ملت دروغ. وام دروغ و بانک دروغ و .....
 • یک دانشجو ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  من امروز چند تا بانک رفتم هم ملی و هم بانکهای دیگر. هیچ کدام حاضر به توضح درباره کارت اعتباری و وام و .. نشدند و گفتند فقط در حد حرف است. به خدا رفتم همه
 • ۱۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۰۴
  0 0
  بانک ملی که میگه هنوز بخشنامه نداند به ما.