کد خبر 608770
تاریخ انتشار: ۵ مرداد ۱۳۹۵ - ۰۲:۱۹

دیپلماسی رشوه هم به عنوان یک کار کثیف قاعده و ضوابطی دارد. عدم رعایت این ضوابط باعث می شود تا در مسیر های غیر قانونی هم بر روی بازیگری سعودی بسته شود.

به گزارش مشرق، دلار های نفتی و یا همان پترودلار ها همواره یکی از پایه های اصلی سیاست خارجی عربستان بوده است. یکی از بارزترین جا هایی که دیپلماسی دلار سعودی ها نمود پیدا می کند، روابط ریاض با کشور های آفریقایی و مغرب عربی است. این کشور ها به ویژه در مغرب عربی (مصر، تونس و الجزایر)با وجود این که خود را از لحاظ تمدنی بسیار بالاتر از اعراب حاشیه خلیج فارس می دانند اما به لحاظ اقتصادی به دلیل محروم بودن از طلای سیاه همواره چشمشان به دست شیخ نشین های متمول بوده است. "عشوه گری با دلارهای نفتی” همچنین یکی از روش های اصلی لابی گری ریاض در مجامع بین المللی و عرصه داخلی کشورهای غربی است.
 
نمونه این روش که به دیپلماسی رشوه موسوم است را می توان در فشار بر سازمان ملل و شخص دبیر کل آن برای خط زدن اسم عربستان از لیست کشورهای کودک کش در یمن، خرید حمایت انگلیس برای کسب ریاست کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل، پرداخت میلیون ها دلار برای حمایت از هیلاری کلینتون در انتخابات پیش روی آمریکا، پرداخت پول برای خرید سازمان های تروریستی همچون سازمان منافقین به عنوان مزدور و موارد متعدد دیگر اشاره کرد.

ناشی گری در دادن پیشنهاد رشوه
اما دیپلماسی رشوه هم به عنوان یک کار کثیف قاعده و ضوابطی دارد. عدم رعایت این ضوابط باعث می شود تا در مسیر های غیر قانونی هم بر روی بازیگری  سعودی بسته شود. نمونه این ناشی گری را می توان در پیشنهاد رشوه عادل الجبیر به مسکو یافت. پیشنهاد وزیر خارجه عربستان سعودی به روسیه که اگر روابط خود را با سوریه قطع کند، بازارهای اقتصادی شیخ نشین های حوزه خلیج فارس را به روی مسکو می گشاید، به عنوان «گستاخی، خامی و بی تجربگی در مسائل ظریف سیاسی و سخنان بی ارزش و ابتدایی» مورد انتقاد چند رسانه روسی قرار گرفت.  عادل الجبیر در مصاحبه با روزنامه پولیتیکو گفته است: روسیه در صورت پذیرش خواسته عربستان درباره سوریه، می تواند وارد بازارهای پرفرصت کشورهای حوزه خلیج فارس شود که ظرفیت های بیشتری از چین دارند و بدین ترتیب از شوروی سابق قدرتمند تر خواهد شد.


مشکل تروریسم با پول حل نمی شود
خانم سو پونینا مشاور رییس انستیتو تحقیقات راهبردی روسیه از پژوهشگاه هایی که نزدیک به کاخ کرملین شناخته می شود، در این باره گفت: پیشنهاد عادل الجبیر مبنی بر کمک به روسیه برای تحکیم موقعیت خاورمیانه ای مسکو در ازای قطع حمایت از بشار اسد رییس جمهوری سوریه، نشانه بی تجربگی دیپلماتیک وزیر خارجه عربستان است. وی در مصاحبه با خبرگزاری روسیا سگودنیا تاکید کرد: الجبیر هنوز جوان است و چنین می نماید تجربه کافی در سیاست و دیپلماسی ندارد تا بتواند نقش و جایگاه روسیه را در عرصه بین المللی بسنجد که با دلارهای نفتی یا ریال عربستان قابل سنجش و مقایسه نیست. کارشناس ارشد روس ادامه داد: منافع خاورمیانه ای روسیه از چارچوب های حمایت از بشار اسد فراتر می رود. سنجش اقدام ها در این زمینه با معیارهای ابتدایی و ماشین حساب در دست گرفتن بسیار عجیب است که به نظر می رسد، نشانه ناپختگی و بی تجربگی وزیر خارجه عربستان در مسائل ظریف اما بزرگ سیاست می باشد.

سو پونینا همچنین اظهار کرد: دولت روسیه موضع خود را در مسئله سوریه در آینده نزدیک تغییر نمی دهد و روند کنونی را همچنان ادامه خواهد داد. وی ادامه داد: با وجود روابط خوب کنونی بین دو کشور، این شیوه ریاض برای شارژ کردن مسکو پذیرفتنی نیست، زیرا پیوست دادن همکاری های اقتصادی با موضوع حل بحران سوریه امکان ندارد و این مسئله با پول سنجیده نمی شود. کارشناس روس خطاب به وزیر خارجه عربستان تاکید کرد: تازه ترین حمله های تروریستی نشان می دهد که بحران سوریه پیامدهای بسیار بزرگی برای جهان دارد. برای زندگی کودکان کشته شده در نیس فرانسه چه بهایی می توان پرداخت و روسیه اکنون بر این باور است که باید برای مبارزه با تروریسم همکاری کرد.


"گستاخی بی سابقه سعودی”
خبرگزاری تخصصی «روابط اقتصادی خارجی» روسیه نیز با «زشت» خواندن خواسته الجبیر از روسیه نوشت: اکنون وزیر خارجه عربستان پیشنهاد ناشایسته ای را به مسکو ارائه کرده و کرملین تاکنون شاهد چنین گستاخی نبوده است. نیکلای سوخوکوف کارشناس ارشد انستیتو شرق شناسی روسیه در مصاحبه با این خبرگزاری گفت: اظهارات گستاخانه و ناسنجیده خارج از تمامی چارچوب های بین المللی ممکن مطرح شده است، اما سعودی ها با نگاه خاصی که دارند پیشنهادهای خود را شرم آور نمی دانند. سوخوکوف افزود: اگر بخواهیم پیشنهاد الجبیر را درست و دقیق تعبیر کنیم وی گفته است روسیه در قبال ازای دریافت مبلغی، متحد خود یعنی سوریه را بفروشد.کارشناس روس با مشابه خواندن پیشنهاد الجبیر به روسیه در این زمینه به «خیانت (یهودا) به حضرت عیسی مسیح (ع) در برابر دریافت 30 بار نقره از یهودیان»، اظهار کرد: ماهیت این اظهار نظر الجبیر که کرملین پیشنهاد مطرح شده را بررسی می کند، توهین آمیز است. عربستان از دو دهه پیش پیشنهادهای رنگارنگ و فریبنده ای را در برابر مسکو مطرح می کند و در مقابل برداشتن گام هایی خاص را می طلبد، ولی هیچ کشوری که از آبرو و جایگاه جهانی خود پاسداری می کند برای انجام خواسته های ریاض آمادگی ندارد. انتشار مصاحبه الجبیر درباره آمادگی عربستان برای پرداخت رشوه اقتصادی به عنوان کشور حامی گروه های تروریستی ضد سوری در برخی رسانه های دیگر روسی نیز بازتاب منفی یافته است.

مسکو تاکنون بارها خواسته گروه کشورهای غربی عربی ضد سوری به ویژه آمریکا و عربستان را برای پایان حمایت از دولت سوریه رد و اعلام کرده که بشار اسد رییس جمهوری قانونی این کشور است و فقط سوری ها می توانند با یک همه پرسی در این مورد تصمیم بگیرند. سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اخیرا نیز تاکید کرد که پافشاری جان کری همتای آمریکایی خود برای خروج بشار اسد از قدرت در سوریه به عنوان پیش شرط همکاری مستقیم واشنگتن و مسکو در مبارزه با تروریسم را به صورت کامل رد کرده است. روسیه از مهرماه سال گذشته پس از درخواست رسمی دولت سوریه، با استفاده از مجموعه یگان های هوافضای خود مستقر در پایگاه حمیمیم مواضع تروریست ها به ویژه داعش و جبهه النصره را بمباران کرده و به عنوان پشتیبانی موثر از عملیات زمینی نظامیان سوری بوده است.

 
منبع: رصد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • فدائی امامت و ولایت ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۰۵
    0 0
    بد جوری پرده رسوائی آل سقوط دریده شده و به ذلت افتاده اند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس