نیویورک‌تایمز در سرمقاله روز شنبه‌اش به کانال‌های ارتباطی رژیم صهیونیستی با عربستان سعودی و امارات که به نوشته این روزنامه آمریکایی «مهم و واقعی» هستند اشاره کرده است.

به گزارش مشرق، روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در سرمقاله روز شنبه، احتمال عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و کشورهای عربی را مورد بررسی قرار داده و اشاره کرده که رژیم صهیونیستی، کانالهای ارتباطی «مهم و واقعی» در این زمینه گشوده است. 

رژیم صهیونیستی و عربستان با یکدیگر روابط دیپلماتیک ندارند. با وجود این، به نوشته نیویورک‌تایمز، شواهدی وجود دارند که نشان می‌دهند روابط بین اسرائیل با عربستان سعودی و سایر کشورهای عربی نه تنها رو به بهبود است،  بلکه بعد از توسعه یافتن از کانال‌های مخفیانه طی سال‌های گذشته می‌تواند به دلیل اشتراک نظر در بی‌اعتمادی به ایران به «اتحادی اشکار» تبدیل شود.

جدیدترین مصداق این پدیده را می‌توان در سفر یک هیئت عربستانی به ریاست ژنرال بازنشسته عربستانی، «انورعشقی» به سرزمین‌های اشغالی در ماه گذشته و دیدار با مقامات ارشد وزارت خارجه رژیم صهیونیستی مشاهده کرد.

نیویورک‌تایمز با اشاره به این سفر، آن را از حیث اینکه به صورت علنی اعلام شد، حائز اهمیت دانسته و نوشته «انور عشقی» و «دوری گلد»، مدیر کل وزارت خارجه اسرائیل، از سال 2014 تماس‌های مخفیانه با یکدیگر را آغاز کرده بودند.

طبق تحلیل روزنامه نیویورک‌تایمز، اسرائیلی‌ها و عربستانی برای همکاری با یکدیگر به اندازه کافی دلیل دارند: «هر دو در خصومت با ایران اشتراک‌نظر دارند. هر دو نگران ناامنی در منطقه هستند؛ هر دو با آمریکا به دلیل توافق هسته‌ای با ایران و سایر سیاست‌های این کشور از جمله مسئله سوریه، ناسازگار هستند. مقام‌های اسرائیل و عربستان سعودی برای مدتی با یکدیگر در زمینه مسائل امنیتی و اطلاعاتی همکاری پنهان داشته‌اند.»

علاوه بر این، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که با موج روزافزون جنبش‌های تحریم این رژیم به دلیل رفتارش با فلسطینی‌ها روبروست، اندیشه توسعه روابط با کشورهای عربی و سرمایه‌گذاری بر روی مبادلات بالقوه اقتصادی با آنها را در سر می‌پرواند. 

نیویورک‌تایمز نوشته موضوع دیگری که حائز اهمیت است، کمپین رسانه‌ای اخیر عربستان سعودی برای آماده کردن شهروندان این کشور جهت عادی‌سازی روابط با اسرائیل است. 

دانیل لوی، رئیس اندیشکده «پروژه آمریکا / خاورمیانه» به این روزنامه می‌گوید: «اسرائیل کانال‌های رسمی جداگانه‌ای برای ارتباط با عربستان سعودی و همچنین امارات باز کرده و این کانال‌ها، مهم و واقعی انگاشته می‌شوند.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس