نیروهای ایرانی حاضر در مسابقات رزمایشی روسیه 2016، با دو سلاح جدید آشنا شده‌اند که در سازمان رزم نیروهای مسلح کشورمان وجود ندارد، اما تبحر در استفاده از این سلاح های مدرن نشان داد ثمرات شرکت در این مسابقه را نباید صرفا در جدول رده‌بندی جستجو کرد.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، یکی از رخدادهای مهم نظامی که در خلال اتفاقات و اخبار روزمره در رسانه های کشورمان، مورد غفلت واقع شده، حضور واحدهای زبده نیروهای مسلح ایران متشکل از حدود 200 نیرو از سپاه پاسداران، بسیج، ارتش و نیروی انتظامی در رشته های مختلف رزمایش یا مسابقات ارتش های جهان در کشور روسیه است که اتفاقی قابل توجه محسوب می شود.
 
نیروهای مسلح کشورمان که در این مسابقات دو هفته ای شرکت می کنند، شرایط شبه جنگی را بار دیگر تجربه خواهند کرد و براساس برنامه اعلام شده، نیروهای ایرانی در رشته های تانک، یورش، هوابرد، دریایی، غواصی عمیق و کوهستان شرکت دارند.
 
نخستین دوره بازی های نظامی بین المللی به ابتکار شویگو وزیر دفاع روسیه سال 2015 در 11 میدان واقع در سه منطقه نظامی این کشور با حضور 1200 نیرو از 16 کشور برگزار شد و در جریان مسابقات امسال که تیم ایرانی در 7 رشته شرکت کرده، افزون بر روسیه و قزاقستان به عنوان میزبان، نیروهای منتخب چین با مجموعه ای از انواع جنگ افزارهای پیشرفته، ونزوئلا، ارمنستان، مغولستان، صربستان، کویت، قرقیزستان، تاجیکستان، هند، پاکستان، بلاروس، یونان، جمهوری آذربایجان، مصر، نیکاراگوئه، آنگولا و زیمبابوه شرکت دارند.
 
 البته تاکنون فقط مسابقات هوابرد انجام شده و مسابقه موسوم به "تانک بیاتلون" نیز در حال انجام است. مسیر امن با شرکت واحدهای مهندسی رزمی، تعمیر جنگ افزارها، پزشکی جنگی، آسمان پاک با واحدهای دفاع هوایی، کلید آسمان (پدافند موشکی)، هوا برد دریایی، عملیات تجسسی، تدارکات و آشپزخانه جنگی، توپخانه ای، رانندگی نفربرها و خودروهای زرهی، عملیات با تانک، یورش با شرکت خودروها و نفربرهای زرهی، فرود هوابرد و هوابرد دریایی رشته های مختلف رقابت های جنگی روسیه هستند.
 
باید توجه داشت که در این مسابقات و در بسیاری از بخش ها، به دلیل رعایت استاندارد بین کشورهای مختلف، سلاح و تجهیزات مورد نظر توسط روسیه تامین می شود. البته در این میان نیروهای چینی به نوعی استثناء به حساب می آیند که از تسلیحات چینی که به نوعی به گونه های روسی نزدیک هستند، استفاده می کنند.
 
علاوه بر تجربه ارزشمند رقابت با ارتش های بزرگ و مقتدر جهان، نیروهای ایرانی در این دو مسابقه ای که تاکنون برگزار شده، با دو سلاح جدید آشنا شده اند که در نیروهای مسلح وجود ندارد و همین اشراف و تبحر نمایندگان کشورمان در مسابقه با سلاح هایی که در سازمان رزم نیروهای مسلح ایران وجود ندارد، نشان می دهد ثمرات شرکت در این مسابقه را نباید صرفا در جدول رده بندی جستجو کرد.
 
AK-74M؛ برآمده از تجارب جنگ ویتنام
 
در جریان مسابقات هوابرد، نیروهای ایرانی به اسلحه AK-74M مجهز بودند. این سلاح در حال حاضر به عنوان اسلحه سازمانی نیروهای مسلح روسیه استفاده می شود و خود یگان هوابرد ارتش روسیه موسوم به VDV نیز از همین سلاح استفاده می کند. اما سلاح AK-74 از کجا آمده است؟
 
با شروع جنگ ویتنام، کارشناسان روسی با سلاح ام 16 و فشنگ های 5.56 میلی متری آشنا شدند. طراحان سلاح در شوروی سابق به این نتیجه رسیدند که نیاز به ارتقاهایی روی AK 47 و AKM دارند چراکه یکی از بزرگترین مشکلات در مدل قبلی عدم کنترل پذیری مناسب در زمان شلیک رگباری بود.
 
در عین حال تجربه جنگ ویتنام ثابت کرد که گلوله های 7.62 روسی با وجود قدرت نفوذ بالا در اجسام سخت، در هنگام برخورد به بافت انسانی مسیر مستقیمی را طی کرده و در صورت عدم هدف گیری مناسب به سمت اعضای حساس بدن، احتمال زنده ماندن هدف بسیار بالا خواهد بود.
 
روسیه 
AK-74M
 
طراحان شوروی سابق در سلاح جدید، کالیبر را به 39*5.45 میلی متر تغییر دادند. مطلعات انجام شده بر روی این گلوله نشان داد که با استفاده از این گلوله سبک تر، سرعت دهانه افزایش یافته و همچنین این گلوله خسارت بسیار بیشتری بر روی بافت انسانی دارد. کنترل پذیری و دقت در AK 74 شدیدا خصوصا در حالت شلیک رگبار به نسبت مدلهای قدیمی تر افزایش یافت. در عین حال شعله پوش نیز نسبت به مدل های قبلی تغییر کرد.

این سلاح در حدود 3 کیلو و 70 گرم وزن بدون خشاب، 943 میلی متر طول، نواخت تیر 650 گلوله در دقیقه و سرعت دهانه گلوله 900 متر بر ثانیه و برد موثری در حدود 500 متر دارد. یک نکته جالب درباره این سلاح اینکه بر اساس ادعای رییس وقت سازمان اطلاعات پاکستان، در جریان اشغال افغانستان توسط شوروی سابق، سازمان سیا 5 هزار دلار به مجاهدین پرداخت کرد تا برای اولین بار یک قبضه از این سلاح را که توسط مبارزین افغانی به غنیمت گرفته شده بود، به دست آورد.
 
روسیه 
 
روسیه 
نیروهای ایرانی در روسیه مجهز به AK-74M
 
در سال 1991 کمپانی روسی ایزماش که تولید عمده سلاح های سری کلاش را بر عهده دارد تولید انبوه مدل AK-74M را به عنوان سلاح سازمانی جدید ارتش شوروی سابق آغاز کرد. این مدل جدیدتر، سلاحی با قطعاتی از جنس پلیمر بوده و فلزهای سبک تری در ساخت آن به کار رفته بود و در عین حال نصب تجهیزات جانبی مثل انواع دوربین و نارنجک اندازها بر روی آن ساده تر انجام می شد.
 
شعله پوش جدیدی در مدل M اضافه شده است که این سلاح را قادر می سازد با تکان کمتر در بخش دهانه خروجی لوله کار کرده و در نتیجه دقت به نسبت نمونه اولیه بیشتر است. قنداق این اسلحه نیز به صورت تاشو طراحی شده و به راحتی قابل استفاده توسط نیروهای چتر باز است.
 
فراموش نکنید کاهش طول یکی از نکات مهم برای نیروهای هوابرد محسوب می شود. اگر به تصاویر مربوط به این تمرین نیز دقت کنید نیروهای ایرانی سلاح های خود را در حالت قنداق جمع شده در جلوی سینه نصب کرده اند و با تسلط کامل، به استفاده از این سلاح جدید در مسابقه مهم با ارتش های دیگر جهان می پردازند.
 
T-72B3؛ تانک متحول شده ارتش روسیه
 
اما در بخش زرهی نیز نظامیان ایرانی فرصت کار با جدیدترین مدل از تانک تی 72 را پیدا کرده اند. T-72B3 جدیدترین ارتقاء ارائه شده توسط روسیه برای این تانک محسوب می شود. از آنجایی که خود ایران از جمله کاربران مدل های قبلی تی 72 محسوب می شود فرصت بازدید و کار با این تانک را می توان یک موقعیت مناسب برای به روزرسانی خدمه ایرانی به صورت عملی دانست. در مدل B3 تقریبا با تانکی رو به رو هستیم در اکثر بخش های آن ارتقاء و تغییرات گسترده صورت گرفته است.
 
روسیه 
T-72B3
 
در بخش پیشران، این تانک در ابتدا به یک موتور دیزل مدل V-84-1 با قدرت 840 اسب بخار مجهز شده بود که اخیرا و در گونه های جدیدتر این مدل با موتور دیزل جدید مدل V-92S2F با قدرت 1130 اسب بخار مجهز شده است. این تانک توان حرکت با سرعت نهایی 70 کیلومتر بر ساعت و بردی در حدود 500 کیلومتر دارد.
 
در بخش سامانه آتش این تانک به یک قبضه توپ 125 میلی متری بدون خان مدل  2A46M-5 مجهز شده است. سامانه بارگذار خودکار این تانک نیز به منظور استفاده از نسل جدید مهمات انرژی جنبشی Svinets ارتقاء یافته است.
 
روسیه 
T-72B3
 
نصب سیستم نظارتی پیشرفته Sosna-U (مورد استفاده در تانک T-90MS) برای توپچی از جمله دیگر ارتقاء های انجام شده بر روی این تانک است. مجموعه رادیویی R-168-25U-2 ، پریسکوپ TKN-3MKبرای فرمانده و نصب سامانه هدایت ماهواره ای از جمله دیگر ارتقاء های انجام شده بر روی T-72B3 به شمار می آید.
 
روسیه 
نیروی های ایرانی در مقابل تانک T-72B3 در روسیه
 
شاهکار نیروهای مسلح ایران در Army Games 2016/ استفاده عملیاتی از اسلحه و تانک ویژه ارتش روسیه +عکس 
افتتاحیه مسابقات تانک بیاتلون با حضور تیم ایران

در بخش زره شاهد نصب کنتاکت 5 بر روی این تانک هستیم. این زره اخیرا و در جریان جنگ در سوریه بر علیه نیروهای تروریستی نام و آوازه ای را برای خود دست و پا کرد. تانک تی 90 ارتش سوریه که به این زره مجهز بود به صورت مستقیم هدف موشک آمریکایی ضد زره تاو 2 قرار گرفت اما به لطف عملکرد موفق کنتاکت 5 ، خدمه و تانک از این ضربه قوی جان سالم به در بردند.
 
نکته مهم درباره این تانک این مسئله است که در حال حاضر این تانک همچنان در حال تحویل به نیروهای مسلح روسیه بوده و تا آغاز تحویل انبوه تانک آرماتا، بخشی از ستون فقرات زرهی ارتش روسیه خصوصا در بخش غربی این کشور را تامین می کند.
 
همین که نیروهای ایرانی توانسته اند با تسلط کامل روی یک تانک با سامانه ها و سیستم های مختلف جدید، به خوبی از عهده بخش های مختلف مسابقه برآمده و به رقابتی سنگین با نیروهای نخبه بزرگترین ارتش های جهان همچون چین و روسیه بپردازند، نشان می دهد هر سلاح جدیدی همچون تانک تی 90 نیز به سرعت می تواند در سرپنجه های زرهی کشورمان مورد استفاده عملیاتی قرار بگیرد.
 
با این اوصاف، حضور در این مسابقات مهم و بزرگ، علاوه بر آشنایی با سلاح های جدید و رقابت در کنار سایر ارتش های جهان، محکی جدی برای نیروهای ایرانی به شمار آمده و در بروزرسانی سطح آموزش ها و شناخت از نیروهای مسلح دیگر کشورها نقش بسیار مثبتی خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 73
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 29
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 2
  مسخره ها
 • ۰۰:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 3
  تا دو روز پیش عکس انداختن با بوئینگ عار بود الان با تانک روسی افتخار !!
 • رضا مغازاچی ۰۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 3
  سلام یادتون نره موقع نوشتن اسامی نیروهای مسلح مراتب را رعایت فرمایید... اول ارتش دوم سپاه و .....
 • محمد حسین ۰۱:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 2
  ارتش یه نیروی کلاسیک و سلاح محوره ولی سپاه چریکی. خوشبختانه سپاه به خوبی تقویت شده ولی ارتش وضع خوبی نداره که باید برای ارتش تسلیحات بخریم.
 • حسین ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  3 2
  در بخش هوابرد سوم هم نشیدیم. این مسابقات کمک میکنه واقع بینانه به خودمان نگاه کنیم!
 • حسین ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  آرزوی موفقیت وسلامتی برا شیرمردان ایران داریم کار با تجهیزات جدیدی که هنوز به کشور وارد نشده نشان همت والای رزمندگان شجاعمون هست .قطعا ناتو وامریکا بدقت دارن رصد میکنن نخبگان نظامی کشورها رو و با نیروهای خودشون مقایسه میکنن
 • ۰۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 0
  رفتن مسابقه یا بازدید؟!! ازون حرفا زدیا حالا چندم شدن؟
 • امیذ ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  ارتش فدای ملت، ملت فدای ارتش....
 • ناشناس ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  عالی بود ... تشکر
 • ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 3
  با بوئینگ نبود و ایرباس بود عار بود چون صنعت هسته ای رو ترکوندن بعد جاش چهارتا هواپیما گرفتن اونم هنوز ندادن تازه چند برابر قیمت هم انداختن بهمون با اون تانکه افتخاره چون سربازامون برای قدرتنمایی رفتن نه برای ... حالا شما روحیه ات به سیاست ایرباسی میخوره هی افتاخار کن کسی جلوتو نگرفته مث اونایی که برای برجام بی دستاورد اومدم شادی کردن اما الان تو سرشونمیزنن که چی شد چی شد
 • جوان ایرانی ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 1
  شاهکار !!! کجاش بود حالا ؟؟؟؟؟؟؟
 • ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  آیا اتوبوس سالم پیدا شد برای انتقال سربازان؟
 • amir ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  باسلام . قدرت نظامی ایران درعمل و واقعیت سرآمد همه قدرتها است.درچنین مسابقاتی باید بهوش بود تادستگاههای جاسوسی وشنود از طرف میزبان چه اونجا وچه برگشت استفاده نشه.
 • ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  3 0
  عشق روسیه شما را کشته!! نه شرقی نه غربی!
 • ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  عرصه واقعی نبرد نشون میده چی به چیه
 • کیان ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  سعی کنید مثل منافقین و اصلاح طلبان و دشمنان بین سپاه و ارتش تفره نیندازید.
 • کیان ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  حسین جان یعنی شما انتظار داشتی مقام بیاریم. بچه های ما خیلی خوب هستن ولی حالا خیلی فاصله داریم، تفاوت بچه های ما در جنگ واقعی دیده میشه که از جان گذشتگی، شجاعت و ایمان و ایثارشون اونجا جای کار پیدا میکنه نه در مسابقه. در دفاع مقدس نیروهای ما 15 روز حداکثر 45 روز آموزش دیده بودند. ولی چیزهایی دیگه قدرت برتر میدان بود.
 • محمود ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  یکی نیست بگه اینا رفتن مسابقه یا رفتن با سلاح های جدید اشنا بشن خب اینارو توی اینترنت هم بگردی پیدا میکنی دیگه
 • اميرعلي ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  تا خون در رگ ماست........
 • سعید ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 1
  ارتش نیروی اول کشور است بعد سپاه
 • ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  چرا بخریم ....خوب بسازیم......اگه بلد نیستیم دیگه چیزی برای جنگیدن وجود نداره.....
 • ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  خوب غربی ها هم مسابقه بزارن و ما را دعوت کنن.....تانک هم در اختیار ما بگذارن ....عاشق اونا هم میشیم.....
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 0
  واقعیت در سوریه و عراق قابل مشاهده است.
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  از نتیجه برجام همین بس که تا دیروز 300 خودمونو تحویل نمی دادن و حالا .....
 • احسان ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  ماشالله شما هم روحیت به روسهایی که بابت تحویل اس سیصد خون مردم رو تو شیشه کردن نزدیکه!!! حالا نیروگاه بوشهر و سلیر پروژه ها بماند!!! متاسفم نه برای تو، برای خودم
 • محسن ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  نیروی اول و دوم نداریم ، ارتش و سپاه دو بازوی قدرتمند انقلاب اسلامی اند.
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  ارتش وسپاه در کنار هم به بازدارندگی دفاعی کمک میکنند.متاسفانه الان هر کی رو میبینیم دم از مسائل نظامی میزنه بدون اینکه کوچکترین اموزشی دیده باشه.
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 0
  تفرقه افکنی ممنوع است.
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  2 0
  محل رزمایش در روسیه است. کدام عشق؟!
 • ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  بسوز عمو
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 1
  احمق بحث دفاعی را با بوئینگ مقایسه نکن
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  ناشناس ۸:۴۱ ؛ این رو میگن جواب.
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  نابغه تو اینترنت میتونن باهاش شلیک کنن؟
 • اینم جوابت ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  تو اینترنت هم میتونست باهاش تمرین بکنه اصلا میتونست باهش یک تیر شلیک کنه؟.وقتی خودت یک سلاح رو دست میگیری بهتر میتونی تواناییش رو بسنجی.در ضمن اینا که فقط برای اشنایی با سلاح به اونجا نرفتن.حالا هی منفی بده.
 • ۱۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  این مسلسل های ساخت ایران کی میخوان تولید انبوه شن؟
 • مسعود ۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  1 0
  شاهكار چيه حالا خوبه با تانك لئوپارد كار نكردن يك t72 كه آپگريد شده و يك سلاح كلاش همين تازه ما خودمون بهترشو ساختيم همين فجر و فاتح كاليبرشم بهتره اين كلاش جديده ضعيفه ولي آخر نفهميديم كرار چيشد؟!
 • احسان1 ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  برو عمو اینجا نه ترکیه ست نه عربستان صقوطی نه مصر!!! اینجا فقط یده واحده ارتش وسپاه وبالعکس!!!
 • AminS130i ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  شما عمویی برو همون گیم و بازی های کامپیوتریتو بازی کن. این مسایل واسه شما زوده هنوز! از تابستونت هم خوب استفاده کن.
 • محمدرضا ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  مگه فرقی هم میکنند همه نیروهای مسلح از بچه های این خاک هستند و برای دفاع از دین و ناموس وطن مشترک مبارزه می کننده. حالا مگه مهمه اول اسم کدامشون باشه.
 • ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  اقا احسان اس 300داره از تهران و ایران محافظت میکنه نیروگاه اتمی هم تو این گرما که اوج مصرف برق هستش داره برق تولید میکنه حالا روسیه نه هرکس دیگه انسان نباید نمک نشناس باشه در ضمن اگه نبود همین تانک و هواپیماهای روسیه داعش تا کجای مرز ایران اومده بود معلوم نبودش
 • ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  8 سال دفاع در برابر نیروهای نظامیِ دهها کشور، و 30 سال تهدیدِ توخالی و پوشالیِ آمریکا که میگوید همه گزینه ها این ورِ میز است، آن وَرِ میز است... اینها همه خود به تنهایی مقام ما را در جهان مشخص میکند. مقام میخواهیم چه کار عزیز دل برادر؟! مقام و جایگاهِ ما را میخواهند بدانند بگو داستان کربلا را بخوانند، بگو داستان حسین فهمیده و بهنام محمدی را بخوانند. مقام؟!
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  ترویج وحدت و اتحاد، مسلک مؤمنان است. از تفرقه و نفاق، که مسلک منافقان است باید دوری کرد.
 • محمد ۱۲:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  روس ها بابت تحویل اس 300 نقض عهد کردن و تاوانش راهم دادن که بابت صرف نظر ایران از شکایت برای دریافت قرامت حاظر شدن سیستم های مدرن تر راداری را که نزدیک به اس 400 هست بدن درتصاویر رژه هم کاملا تفاوت سیستم راداری احساس میشه. اما ایرباس چی پژو چکار کرد نه تنها از پژو قرامت نگرفتن هیچ باج گنده ای هم در مذاکرات بهش دادن تا مخالف نکنه با برجامی که هیچ منفعتی نداشته به اعتراف خود برجامی ها.و ماحصل توافق با پژو شد تولید پژوئی جدید برای ما که در سال 2000 منقرض شده در فرانسه اونم به قیمت خون ملت . الان همین تانک تی 72 اگه نبود ما تانک عمده ای نداشتیم حتی با داعش و گروهک هابجنگه وبا بروزرسانی ها تا حدودی درمقابل ضد زره هاهم مقاوم هست
 • محمد ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  مسابقه واقعی اونجاس که بری نیروهای اولین قدرت نظامی دنیا را در خلیج فارس با اون همه اسکورت و پرواز جنگنده از دهان شیر بیاری بیرون و اسیر کنی.که به تعبیر مجله آمریکائی که تیترزده بود آمریکا با شلوار پایین کشیده شده در خلیج فارس
 • ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  در پاسخ به کیان ارتش وضعیت خوبی نداره حال و هوای قدیمی داره
 • ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  داداش این ak109 هستا
 • بهمن ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  مسخره اون تفنگ M4 آمریکایی در مقابل AK-74M است
 • پژمان ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  دروود بر تکاوران ارتش ایران.
 • ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  اشتباهی مثبت دادم
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  آقا مسعود مطمئنی کلاش ایرانی که کپی کلاش های قدیمیه روسی هست و فقط قیافه اش عوض شده بهتر از ak74 روسی هست که ساعت ها روش کار شده تا خوشدست تر،دقیق تر و قابل اعتماد تر بشه؟ وقتی شرایط همه ی تیم ها مساوی باشه و یک کشور بهتر عمکنه مشخصا شاهکار کرده حالا چه با تی 72 باشن چه با لئوپارد
 • مسعود ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 1
  اين سلاح فجر كه بنده گفتم اونجوري كه تغييرات زيادي كرده رو گفتم و نسبت به سلاح روسي اگر بهتر نباشه بدتر نيست ولي به نظرم اگر با همين كاليبر 5.56x39 يا 5.56x45 بخايم بريم جلو همون m4 رو مهندسي معكوس كنيم بهتره ميشه از دلال هاي اسلحه چندتايي گرفت
 • امین ۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  ماشالله بچه ها(چه سپاهی چه ارتشی)
 • احسان ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  در پاسخ به دوستان باید بگم بله درسته اس 300 از ایران مراقبت میکنه نیروگاه بوشهر رو برا تولید برق نیاز داریم تانک تی 72 رو نیاز داریم تجهیزات هوایی جدید برای مراقبت از جون مردم نیاز داریم تجهیزات پزشکی میخوایم تجهیزات، مواد اولیه، ماشین الات و ... برای بچه های فنی و مهندسی نیاز داریم کلا بخاطر فقر دانش فنی تو زمینه هایی که عقب موندیم چه بخاطر نبود نیروی متخصص چه بخاطر نبود تجهیزات و... مجبوریم ی سری امکانات و ماشین الات رو وارد کنیم کل دنیا هم این موضوع رو میدونه و تمام تلاشش برا سوء استفاده رو میکنه پس برادر سنگ روسیه یا هر ابرقدرت دیگرو به سینه نزن ما چون جهان سومیم باید باج بدیم تا عقبتر نمونیم کی از باج دادن خوشش میاد ولی راه چاره ای نیست!!!
 • ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  نکنه قرار هست T72 هم دوباره بخریم؟؟ از تی90 اس ام رسیدیم به تی 72 خدا به خیر کنه!!!!!!!!...ذولفقار ماکت هم نبود!؟
 • ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  فکر میکنم بهتره برین یوتوب و فیلم پودر شدن تی 90 رو با موشک تاو نگاه کنین تا حساب کار دستتون بیاد!!!
 • ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  ذوالفقار شلیک هم کرد،تو ماکت دیدی شلیک کنه؟
 • سید حسینی ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  بهتر بود روی ایمان و اعتقاد نیروهای خودمون تکیه میکردی مشرق . چون در زمینه تسلیحات مدرن !!! روسی !!! من که خجالت کشیدم .. بد نیست اطلاعاتتون را بالا ببرید . نکنه تو خریدهای تسلیحاتی سرمان کلاه بره ؟؟؟؟
 • ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  تسلط بر سلاحههای جدید چی صیغه ایه عمو حداقل اون عکس دومی و سومی که اون پاسدار داره به زور اسلحه رفیقش را واسش میبنده حذف کن بعد صفحه تو سیاه کن
 • ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  مرگ بر آمریکا
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  البته هنوز يادمون نرفته كه 8 سال موشكهاي اسكاد روسي روي سر مردم بي دفاع ما ريختن.
 • ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  اقا احسان تشکر از همسایه نباید اینقدر سخت باشه که انسان خودزنی بکنه! روسیه و ایران در روابط دوجانبه و حسن هم جواری باهم دارن یک اتحاد جهانی تشکیل میدن تا دنیا رو از تک قطبی خطرناک نجات بدن اگه ایران پیروز جنگ تحمیلی نمیشد و نمیتونست غنی سازی اونم تا بیست درصد و انجام بده هیچ وقت روسیه نیروگاه و تحویل نمیداد چون امریکا و شرکای اروپایی مخالفت میکردن و وقتی ایران تونست توانایی خودشو به اثبات برسونیه برای روسیه دلیل موجهی بود که ایران قدرت و تنوانمندی داشتن نیروگاه و داره و یک کشور جهان سوم نیست که با داشتن نیروگاه هستی برای دنیا خطر افرین باشه و همینطور اس 300 وقتی ما تونستیم قدرت موشکی باشیم که دنیا جرات تجاوز به مارو نداشته باشه برای روسیه کافی بود که اس 300 به ایران بده اگه ما یک کشور ضعیف بودیم و با اس 300فقط دردسر برای دنیا درست میکردیم هیچ وقت روسیه به ایران اس300 و نمیداد این قدرت و تسلط منطقه ای ایران هستش که روسیه رو تشویق میکنه به ایران نزدیک بشه و تکنولوژی برتر خودشو در خدمت ایران قرار بده تا در این قدرت منطقه ای و تاثیر گزاری اون شریک بشه بر خلاف امریکا و اروپا که تا میتونن میخوان این قدرت مطقه ای و از بین ببرن
 • ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  فقط مرگ بر امریکا
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  نه، چندم شدند اینو بگو
 • ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۳
  0 0
  تو هم بهتره آبکش شدن آبرامز عربستان توسط یمنی ها را ببینی کیف کنی
 • حسین ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
  0 0
  درود بر ارتش
 • حسین ۰۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۸
  0 0
  من متوج نشدم چرا کالیبر 5 از کالیبر 7 کشنده تر میشه !؟؟ :|
 • ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۰
  0 0
  منفی دادم چون نظرت به شدت تفرقه افکنانه ست
 • ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۱
  0 0
  کالیبر 7.62 کشنده تر است و نویسنده مقاله اشتباه کرده است. کالیبر 5.5 مزایای دیگری مثل لگد کمتر و دقت بیشتر دارد. در کل کالیبر 7.62 در میادین جنگ واقعی مثل ویتنام، جنگ تحمیلی و جنگ سوریه بهتر جواب داده است.
 • مهرداد ۰۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  0 0
  گلوله کالیبر 5.56 نسبت به گلوله کالیبر 7.62 سبکتر و نازکتر است و در نتیجه سرعت بالاتری دارد. این سرعت بالا در کنار نازکتر بودن و مقاومت پایینتر مرمی باعث می شود پس از برخورد مرمی به بافت بدن، مرمی درون بدن متلاشی شود و ترکش های آن در بدن پخش شود که باعث خونریزی داخلی شدید می شود.
 • مغز متفکر اصلی اصلی ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
  0 0
  اواکس بخریم. اواکس از اوجب واجبات است. اواکس رادار گریز بخریم و بسازیم.
 • کریم ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۸
  0 0
  یه جوری داریم .کمترین هزینه بالاترین بهره.
 • ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۹
  0 0
  روی یه چیزهای الکی باهم دعوامیکنیدواقعاشرم آوره
 • احسان ۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۴
  0 0
  زنده باد ارتش، مدافعان بی ادعای ایران

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس