گروه سیاست مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******

4 فرمان ضد ایرانی سعودی‌ها به رسانه ها/ زیباکلام: عارف از فراکسیون امید رو دست خورد/ موافقت دولت با فعالیت چند مدیر بازنشسته دیگرکیهان

از وام با اقساط 2/3 میلیون تومان تا 2 برابر کردن هزینه تمام شده مسکن مهر

دولت و وزارت راه و شهرسازی با کوتاهی در به اتمام رساندن پروژه مسکن مهر، موجب دو برابر شدن هزینه این پروژه‌ برای متقاضیان و خریداران شدند.

به گزارش رجانیوز، تا پایان دولت دهم، یک میلیون و 180 هزار واحد از مجموع 2 میلیون و 180 هزار واحد وعده داده شده به مردم تحویل داده شد که رشد 4 برابری را نشان می‌دهد. همچنین یک میلیون واحد دیگر با پیشرفت 70 درصد در آن سال در حال ساخت بود که می‌بایست تا پایان سال 92 به اتمام می‌رسید.

ولی آماری که احمد اصغری مهرآبادی قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم در 23 فروردین امسال از پیشرفت مسکن مهر در این دولت داده، اتمام یک میلیون و 875 هزار واحد مسکن مهر تا پایان سال 94 است که سهم دولت یازدهم از آن آمار 695 هزار واحد می‌باشد. با این احتساب پیشرفت فیزیکی طرح مسکن مهر در دولت تدبیر و امید تا پایان سال 94،  تنها 6 درصد معادل ماهانه نیم درصد می‌شود.

با این وضعیت سرعت پیشرفت ساخت پروژه‌های مسکن مهر در دولت حسن روحانی 9/5  برابر کاهش یافت. یعنی اگر در طول این سه سال  ماهانه فقط یک درصد پیشرفت فیزیکی می‌داشت الان دو ماه بود که مسکن مهر تمام شده بود ولی آنچه در عملکرد وزارت راه و شهرسازی  دولت یازدهم دیده شده عمدتا وعده‌های بی‌پایان  بوده تا ساخت مسکن، به طوری که مسئولین وزارت راه و شهرسازی یک زمانی پایان مسکن مهر  را انتهای 93 اعلام کردند، زمانی دیگر پایان 94 را وعده دادند و الان خبر از پایان 95 آن هم بدون آب و برق می‌دهند.

24 دی 1392 سیدمحمد پژمان معاون وزیر راه و شهرسازی  با بیان اینکه در کشور حدود 500 هزار واحد مسکن در حال تکمیل قرار دارد،  تاکید کرد:  پیمانکاران  باید تلاش کنند  که تا پایان سال 93 بحث مسکن مهر پایان یابد. حدود 3 ماه بعد یعنی 19 فروردین 1393 مهرآبادی قائم‌ مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی مصمم  است پرونده مسکن مهر را حداکثر تا پایان سال 94 ببندد  و 2 سال بعد، 12 اردیبهشت 1395 مهرآبادی وعده دیگری داد و گفت: پرونده  مسکن مهر در سال 95 به استثناء  پروژه‌های دارای معارض و پرونده‌های قضایی بسته می‌شود، هر چند باز هم می‌گویم که کار ساخت آنها به پایان می‌رسد و بحث تامین خدمات آب و برق را نمی‌توان با قاطعیت سخن گفت.

سوءمدیریت نه تنها موجب طولانی شدن و لاک‌پشتی حرکت کردن ساخت واحدهای باقی مانده مسکن مهر در دولت یازدهم شد، بلکه موجب گردید قیمت آن برای مردم تا دو برابر بیشتر نسبت به دولت قبل  تمام شود، چرا که هر پروژه‌ای که مشمول مرور زمان گردد، قیمتش با تورم افزایش می‌یابد.  این مسئله در پروژه‌های باقی مانده  مسکن مهر نیز تاثیر گذاشته، بطوریکه مسکن مهر پردیس که با آورده 20 میلیون تومان قطعی متقاضیان تحویل می‌گردید، الان با 40 میلیون تومان آورده متقاضی به سرانجام می‌رسد.

وزارت آخوندی و دولت روحانی علاوه بر ضعف مدیریتی و اجرایی در حوزه منابع انسانی، از ضعف‌های شدید ساختاری نیز در حوزه مدیریتی رنج می‌برد؛  به طوری که در طول سه سال گذشته حتی یک جلسه شورای عالی مسکن با حضور رئیس‌جمهور برگزار نشده است و روحانی هیچ دغدغه‌ای برای تحویل مسکن مهر به مردم نداشته است. روحانی نه تنها خود پیگیری مسکن مهر را نمی‌کند، بلکه شخصی را که مسکن مهر را مزخرف می‌داند بر سمت وزیر راه و شهرسازی انتخاب کرد تا آنکه مردم متضرر اصلی این تصمیمات قبیله‌ای باشند.

از سوی دیگر از آنجا که هر ماه 300 تا 400 میلیارد تومان بازپرداخت وام مسکن مهر توسط مردم صورت می‌پذیرد، در این دولت بیش از 10 میلیارد تومان بازگشت خطوط اعتباری بانک مرکزی داشته‌ایم که می‌شد با این پول به بیش از 200 زوج واحد کم بهره قرض‌الحسنه خرید مسکن اعطا کرد؛ ولی آنچه رویکرد دولت بوده 8 برابر کردن وام مسکن 20 میلیون تومانی با سود بالای 18 درصد به تعداد متقاضی کم بوده است. نتیجه آن چیزی جز بازپرداخت سنگین و عدم رغبت مردم به این وام نشده است. وزرای مرفه دولت یازدهم، توان مالی زوج‌های جوان را همچون خود پنداشتند و قسط ماهانه 2 میلیون و 300 هزار تومانی و سود 171 میلیون تومانی برای طرح خود در نظر گرفتند. دولت تدبیر و امید که با این طرح به دنبال شکستن رکود سنگین مسکن با این وام 160 میلیون تومانی بود، عملا در این طرح شکست خورد.

گستاخی سودان و اردن و طلب 3 هزار میلیاردی فراموش شده

«در شرایطی که کشورهای سودان و اردن با تبعیت از عربستان به توهین ملت ایران مشغول هستند دولت هیچ اقدامی برای بازپس‌گیری طلب 3 هزار میلیاردی ایران از این کشورها نمی‌کند.»

به گزارش جهان نیوز، چند ماهی است که به شاخ و شانه کشیدن کشورهای نه چندان قدرتمند و بعضاً کوچک منطقه برای کشورمان عادت کرده‌ایم! در همین راستا دو روز پیش نیز خبری در خصوص اظهارات تند یکی از مقامات کشورهای منطقه درباره ایران منتشر شد. «احمد بلال» وزیر اطلاع‌رسانی سودان در گفت‌وگو با روزنامه عربستانی الشرق الاوسط به تبعیت از مقامات عربستانی گفته که کشورش قصد عادی‌سازی روابط خود با ایران را ندارد! وی همچنین در اظهارنظری دیگر ایران را متهم به دخالت در امور داخلی سوریه، یمن، لبنان و عراق کرد و کشور ما را خطرناک‌تر از داعش دانست!

این اظهارات در شرایطی بر زبان این مقام سودانی جاری شد که به نظر می‌رسد، رخوت و سستی در سیاست خارجی دولت فراگیر شده، به طوری که هر دولتی به خود اجازه می‌دهد که در روابط دو جانبه خود و یا در سازمان‌های بین‌المللی به ملت بزرگ و خویشتندار ایران توهین کند!

نمونه این اظهارات و توهین‌ها طی سه سال گذشته به کرات مشاهده شده است. در فرودگاه‌های عربستان سعودی به زائرین ما توهین و هتک حرمت شد. صدها نفر از حجاج مظلوم ایرانی در حادثه منا در فجیع‌ترین وضعیت به شهادت رسیدند. ایرانیان مقیم عربستان که برای کارهای اقتصادی و... آنجا هستند به شدت تحت فشار قرار می‌گیرند. پلیس امارات هر روز شهروندان ایرانی خود را تحت فشار قرار می‌دهد. حتی شنیده می‌شود به نمایندگان دولت ما برای حضور در عربستان ویزا داده نمی‌شود. کویت و قطر هر روز کوک‌های ناسوز کوک می‌کنند. جالب اینجاست که جدیداً کشورهای ضعیفی مانند سودان، جیبوتی و مالدیو هم در این طیف قرار گرفته و برای ایران شاخ و شانه می‌کشند! حتی کشور ضعیف اردن هم گستاخی خود را در برابر ایران به حد نهایت رسانده است.

در این شرایط دولتمردان هیچ توجهی به ظرفیت‌های متقابل کشورمان برای مقابله با این اقدامات مذبوحانه ندارند. به عنوان مثال ما سالهاست که از برخی کشورهایی که امروز برای شیوخ عرب خلیج فارس خوش خدمتی می‌کنند، طلب داریم، ولی دولت هیچ اقدامی برای بازپس‌گیری مطالبات کشور انجام نمی‌دهد.

در این خصوص وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان سرمایه‌گذاری خارجی از نقش مهمی برخوردار هستند. اما متأسفانه این دستگاه‌ها هیچ اقدامی برای بازپس‌گیری بدهی ایران انجام نداده‌اند. مجموع طلب ایران از دو کشور اردن و سودان حدود 750 میلیون دلار است که معادل آن چیزی در حدود 3 هزار میلیارد تومان می‌شود. اما جالب اینجاست که سازمان سرمایه‌گذاری خارجی نه تنها عزمی برای وصول این طلب‌های خارجی ندارد، بلکه محمد خزاعی رئیس این سازمان دریافت این مطالبات را از اولویت سازمان سرمایه‌گذاری خارجی خارج کرده است.

جای خالی «درون زایی» در نگاه دولتمردان به اقتصاد مقاومتی

اغلب مقامات دولتی نگاه درون‌زا به اقتصاد مقاومتی ندارند.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، 2 مؤلفه مهم اقتصاد مقاومتی «درون‌زایی» و «برون‌گرایی» است. در «درون‌زایی» تأکید می‌شود که اقتصاد باید از دل ظرفیتهای خود کشور ما و خود مردم ما بجوشد و به امکانات کشور خودمان متکی باشد. از طرفی برون‌گرایی و تعامل با اقتصادهای جهانی مورد توجه است.

دولت تدبیر و امید که از زمان روی کار آمدن همواره در تئوری و عمل خود را متمایل به ارتباط با غرب نشان داده در مقوله اقتصاد مقاومتی هم از این قاعده مستثنی نبوده و همواره با تأکید بر فاکتور «برون‌گرا» بودن اقتصاد مقاومتی مدعی است که رویه و مشی خود را بر اقتصاد مقاومتی مبتنی کرده است. عقد قرارداد با شرکت‌های غربی برای حضور در ایران، تعطیلی صنایع داخلی و عدم ارائه یارانه حمایتی به صنایع داخلی و... از جمله مواردی است که بر برون‌گرا بودن دولت یازدهم صحه می‌گذارند. البته همچنان که تأکید شد «برون‌گرایی» هم جزئی از اقتصاد مقاومتی است اما این برون‌گرایی وقتی متجلی می‌شود که همزمان به حمایت از صنایع داخلی بپردازیم و به بهبود کیفی محصولات داخلی بپردازیم.

مرور برخی اظهارنظرهای مقامات دولتی درباره اقتصاد مقاومتی نشان می‌دهد که فصل مشترک آنها «برون‌گرایی» که یکی از مؤلفه‌های جزئی اقتصاد مقاومتی است و متأسفانه رنگ و بویی از حمایت از تولید داخلی ندارد و می‌توان گفت یک تعریف انحرافی از اقتصاد مقاومتی است.

خبرگزاری دانشجو برخی نگاه‌های غلط و انحرافی را ذکر کرد از جمله:
- محمد نهاوندیان: اقتصاد مقاومتی یعنی مسیر مشارکت و سرمایه‌گذاری مشترک آنچنان پیموده شود که دیگران همان گونه که ما رشد اقتصاد ایران را می‌خواهیم آنها هم خواهان رشد اقتصاد ایران شوند.
- اسحاق جهانگیری: اقتصاد برون‌گرا لازمه اقتصاد مقاومتی است که بخش اعظم وظایف آن برعهده نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور است.
- مسعود نیلی: اقتصاد مقاومتی براساس رویکردی برون‌گرا است و به معنای بهره‌برداری حداکثری از فرصت‌های موجود در جهان خارج به منظور پیشبرد اهداف است یعنی باید با بهره‌گیری از دانش فنی و سرمایه به رشد موفق در بازار دست یابیم.
- علی طیب‌نیا: اقتصاد مقاومتی با رشد بالای اقتصادی حاصل می‌شود و این رشد باید درون‌زا و بیرون‌نگر باشد و این مسئله در پی تعامل گسترده با جهان حاصل می‌شود.
- محمدعلی نجفی: از سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی 12 ماده ناظر بر روابط اقتصادی خارج از کشور است و باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی از درون‌زایی به سمت برون‌گرایی حرکت کنیم.
- محمدرضا نعمت‌زاده: اقتصاد مقاومتی یعنی از ظرفیت‌های دیپلماسی بوجود آمده بعد از مذاکرات به خوبی استفاده کنیم.
- عباس آخوندی: برای تحقق اقتصاد مقاومتی ایران باید توان زندگی و نفس کشیدن در محیط بزرگتری را داشته باشد که با داشتن نگاه منطقه‌ای و سپس بین‌المللی و حضور در صحنه جهانی میسر شود.
- بیژن زنگنه: اقتصاد مقاومتی از راه افزایش نفت و گاز به دنیا محقق می‌شود.
- اکبر ترکان: دولت با گسترش فعالیت‌های دیپلماتیک راه افزایش مبادلات تجاری را گشود که این عین اقتصاد مقاومتی است.

نگرانی دویچه وله از خطر تروریست‌های منافقین برای اروپا

رادیو دویچه وله اعلام کرد اعضای سازمان مجاهدین (خلق) تهدیدی برای امنیت اروپا هستند.

به گزارش خبرگزاری تانیوگ به نقل از دویچه‌وله اعلام کرد آمریکایی‌ها پس از مدتی بیش از 10 سال هنگامی که متوجه شدند پنتاگون نیازی به مجاهدین (منافقین) ندارد آنها را خلع سلاح و در آلبانی مستقر کرده که این امر تهدیدی برای امنیت شهروندان آلبانی و دیگر کشورهای اروپا است.

دویچه وله می‌افزاید: در آلبانی حدود 800 عضو سازمان مجاهدین خلق ایران- سازمان منافقین- زندگی می‌کنند.

«آرتان خوجه» کارشناس امور امنیتی آلبانی در اظهارات خود برای دویچه وله هشدار داد: این افراد که تعداد آنها زیاد است زمانی شرکت‌کنندگان درگیری‌های خاورمیانه بودند و اکنون خطر بزرگی برای امنیت اروپا محسوب می‌شوند، زیرا که آموزش نظامی دیده‌اند و همیشه برای بهره‌برداری از مهارت‌هایی که سالیان دراز کسب کرده‌اند آماده‌اند.

عارف شکست سنگینی را تجربه کرد /اصلاح‌طلبان خودزنی کردند

همکار فراری نهضت آزادی و حزب مشارکت در دفتر تحکیم می‌گوید اصلاح‌طلبان به خاطر توهم و بزرگ‌نمایی شکست سنگینی را در انتخابات تجربه کردند.

علی-الف در وب‌سایت رادیو فردا نوشت: محمدرضا عارف ضمن سقوط آزاد، شکست سنگینی را تجربه نمود. فاصله زیاد آراء وی با لاریجانی موقعیت سیاسی وی برای قرار گرفتن در مناصب ارشد سیاسی را متزلزل ساخت. عارف با اصرار غیرمنطقی و اشتیاق زیاد به نشستن بر کرسی ریاست و همچنین کم‌تجربگی سیاسی نه تنها به خودش آسیب زد بلکه لطمات سنگین و چه بسا ترمیم‌ناپذیری به فراکسیون اصلاح‌طلب‌ها نیز وارد ساخت. وی می‌توانست با دوراندیشی و اجتناب از بی‌تدبیری و نزدیک‌بینی سیاسی ریاست را به لاریجانی واگذار کند و در عوض ریاست فراکسیون اکثریت مجلس را به دست آورد و آن را پایه‌ای برای ارتقای سیاسی خود در آینده قرار دهد.

کناره‌گیری عارف در انتخابات ریاست جمهوری 92 که تقریباً به وی تحمیل شد، باعث بزرگ‌نمایی در خصوص وی شد و فرجام آن در 9 خرداد مشخص گشت.

وی ادامه می‌دهد: ناکامی در انتخابات هیئت رئیسه، اصلاح‌طلبان را در وضعیت سختی قرار داد. آنها با بالا بردن انتظارات مدعی اکثریت مجلس بودند و در روز 9 خرداد متوجه خطای محاسبه فاحش و ذوق زدگی از نتیجه انتخابات شدند. در اصل آنها با تصمیم غلط در انتخابات هیئت رئیسه موقت مجلس خودزنی کردند. آشنایی حداقلی با پیچ و خم‌های سیاست ایران نشان می‌داد اتکا به منتخبانی که شماری از آنها فاقد مشی و سمت‌گیری سیاسی هستند، برخی گمنام بوده و تعداد دیگر در اصل نیروهای اخراج شده و قرضی رقیب بودند، نمی‌توانست سرمایه جریانی به حساب بیاید.

در ادامه این عضو فراری دفتر تحکیم تاکید کرده است: «بزرگان اصلاح‌طلب در بیرون از مجلس به جز چهره‌های معدودی نیز تحت‌الشعاع «پیروزی‌گرایی» بعد از انتخابات قرار گرفتند و قوه تشخیص درست را از دست دادند. قابل درک است اصرار عارف آنها را در شرایط دشواری قرار داده بود.

مشکل بزرگ‌تر بحران اعتمادی است که در روابط آنها با بدنه اجتماعی‌شان پدید آمده است. همچنین رای‌دهندگان به فهرست امید از اینکه به سرعت از جایگاه اکثریت به اقلیت تنزل پیدا کرده‌اند، سرخورده می‌شوند. متهم کردن برخی از منتخبان لیست امید به خیانت و عدم تعهد مشکل آنها را حل نمی‌کند.»


4 فرمان ضد ایرانی سعودی‌ها به رسانه ها/ زیباکلام: عارف از فراکسیون امید رو دست خورد/ موافقت دولت با فعالیت چند مدیر بازنشسته دیگرجمهوری اسلامی

تغییر نتیجه انتخابات تبریز

* بازشماری آرای مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه تبریز توسط شورای نگهبان، موجب جابه‌جائی آقایان منادی سپیدان و محمد اسماعیل سعیدی شد و آقای سعیدی به عنوان نماینده تبریز به مجلس راه یافت. منادی جزو کاندیداهای معتدل و مستقل بود و سعیدی که حالا به جای او وارد مجلس شده، از لیست اصولگرایان تبریزی است. با ابطال انتخابات مرحله دوم در حوزه انتخابیه اهر و هریس هم بیت‌الله عبداللهی کاندیدای اصلاح طلب این حوزه از راهیابی به مجلس دهم باز ماند. پیش از این زمزم نژاد و خالقی، منتخبان اصلاح طلب بندرلنگه و اصفهان نیز آرایشان توسط شورای نگهبان ابطال شده بود.

عصبانیت سعودی ها از پاکسازی فلوجه از داعش

* اراده جدی دولت و نیروهای نظامی و مردمی عراق برای آزادسازی فلوجه از اشغال گروه تروریستی داعش، مفتی‌های وهابی عربستان را عصبانی کرده است. شیخ محمد عریفی که به دادن فتواهای بی‌ضابطه شهرت دارد، گفته است برای جلوگیری از خارج شدن فلوجه از دست داعش، اعلام جهاد می‌کنم. وی با موثر دانستن جمهوری اسلامی ایران در عملیات آزادسازی فلوجه گفته است: اگر در فلوجه جلوی ایرانیان را نگیرید فردا باید در مکه و منا با آنها بجنگید.

اعتصاب غذا علما پاکستان بدلیل کشتار شیعیان

* از بیست روز قبل جمعی از علماء و مردم شیعه پاکستان در اعتراض به کشتار شیعیان این کشور اعتصاب غذا کردند. حجت الاسلام علامه راجه ناصر عباس جعفری رهبر حزب مجلس وحدت مسلمین پاکستان، در این اعتصاب غذا و تحصن حضور دارد. وی که این کار را در اعتراض به ادامه ظلم و خشونت علیه پیروان اهل بیت(ع) انجام داده است، همچنان به اعتصاب خود در شهر «اسلام آباد» ادامه می‌دهد؛ و با اینکه دوشنبه 10 خرداد با وخیم شدن حالش به بیمارستان منتقل شد اما هنوز دست از مقاومت نکشیده است. به گزارش خبرگزاری ابنا، هم اکنون مردم زیادی از شهرهای مختلف پاکستان - از جمله «لاهور»، «کراچی» و «پاراچنار» - به این حرکت پیوسته و با وجود گرمای شدید بالای 40 درجه، اعتصاباتی در شهرهای خود برپا کرده‌اند. دامنه همبستگی با این اعتصاب حتی به «لندن» و «نیویورک» هم کشیده شده است.

خیانت ابومازن به فلسطینی ها

* رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین در دیدار با شماری از مسئولان رژیم صهیونیستی اعلام کرد آغوش فلسطینی‌ها به روی صهیونیست‌ها باز است. به گزارش آناتولی، ابومازن گفت: حدود 10 سال است برای برقراری صلح تلاش می‌کنم. وی گفت: آغوش ما به روی مردم اسرائیل باز است زیرا ما همچون بقیه ملت‌های عالم خواهان صلح و زندگی توام با آزادی هستیم. وی در جریان دیدار با شماری از شهرداران اسرائیلی در مقر تشکیلات خودگردان فلسطین در رام‌الله افزود: ما برای صلح با اسرائیل تلاش می‌کنیم و این دیدار در این زمینه انجام می‌شود. ابومازن در ادامه بر ضرورت بهره‌برداری از طرح صلح عربی تاکید و اعلام کرد: «57 کشور عربی و اسلامی در صورتی که اسرائیل از اراضی اشغالی عربی عقب نشینی کند تل آویو را به رسمیت خواهند شناخت.» برخلاف سخنان ابومازن، گروه‌های جهادی فلسطینی مکرراً اعلام کرده‌اند رژیم صهیونیستی نامشروع است و ملت‌های مسلمان نیز خواهان نابودی این رژیم هستند.


4 فرمان ضد ایرانی سعودی‌ها به رسانه ها/ زیباکلام: عارف از فراکسیون امید رو دست خورد/ موافقت دولت با فعالیت چند مدیر بازنشسته دیگرآرمان

تسلیت رهبرانقلاب برای درگذشت همسر شهید بابایی

مقام معظم رهبری در پیامی درگذشت همسر گرامی و صبور شهید سرلشگر عباس بابایی را تسلیت گفتند. متن پیام به این شرح است: بسم ا... الرحمن الرحیم درگذشت همسر گرامی و صبور شهید سرافراز دفاع مقدس امیر سرلشگر عباس بابائی را به فرزندان ایشان و سایر بازماندگان محترم و علاقمندان به این خانواده تسلیت می‌گویم و برای آن مرحومه غفران و رحمت واسعه‌ی الهی را مسألت می‌نمایم. سیّد علی خامنه‌ای ۱۱ / خرداد / ۱۳۹۵.
 
حمله هکرها به سایت وزارت خارجه

وبسایت وزارت امور خارجه ایران به دلیل حملات سایبری از دسترس خارج شد. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ وب سایت zone-h که حملات سایبری به وبسایت‌های متفاوت را ثبت می‌کند، دیروز در خروجی سایت خود حملات متعددی به دامنه‌های متعلق به وزارت امور خارجه ایران را ثبت کرد. گفته می‌شود گروهی که خود را از هکرهای عربستان سعودی می‌خوانند دست به این اقدام زده اند.
 
لغو اعزام به حج مصلحتي الهي بود

آيت‌ا... مكارم شيرازي در جلسه درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم گفت: زماني كه سازمان حج و زيارت و مسئولان ما مشاهده كردند عربستان سعودي با بهانه‌هاي مختلف مي‌خواهد برخي مسائل خلاف عزت را به ما تحميل كند، برگزاري حج امسال را نپذيرفتند. وي افزود: لغو اعزام به حج مصلحتي الهي بود و معتقديم بايد حرمين شريفين زيرنظر جمعي از علماي تمام كشورهاي اسلامي كه مدير و مدبر باشند اداره شود.
 
ایران و ارمنستان در آستانه لغو روادید

طبق توافق انجام شده بین ایران و ارمنستان شهروندان دو کشور می‌توانند تا ۹۰ روز بدون ویزا در کشور مقصد اقامت داشته باشند.دولت ارمنستان موضوع لغو روادید بین تهران و ایروان را بررسی می‌کند. انتظار می‌رود در صورت فراهم شدن مقدمات لازم در سفر ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان به تهران که قرار است هفته آینده انجام شود، موافقتنامه لغو روادید بین دو کشور امضا شود. در هفت ماه گذشته روابط ایران و ارمنستان وارد مرحله جدیدی شده و گسترش هرچه بیشتر روابط در همه زمینه‌ها به شدت در حال پیگیری است.
 
حضور ۵ وزیر کابینه در مجلس

مجلس هفته آینده در روزهای یکشنبه و دوشنبه و سه‌شنبه تشکیل جلسه می‌دهد. گزارش وزیر امور خارجه در مورد سرمایه‌گذاری‌های خارجی، (وضع موجود، چالش‌ها و پیشنهادها) دیدار نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری و گزارش وزیر کشور در مورد آسیب‌های اجتماعی از جمله دستور کارهای هفته آینده نمایندگان خواهد بود.

نمایندگان مجلس در هفته آینده همچنین گزارش وزیر امور اقتصادی و دارایی در مورد سرمایه گذاری‌های خارجی و اقتصاد مقاومتی، گزارش وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد اقتصاد مقاومتی و گزارش وزیر نیرو در مورد منابع آبی کشور را استماع خواهند کرد.
 
مصادره اموال ایران ضد روح برجام است

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: برداشت دو هزار میلیاردی از اموال ایران بر اساس رای دیوان عالی آمریکا را از لحاظ ضدیت با روح برجام می‌توان بررسی کرد. محمدجواد لاریجانی با اشاره به برداشت دو هزار میلیارد تومان از اموال ایران بر اساس رأی دیوان عالی آمریکا با بیان اینکه از طرف دولت اقدامات خوبی برای محکوم کردن دزدی آمریکایی‌ها انجام شده است، اظهار داشت: رفتار آمریکایی‌ها برخلاف مقررات بین‌الملل و در ضدیت با روح برجام بود. دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه با اشاره به متن برجام مبنی براینکه به افراد توصیه که از انجام اقداماتی که باعث بی اعتمادی دو طرف می‌شود خودداری کنند، افزود: رفتار دولت آمریکا باعث بی اعتمادی ما شده است. او افزود: اگر قرار بود صرفا هیچ کاری از پیش برده نشود، ما هم دستور می‌دادیم که قلب رآکتور پر شود، اما معتقدم ما از قبل باید در مورد بدعهدی و عدم پایبندی غرب به تعهدهایش پیش‌بینی داشتیم.
 
توضیحی درباره بازسازی روابط کوبا و آمریکا

سفیر جمهوری کوبا در تهران با مشاور رئیس‌جمهور و سرپرست مرکز بررسی‌های استراتژیک در محل این مرکز دیدار کرد. در این دیدار که نفر دوم سفارت کوبا نماینده وزارت امور خارجه و مشاور امور سیاست خارجی مرکز نیز حضور داشتند، سفیر کوبا گزارش مشروحی از روند از سرگیری روابط دیپلماتیک میان هاوانا و واشنگتن را ارائه کرد. سفیر کوبا تأکید کرد: از سرگیری روابط سیاسی و اقتصادی با آمریکا به معنای دست کشیدن از اصول اساسی انقلاب کوبا نیست. در این دیدار حسام‌الدین آشنا نیز ضمن ستایش شخصیت برجسته فیدل و رائول کاسترو به عنوان قهرمانان مقاومت در برابر سلطه‌گری آمریکا، تأکید کرد: مدل بازسازی روابط میان کوبا و آمریکا لزوما برای دیگر کشورها قابل تکرار نیست. وی با تمجید از دستاوردهای شگرف کوبا در عرصه‌های آموزشی، بهداشتی، علمی و فناوری اعلام کرد که در دولت یازدهم بهترین زمینه‌ها برای گسترش روابط علمی و فرهنگی میان تهران و هاوانا فراهم شده است.
 
گزينه روي ميز ما قرآن است

يكي از مراجع تقليد گفت: گزينه روي ميز ما قرآن است، بايد به دستورات قرآن عمل كنيم تا بتوانيم در برابر دشمنان پيروز شويم. آيت‌ا... جوادي آملي در درس تفسير قرآن كريم كه در مسجد اعظم برگزار شد، اظهار‌كرد: زماني كه اسلحه و جنگ در بين نيست، اگر شبه‌هاي به وجود آمد، حوزه و دانشگاه بايد پاسخ دهد، عقل و علم از طريق حوزه و دانشگاه و قدرت و سلاح از طريق سپاه و ارتش تامين مي‌شود. وي با بيان اينكه تنها اسلحه مشكل را حل نمي‌كند، گفت: نفوذناپذيري تنها از راه مرز زميني نيست، بلكه بايد حوزه‌ها و فضاي دانشگاهي طوري باشد كه هر شبه‌هاي را پاسخ دهند. وي ادامه داد: با فرد بد مبارزه كردن هنر نيست بلكه با بدي مبارزه كردن هنر است، با مخالف درگير شدن كار شما نيست، بلكه با مخالفت درگير شدن كار شماست، بايد اختلاف و تنازع را از ميان‌برداريد، مردان الهي گناهان را از ميان برمي‌دارند، سعي كنيد مخالفت و مشكلات را حل كنيد.


4 فرمان ضد ایرانی سعودی‌ها به رسانه ها/ زیباکلام: عارف از فراکسیون امید رو دست خورد/ موافقت دولت با فعالیت چند مدیر بازنشسته دیگرایران

واکنش کاخ سفید به احتمال همکاری نظامی ایران و امریکا علیه داعش

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه ایران و امریکا طرحی برای مبارزه مشترک با داعش ندارند، اظهار داشت: «مبارزه نیروهای هر دوکشور با داعش بر اساس آگاهی مشترک به خطرات ناشی از اختلافات فرقه‌ای در کشور عراق است.» به گزارش ایرنا، جاش ارنست گفت که «امریکا و سایر اعضای گروه ائتلاف علیه داعش معتقدند که هر اقدامی در جهت دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای در عراق درنهایت به نفع داعش تمام خواهد شد.» وی با اشاره به اینکه همه همسایگان عراق از جمله ایران نیز در این باور با امریکا و گروه ائتلاف هم‌عقیده هستند، مدعی شد: «یکی از دلایل اینکه ایران در نبرد آزادسازی فلوجه مشارکت می‌کند نیز همین باور است.» ارنست در پاسخ به سؤال خبرنگاران درباره احتمال هرگونه همکاری نظامی میان ایران و امریکا در نبرد با داعش گفت که «اطلاعی از هیچ گونه طرحی در رابطه با احتمال چنین همکاری‌هایی ندارد.»
 
ریاض فعلاً به دنبال روابط با تهران نیست

وزیر خارجه عربستان گفت: «روسیه آمادگی خود را برای میانجیگری میان کشورهای عربی با ایران اعلام کرده است.» به گزارش انتخاب به نقل از العربیه، عادل الجبیر در گفت‌وگو با خبرنگاران پس از اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در ریاض افزود: «روابط نزدیک با تهران در حال حاضر مد نظر عربستان نیست.» وی مدعی شد: «دخالت‌های ایران و حمایتش از تروریست‌ها در کشورهای عربی باعث شده دست یافتن به سازش غیرممکن شود.»

یک روزنامه هندی: تهرانی‌ها از احمدی‌نژاد ناراحتند

روزنامه هندی ایندیا اکسپرس گزارشی درباره تهران منتشر کرد. به گزارش انتخاب، در بخشی از این گزارش آمده است: «مردم ایران در دوره احمدی‌نژاد با آنکه قیمت نفت بالا و درآمد کشور نجومی شده بود، چیزی از مزایای آن حس نکردند، برای همین به یک اصلاح‌طلب نیاز بود تا کشور را اداره کند. ناراحتی بسیاری از احمدی‌نژاد و نزدیکان او در تهران وجود دارد، زیرا معتقدند میلیون‌ها دلار درآمد نفتی را از دست داده‌اند.»

نامه حزب مؤتلفه علیه یک عروسی در قم

حزب مؤتلفه اسلامی با ارسال نامه‌ای به دادستان قم خواستار شکایت و برخورد با یک تالار عروسی در قم شد. به‌گزارش عصر ایران در متن این نامه آمده است: با عنایت به هدف‌گذاری دشمنان جهت برهم‌زدن فضای اسلامی و مذهبی قم به‌عنوان خاستگاه انقلاب و مهد حوزه‌های علمیه، مدتی است رواج مظاهر بدحجابی در نقاط مختلف قم دل مؤمنین و علمای شهرمان را خون کرده‌است و مع‌الاسف نیز چند روزی است‌که شاهد انتشار تصاویر هتک حرمت شهر مقدس قم در یکی از تالارهای بزرگ شهر در شبکه‌های اجتماعی هستیم.

 با‌توجه به مشخص بودن تالار مذکور و برگزار کنندگان مراسم، از جنابعالی به‌عنوان مدعی العموم انتظار می‌رود در اسرع وقت به این واقعه تأسف برانگیز رسیدگی و برخورد قانونی لازم را اعمال نمایید تا دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی در شهر عش‌آل محمد(ص) نباشیم.این نامه افزوده است: به‌برگزار کنندگان چنین مجالس شرم‌آور و حرمت‌شکنان شهر کریمه اهل بیت(س) نیز هشدار جدی می‌دهیم که امت حزب‌الله شهر خون و قیام قم دیگر اجازه چنین گستاخی‌هایی را به احدی نخواهند داد و ضمن پیگیری مجدانه موضوع، منتظر اقدام قانونی مسئولان استان و گزارش به مردم خواهیم بود.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • ژلوفن400000000000 ۱۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
  0 0
  خدایا انتقام بی خانمان ها را از افراد سرمایه دار بگیر
 • ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
  0 0
  مشرق چه عجب نظر ما رو منتشر کردی معلومه از کارت پشیمانی اومدی خودتو لوس کنی که باهات آشتی کنم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس