کد خبر 623482
تاریخ انتشار: ۶ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۰

رژیم عربستان سعودی پس از اینکه با تشکیل ائتلافی از برخی کشورهای عربی و حمایت آمریکا جنگی ویرانگر را از فروردین سال گذشته بر مردم یمن تحمیل کرد٬ اکنون که در باتلاق یمن گرفتار آمده و راه خروجی نمی یابد دست به دامان همه کشورها از جمله آمریکا شده تا بتواند صلح مورد نظر خود را بر مردم یمن تحمیل کند.

 به گزارش مشرق، مقام های سعودی هرگز این روزهای ذلت بار را تصور نمی کردند که از اصرار بر ادامه جنگ تا زمان تحقق همه هدف های مورد نظرشان به مرحله اصرار برای صلح برسند و برای تحمیل صلح مورد نظر خود بر جنبش مردمی انصارالله و دیگر گروه های مقاومت یمنی٬ دست به دامن آمریکایی ها بشوند. این روزها ریاض شاهد رفت و آمد مقام های سیاسی و اطلاعاتی آمریکایی و سازمان ملل است تا بلکه بتوانند یمنی ها را بر نشستن بر سرمیز مذاکره قانع کنند.

این روزها از پافشاری های دولتمردان طراز اول سعودی مثل محمد بن سلمان (جانشین ولیعهد) و عادل الجبیر (وزیر امور خارجه) بر ادامه جنگ تا تحقق آرزوها و خواسته های آنها خبری نیست بلکه این کشور به انواع راه های سیاسی و دیپلماتیک متوسل شده تا بتواند حداقل به بعضی از خواسته های خود در این جنگ بی حاصل که ملیاردها دلار برای پیروزی در آن هزینه کرده، دست یابد.

تاکنون چندین نشست با دعوت سعودی ها از وزیران خارجه آمریکا و نمایندگانی از کشورهای انگلیس، روسیه و سازمان ملل متحد برای بررسی راههای دستیابی به صلح یمن در ریاض برگزار شده است و هرکدام با وعده هایی پایان یافته است اما جنگ عربستان علیه مردم یمن همچنان با بمباران شهرها و حتی بیمارستان ها نیز ادامه دارد.

'جان کری'وزیر خارجه آمریکا چند روز پیش به عربستان سفر کرد و در دیدار با مقام های این کشور و برخی مقام های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس٬ خواستار حل و فصل بحران یمن با تشکیل دولت وحدت ملی جدید شد.

او اعلام کرد که با کشورهای خیلج فارس و سازمان ملل متحد در عربستان سعودی در خصوص برنامه ای توافق کرده اند که مذاکرات صلح یمن را با هدف تشکیل دولت وحدت ملی دوباره آغاز خواهد کرد و از انصارالله یمن نیز خواست که این طرح را بپذیرند.

تحلیلگران سیاسی و رهبران شورای عالی یمن معتقدند که این کشور در شرایط کنونی و برای حل بحران انسانی که در اثر محاصره 17 ماهه سعودی ایجاد شده٬ شدیدا به صلح فراگیر نیازمند است و این طرح ها می تواند قابل بررسی باشد اما بعید است این نتیجه از طریق پیشنهادهای جان کری جامه عمل بپوشد چون برای آنها ثابت شده که آمریکایی ها در همه بحران های منطقه ای و بین المللی همیشه منافع استعماری خود را مد نظر داشته و دنبال می کنند ضمن اینکه این کشور با دخالت نظامی و فروش اسلحه به عربستان به نحوی در جنایات جنگی که این کشور در شهرهای یمن مرتکب و از سوی سازمان ملل به کشتار کودکان متهم شده، شریک است و به تعبیری آشکارتر اینکه یمنی ها به آمریکایی ها به عنوان شریک عربستان در جنگ بدبین هستند چرا که بارها از ائتلاف سعودی در حمله به یمن حمایت کرده اند.

بیشتر مناطق مسکونی و خدماتی یمن که توسط جنگنده های سعودی بمباران شده و به کشته شدن زنان و کودکان بی گناه منجر شده است ٬با ارائه اطلاعات شناسایی از سوی آمریکایی ها صورت گرفته است.

اکنون و برای چندمین بار است که سعودی ها برای حل بحران یمن دست به دامن آمریکایی ها شده اند همانطور که در آغاز جنگ دست به دامان آنها شده و با چراغ سبز آنها این جنگ را شروع کردند.

آمریکایی ها هیچ گاه برای توقف عملیات های نظامی سعودی ها علیه مردم یمن بطور جدی وارد عمل نشدند بلکه گاهی و با اشاره خواستار عدم بمباران مناطق خدماتی و درمانی شده اند که هرگز از سوی سعودی ها مورد توجه هم قرار نگرفت بنا بر این چگونه می توان به آمریکا به عنوان پیشنهاد کننده طرح صلح برای یمن نگاه کرد بنابراین یمنی ها خواهان تضمین های بین المللی برای اجرای مفاد هر توافقنامه ای هستند که از این پس بر سر میز مذاکرات بدست آید.

گروه های مختلف مقاومت مردمی یمن پس از اینکه هیات گفت وگو کننده منصورهادی مورد حمایت سعودی ها در نشست های صلح کویت در پی تحمیل خواسته های مورد نظر ریاض در این نشست بود٬ در بازگشت به کشور، شجاعانه به تشکیل شورای عالی سیاسی برای اداره کشور و نیز برگزاری نشست مجلس نمایندگان مبادرت ورزیدند که این امر خشم سعودی ها و همپیمانان آنها را برانگیخت به طوری که سعودی ها پس از آن، بمباران بی سابقه شهرهای یمن را مجددا آغاز و حتی بیمارستان های تحت حمایت سازمان پزشکان بدون مرز را نیز هدف قرار داده و دهها تن از بیماران و کارکنان آن را به قتل رساندند که اعتراض و محکومیت سازمان های بین المللی را به همراه داشت.

روزنامه عکاظ عربستان در شماره های اخیر خود با برجسته کردن خبر به اصطلاح صلح خواهی و تلاش های گسترده مقام های عربستانی که با سفر جان کری و نمایندگانی از انگلیس و شورای همکاری خلیج فارس همراه بود، آن را دلیلی بر اراده صلح خواهی مقام های ریاض دانست و آن را گامی برای برقراری صلح و امنیت و آرامش در یمن توصیف کرد.

روزنامه الوطن عربستان نیز در خبری نوشت که این کشور همه عالم را برای رسیدن به صلح در یمن دور هم جمع کرده است.

سعودی ها ظاهرا فراموش کرده اند که صلح و امنیت و آرامش از دست رفته در یمن حاصل جنگی است که آنها بر مردم یمن تحمیل کرده اند و اکنون نیز می خواهند اهداف تحقق نیافته خود را بر سر میز مذاکره و در قالب مذاکرات صلح به طرف های یمنی تحمیل کنند که البته خسارت های آن کمتر از خسارت عملیات های 'طوفان قاطعیت' و 'بازگشت امید' برای یمنی ها نخواهد بود.

عربستان سعودی از فروردین سال گذشته به بهانه واهی بازگردان حکومت به منصورهادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن که در هتل های مجلل ریاض به سر می برد٬ جنگ علیه یمن را با دو عملیات طوفان قاطعیت و بازگشت امید آغاز کرد و در این مدت 17 ماهه هرگز از بمباران بی رحمانه شهرها و موسسات خدماتی و درمانی و آموزشی مضایقه نکرد و اگر این روزها نیز مجبور به نشستن بر سر میز مذاکره با یمنی ها شده است ٬ به دلیل ناکامی از دستیابی به اهداف اعلام شده و نیز فشار هزینه های سرسام آور و اوضاع اقتصادی نامناسبی است که بر اثر پرداخت هزینه های این جنگ پدیدار شده است.

ضمن اینکه فشار افکار عمومی جهان، فشارهای شاهزاده های مخالف محمد بن سلمان در شروع جنگ علیه یمن و نیز جنایت های جنگی که آنها در یمن مرتکب شده اند و نهادهای بین المللی به این دلیل آن ها را محکوم نموده اند، شواهد دیگری هستند که مقام های ریاض را به صلح خواهی مجبور کرده است اما آنها در همین مسیر هم صادقانه حرکت نمی کنند و در پی آن هستند که با زور و نیرنگ خواسته های خود را بر طرف های یمنی تحمیل نمایند که البته طرف های یمنی پس از بازگشت به کشورشان و با تشکیل شورای عالی سیاسی برای اداره کشور خود٬ به سعودی ها فهماندند که هیچ گاه برای سر و سامان دادن به اوضاع نامناسب کشور خود منتظر صلح تحمیلی سعودی ها نخواهند ماند.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۶
    0 0
    تجزیه شدی رفت

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس