بیش از هفتاد اندیشمند آمریکایی از جمله «اولیور استون» و «نوام چامسکی» در نامه ای به باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور از وی خواستند، در سفر روز جمعه خود به هیروشیمای ژاپن با بازماندگان بمباران اتمی دیدار، از آنها عذرخواهی و طرح های آمریکا در زمینه تولید نسل جدید تسلیحات هسته ای را متوقف کند.

به گزارش مشرق، پایگاه خبری آمریکایی «تروث اوت» امضا کنندگان این نامه ضمن حمایت از سفر باراک اوباما به هیروشیما، خواستار اقدام بیشتر وی برای تحقق وعده کاهش تسلیحات هسته ای شدند که رئوس آن در سخنرانی او در سال 2009 در پراگ اعلام شد.

در بخشی از این نامه آمده است: دیدار با «هیباکوشا» بازماندگان بمباران اتمی، و شنیدن سرگذشت آنها تاثیری منحصربفرد در فعالیت ما برای صلح و خلع سلاح جهانی دارد و موجب تقویت راه حل هر کسی برای از بین بردن خطر هسته ای می شود.

امضا کنندگان این نامه، از امضای معاهده «نیو استارت» با روسیه و توافقنامه هسته ای با ایران به عنوان دستاوردهای مهم در زمینه کاهش ذخایر تسلیحات هسته ای در سطح جهان یاد کردند و از اوباما خواستند به وعده ای که در پراگ در رابطه با جهان عاری از تسلیحات هسته ای داده بود، احترام بگذارد.

در این نامه همچنین از اوباما خواسته شد تا برنامه های آمریکا برای اختصاص یک تریلیون دلار به تولید نسل جدید تسلیحات هسته ای و سیستم های پرتاب آنها را متوقف کند و با اعلام کاهش یکجانبه نابودی زرادخانه متشکل از یکهزار سلاح هسته ای آمریکا، به مذاکرات خلع سلاح هسته ای فراتر از نیو استارت، جان تازه ای ببخشد.

امضا کنندگان این نامه از اوباما خواستند از روسیه بخواهد برای امحای کامل زرادخانه هسته ای جهان، در برگزاری مذاکرات حسن نیت تصریح شده در معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای به آمریکا بپیوندد و در مورد خودداری از عذرخواهی و یا گفت وگو درباره بمباران های اتمی (ژاپن) که حتی «آیزنهاور» و ژنرال هایی مانند مک آرتور، آرنولد و ... آن را برای پایان دادن به جنگ لازم ندانستند، تجدید نظر کند.
منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۷
    0 0
    گفته می شود - نوجوانا ژاپنی بفکر سلاحی هستند که آمریکارا معدوم کنند و کشوری که جنایت بی سابقه ای را در آن کشور رقم زد مجازات کنند آمریکا دیر یازود مجازات خواهد شد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس