به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان که این روزها بر سر تقسیم غنائم در مجلس، وحدت ظاهری با اعتدالیون را کنار گذاشته‌اند در صورت مساعد بودن فضا در انتخابات 96 عبور از روحانی را کلید خواهند زد.

گروه سیاسی مشرق - با نزدیک شدن به شروع به کار مجلس دهم و لزوم تعیین ریاست مجلس، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون به جهت تزاحم بر سر منافع، دیگر لزومی نمی‌بینند اتحاد ساختگی خود را حفظ کنند و در این میان شماری از اصلاح‌طلبان از ترس از دست دادن منافعی که به‌زودی در مجلس تعیین تکلیف می‌شود رعایت اصل تدریج در پیشروی را کنار گذاشته و به‌صراحت خواهان مطالبه بهای ایثارگری‌هایی هستند که برای تشکیل دولت اعتدال نثار کرده‌اند.

در نبرد بین اعتدال و اصلاحات کدام‌یک مغلوب خواهند شد؟در همین رابطه، چندی پیش سردبیر روزنامه شرق در سرمقاله خود طلبکارانه تأکید می‌کند که دولت روحانی، موجودیتش را مدیون اصلاح‌طلبان است تا بدین‌وسیله دولت را به پذیرش خواسته اصلاح‌طلبان سوق دهد؛ او می‌نویسد «... بخشی از این تحلیل‌ها بیش از آن‌که نگران جریان اصلاح‌طلبی باشد رویکردی دولت‌گرایانه دارد و هرگونه افزایش تنش در مجلس را به ضرر دولت می‌داند. دولتی که برخاسته از توانِ اصلاح‌طلبان است.»

نویسنده همچنین باکی ندارد بنویسد که ریاست عارف خوشایند اعتدالیون نیست: «ریاست عارف برای اعتدالیون چندان ناخوشایند نیست اما برای اصلاح‌طلبان خوشایند است» و نیز می‌آورد که «برخی از افراد دولت روحانی احتمالاً به لاریجانی گرایش دارند...شاید آن‌ها گمان می‌کنند لاریجانی گزینه مناسب‌تری برای دولت است. گزینه عارف برای دولت (اعتدالیون) گزینه نامناسبی نیست» و از آن طرف نیز، نویسنده متقابلاً ابایی ندارد بنویسد که ریاست لاریجانی و قدرت گیری او خوشایند اصلاح‌طلبان نیست.

همچنین ازآنجایی‌که برای اصلاح‌طلبان منافع اصلاح‌طلبانه اهمیت دارد دیدگاه رحم اجاره‌ای در مورد دولت روحانی که صبغه اصلاحات متعارف را ندارد به‌وضوح در این نوشتار دیده می‌شود: «برخی تحلیلگران سیاسی بر این باورند که با ریاست عارف بر مجلس، ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون و اصولگرایانِ معتدل شکننده می‌شود.

بخشی از این تحلیل‌ها بیش از آن‌که نگران جریان اصلاح‌طلبی باشد رویکردی دولت‌گرایانه دارد و هرگونه افزایش تنش در مجلس را به ضرر دولت می‌داند. دولتی که برخاسته از توانِ اصلاح‌طلبان است.» و در ادامه می‌نویسد: «اما با ریاست عارف، سنخ دیگری از سیاست شکل می‌گیرد. عارف، «اصلاح‌طلبی» را بار دیگر در مجلس احیا می‌کند. اصلاح‌طلبان بدشان نمی‌آید در کنار دولت، حیات مستقلی داشته باشند تا پس از بهبود شرایط سیاسی بتوانند از پتانسیل‌های خود به نفع جریان اصلاحات استفاده کنند.»

و درنهایت نویسنده صبرش برای اتمام دوران گذار تمام‌شده و از این‌که در این سال‌ها اصلاحات ابزاردست اعتدالیون باشد و سر اصلاحات در تقسیم قدرت بی‌کلاه بماند احساس نگرانی می‌کند: «اگر لاریجانی رئیس شود، این دومین چهره سیاسی است که با پتانسیل اصلاح‌طلبان روی کار می‌آید. از یک منظر، این نکته‌ای تأمل‌برانگیز است؛ اما اینکه از این به بعد همواره اصلاح‌طلبان بدنی باشند بدون سر، جای نگرانی دارد. در سیاست رئیس، رئیس است. به‌خصوص اگر این رئیس، رئیسی قدرتمند همچون لاریجانی باشد.»

به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان که این روزها بر سر تقسیم غنائم در مجلس، وحدت ظاهری با اعتدالیون را کنار گذاشته‌اند در صورت مساعد بودن فضا در انتخابات 96 حتماً عبور از روحانی را کلید خواهند زد و عملکرد نامناسب اقتصادی دولت نیز به این مسئله کمک خواهد کرد؛ و لذا روحانی این روزها و در آستانه تعیین تکلیف ریاست مجلس بیش از آنکه به فکر حل مشکلات کشور باشد به این فکر می‌کند که کدام تصمیم در آستانه انتخابات ریاست مجلس، امکان عبور اصلاح‌طلبان از روحانی در سال 96 را منتفی می‌کند و آن‌ها را ناچار به رضایت دادن و نیز حتی حمایت از گزینه دولت تدبیر و امید می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 12
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • معلم ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  عارف حتما بایدلاریجانی هارامات کند
 • ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  اصولگرای قلابی
 • علی ۰۲:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  نویسنده شرق بیراه نگفته... من خودم از اون طرفدارای دولتم که ترجیح میدم لاریجانی رای بیاره، درسته از لحاظ جو و کل کل ها و جنجالهای خبری اینکه عارف رای بیاره جالب و سرگرم کننده میشه، اما لاریجانی رو گزینه ی مناسبتری میدونم... ولی جالبه که توی رقابت ریاست مجلس اصولگراهای تندرو عملا از صحنه خارج شدن و هر دو کاندید همسو با دولتند.
 • ۰۵:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  1. این مطلب روزنامه شرق خیلی وقته گذشته است پس بهتر بود همان موقع نقد می کردید 2. از سایت مشرق انتظار بیشتری داریم
 • ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  مشرق ایگونه سختن گفتن وتفرقه اندازی فقط از تو برمیاید...
 • ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  واشنگتن: تحویل اس-300 به ایران نقض برجام نیست
 • ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  مهم نیست اعتدال یا اصلاحات. مهم اینه که تحجر نباشه مشرق جان!
 • azad ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  کیهان عزیز: به اطلاع میرسانم: اقای روحانی ودولتمردان ایشان ،در زمان صدارت احمدی نژاد بعنوان مخالف واپوزیسیون داخلی موج وهجمه زیادی را علیه اقدامات سیاسی واقتصادی ایشان براه انداختندواکنون با مقصر جلوه دادن ایشان وهمه مشکلات اقتصادی کشور را به دولت احمدی نژاد منتسب نمودن، میخواهند خودرا تبرئه ومنزه کنند، ومیوه وثمره تخریبای های گذشته را اکنون بچینند ومقدمه چینی برای انتخابات 96وبدست گیری دولت دوازدهم را میکنند.! لطفا اطلاع رسانی بفرمایید.
 • persian ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  مشرق جون به فکره نون باش که خربزه آبه...
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  اعتدال کلک بزرگ اصلاحطلبان است. آنها برای فریب مردم اسم اعتدال را بر خود جعل کرده اند.
 • ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  نیویورک: واشنگتن دروغ میگه باور نکنید
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۲۲
  0 0
  باهوش خان وقتی با اسم اعتدال پیش می آیند یعنی خودشان هم به انجماد اصلاحات افراطی معترف هستند هر چند برای شما که اصلاحات برایتان تعریف مشخصی دارد فرقی نداشته باشد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس