ایران و روسیه به یک توافق مهم برای ساخت ماهواره‌ مشترک سنجش از دور دست یافتند.

به گزارش مشرق، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات که همزمان ریاست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه را بر عهده دارد، طی سخنانی با اشاره به سفر چند روز اخیرش به روسیه از توافق مهم ایران و روسیه در زمینه فضایی خبر داد.

وی در این باره اظهار داشت: در سفری که به همراه یک هیئت عالی‌رتبه اقتصادی در قالب کمیسیون مشترک همکاری‌ها با روسیه به این کشور داشته‌ام یک هیئت عالی‌رتبه از سازمان فضایی نیز بنده را برای مذاکره با روس‌ها در رابطه با موضوع فضایی همراه می‌کرد.

رئیس کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و روسیه در ادامه تاکید کرد: در جریان این سفر با طرف روسی و به منظور طراحی و ساخت یک ماهواره‌ سنجش از دور و همچنین پرتاب آن توسط کشور روسیه به فضا به توافق رسیدیم و قرار است این ماهواره در آینده طراحی و ساخته شود.

ایران و روسیه پیش از این نیز یک بار در رابطه با پرتاب ماهواره به فضا همکاری داشته‌اند، اما این همکاری منوط به همان یک مورد بوده و غیر از آن هیچ مورد دیگری در تاریخ روابط فضایی 2 کشور رخ نداده است.

غیر از حوزه طراحی و ساخت ماهواره، ایران و روسیه پیش از این نیز همکاری‌های فضایی در بخش‌های متعدد دیگری داشته‌اند.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • مرکز فضایی ممد و رفقا ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  0 0
  مگر قرار نبود ماهواره هایی که توان پرتابش در داخل نیست رو بدیم خارجی ها مثل ماهواره های چند تنی مخابراتی و رادیو تلویزیونی!!؟ الان مشکل کشور نداشتن ماهواره مخابراتی و رادیو تلویزیونی مستقل هست که حتی بحرین و افغانستان هم دارن یا سنجشی سبک مدار لئو که توان پرتابش مثلا در داخل بود!!!حداقل برای حفظ ظاهر هم که شده خود ماهواره رو خودتون می ساختین می دادین روسها پرتاب می کردن کاری که ترکیه و اسراییل می کنن...ماهواره ای که نه ساختش نه پرتابش توسط ایران نباشه و تمام کنترل اون توسط خارجی ها باشه با یه اشاره امریکا و غرب قطع میشه..حالا خوبه تنها همکاری ایران و روسیه شاهکار سینا بوده که بعد از پرتاب با لب تر کردن اسراییلی ها و امریکایها و حتی عربستان رفت لالا.....
 • محمد ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۹
  0 0
  مشرق یه اطلاعاتی از نوع و قدرت تفکیک سنجنده گیر بیار ببینیم چی هست. خدا کنه سنجنده مادون قرمز رو داشته باشه و قدرت تفکیک طیفی بالایی داشته باشه. بهترین خبری بود که امروز خوندم. راستی طول عمرش هم مهمه.
 • ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  اتکاء واعتماد به سیاستهای دولتمردان روسیه متاسفانه مثل اطمینان به پاگذاشتن برروی صابون لیز وخیس در حمام است...........قبلا هم پرتاب ماهواره مان را توسط زوسها دیده ایم!!!
 • مغزمتفکر ۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  به به با روسا توافق کنید که آواکس بسازیم. حتی اواکس سنجش از راه دور. آواکس واجب است واجب اوجب
 • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۰
  0 0
  احمق ایران قوی ترین کشور دنیاست از لحاظ نظامی حتی اگه امریکا و عربستان و اسراییل و روسیه و ناتو هم به ما حمله کنن شکستشون میدیم خر
 • ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۱
  0 0
  چه دل خوشی داری تو!!
 • ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  تربیت چیز خوبی است
 • ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۲
  0 0
  خدا کنه چه جئو یا لئو، بشه ازش توپوگرافی کل زمین رو در آورد واسه موشک های دور دست لازم هست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس