کد خبر 595879
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۰۹:۰۱

تک فرزندی از ویژگی‌های جهان مدرن است و بیشتر زوج های جوان به علت کمبود وقت برای تربیت فرزند، مشکلات اقتصادی و... تمایلی به داشتن فرزند ندارند یا آنکه زندگیشان در داشتن یک فرزند خلاصه می شود.

به گزارش مشرق، تک فرزندی از ویژگی‌های جهان مدرن است و بیشتر زوج های جوان به علت کمبود وقت برای تربیت فرزند، مشکلات اقتصادی و... تمایلی به داشتن فرزند ندارند یا آنکه زندگیشان در داشتن یک فرزند خلاصه می شود. این در حالی است که کارشناسان مربوطه نسبت به کاهش جمعیت و کمبود نیروی انسانی در سال های آتی هشدار جدی داده اند.
 
کاهش ۶ درصدی زاد و ولد در تهران
 
اردیبهشت سال گذشته فرماندار تهران با اعلام کاهش شش درصدی زاد و ولد در شهر تهران، اظهار کرد: باید در مورد افزایش جمعیت برنامه‌ریزی کنیم و همه دستگاه‌های ذی‌ربط نیز در این زمینه اقدامات جدی انجام دهند، چرا که این، یک خطر جدی است.

 عیسی فرهادی با اشاره به کاهش زاد و ولد در شهر تهران و لزوم معرفی این موضوع به عنوان یک خطر جدی گفت: پنج درصد خانوارهای تهرانی یا بچه ندارند یا تنها یک فرزند دارند. او ادامه داد: با رویکرد فعلی در ۱۰ سال آینده با کاهش فزاینده جمعیت مواجه می‌شویم، به طوری که ظرف ۹ سال آینده مرگ و میر و زاد و ولد تقریبا برابر می‌شود.
 
خطر ازدیاد خانواده‌های تک‌فرزندی
 
خرداد امسال مدیر شبکه بهداشت و درمان بهشهر گفت: ازدیاد خانواده‌های تک‌فرزند برای جامعه ما خطر بزرگی است. محمدتقی صالح طبری افزود: باید بر اساس سیاست‌های جمعیتی ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر ارتقا، پویایی و بالندگی و جوانی جمعیت با هدف افزایش نرخ باروری به این امر توجه شود.

او با اعلام اینکه در جهان امروز، جمعیت، شاخصی ارزشمند و بسیار مهم برای معادلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است، ادامه داد: لذا بر اساس این فاکتورها باید برای توسعه و افزایش جمعیت بیش از هر زمان دیگری فرهنگسازی شود.

 او گفت: رهبری به افزایش تعداد جمعیت و فرزندآوری تاکید فراوان داشته‌اند و ما در این زمینه تکلیف و وظیفه‌داریم اقدام و تلاش کنیم و با فرهنگسازی در راستای چند فرزندی، جامعه جوان را به سمت ازدواج و افزایش فرزند سوق دهیم.

 او خاطرنشان کرد: باید با فرهنگسازی مناسب ازدواج را افزایش داد و با آگاهی‌رسانی از طلاق جلوگیری کرد.

 او گفت: خانواده‌هایی که بیش از یک سال از ازدواج آنها گذشته و برنامه‌ای برای فرزندآوری ندارند، خانواده‌هایی که فرزند یا فرزندان خود را به دنیا آورده و باوجود تمایل به داشتن فرزند بعدی به دلیل نبود شرایط لازم، نمی‌توانند دارای فرزند بعدی باشند از گروه‌های هدف مداخله در سیستم بهداشت و درمان هستند که با دقت در این راستا و توجه به این گروه وارد عمل شده‌ایم. او افزود: یکی از مهم‌ترین رسالت‌های بهداشت و درمان، آگاهی‌رسانی به جامعه در این مورد است که بهترین سن بارداری چه سنی است و علاوه بر آن بهترین فاصله بین بارداری‌ها و همچنین تامین خدمات استاندارد برای اصله‌گذاری مناسب و بارداری‌ها، از مسائل مهم در دستور کار است تا به افزایش جمعیت کمک شود.
 
نسل آینده، عمو، عمه، خاله و دایی ندارد
 
خرداد امسال مدیر گروه سلامت خانواده جمعیت مرکز بهداشت خراسان‌جنوبی با بیان اینکه امروزه زندگی ماشینی باعث شده تا برخی زوج‌ها به داشتن تنها یک فرزند در زندگی خود بسنده کنند، یادآور شد: تمایل به تک‌فرزندی عوارض زیادی را در آینده برای فرد، خانواده و جامعه به دنبال خواهد داشت و کودک خانواده‌ تک فرزند، خواهر و برادر نداشته و در کودکی از همه تعاملاتی که می‌تواند در طی شبانه روز در خانه با خواهر و برادر خود داشته باشد محروم می‌ماند. نصرت زمانی‌پور خاطر نشان کرد: از اثرات نامطلوب تک فرزندی به هم خوردن توازن  تعادل نسل است به گونه‌ای که تا ۵۰ سال آینده داشتن عمو، عمه، خاله و دایی یک مفهوم لغوی خواهد داشت.

همچنین کارشناس ارشد بالینی و مدیرگروه سلامت روانی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر نیز گفت: درشرایط کنونی بیشتر خانواده ها یا تک فرزندند یا بچه‌ای ندارند. فاطمه اکبری‌زاده افزود: در یک مدت زمانی طرح کنترل جمعیت در دستور کار قرار داشت ولی در زمان حاضر باتوجه به اینکه سیل جمعیت به سمت سالمندی است فرزندآوری در دستور کار قرار دارد.


او تصریح کرد: خانواده های تک فرزند در گذر زمان که به سن سالمندی می رسند نیاز به مراقبت دارند که از این امکان محروم هستند، همچنین جامعه نیز آن نیروی کارآمد از نظر اقتصادی را ندارد.

 او افزود: تک فرزندی و پیر شدن جمعیت افزون بر زیان جامعه از نظر اقتصادی باعث می شود تا این افراد از لحاظ حمایت اجتماعی با مشکل روبه رو شوند. او تصریح کرد: بیشتر والدین شاغل به دلیل اینکه وقت زیادی را صرف کار می کنند، تک فرزند هستند و تنهایی فرزند خود را با بازیهای کامپیوتری، تلویزیون و موارد دیگر پر می کنند.

کارشناس سلامت باروری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یادآورشد: یکی دیگر از پیامدهای مخرب تک فرزندی و کاهش باروری پایین آمدن متوسط ضریب هوشی جامعه است. به گزارش ایرنا، وحدتیان گفت: با ازدواج دو تک فرزند با یکدیگر، فرزندشان از داشتن دایی، خاله، عمو و عمه محروم می شود که این امر منجر به کمرنگ شدن کارکرد اجتماعی و عاطفی خانواده در مفهوم وسیع و به هم خوردن تدریجی هنجارهای خانواده ایرانی می شود.
 
دولت محرک‌های افزایش جمعیت و فرزندآوری را تقویت کند
 
ماه گذشته مدیرکل امور بانوان استانداری مازندران محرک‌های تشویقی برای افزایش جمعیت و فرزندآوری را تاثیرگذار دانست و گفت: در این خصوص نیاز به حمایت دولت به صورت بنیادین، زیرساختی و مستمر است.

 مریم جمشیدی اظهار کرد: ایران با جمعیتی معادل ۸۰ میلیون نفر در جهان دارای رتبه ۱۸، در آسیا در رده نهم و در منطقه سومین کشور پرجمعیت است.

 به گفته او مازندران در کشور از لحاظ جمعیتی در رتبه هشتم قرار دارد که تنها چهار درصد سهم استان از جمعیت ایران است. او خاطرنشان کرد: میزان باروری در کشور ۱/۷ و در مازندران ۱/۳ درصد است که برآورد جمعیتی در اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته افزایش داشته است.

 او با بیان اینکه جمعیت مازندران در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳، یک درصد رشد داشته است و تعداد موالید دختر بیشتر از پسر بوده، اظهار کرد: با توجه به اینکه مهم‌ترین سرمایه و قدرت هر کشور نیروهای انسانی آن هستند و نقش سرمایه مولد را دارند، اگر اقدامات لازم در خصوص افزایش جمعیت انجام نشود جمعیت به سمت پیری می‌رود و در جمعیت پیر امکان ارتقای سطح صنعتی و کشاورزی بسیار محدود است.

او گفت: خانواده‌ها از آرمان‌خواهی که آنها را تبدیل می‌کند به سرویس دهنده‌های دائمی به فرزندان، به شدت پرهیز کنند. او با بیان اینکه ترس از تربیت صحیح فرزندان یکی دیگر از دلایل کاهش تمایل خانواده‌ها به فرزندآوری است، گفت: به نظر می‌رسد این موضوع اثر معکوسی داشته باشد چرا که گذشت و ایثار با داشتن فرزندی دیگر در کودک تقویت می‌شود.

او افزود: در این خصوص نیاز به حمایت دولت به صورت بنیادین، زیرساختی و مستمر است. وی در پایان خاطرنشان کرد: تاکنون برای خانواده‌ها در زمینه‌های مختلف ۶۰۰ کارگاه آموزشی برگزار شده است و باید مباحث مربوط به فرزندآوری و نیاز به آن در خانواده‌ها افزایش یابد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • امیر ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۴/۰۸
    0 0
    وضعیت فوق العاده افتضاح اقتصادی و معیشتی مردم آیا واقعا دل و دماغ فرزندآوری و تربیت و رفاه رو میده که دائم تبلیغ یه بچه کمه میدید؟ چشمهارو باید باز کرد واقعیات رو دید .جمعیت کم ولی با کیفیت خیلی مهمتر از جمعیت زیاد بی کیفیت نیست؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس