اسناد منتشر شده جدید در انگلیس طرح چند دهه قبل مشترک این کشور با آمریکا برای نابود سازی تاسیسات نفتی منطقه به ویژه ایران و عراق برای مقابله با حمله شوروی سابق را آشکار ساخت.

به گزارش مشرق، بایگانی امنیت ملی انگلیس چندی قبل اسناد مخفی شده را منتشر ساخت که نشان می‌دهد انگلیس پیش بینی استفاده از گزینه بکارگیری سلاح‌های هسته‌ای را در ایران و عراق برای مقابله با حمله اتحاد جماهیر شوری سابق مد نظر داشته است.

این برنامه فوق سری که 67 سال از آن می‌گذرد در زمان ریاست جمهوری «هری ترومن» رییس جمهور وقت آمریکا با کد « NSC 26/2» تصویب می‌شود تا بر اساس آن ارتش شوروی سابق نتواند در صورت تهاجم به منطقه از تاسیسات نفتی استفاده کند. در این «سیاست عدم دسترسی» از شرکت‌های نفتی انگلیس و آمریکا در خاورمیانه درخواست شده بود با ایفای نقش، تاسیسات و تجهیزات نفتی منطقه را از کار انداخته و نابود سازند و چاه‌های نفتی منطقه را ببندند. این طرح در دوران ریاست جمهوری «آیزنهاور» تکامل یافت و دست کم تا دولت «کندی» دیگر رییس جمهور وقت آمریکا باقی ماند.

براساس این گزارش، در این طرح فوق سری که نابودی صنایع نفتی خاورمیانه در دستور کار بوده است، سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) نقش برجسته‌ای را ایفا می‌کرده و قرار بوده در اواخر دهه 40 میلادی تا اوائل دهه 60 میلادی در صورت حمله شوروی سابق به خاورمیانه، آمریکا و انگلیس به طور مشترک تاسیسات نفتی خاورمیانه را از کار انداخته یا نابود سازند.

اسناد از طبقه بندی درآمده نشان می‌دهند که سازمان سیا قصد داشته از شرکت‌های نفتی به عنوان مکانی برای اجرای عملیات نیروهای شبه نظامی در اجرای این نقشه استفاده نماید. همچنین نقش این آژانس اطلاعاتی در این عملیات فوق سری برقراری عملیات مخفی و جاسوسی در قالب ارائه مشاغل در برخی شرکت‌های نفتی بوده است.

 در این طرح سازمان سیا با کمک یکی از شرکت‌های نفتی آمریکایی قصد اجرای این عملیات را در کشورهای عربستان سعودی، کویت، بحرین و قطر داشته و قرار بوده در اجرای این برنامه فوق سری به انگلیس  نیز جهت  اجرای این عملیات در ایران و عراق  و در زمان یاد شده کمک نماید.

 اسناد برملا شده در بایگانی امنیت ملی انگلیس همچنین آشکار ساخت که در زمینه بکارگیری سلاح‌های هسته‌ای در ایران و عراق نیز صحبت‌هایی در میان بوده است. مقام‌های نظامی انگلیس بر این باور بودند که بمب‌های هسته‌ای گزینه‌ای مناسبتر برای نابودی این تاسیسات تا استفاده از مواد منفجره کلاسیک و متعارف هستند.

 این اسناد در سال 1985 از سوی یک کارمند بایگانی شاغل در کتابخانه ریاست جمهوری «ترومن» مرکز فرهنگی و کتابخانه اسناد دولتی، اشتباهی از حالت طبقه بندی شده خارج شدند. متعاقب این ماجرا سازمان سیا خواهان اخراج کارمند مورد نظر می‌شود اما وی تنها سمت خود را در آنجا از دست داد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 6
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  مشرق جون این حرفها و هر گونه سند و مدرک و خبر مستند مستدل متاسفانه بر عقلها و قلبهای مسحور شده عاشقان و نوکران و چاکران انگلیس خبیث و امریکای شرور جهانخوار تاثیری ندارد!
 • عبدالله ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  از دولتهای آمریکا و انگلیس خبیث چنین اعمالی دور از انتظار نیست. مطمناً هم اکنون بدنبال توطئه دیگری هستند که خطرناکتر از بمب اتم است و آن جنگ نرم و استهاله فرهنگی جامعه است و با چاشنی ضعف اقتصادی که در حال تکمیل است و راه اعلاج توکل به خدا و همت آحاد مسئولین و مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ اسلامی وایرانیست و السلام
 • ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  انگليس بيشرف ، اين كفتار پير و نجس ، مرگ بر انگل استان و انگل هايش ،
 • وحید ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  ترومن جهنمی نفهم مثل اینکه بمب اتم انداختن، خیلی به دهنش مزه کرده بوده!
 • عبدالله ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  از دولتهای آمریکا و انگلیس خبیث چنین اعمالی دور از انتظار نیست. مطمناً هم اکنون بدنبال توطئه دیگری هستند که خطرناکتر از بمب اتم است و آن جنگ نرم و استهاله فرهنگی جامعه است و با چاشنی ضعف اقتصادی که در حال تکمیل است و راه اعلاج توکل به خدا و همت آحاد مسئولین و مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی و ترویج فرهنگ اسلامی وایرانیست و السلام
 • ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۹
  0 0
  مرگ بر انگلیس بعد آمریکا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس