کد خبر 601106
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۰

رییس سازمان شیلات ایران نسبت به گشوده شدن افق های جدید همکاری های شیلاتی با فرانسه و افزایش حجم سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی در ایران و رشد تجارت شیلاتی بین دو کشور، ابراز امیدواری کرد.

به گزارش مشرق، حسن صالحی در آغاز به کار همایش روز شیلات ایران و فرانسه در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن وکشاورزی ایران ضمن اشاره به این که فرانسه از دیرباز در حوزه شیلات همکای های خوبی با ایران داشته است، گفت: تامین تخم چشم زده سالم و باکیفیت، تامین تجهیزات بهبود کیفیت آب و پساب و توسعه بازار مصرف آن، از الزام های اصلی ادامه روند توسعه این فعالیت است که بخشی از آن در حال حاضر از شرکت های اروپایی و از جمله شرکت های فرانسوی تامین می شود.

وی گفت: باتوجه به برنامه سازمان شیلات برای توسعه پرورش آبزیان در قفس در دریاها و جایگاه ویژه ای که آزادماهیان و ماهیان خاویاری می توانند به ویژه در دریای خزر داشته باشند، جایگاه شرکت های فرانسوی در این توسعه غیرقابل انکار است.

** دستیابی به تولید 820 هزارتن آبزی پرورشی در پنج سال آینده
صالحی اظهار داشت: شیلات ایران تلاش دارد برای توسعه آبزی پروری در پنج سال آینده به تولید 820 هزارتن انواع ماهیان پرورشی در سال 1400 برسد که تحقق این هدف نیازمند توسعه زیرساخت های لازم ازجمله توسعه دانش فنی تولید خوراک آبزیان، تولید واکسن، تامین تجهیزات افزایش بهره وری آب، تامین پروبیوتیک ها و همچنین توسعه بازارهای داخلی و خارجی مصرف است.

به گفته وی، توانمندی کشورهای متقدم و پیشرو در تحقیق، تولید دانش و تجارت بین المللی آبزیان می تواند تولیدکنندگان ایرانی را برای رسیدن به اهداف خود کمک کند.

رییس سازمان شیلات ایران تصریح کرد: در میان فعالیت های کشاورزی و تولید مواد غذایی، آبزی پروری یکی از بخش هایی است که در دو دهه اخیر از روند توسعه چشمگیری برخوردار بوده است، به طوری که میزان تولید آبزیان در جهان از 140 میلیون تن در سال 2003 به 190 میلیون تن در سال 2013 رسید.

وی اضافه کرد: در حالی که میزان صید از دریاها و آب های داخلی از افزایش اندکی برخوردار بوده است، سهم آبزیان پرورشی از مجموع کل تولید از 30 درصد در سال 2003 میلادی به نزدیک 50 درصد در سال 2015 افزایش یافت. میزان آبزیان خوراکی که از طریق آبزی پروری به طور مستقیم وارد سفره مردم شده است، به بیش از 50 درصد رسید.

صالحی گفت: این بدان معناست که از 20 کیلوگرم مصرف سرانه آبزیان در جهان حدود 10 کیلوگرم آن از مزارع پرورش آبزیان در آب های شیرین، لب شور و شور حاصل می شود. در کشور ما نیز نرخ رشد پرورش آبزیان بسیار بالاتر از میانگین نرخ رشد بخش کشاورزی و حتی نرخ رشد تولید مواد غذایی است.

به گفته این مقام مسوول، تولید آبزیان پرورشی از 125 هزار تن در سال 1383 به 415 هزارتن در سال 1394 رسید که به معنی بیش از سه برابر شدن میزان تولید است و با افزودن آبزیان صید شده در آب های تحت حاکمیت و آب های فراسرزمینی و بین المللی، مجموع تولید آبزیان کشور در سال 1394 به بیش از یک میلیون تن می رسد.

وی افزود: میزان مصرف سرانه آبزیان کشور در سال 1394 بیش از 10 کیلوگرم برآورد شده است که هنوز با میانگین مصرف سرانه در جهان تفاوت فاحشی دارد.

رییس سازمان شیلات ایران یکی از اقدام های مهم این سازمان را افزایش امنیت غذایی مردم کشور از طریق افزایش مصرف سرانه آبزیان در سبد مصرفی آنان عنوان کرد و گفت: رویکرد توسعه آبزی پروری در جهان توجه به گونه های سریع الرشد با ضریب تبدیل غذایی مناسب، نبود نیاز به غذای دستی، کاهش تلفات ناشی از بیماری ها و نیز استفاده از منابع آب های شور و لب شور است.

وی گفت: از این رو توجه به پرورش ماهیانی مانند کپورهای فیلترکننده و صدف ها در حال افزایش است و در سال 2013، این گروه از آبزیان حدود 30 درصد تولید را به خود اختصاص داده اند.

صالحی ادامه داد: همچنین استفاده از غذاهای با کیفیت بهتر که هم قابلیت هضم و جذب بیشتری داشته باشند و از پروتیین حیوانی کمتری استفاده شده باشد و نیز بهبود روش های پرورش و بهبود کیفیت محیط پرورش در اولویت راهبردهای توسعه آبزی پروری قرار دارد.

** ایران رتبه اول تولید قزل آلای جهان را دارد
رییس سازمان شیلات ایران توجه به محیط زیست و پایداری توسعه اقتصادی، اجتماعی، اکولوژیکی را از بالاترین الویت ها برشمرد و گفت: بالغ بر 40 درصد از پرورش آبزیان آب شیرین کشور را ماهیان سردآبی (قزل آلا) تشکیل می دهد و ایران با تولید 140 هزارتن قزل آلا رتبه اول جهانی تولید این ماهی در آب شیرین را به خود اختصاص داده است. از آنجا که این تولید با استفاده از آب شیرین انجام می شود، توجه به الزامات توسعه پایدار این فعالیت ضروری است.

صالحی افزود: توسعه پرورش قزل آلا در آبهای لب شور دریای خزر از دیگر سیاست های اجرایی سازمان شیلات ایران است که به سرعت درحال گسترش است. علاوه بر این با توجه به ظرفیت های بالقوه توسعه پرورش ماهی در قفس در آب های خلیج فارس و دریای عمان، شیلات ایران پرورش ماهیان دریایی در قفس را به عنوان یکی از راهبردهای اصلی خود مدنظر قرار داده و برای دستابی به تولید 200 هزار تن در سال 1400 هدف گذاری کرده است.

به گزارش ایرنا، همایش یک روزه شیلات ایران و فرانسه با حضور فرانسوا سنمو سفیر فرانسه در ایران و تعدادی از نمایندگان شرکت های فرانسوی و ایرانی برگزار شد و تا بعداز ظهر نیز ادامه دارد.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس