کد خبر 599630
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۴

پایگاه اینترنتی شبکه خبری بلومبرگ با ذکر برخی شواهد نوشته عربستان سعودی در حال ترویج نفرت مذهبی است.

 به گزارش مشرق، «الی لیک»، خبرنگار آمریکایی و ستون‌نویس «بلومبرگ» در یادداشتی، به بررسی نقش عربستان در ترویج نفرت مذهبی و نژادی پرداخته است.

وی می‌نویسد: «این روزها، برای اینکه آدم دیپلمات سعودی در واشنگتن باشد، زمان مناسبی نیست. نامزد حزب جمهوری‌خواه فکر می‌کند که کشور شما باید هزینه‌های مربوط به پشتیبانی نظامی آمریکا را پرداخت کند؛ رئیس‌جمهور دموکرات، به دنبال روابط گرم‌تر با دشمن سوگندخورده شما، ایران، است و جامعه اطلاعاتی آمریکا انتظار می‌رود به زودی 28 صفحه گزارشی از کنگره مربوط به سال 2003 را منتشر کند که به گفته یک سناتور سابق، نقش این کشور پادشاهی در حملات تروریستی 11 سپتامبر را نشان می‌دهد.»

«الی لیک» در ادامه، افشای نقش عربستان در حملات 11 سپتامبر را موضوعی دانسته که حساسیت‌های «ویژه‌ای» دارد. این گزارش 28 صفحه‌ای، سئوالات زیادی را درباره وجود یک شبکه عربستانی در آمریکا پیش می‌کشند که به دو نفر از هواپیماربایان برای حمله به برج‌های دو قلو در روز 11 سپتامبر کمک کرده‌اند.

بسیاری از سئوالات حول محور یک مقام عربستانی به نام «فهد الثمیری» می‌چرخند که با دو نفر از هواپیماهارباها، هنگامی که آنها سال 2000 وارد «سن‌دیه‌گو» شده بودند، در تماس بوده است.  

سناتور «باب گراهام»، رئیس وقت کمیته اطلاعاتی مجلس سنا در زمان تحقیق درباره این حملات، در ماه‌های گذشته وعده داده که انتشار این گزارش 28 صفحه‌ای، واکنش‌هایی طوفانی به دنبال خواهد داشت. برخی دیگر، در مقابل، واکنش‌های متفاوتی نشان داده و گفته‌اند که گزارش مذکور، حاوی اطلاعات تأیید نشده است.

موضوع هر چه که باشد، عربستانی‌ها عصبی هستند اما «نیل الجبیر»، مدیر امور اطلاعات و کنگره در سفارت عربستان در واشنگتن، به خبرنگار بلومبرگ گفته که او منتظر انتشار این گزارش، بدون کوچکترین قلم‌خوردگی است.

وی گفت: «نمی‌خواهیم یک کلمه حذف شود، این فقط ظن افراد دارای توهم توطئه را قوی‌تر خواهد کرد.»

«الی لیک» می‌گوید مقام عربستانی، هنگام ورود او به دفتر کارش گزارشی 38 صفحه‌ای را نشان داده که برای خنثی کردن اتهامات علیه عربستان سعودی، هنگام انتشار احتمالی گزارش 28 صفحه‌ای آماده شده است.

سند عربستانی، مجموعه‌ای از اظهارات مقامات ارشد آمریکایی و گزارش‌های دولتی است که مدعی است ریاض خود هدف القاعده بوده است و همپای آمریکا با این گروه تروریستی مقابله کرده است.

اما به نوشته خبرنگار بلومبرگ این تنها، بخشی از ماجرا است. حکومت مستقر در ریاض، نماینده توافقی بین خاندان آل سعود و گروهی از ساختارهای مذهبی است که مروج دیدگاه‌های افراطی و واپس‌گرایانه هستند. با آنکه عربستان سعودی در طول ده سال گذشته رشد چشمگیری از لحاظ سامان‌دهی به موسسات آموزشی مرتبط با القاعده داشته، امروزه این کشور همچنان مروج دیدگاه‌هایی است که خصومت میان مذاهب را ترویج کرده و آنها را کافر معرفی می‌کند.

شواهد مربوط به این امر زیاد هستند. متونی که عربستانی‌ها در کلاس‌های درسی خودشان آموزش، می‌دهند، گواه این امر است.

علاوه بر این، به نوشته ستون‌نویس بلومبرگ، تلویزیون عربستان سعودی ماه گذشته برنامه چهار ساعته‌ای با حضور یک مبلغ مذهبی این کشور نمایش داد که در آن وی از خدا می‌خواست شیعیان، علوی‌ها، یهودی‌ها و مسیحی‌ها را مجازات کند.

«دیوید وینبرگ»، از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی در واشنگتن می‌گوید که سعودی‌ها از این لحاظ به بیانیه سال 2014 خود در برابر آمریکا مبنی بر تلاش برای مقابله با ایدئولوژی‌های افراط‌گرا پایبند نبوده‌اند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس