یک اقتصاددان می‌گوید هیچ عملکرد مثبتی از دولت در حوزه اشتغال ندیده‌ایم.

به گزارش مشرق، حسین راغفر در گفت‌وگو با الف و در مورد علت عدم توفیق دولت در زمینه اشتغال گفت: عدم توفیق دولت در زمینه اشتغال دلایل متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها فقدان برنامه از سوی دولت در حوزه اشتغال و حوزه اقتصادی است، تصور دولت بر این است که بی‌برنامگی خود نوعی برنامه است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: علاوه بر تمام مشکلات به‌جای مانده از دولت قبل، دولت می‌توانست سیاست‌های بهتری در زمینه اشتغال اتخاذ کند و ما شاهدیم که دولت در زمینه اشتغال خیلی کند عمل می‌کند. همین اقداماتی که اخیرا شروع کرده به نظر من سرعت لازم را ندارد، ارزیابی بنگاه‌های کوچک و متوسط و مشکلاتی که این بنگاه‌ها با آن درگیر هستند را خیلی زودتر از این‌ها دولت می‌بایست انجام می‌داد. دولت در فاصله‌ای که رای گرفت و تا استقرار بر ساختار قدرت می‌توانست این اقدامات را آغاز و شناسایی کند و کمیته‌هایی را در سطح استان‌ها تعریف کند تا مشکلات بنگاه‌ها را استخراج کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: اگر این اتفاق می‌افتاد خوش‌بینی زیادی در بین فعالان اقتصادی ایجاد می‌شد و این خوش‌بینی تبدیل به یک واکنش مناسب از سوی بخش خصوصی می‌شد، متاسفانه دولت این کار را نکرد و امروز در حالی این کار را شروع کرده که اصلا در این بین سرعت عملی ندارد. این تعلل دولت فرصت‌های بزرگی را از دست داد.

اقتصاددان اصلاح‌طلب در مورد آمارهایی که در زمینه اشتغال اعلام می‌شود نیز گفت: این شغل‌های ایجاد شده (اگر واقعا شغلی ایجاد شده)  می‌بایست تاثیر خودش را بر وضعیت اقتصادی کشور بگذارد. دولت صرفا به آمارهای کلی اکتفا می‌کند، دولت باید اعلام کند شغل‌هایی که ایجاد می‌کند جزء مشاغل پایدار است یا مشاغل زودگذر، در بخش‌های مولد شغل ایجاد کرده یا واسطه و سوداگری، این‌ها خیلی تعیین‌کننده است. مشاغلی که در مقیاس کم ایجاد شده نیز متاسفانه پایداری ندارد.

وی ادامه داد: آنچه مهم است این است که مسئله اشتغال و بهبود وضع اشتغال باید توسط مردم احساس شود. سیاست‌های اقتصادی دولت به گونه‌ای است که گویا اشتغال جوانان برای آنها مهم نیست و هیچ عملکرد مثبتی در حوزه اشتغال در این سه سال از دولت ندیده‌ایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس