کد خبر 572897
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶

عرضه قلیان در سفره خانه ها جای خود را به قلیان های تلفنی داده و افراد تنها با یک تماس تلفنی، قلیان را در منازلشان تحویل می گیرند.

به گزارش مشرق، با وجود طرح های ضربتی متعددی که به منظور جمع آوری قلیان از سطح سفره خانه ها اجرایی شده است اما هنوز اکثر سفره خانه ها در بسیاری از نقاط کشور به مشتریان خود قلیان ارائه می دهند. در کنار این موضوع، قلیان هایی که به صورت تلفنی در اختیار مشتریان قرار می گیرند نیز به آفتی برای جوانان تبدیل شده است.
 
هر روز به تعداد تراکت هایی که قلیان های تلفنی را تبلیغ می کنند اضافه می شود و در آخرین نمونه این نوع تبلیغات قلیان، فرد تبلیغ کننده برند خود را «دود فوری یا فست دود» معرفی کرده که در کمترین زمان ممکن، قلیان را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. این طور به نظر می رسد که اگر با این موضوع مقابله نشود، در آینده نزدیک تمام فست فودهای شهر که تعدادشان اندک نیز نیست، جای خود را به فست دودها خواهند داد.
 
در این ارتباط، گفت و گوهای کوتاهی را با برخی از صاحبان ایده قلیان تلفنی انجام شده است.
 
یعقوب، شاگرد یکی از قهوه خانه داران تهران است. وی در رابطه با اجرای طرح قلیان تلفنی در قهوه خانه شان می گوید: قهوه خانه ما در خیابان شریعتی واقع شده اما صاحب کار من زمانی به این نتیجه رسید که باید سیستم قهوه خانه تلفنی را هم فعال کنیم. به همین خاطر یک پیک موتوری استخدام کردیم و در سطح منطقه، قلیان ها را به در خانه های افراد می بردیم.
 
شاگرد جوان گفت: آن زمان تراکت هایی را در سطح گسترده پخش کردیم و خوشبختانه این تراکت ها مورد علاقه افراد قرار گرفته و در فضای مجازی هم منتشر شدند. بعد از آن بود که افراد به تلفن هایی که اعلام کرده بودیم پشت سر هم زنگ می زدند و ما نوع دیگر فعالیت خود را آغاز کردیم.

قلیان تلفنی از 10 تا 100 هزار تومان در منزل

یعقوب با اشاره به تحویل قلیان در سراسر شهر تهران می گوید: بعد از اینکه تماس های زیادی با صاحب کار من برقرار شد و از نقاط مختلف تهران تقاضای قلیان دریافت کردیم، تعداد پیک هایمان افزایش یافته و رزقمان نیز رونق یافت اما بعد از مدت زمانی صاحب کار من به جرم توزیع قلیان دستگیر شد.
 
وی می افزاید: 6 ماه زندان برای صاحب کار من در نظر گرفته شد اما در غیاب او، ما کار را ادامه داده ایم و هنوز هم برای مردم قلیان تلفنی سرو می کنیم.
 
یعقوب در خصوص قیمت قلیان های تلفنی عرضه شده می گوید: قیمت قلیان های ما 80 هزار تومان است و بعد از اینکه با ما تماس گرفته شود قلیان را به در منازل افراد می بریم. 4 ساعت بعد هم قلیان را تحویل می گیریم. اگر افراد بخواهند یک شب قلیان در منازلشان بماند، قیمت قلیان 100 هزار تومان می شود.
 
در میان منوی قلیان های تلفنی، مبالغ اندک تری هم دیده می شود. یکی از تراکت های پخش شده در سطح شهر تهران، مرتبط با فردی است که در محدوده خیابان فردوسی به مشتریان خود قلیان می دهد.
 
وی در رابطه با قیمت قلیان هایی که عرضه می کند می گوید: قیمت قلیان های ما 10 تا 20 هزار تومان است و در سطح منطقه قلیان عرضه می کنیم. هر زمان که با ما تماس گرفته شود، 10 دقیقه بعد قلیان در خانه افراد خواهد بود و سفارش دهندگان، دو ساعت زمان دارند که قلیان را تحویل دهند.
 
وی با تاکید بر استقبال زیاد بانوان از طرح قلیان تلفنی می گوید: بیشتر مشتریان ما را بانوان تشکیل می دهند و به این خاطر که آنها نمی توانند در قهوه خانه ها حاضر شده و قلیان ارزان قیمت بکشند، از سیستم قلیان تلفنی که به نسبت بسیاری از سفره خانه ها ارزان تر است استقبال می کنند.
 
قلیان های تلفنی تنها در سطح شهر تهران رواج پیدا نکرده اند بلکه این طرح اکنون در بسیاری از کلان شهرهای کشور نیز مورد توجه قرار گرفته و افرادی که دوست دارند در خانه قلیان بکشند، بدون توجه به مضرات بسیار آن، با تماس با یک شماره تلفن قلیان را در خانه شان تحویل می گیرند.
 
اسماعیل، صاحب یکی از قلیان های تلفنی است که خودرو سمند او اکنون به یک سفره خانه سیار تبدیل شده است.
 
وی که ساکن شهر تبریز است می گوید: وقتی جوانان زیادی را می دیدم که برای کشیدن قلیان حاضر هستند مبالغ زیادی را صرف کنند، به این نتیجه رسیدم که یک قهوه خانه سیار راه بیاندازم. اکنون در خودرو شخصی ام قلیان آماده می کنم و شماره تلفنم را نیز در سطح شهر پخش کرده ام.
 
وی می افزاید: بیشتر مواقع در کنار پارک های بزرگ شهر ساکن می شوم و در صندوق عقب ماشینم به مردم قلیان می دهم. اگر هم سفارش تلفنی داشته باشم، قلیان را در سراسر شهر برای علاقه مندان می برم.
 
اسماعیل با اشاره به قیمت قلیان هایی که عرضه می کند می گوید: قیمت قلیان های من 15 هزار تومان است و به همراه قلیان، خرما و پاستیل نیز در اختیار مشتریانم قرار می دهم. اگر هم افرادی که قلیان سفارش می دهند چای بخواهند، بابت یک فلاسک چای از آنها 5 هزار تومان دیگر هم می گیرم.
 
رواج قلیان تلفنی در کشور در شرایطی است که گفته می شود هر بار مصرف قلیان معادل وارد کردن مواد سمی ۱۲۵ نخ سیگار به بدن است و مضرات آن بارها و بارها گزارش شده است و
 
اگر فرد غیرسیگاری، یک ساعت نزد فردی که قلیان مصرف می کند بنشیند مانند آن است که معادل شش تا هشت نخ سیگار مصرف کرده است.
 
در کنار قلیان های تلفنی، مصرف قلیان های یک بار مصرف نیز در کشور رواج پیدا کرده است. قلیان هایی که بدنه آنها را یک لیوان پلاستیکی تشکیل داده و دیگر نیاز نیست فرد تحویل دهنده قلیان به دنبال قلیان خود بیاید.
 
در این شرایط نیاز است مسئولان ورود جدی تری به آسیب های اینچنینی که می توانند به سلامت جوانان لطمه وارد کنند داشته باشند و جلو رواج چنین آفت هایی را در جامعه بگیرند. 

منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس