روزنامه آمریکایی در مطلبی با اشاره به تشدید تنش‌های این کشور و ایران، از «عصبانیت» تهران به خاطر استفاده از واژه مجعول برای خطاب قرار دادن خلیج فارس سخن گفته است.

به گزارش مشرق، اظهارات اخیر مقام‌های ارشد ایران از قبیل رهبر معظم انقلاب و هشدار آنها به مداخله‌جویی‌های آمریکا، سبب شده روزنامه نیویورک تایمز در مطلبی به تنش‌های اخیر بپردازد.

کنگره آمریکا در ادامه مواضع خصمانه خود در قبال ایران، حالا در حال بررسی پیش‌نویس قطعنامه‌ای درباره حضور ایران در خلیج فارس است.

«رندی فوربس»، نماینده جمهوری‌خواهان ویرجینیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به کنگره ارائه داده که در صورت تصویب، حضور نظامیان ایران در خلیج‌فارس به عنوان اقدامی تنش‌آفرین، محکوم خواهد شد.

در متن این قطعنامه با استفاده از عبارت مجعول رایج در برخی کشورهای عربی حاشیه جنوبی برای خلیج فارس، از ایران به دلیل «عدم پایبندی به قوانین بین‌المللی دریانوردی و بی‌توجهی به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد» انتقاد شده است.

جانشین فرمانده کل سپاه در یک مصاحبه به بررسی موضوع پیش‌نویس قطعنامه جدید کنگره آمریکا ضد برنامه‌های دفاعی ایران و نیز محدودسازی رزمایش‌های جمهوری اسلامی در خلیج فارس پرداخت.

سردار حسین سلامی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری در حوزه اقدامات دفاعی و رزمایش‌های ایران تصمیمی اعمال کند، تصریح کرد اجازه عبور کشتی‌های تهدید کننده ایران را از تنگه هرمز نخواهیم داد.

حالا روزنامه در مطلبی با عنوان «در حالی که تنش‌ها افزایش می‌یابد، ایران آمریکا را به مداخله‌‌گری متهم می‌کند»، به تنش‌های اخیر دو کشور پرداخت.

نیویورک تایمز مواضع اخیر ایران به ویژه مواضع جانشین فرمانده سپاه و همچنین وزارت خارجه این کشور را ادامه سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب درباره مداخله‌جویی آمریکا در خلیج فارس و حضور نظامی آن در منطقه ارزیابی می‌کند.

در گزارش این روزنامه آمده است: «روی هم رفته به نظر می‌رسد این اظهارات و پیام‌ها، نشان‌دهنده تجمیع احساسات ضد آمریکایی در ایران علی‌رغم توافق هسته‌ای اخیر است. دیپلمات‌های آمریکا و ایران امید داشتند که این توافق سبب ایجاد دوره جدیدی از تنش زدایی در روابط دو کشور خواهد شد».

در ادامه گزارش، از یک سو به مواضع ایران در قبال آنچه «اتهام‌زنی» تهران در قبال کارشکنی آمریکا در قبال رفع تحریم‌ها خوانده و از سوی دیگر به تلاش‌های مخالفان برجام در کنگره آمریکا، اشاره می‌شود.

نیویورک تایمز به نامه اخیر نمایندگان کنگره آمریکا به مدیر بوئینگ برای عدم فروش هواپیما به ایران و همچنین حکم دادگاه عالی برای مصادره 2 میلیارد دلار از دارایی‌ها ایران اشاره می‌کند؛‌ مسائلی که به گفته این روزنامه تنش‌ها تشدید کرده است.

این روزنامه به پیش‌نویس طرح ضد ایرانی اخیر درباره فعالیت‌های ایران در خلیج فارس می‌پردازد و استفاده از واژه مجعول برای این آبراهه مهم را دلیلی برای عصبانیت این کشور دانسته است. 
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس