کد خبر 600642
تاریخ انتشار: ۱۹ تیر ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۰

در این کتاب به ایران قبل از اسلام اشاراتی بسیار مختصر شده است اما تاکید و نگاه اصلی به "ایران اسلامی-شیعی"، یعنی تحولات پنج قرن اخیر از عصر صفویه تا عهد انقلاب اسلامی معطوف است.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ این اثر در برگیرنده مباحث مرتبط با تحولات سیاسی ایران طی پانزده قرن دوران اسلامی است و در اولویت اول پرداخت  تحلیلی-تاریخی  به "مولفه های دین، تجدد و مدنیت  در تاسیس دولت-ملت  در گستره هویت ملی ایران" مد نظر مولفان بوده است.

در این کتاب به ایران قبل از اسلام اشاراتی بسیار مختصر شده است ( کمتر از 5 درصد حجم کتاب) اما تاکید و نگاه اصلی به "ایران اسلامی-شیعی" ، یعنی تحولات پنج قرن اخیر از عصر صفویه تا عهد انقلاب اسلامی معطوف است.

مباحث کتاب بر اساس تاریخ تحولات سیاسی و بر محور "سنوات تاریخی" و وقایعی است که نقطه عطف بوده و به عنوان کلیدی برای یک برهه زمانی تلقی می شود . در این اثر سعی شده است موضوعاتی کلیدی و اساسی و بنیادین مثل "هویت ملی" ، "مبانی ملیت ایرانیان" ، "سیر دولت –ملت در ایران" ، استعمار غرب ، نظامهای حکومتی و ماهیت آنها ، اصلاحگران و اندیشه هایشان ، غرب جدید و  رویکردهای متفاوت دربرابرنوگرایی ، رویارویی ایران سنتی با مدرنیزاسیون ،  نهضتها و جنبشهای فرهنگی و اجتماعی و سیاسی و اعتلا و انحطاطها، بزرگترین حوادث و جریانات وابسته یا استعماری ، پیوندهای عوام با علما و نخبگان مذهبی و غیرمذهبی  و . . .  در لابه لای سطور تاریخ جست و جو شود.

در این کتاب از اسناد و مدارک معتبر تاریخی استفاده شده و سعی شده تا همه موضوعات و مطالب ارائه شده (ویژه تحلیلهای تاریخی)  در قلمرو تاریخ و اسناد و مدارک متقن تاریخی واقع شود .

همچنین رعایت انصاف و اعتدال  و ارائه درست و صریح تاریخ بدور از یکجانبه گرایی  ، انحصار طلبی و مطلق گرایی موجود در تحلیلهای تاریخی "شرق شناسان" از دیگر ویژگیهای این کتاب است.

برای تهیه این کتاب می توانید به ادرس  http://www.iichstore.ir/index.php مراجعه و کتاب را از سایت موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران با تخفیف تهیه کنید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس