معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: حفظ استقلال مملکت مهم‌ترین دستاورد برجام بود و مذاکرات هسته‌ای سایه تهدید را از سر ایران دور کرد.

به گزارش مشرق، سیدعباس عراقچی در جشن بزرگداشت حماسه 24 خرداد که با حضور شماری از مردم و مسؤولان در سرخه، زادگاه حسن روحانی رئیس‌جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: مذاکرات هسته‌ای سایه تهدید و زیاده‌خواهی‌ها را از سر ایران و مردم کشورمان دور کرد و تحریم‌هایی که به خاطر هسته‌ای بر ما تحمیل شده بود، را لغو کرد.

وی تصریح کرد: مهم‌ترین دستاورد برجام، حفظ استقلال مملکت بود و شعاری که مردم کشورمان در طول سال‌ها سر می‌دادند و تأکید داشتند «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست»، را تثبیت کرد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 در موضوع هسته‌ای گفت: این حق در مذاکرات هسته‌ای تثبیت شد و آنهایی که می‌گفتند حق ندارید آب سنگین داشته باشید، در نهایت این حق را به رسمیت شناختند و ملت ایران ثابت کردند دستیابی به انرژی هسته‌ای حق مسلم آنهاست.

عراقچی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به‌ویژه 200 شهید شهرستان سرخه اظهار داشت: هر چه داریم، از برکت خون شهداست و هر عزتی که جمهوری اسلامی ایران به دست آورده، ناشی از ایثار و فداکاری رزمندگان سال‌های جنگ و شهادت است.

وی اظهار داشت: مهم‌ترین دستاورد مذاکرات هسته‌ای، حفظ عزت و استقلال کشور بود و فرزندان ملت ایران برابر 6 قدرت بزرگ دنیا توانستند حق ایران را تثبیت کنند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: شعاری که بیش از 12 سال همه مردم فریاد می‌زدند که «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست»، محقق و این حق مسلم در مذاکرات تثبیت شد.

عراقچی بیان کرد: آن‌هایی که می‌گفتند حق ندارید غنی‌سازی کنید و آب سنگین داشته باشید و چرا حق ندارید، به این دلیل که ما می‌گوییم، امروز حق ایران را به رسمیت شناخته‌اند.

وی تصریح کرد: منطق این کشورها، منطق زور بود ولی مردم ایران سفت و محکم ایستادند و تأکید کردند که «انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست» و ما حقمان را می‌خواهیم استیفا کنیم.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 گفت: مردم آن‌قدر پای این شعار ایستادند تا بالاخره این 6 قدرت بزرگ دنیا بودند که کوتاه آمدند و قبول کردند که غنی‌سازی ایران ادامه پیدا کند و حتی یک روز تعطیل نشود و قبول کردند که رآکتور آب سنگین اراک ادامه حیات دهد؛ البته با تغییراتی که کیفیت آن را حتی بالاتر هم خواهد برد.

عراقچی بیان کرد: غربی‌ها قبول کردند که برنامه هسته‌ای ایران با قوت به کار خود ادامه دهد و شورای امنیت سازمان ملل متحد همه قطعنامه‌هایی که صادر و برنامه هسته‌ای ما را غیرقانونی اعلام کرده بود، پس گرفت و آن‌ها را لغو کرد و بر شعار مردم و خواسته بر حق ملت ایران صحه گذاشت و برنامه هسته‌ای ایران را تأیید کرد و از همه کشورهای دنیا خواست که به این برنامه کمک کنند.

وی بیان کرد: مذاکرات هسته‌ای سایه تهدیدها و زیاده‌خواهی‌ها را از سر کشور کم کرد و تحریم‌هایی که به خاطر هسته‌ای برقرار شده بود، لغو شد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: امروز باید دانست چه شد که 6 قدرت بزرگ دنیا که پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و با یکدیگر رقابت دارند، در یک‌طرف میز و ایران در طرف دیگر میز قرار گرفت.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: امروز باید دریافت که چه شد غربی‌ها قبول کردند بیایند پشت میز بنشینند و غنی‌سازی و در اختیار داشتن آب سنگین از سوی ایران را قبول کنند و قطعنامه‌ها را لغو کردند و تحریم‌ها را برداشتند و چه عاملی باعث شد که کار به اینجا برسد.

عراقچی بیان کرد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند، قدرت و اقتدار داخلی مردم ایران عامل این امر بود؛ ما عوامل قدرت برای خود ایجاد کرده بودیم و دشمنان مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند.

وی تصریح کرد: امروز باید دانست چه شد که دشمنان ما از تحریم‌های اقتصادی ناامید شدند و این امر دلیلی جز مقاومت مردم نداشت؛ مردم اگر مقابل تحریم‌ها مقاومت نمی‌کردند، تحریم‌هایی که هزینه و صدمات فراوانی در پی داشت، مردم در آ«اذیت شدند و سختی کشیدند و هنوز هم آثارش وجود دارد، ادامه می‌یافت اما ملت ایران دست‌ها را بالا نبردند و محکم ایستادند و مقاومت کردند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: اگر دشمنان امید داشتند تحریم‌ها را یک سال یا دو سال دیگر ادامه دهند و ما دست‌هایمان را بالا می‌بریم و کوتاه می‌آییم، دلیلی نداشت با ما مذاکره کنند.

عراقچی اضافه کرد: دشمنان فهمیدند مردم ایران به‌قدری محکم ایستاده‌اند که اگر سال‌های دیگر هم ما را تحریم کنند، ملت ایران دست از حرف خود برنمی‌دارند و محکم ایستاده‌اند؛ پس مهم‌ترین قدرت ما، عامل مقاومت مردم مقابل سختی‌ها، فشارها، کمبودها و سختی‌ها بود که آن‌ها را از تحریم اقتصادی ناامید کرد.

وی تصریح کرد: دومین عامل اقتدار ایران که دشمن را ناامید کرد، عوامل دفاعی و قدرت رزمندگان ما بود که دشمنان را ناامید کردند که از طریق تهدید و قدرت نظامی به خواسته‌هایشان برسند.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: شک نکنید که دشمنان اگر می‌توانستند تأسیسات هسته‌ای ما را از طریق حمله نظامی از بین ببرند و می‌دانستند که ایران نمی‌تواند کاری کند، دلیلی نداشت مذاکره کنند؛ می‌آمدند، همه‌چیز را می‌زدند و می‌رفتند؛ ولی فهمیدند که اگر ایران را بزنند، محکم‌تر پاسخ خواهند گرفت.

عراقچی بیان کرد: غربی‌ها فهمیدند که تهدید مردم ایران جواب نمی‌دهند و ملت ما مقابل تهدید، توان نظامی و دفاعی محکمی را برای خود ایجاد کرده‌اند و قدرت مقابله‌به‌مثل دارند و کسی نمی‌تواند ایران را تهدید کند؛ هیچ‌کس نمی‌تواند یک ایرانی را تهدید کند و این را دشمنان در صحنه عمل فهمیدند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: عامل سومی که ابرقدرت‌ها را پشت میز مذاکره نشاند، توانایی علمی دانشمندان هسته‌ای ایران بود که توانمندی‌هایی را در صحنه ایجاد کردند و دشمنان فهمیدند این دانشمندان قابل کنترل و مهار نیستند و اگر از طریق مذاکره با ایران به تفاهم نرسند، قدرت علمی ما خودش را تثبیت کرده و قابل برگشت نیست.

عراقچی اضافه کرد: در کنار این سه مؤلفه، قدرت دیپلماسی ایران نیز وجود داشت؛ قدرتی که توانست قدرت‌های دفاعی، علمی، سیاسی و مقاومت مردم را در صحنه بین‌المللی به اقتدار ملی و عزت ملی ترجمه کند و در مذاکرات به نتیجه برسد.

وی تصریح کرد: توانایی‌های دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با مدیریت شخص روحانی و ظریف خود را نشان داد و فرزندان ملت ایران و به تعبیر مقام معظم رهبری، «فرزندان انقلاب» مقابل ماهرترین دیپلمات‌ها قرار گرفتند و حق مردم ایران را تثبیت کردند.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: رهبری هوشمندانه، داهیانه و بسیار مسلط ولی امر مسلمین جهان که همه توانمندی‌های کشور را در مسیر خود هدایت کردند، سبب شد دشمنان از هرگونه تهدید دست برداشتند و مجبور شدند پای میز مذاکره بیایند و با تسلط رهبری و زیر چتر ایشان، مذاکرات هدایت و در چارچوب خط قرمزهای ایشان به سرانجام رسید و البته همه این‌ها بدون توکل الهی هیچ بود.

عراقچی اضافه کرد: امروز در شرایطی هستیم که برجام و مذاکرات به سرانجام رسیده و چند ماهی است که وضع اقتصادی رو به جلو حرکت کرده؛ البته نتایج و تأثیرات فوری رفع تحریم‌ها در زندگی مردم نیازمند گذر یک پروسه زمانی است که خود را نشان دهد.

وی تصریح کرد: کشوری که 12 سال تحت شدیدترین تحریم‌ها بوده و ارتباط و فروش نفت و همکاری‌های اقتصادی قطع شده بود و تورم سنگین و رکود اقتصادی وجود داشت، زمان می‌برد تا اصلاح شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه افزود: جنگ اقتصادی بسیار سنگینی علیه کشور وجود داشت و با توافق هسته‌ای، این جنگ به خاتمه رسیده است؛ بازسازی خرابی‌های جنگ تحمیلی و دفاع مقدس این‌طور نبود که چند ماهه انجام شود و سال‌ها طول کشید تا بازسازی و ترمیم انجام شود و حتی در برخی مناطق هنوز به‌طور کامل بازسازی نشده است.

عراقچی اضافه کرد: تحریم‌ها به میزان 12 سال، کشور را در معرض آسیب‌های مختلف اقتصادی قرار داد و باید قبول کنیم که بازگشت به شرایط قبل از تحریم و بازسازی خرابی‌ها و برگشتن سیستم بانکی به نظام بانکی بین‌المللی، فروش نفت به سمت قبلی، ایجاد رونق اقتصادی، به سرانجام رسیدن تفاهم‌نامه‌های اقتصادی و ایجاد اشتغال مقداری طول خواهد کشید و کسی انتظار ندارد که در عرض پنج ماهی که از برجام گذشته است، همه‌چیز به حالت قبلی خود برگردد.

عضو تیم مذاکره‌کننده ایران با گروه 1+5 افزود: دولت روحانی به سختی و به‌شدت در حال تلاش است تا این خرابی‌های 12 ساله ناشی از تحریم را بازسازی کند و به شرایط قبل از تحریم‌ها برگردیم.

عراقچی گفت: فروش نفت امروز دو برابر شده، بانک‌ها به شبکه بانک‌های بین‌المللی برمی‌گردند و نقل و انتقال پولی و ارزی انجام می‌گیرد.

وی تصریح کرد: پروژه‌های بزرگ اقتصادی در حال تفاهم و رسیدن به مراحل قرارداد است و همه این‌ها به بالا رفتن سطح اقتصاد، کاهش رکود و تورم در کشور کمک خواهد کرد و امیدواریم شکوفایی اقتصادی که مردم ما استحقاق آن را دارند، هر چه سریع‌تر محقق شود.

معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزیر امور خارجه گفت: شرط اساسی این است که در چارچوب اقتصاد مقاومتی و دستورالعمل‌های مقام معظم رهبری حرکت کنیم و دولت مصمم است در چارچوب اقتصاد مقاومتی جلوی ریخت‌وپاش‌ها و بیماری‌های ناشی از تحریم را بگیرد.

عراقچی گفت: دولت قصد دارد جلوی کسانی که از تحریم‌ها کاسبی می‌کردند، را بگیرد؛ چون آن‌ها از شرایط تحریم سود می‌بردند و دولت دنبال اصلاح این موارد است.


منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 34
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 48
 • ناشناس ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  حق مسلم ما طبق معاهده NPT تثبیت شده بود و نیازی به 30 ماه مذاکره نبود ! مذاکرات برای لغو تحریمهای ظالمانه بود که همچنان ادامه دارند.
 • ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  چیزی را به زبان میارین که خودتون هم خندتون میگیره !!!!!!!!
 • محمد ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  عجب!!!!
 • ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  آخ جون! یعنی الآن همه مملکت استقلالیَن.....! آخی....چه برجام خوب و خوشگلی.....!
 • ۰۱:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  چیزی را به زبان میارین که خودتون هم خندتون میگیره !!!!!!!!
 • ۰۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  بله بله بچه ی 7 ساله ی من هم باور میکنه
 • نادر ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  اینکه رونق اقتصادی مقداری طول میکشه باید مقداره مشخص بشه مقدار کم مقدار زیاد مقدار داریم تا مقدار
 • ناشناس ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  قرار بود برجام برای مردم رفاه بیاورد پس چی شد ؟!!
 • مجید ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  مردم ایران برای شما ارزش زیادی قائل هستند.
 • ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  چرا چاپ نمیکنید. دیگه دارید گندشو در میارید. بعد دیگه شاید نتونید جبران کنیدها.
 • ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۱
  0 0
  اقای عراقچی باور کنید من به عنوان ی0ک مادر شهید نسبت به سخنانتان حساسیت دارم تاریخ در باره شما وتمام تیم مذاکره ونابودی هسته ای قضاوت خواهند کرد
 • عدنان ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  چرا نظر من رو نگذاشتین .؟
 • ۰۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  جنگ اقتصادی تموم شده پس چرا تمام تحریمها رو بر نمیدارند؟ چرا دو میلیارد دلار پولمون رو همین اخیرا خوردند. چرا بانکها رو متقاعد نمیکنند که اشکالی در ارتباط با ایران نیست و تحریم نخواهند شد؟ چرا این همه شرکت اومدند ایران اما روی زمین کاری انجام نمیگیره؟
 • نفیسه ۰۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  ....یک کلام بگید برجام هیچ دستاوردی نداشت ....لااقل دلمون خوش باشه صداقت دارید
 • مهم نیست ۰۶:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  مقدارکم 100سال مقدارزیاد2500سال اگه فرصت زندگی بود
 • ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  توهم چیز بدیه خوش خیالی و ساده لوحی بخرج دادن بدتر از اونه فریب مردم از همه بدتره
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  این حرفها چیه - واقعیت که خلاف اینه
 • ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  عالم هپروت چقدر زیبا بنظر میرسد
 • ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  تو توهمه!!!!!
 • ۰۹:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  همش کشکه
 • ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  بعضی اعلام نظرها مردم رو یاد برنامه رادیویی صبح جمعه با شما می اندازد
 • ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  کدوم رفاه؟ مگه داریم - مگه میشه
 • ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  توهم بود
 • ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  فکر کرده با کی طرفه؟ مردم که دیگه اینقدرها هم هالو نیستند تا بیش از این بشه با این حرفهای گول زننده سرکارشون گذاشت.
 • ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  چرا سعی میکنند مردم را سرکار بگذارند؟
 • ۱۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  این نتایجی که بهش رسیده اند وعده هایی بود که مثل چکی هست که تو هیچ بانکی در دنیا نقد نمیشود
 • ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  شوخی بود.
 • ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  اینم یه جور سرکار گذاشتنه
 • ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  میخوای اعتراف بگیری؟ مثلاً بگه و نگه چه فرقی برای ملتی داره که دستاوردهای هسته ای حاصل تلاش دانشمندان هسته ای کشورش رو از بین بردند؟
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  مگه تو جاهای دیگه دستاورد دیگه ای هم دارند؟
 • ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  چرا انقدر انتقاد می کنید بیسواد های بی شناسنامه ولبو فروش و....
 • ۰۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
  0 0
  انقدر کارشکنی می کنند تا توافق بهم بخوره. دوباره پیشنهاد مذاکره نی دهند اما قبول خواهیم کرد حالا ببینید کی گفتم
 • ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
  0 0
  واقعا چشمات ضعیفه؟! رفاه به این واضحی رو نمیبینی؟! حقوق و پاداشهای چند صد میلیونی پس چیه؟!
 • ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۳
  0 0
  اول همه باید خود آدما با کارهای درست برا خودشون ارزش قایل بشن تا مردم هم قایل بشن.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس