نشان منفورترین فست‌فود در آمریکا در حالی به مک‌دونالد تعلق گرفته که بر اساس آخرین داده‌های پایگاه Nation’s Restaurant News بیش از سایر رستوران‌های زنجیره‌‌ای آمریکا، مشتری دارد.

گروه بین‌الملل مشرق- 10 هزار مشتری رستوران‌ها در آمریکا به پرسش‌گران مؤسسه Temkin Experience پاسخ داده‌اند و نتیجه این نظرسنجی بسیار عجیب است: مک دونالد و برگرکینگ که بزرگترین رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود در جهان و پرمشتری‌ترین در آمریکا هستند، کمترین میزان محبوبیت را در میان مشتریان هموطن خود دارند.

طبق نتایج منتشرشده،‌ چیک‌فیل‌اِی (Chick-fil-a) با 82%، پاپاجانز (Papa John's) با 81%، سونیک‌درایوین (Sonic Drive-In) و ساب‌وی (Subway) با 80% رضایت، بیش از سایر رستوران‌های فست‌فود با پاسخ‌های مثبت آمریکاییان روبرو شدند.

بیشترین مشتری برای منفورترین فست فود در آمریکا

نشان منفورترین فست‌فود در آمریکا در حالی به مک‌دونالد تعلق گرفته که بر اساس آخرین داده‌های پایگاه Nation’s Restaurant News بیش از سایر رستوران‌های زنجیره‌‌ای آمریکا، مشتری دارد. می‌توان نتیجه گرفت مراجعه به مک‌دونالد به هیچ‌وجه نشان از کیفیت بالای محصولات آن نیست، بلکه به مسائلی مانند قیمت پایین و تبلیغ گسترده مربوط است.

سخنگوی مک‌دونالد در گفتگو با پایگاه Business Insider پاسخ دیپلماتیکی به اعتراضات مردمی داده است:«ما در حال تحقیق میدانی هستیم تا آنچه برای مشتریان مهم است را بفهمیم». تِری هیکی همچنین مدعی شد «ما به حرکت مثبت خود ادامه می‌دهیم».

در این نظرسنجی از پاسخ‌گویان خواسته شده بود که به هر شرکت آمریکایی (از جمله رستوران‌ها) امتیازی از 1 تا 7 بدهند. سپس درصد پاسخ‌های 6 و 7 را حساب کرده و درصد پاسخ‌های 1، 2 و 3 را از آن کم کرده‌‌اند. مک‌دونالد بر این اساس، 72% و برگرکینگ 73% محبوبیت داشته‌اند.

چرا منفورترین فست‌فود؟

پس از توسعه مک‌دونالد در سطح جهانی، رفته رفته برخی مسائل و مشکلات اخلاقی شهرت این شرکت را تحت تاثیر قرار داد و رفته رفته به تعداد معترضان ضد مک‌دونالد افزود. معترضین حتی روز 16 اکتبر را "روز ضد مک‌دونالد" نامگذاری کردند. این اعتراضات آنجا خود را نشان داد که در شورشهای ضد سرمایه‌داری در انگلیس، رستورانهای مک‌دونالد اولین جایی بود که مورد حمله قرار گرفت. البته بیشترین آسیبی که به شهرت مک‌دونالد وارد شد در خصوص دادگاه مک‌لیبل (McLibel) بود. در این پرونده شرکت مک‌دونالد از فعالانی که به توزیع دست‌نوشته‌هایی با موضوع "مشکل مک‌دونالد چیست" کرده بودند شکایت کرد و انتظار داشت که دادگاه به سرعت حکمی سنگین برای متهمان صادر کند. در عوض این پرونده نزدیک به دو سال و نیم در جریان بود و به یکی از طولانی‌ترین پرونده‌های تاریخ قضایی انگلیس تبدیل شد.


گردهمایی مخالفان در مقابل یکی از رستوران‌های مک‌دونالد


مک‌دونالد، دشمن سلامت انسان

یکی از بیشترین انتقاداتی که مک‌دونالد طی 30 سال اخیر با آن مواجه بوده مربوط به غذایی است که در رستوران‌های آن به مشتریان عرضه می‌شود. منتقدین معتقدند که غذاهای عرضه شده در مک‌دونالد یکی از عوامل اصلی شیوع چاقی در میان مردم آمریکا و دیگر کشورهای پیشرفته است. مطالعات پزشکی نشان می‌دهد که میزان افزایش وزن در میان افراد انگلیسی بیش از دیگر کشورهای اروپا در حال بالا رفتن است و یک پنجم از مردم انگلیس به شکل خطرناکی از افزایش وزن رنج می‌برند ( و این در حالی است که مک‌دونالد در انگلیس دارای بیش از 1200 شعبه است).

میزان مرگ و میر ناشی از چاقی مفرط در امریکا بش از 300 هزار نفر در سال است که درصد بالایی از چاقی افراد ناشی از مصرف غذاهای فست‌فود است. حال اینکه میزان مرگ‌و‌میر ناشی از مصرف سیگار در همین کشور حدود 400 هزار نفر است. اینجاست که سهم و نقش مک‌دونالد به عنوان بزرگترین رستوران فست‌فود در آمریکا و جهان نمود بیشتری پیدا می‌کند. پس از بررسی ارزش غذایی محصولات مک‌دونالد مشخص شد که غذایی مانند بیگ مک (Big Mac ) و یا مرغ سرخ کرده دارای 910 کالری، 46 گرم چربی (که 13 گرم آن چربی اشباع شده است) می‌باشد و این بدان معناست که این شرکت استانداردهای رژیم غذایی آمریکا را رعایت نمی‌کند. علاوه بر چاقی مفرط، دیابت، فشار خون، بیماریهای قلبی و سرطان نتایج استفاده از چربی زیاد، شکر و نمک است ( موادی که به شکل یکجا و به میزان بالا در محصولات مک‌دونالد وجود دارند).

تاثیر استفاده‌ از رژیم غذایی مک‌دونالد در فیلم انتقادی مورگان اسپورلاگ (Morgan Spurlock) به وضوح دیده می‌شود، جایی که او چیزی جز مک‌دونالد را در وعده‌های غذایی خود استفاده نمی‌کند و در نتیجه با 11 کیلو اضافه وزن، افزایش 60 واحدی کلسترول و از دست دادن کبد خود مواجه می‌شود. وی دچار سردرد و افسدگی شده و در نهایت به مصرف مک‌دونالد اعتیاد پیدا می‌کند.


مورگان اسپورلاک در فیلم من دوبرابر (Supersize me)


تاثیر استفاده از محصولات مک‌دونالد برای کودکان نیز بسیار خطرناک است، حال اینکه این شرکت با تحت تاثیر قرار دادن کودکان از طریق تبلیغات تلوزیونی، وسایل بازی کودکان و از همه مهمتر استفاده از شخصیت دلقک رونالد مک‌دونالد هر ماه حدود 90 درصد کودکان بین 3 تا 9 سال را جذب رستورانهای خود می‌کند.


دلقک مک دونالد بیش از 90 درصد کودکان را جذب رستورانهای این شرکت می کند


افزایش اعتراضات از سوی حامیان حیوانات

جبهه دیگری از اعتراضات از سوی افرادی است که معتقدند که حیوانات نیز همانند انسانها موجود زنده بوده و شایسته احترام. مک‌دونالد به دلیل نحوه رفتار با حیوانات قبل از کشتن به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. این شرکت بزرگترین ترویج کننده غذاهای گوشتی و بزرگترین مصرف کننده گوشت گاو، دومین مصرف کننده گوشت مرغ در دنیا برای محصولات خود می‌باشد. هجمه انتقادات مربوط به نحوه برخورد با حیوانات در محل‌های نگهداری و کشتارگاه‌های مک‌دونالد است. بر اساس مطالب ارائه شده در دادگاه مک‌لیبل، در مرغداری‌های مک‌دونالد در فضایی کمتر از یک متر و بدون نور تعداد زیادی از این حیوانات نگهداری می‌شود که نتیجه آن 44 درصد ناهنجاری و مشکلات دیگر بهداشتی برای این حیوانات است. در محل‌های دیگر نگهداری حیوانات متعلق به مک‌دونالد نیز همین شیوه رفتار اعمال می‌شود. علاوه بر شرایط نگهداری، مک‌دونالد برای نحوه کشتن حیوانات در کشتارگاه‌ها نیز با هجمه انتقادات مواجه شده است.


اعتراض به نحوه برخورد مک‌دونالد با حیوانات


خوراک  Foie Gras برای اشراف و ثروتمندان


یکی دیگر از مواردی که باعث افزایش اعتراض مخالفان مک‌دونالد شده است مربوط به یکی از غذاهای عرضه شده در این رستوران به نام Foie Gras   است.  این غذای گرانقیمت که علاوه بر مک‌دونالد در رستوران‌های KFC نیز عرضه می‌شود از جگر پرندگان تهیه می شود. برای تهیه این غذا، جگر پرنده باید از چربی زیاد و حجم بالایی برخوردار باشد و از آنجا که در حالت طبیعی امکان وقوع این امر وجود ندارد، حجم بالایی از غذای چرب و دارای روغن بالا به وسیله دستگاه و به زور به پرنده خورانده می‌شود.  سپس پرنده در قفسی کوچک بدون حرکت قرار داده می‌شود تا چربی بیشتری در بدن او ایجاد شود. این شیوه رفتار با حیوانات که به شکل بیرحمانه‌ای صورت می‌گیرد اعتراضات بسیاری را در پی داشته است.

مراحل تولید   Foie Gras
مقایسه جگر معمولی غاز ( راست) با جگر انباشته شده از چربی (چپ)غذای گرانقیمت و لوکس Foie Gras

آماده سرو برای اشراف

مک‌دونالد و محیط زیست

شرکتها در قبال محیط زیست نیز مسئول هستند و نباید به آنها به عنوان یک ابزار بنگرند. این مساله از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا منعکس کننده تصویر شرکت و احساس و ادراک مشتریان آن شرکت است. برای مثال طی یک نظرسنجی از سوی وال استریت ژورنال 53 درصد از مردم به دلیل مسائل و مشکلات محیطی مربوط به محصول یا تولید کننده از خرید آن محصول امتناع می‌کنند. جدی ترین نگرانی محیطی نسبت به مک‌دونالد این است که این شرکت برای ایجاد یک چراگاه وسیع در برزیل به تخریب جنگل‌های بارانی آن منطقه اقدام کرده است. این اقدام نه تنها موجب از بین رفتن منابع طبیعی می‌شود بلکه بر گرم شدن کره زمین نیز تاثیرگذار است، زیرا جنگل‌های بارانی نقش مهمی در مکانیزم جذب دی اکسد کربن هوا دارند.

مک‌دونالد همچنین سالانه از میلیونها تن بسته‌بندی استفاده می‌کند که تنها برای چند دقیقه مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور معمول بسته‌بندی‌های پلی‌استر مورد استفاده برای محصولات مک‌دونالد موجب از بین رفتن گازهای لایه ازن می‌شود. انتقاد دیگری که از این شرکت می‌شود مربوط به تولید میزان بالای زباله آن است. هر رستوران مک‌دونالد در آمریکا روزانه به طور متوسط نزدیک به 110 کیلوگرم زباله تولید می‌کند که با توجه به تولید 410 کیلوگرمی زباله از طرف مراکز توزیع منطقه‌ای شرکت، تعداد زیاد شعبه‌های این شرکت در سراسر دنیا و هزینه بالای از بین بردن این میزان زباله به اهمیت بالای این موضوع می‌توان پی برد.


نقض حقوق کارگران

یکی دیگر از انتقاداتی که همواره مک‌دونالد با آن مواجه بوده مربوط به شرایط کار و سیاستهای این شرکت در قبال کارکنانش است. این شرکت دارای بیش از یک و نیم میلیون نفر کارمند در سراسر دنیاست که بیش از نیمی از آنها افراد زیر 21 سال هستند. سیاست شرکت در استخدام افرادی با این محدوده سنی به این معناست که بیش از نیمی از کارکنان مک‌دونالد از حداقل حقوق برخوردار هستند. وارد شدن عبارت McJOBدر سال 2003 در فرهنگ لغت وبستر که به معنی نوعی از کار با حقوق پایین است نیز بیانگر این موضوع است.


عبارت Mcjob که به معنی شغلی با درآمد پایین است


یکی دیگر از مشکلاتی که کارکنان این شرکت با آن مواجه هستند کار در شرایط نامناسب،تبیض نژادی، بالا بودن غیر قانونی ساعت کار و پایین بودن شرایط بهداشتی و ایمنی در محیط کار است. البته به دلیل عدم وجود اتحادیه‌های کارگری در درون مک‌دونالد، اقدامی در خصوص تغییر شرایط کارکنان این شرکت صورت نگرفته است. بر اساس نظریه سهامداران میلتون فریمن، نیازها و انتظارات کارکنان به اندازه انتظارات مشتریان از اهمیت بالایی برخوردار است.

کودکان قربانی سیاست‌های بازاریابی مک‌دونالد

اریک اسکلوسر (Eric Schlosser) در کتاب خود با نام ملت "وابسته به فست‌فود" که در سال 2001 به چاپ رسید به انتقاد از سیاستهای بازاریابی مک‌دونالد پرداخت. به عقیده وی این شرکت با ایجاد سیاستهای بازریابی به تقلید از شرکت والت دیزنی و ایجاد شخصیتهایی مانند دلقک رونالد مک‌دونالد و همراهش برای جذب بازار کودکان تمرکز ویژه‌ای کرده است. به عقیده کارشناسان بازاریابی این اقدام نه تنها موجب جذب کودکان، بلکه خانواده‌های آنها نیز می‌شود. از همه مهمتر این تاکتیک موجب حفظ محبوبیت این برند در دوره بزرگسالی و ایجاد نوعی حس نوستالژی در میان افراد خواهد بود.


دلقک رونالد مک‌دونالد، شخصیت محبوب کودکان


به عقیده اسکلوسر، مک‌دونالد با نفوذ در میان مدارس از طریق اسپانسرشیپ موفق به کاهش مالیات‌های خود شده است. بر اساس منابع وی 80% کتابهایی که از سوی فرد یا موسسه‌ای مورد حمایت مالی قرار می‌گیرند حاوی مطالبی به سود حمایت کننده کتاب هستند و مسلما مک‌دونالد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

به عقیده نویسنده بی احترامی به حامیان مالی در مدارس با مجازات همراه خواهد بود. یکی از این موارد مربوط به دانش آموزی به نام مایک کامرون بود که به دلیل پوشیدن لباسی به رنگ آبی (که نماد شرکت پپسی، رقیب کوکاکولا است) در روز کوکاکولا (Coke Day) و هماهنگ‌نبودن با لباس مشکی و قرمز دیگر دانش‌آموزان، از تحصیل معلق شد.


با توجه به انتقادات موجود و تلاش‌های مک‌دونالد در جهت رفع کمبودها و بهبود شیوه عملکرد (بر اساس ادعای مدیران شرکت) واضح است که سیاستهای اخلاقی این شرکت تنها در حد شعار بوده و اقدامی تاثیرگذار در جهت تغییر و بهبود شرایط از سوی شرکت صورت نکرفته است. بیشتر تلاشها حالت توصیفی داشته و بر اساس اهداف آینده ترسیم شده است و نه آنچه تا کنون انجام شده است. به عبارت ساده‌تر تلاشهای این شرکت بیشتر در جهت امیدوار نگه داشتن مردم به بهبود شرایط در اینده است تا مطمئن ساختن آنها.

منابع:

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • حسنین ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 0
  مشرق خودت فهمیدی چی نوشتی؟ منفورترین در امریکا اما در عین حال پر مشتری ترین در امریکا مگه آیه نازل شده که هر روز حداقل یه مطلب ضد آمریکا و رفسنجانی بذاری؟
 • مهیار ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 0
  فقط فلافل سیروس کثیف
 • ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  2 0
  بابا فکری به حال کالباس و سوسیس هایدایرانی بکنید مک دونالد پیشکش
 • ۱۴:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 2
  فلافل سیروس کثیف مطمئن باش از کثافتی که مک دونالد به خورد مردم میده تمیز تره شماها نمی دونید من چی میگم من خاله ام خودش تو مک دونالد کلن آلمان کار می کنه.
 • احمد ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  1 0
  شما اگه راس میگی و اهل سانسور نیستی بگو چرا تو کشور ما که مسلمانیم چرا رستوران بین راهی گوشت الاغ بده به مردم
 • ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  1 0
  یعنی چی؟ مگه خودروساز ایرانیه که در عین منفور بودن ، پرمشتری هم باشه؟!
 • نیما ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 0
  مثل موتورسیکلت که تو تهرون بدترین و بهترین وسیله برای رفت و آمد است.
 • ایرانی ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  1 1
  خوبه منبع خارجی خبر رو ذکر کرده شما جماعت دلباخته امریکا کی میخواید از خواب و هپروت بیاید بیرون من نمیدونم
 • ناشناس ۲۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 0
  دمت گرم
 • کربلا ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۸
  0 0
  این یعنی توجیه کثافت کاری های یک رستوران پر زرق و برق کافر؟
 • ۰۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۹
  0 0
  من اگه جای شما بودم رو همچون خبری تیتر خیلی بهتر و تحلیل خسلی جالبتری کار میکردم.. مثلا اینکه پرفروش اما منفورترین؟ و تو تحلیل به تاثیر تبلغیات روی افکار عمومی حسابی مانور میدادم بازم دستتون درد نکنه البته برای انتشار نگفتم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس