مسئولان دولتی در حالی فیش حقوقی چند ده میلیونی مدیران ارشد بیمه را به معوقات آنها ربط می‌دهند که در این دوره 8 ساله، بیمه مرکزی سه رئیس به خود دیده است!

چرا معوقات دو رئیس قبلی بیمه مرکزی به امین پرداخت شد؟
گروه اقتصادی مشرق - حواشی مربوط به حقوق‌ و وام‌هاي چند ميليوني مدیران ارشد بیمه مرکزی با وجود استعفای رئیس‌کل، همچنان ادامه دارد.

با وجود انتقادات گسترده در سطح عموم مردم نسبت به حقوق‌ و وام‌های کلان مدیران بیمه مرکزی، مقامات ارشد دولت تاکنون نسبت به این مسئله، مواضع روشني نگرفته بودند.

با این حال، روز سه‌شنبه سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره حقوق چند ده ملیونی برخی مدیران دولتی تلاش کرد صورت مسئله را کاملا پاک کند و گفت: فیش‌های حقوقی که منتشر شد، مطالبات معوقی بود که در یک ماه خاص پرداخت شد و اگر فیش حقوقی ماه های گذشته افراد را ببینید، در حد حقوق‌های متعارف است.

موضع نوبخت کاملا همسو با بيانيه كميته ويژه وزير اقتصاد در خصوص فيش هاي حقوقي مديران بيمه مركزي است که هفته گذشته منتشر شد.

در این بیانیه ادعا شده بود آنچه در رسانه ها به عنوان حقوق هاي "چند ده ميليون توماني" از آن ياد شده است، برداشتي نادرست بوده است.

در بیانیه وزارت اقتصاد همچنین آمده بود كه علت اصلی ارقام چند ده میلیونی حقوق مدیران بیمه در اسفند 94، پرداخت معوقات ۸۴ ماهه  (از فروردين ماه  ۱۳۸۷تا اسفندماه ۱۳۹۴) مربوط به معوقات " ارتقاء شغلي" و ساير مزاياي مرتبط بوده است.

وزارت اقتصاد و همینطور سخنگوی دولت گفته‌اند که به علت پرداخت معوقات سال 1387 به بعد به مدیران ارشد بیمه، حقوق اسفندماه آنان به چند ده میلیون تومان رسیده بود.

این توجیهات در حالی از سوی دولتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد که با چند ابهام جدی روبرو است.

یکی این که دیوان محاسبات به طور رسمی از بررسي غیرقانونی بودن پرداخت‌های مدیران ارشد بیمه و همینطور چند بانک دولتی خبر داده است. بنابراین آيا تلاش برخي مسئولان دولتی برای وجهه قانونی دادن به حقوق‌های کلان مدیران بیمه مرکزی، نوعي مقابله با نهادهای نظارتی محسوب نمی‌شود؟

ابهام دوم آن است که مسئولان دولتی و وزارت اقتصاد مدعی شده‌اند که علت افزایش حقوق مدیران ارشد بیمه در اسفند 94، پرداخت معوقات این مدیران از فروردین 1387 به بعد بوده است.


 این استدلال، بسیار عجیب است چون مدیران بیمه مرکزی همچون سایر دستگاه‌های دولتی در ابتدای دولت یازدهم مشمول تغییرات گسترده شد. محمد امین از اواسط شهریور 1392 به عنوان رئیس‌کل بیمه مرکزی منصوب شد.

امین تا قبل از آن مدیرعامل بیمه البرز بود.

بنابراین با فرض صحت ادعای معوقات حقوق مدیران ارشد بیمه، این سوال مهم مطرح است که معوقات حقوق رئیس‌کل بیمه مرکزی از فروردین 1387 تا شهریور 1392 چه ربطی به آقای امین داشته که در آن دوره مسئولیتی در بیمه مرکزی نداشته است؟

در فاصله فروردین 1387 تا شهریور 1392 به ترتیب جواد فرشباب ماهریان و محمد کریمی رئیس‌کل بیمه مرکزی بودند و مشخص نیست اگر معوقات این مدیران پرداخت نشده بود، چرا باید به فرد ديگري پرداخت شود؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 29
 • کتایون ۰۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  تشت رسواییشان از پشت بام افتاده و دیگه نمیشه ماستمالیش کرد یک آتوی دیگه به احمدی نژاد این دولت اعتدال داد 96 شیر ایران می آید
 • جواد ۰۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  ای مسئولین بیایید بخاطر خدا جلوی این همه سواستفاده ها واختلاسها ودزدی ها را بگیرید وبه خون شهدااحترام بگذارید ومردم را بیشتر مایوس نکنید.
 • سعید روحی ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  آخه مگه دریافتی ماهانه اینا چقدر بوده که تفاوتش شده 70 میلیون تومن ؟؟
 • محمدی نسب ۰۷:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  متاسفانه بعضی از مدیران و معاونین ارشد سازمان ها و شرکت های برزگ دولتی به بیت المال بودن آنها اعتقادی ندارند و غیر از حقوق در خیلی از موارد به فساد مالی کشانده می شوند - سازمان های حسابرسی و نظارت هم خیلی ضعیف کار می کنند و در خیلی از موارد متوجه فساد نمی شوند حمایت وزرا و دولت از مفسدین خطرناکتر از خود فساد می باشد
 • ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  اگه دولت این قدر در پرداخت معوقه دقیق و مصر هس پس چرا معوقات فرهنگیان بیچاره را که یک هزارم این آقایان هم نیست پرداخت نمی کنه .
 • مهتاب ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  به قول شما توجیه. اگه ریگی به کفششون نبود چرا رِییس کل استعفا داد؟
 • hadi ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  بیمه ای که اینقدربی نظم وبی برنامست که بعداز84ماه تازه میادمعوقات نیروهای خودشو به زحمت وبااین همه بی نظمی پرداخت میکنه بیمه گزاران چطورباید به چنین نهادی برای آینده درازمدت خودشون اعتمادکنند؟ولی بعیدبه نظرمیرسه اداره ای مثل بیمه مرکزی باتوجه به ساختاری که داره 84ماه (7سال) چنین این همه تاخیر درچنین امرمهمی داشته باشه واگه اینطورباشه چرااین مدیران محترم تابحال این حق مسلم خودرا طبق عرف معمول کشورما رسانه ای نکردند.
 • دامغانی ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  پیشنهاد می کنم به مشرق که بحث حقوق های اضافی را به کم کردن حق بیمه بکشاند.
 • ۱۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  این نا به سامانی ها تنها زمانی تموم می شه که این دولت بره
 • قاسم ۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  چرا به مردم دروغ می گویید؟مطالبات معوق 8 سال یک کارمند مگر چقدر می شود؟
 • ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  شیخ حسن به شدت سردرگم شده..و تا الان هیچ دستاوردی نداشته
 • ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  پس چرا رئیس کل بیمه مرکزی استعفا داد! کسی میدونه؟
 • ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  همکار ما از پارسال ارتقاء شغلی به درجه خبره شاملش میشد ولی براش اعمال نکردن و گفتن خودت باید میومدی و فرماش رو پر میکردی البته بخشنامه هم همینومیگه که کارمند خودش باید ارتقاء به درجه خبره رو پیگیری کنه. آخرش هم حکمش رو از مهر زدن و چند ماه مزایای ارتقاش که حدود پونصد تا هفتصد هزارتومن میشه بلاتکلیفه. چطوریه که واسه اعمال معوقات هشت سال پیش تا حالا ی مدیران مشکلی نیست ولی واسه اعمال معوقات یک سال پیش کارمندان هزار مشکل وجود داره؟
 • ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  چرا این مدیران با فیش های قبلی با وامهاشون نمیارین تیو تلویزیون. بیاوریدشون ابروی نداشتشون ببرید.
 • جانباز مدافع حرم ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  روحش شاد که شهید شد والا اگر مثل من جانباز میشد و بعد از سه سال پیگیری برای عمل زیبایی صورت (حاصل از زخم ترکش ) ) بهش می گفتند برای عمل زیبایی صورت ترکش خورده پول نداریم بدیم...
 • مهدی ۱۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  پس وام های چند صد میایونی رو چطوری توجیه می کنید جناب سخنگو؟!!!!!
 • ۱۵:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  من اطمینان دارم که همه ما در اطرافمون خانواده های بی بضاعت رو میشناسیم که با یک صدم این حقوقها زندگیشون میچرخه با این همه بخور بخور تواین کشور آیا امیدی به بهبود معیشت مردم هست میدونید داشتن جوون بیکار یعنی چی؟ یا داشتن مریضی که از عهده هزینه هاش بر نیومدن یعنی چی؟مگه ما مسلمون نیستیم مگه نمیدونیم که ذره ذره اینها رو باید به خدا جواب پس بدیم لطفا اینقدر روحانی و احمدی نژاد نکنید چه فرقی میکنه کار ناپسند رو کی انجام بده نتیجه اش یکی هستش پناه بر خدا
 • ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  مگر معوقات چقد بوده که این ارقام عجیب معوقاته من فرهنگی یکساله میگم معوقات کی پرداخت میشه منظورم هفتصد هزار تومانه که یکساله اونم ندادند
 • گیلانی ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  یکی یکاری کنه،بخدا،بخاطر اینهمه فساد و تبعیض هر روز اعتماد ملت چه حزب اللهی و چه غیر حزب اللهی به نظام کمتر میشه
 • یوسف بهلولی ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  با سلام جان من این یارانه ها رو قطع کنید تا ما کارگرای افزونه خواه پر رو نشیم. در ضمن موقع سر زدن به کارخانجات از ماشین های لوکستون پیاده نشین چون هوا گرمه و الوده , راستی شما مشرقی ها هم اینقدر به این شندرغاز حقوق رییس مستضعف بیمه گیر ندید دیگه!
 • پسر ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  در کشور اسلامی!!!!!این جور چیزا بعید نیست
 • صالح ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۰
  0 0
  شهدا شرمنده ایم
 • ناشناس ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۳۱
  0 0
  اینا چون خودشون همینجوری حقوق میگیرن مشخصه نباید مخالفت کنن وقتی هنوز نیومدن سرکار 65 درصد حقوق خودشون رو افزایش میدن ببین وضع چجوریه دیگه
 • ۰۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
  0 0
  آقا اگر كسى دير كرى داشته باشه ازبيمه مخصوصاً از رفاه چند برابرش را ازقشر ضعيف مى گيرند وجريمه مى زنند تا جيبشان را پر كنند/.
 • یسب ۰۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  0 0
  بیت المال به تاراج رفت
 • حمید ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۵
  0 0
  ما بیچاره ها با ماهی 1 میلیون چیکار کنیم شبا همش قرص میخوریم افسرده داغونیم چرا اخه چرا