روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که حزب کارگر انگلیس به صورت مخفیانه فعالیت ۵۰ عضو خود را به دلیل بیان اظهارات ضد اسرائیلی به حالت تعلیق درآورده است.

 به گزارش مشرق، مطلبی که «ناز شاه» از اعضای حزب کارگر دو سال قبل در مورد اسرائیل در صفحه فیسبوک خود نوشته بود، از هفته گذشته منجر به تعلیق عضویت وی و سه هم حزبی دیگرش شده، تا بار دیگر لابی اسرائیلی قدرت خود را در اروپا به رخ بکشد.

اما روزنامه دیلی تلگراف نوشته است که برخورد با منتقدان اسرائیل به همین چهار نفر محدود نبوده و این تنها «نوک کوه یخ است.» به نوشته تلگراف، حزب کارگر به صورت مخفیانه فعالیت 50 عضو خود را به دلیل بیان اظهارات ضد اسرائیلی، تعلیق کرده است.

ناز شاه در مطلبی که پیش از عضویتش در پارلمان نوشته بود، اما به تازگی از سوی رسانه‌های انگلیسی در معرض توجه قرار گرفته، تصویری را به اشتراک گذشته بود که در آن پیشنهاد شده که اسرائیل به عنوان ایالت پنجاه و یکم، به آمریکا منتقل شود.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر که خود پیش از ریاست بر حزب از اعضای مشهود حامی حقوق فلسطینی‌ها بود، ابتدا با تعلیق خانم نازشاه مخالفت کرد، اما نهایتا فشارها را تاب نیاورده و اعلام کرد که این عضو حزب کارگر فعلا تا پایان تحقیقات تعلیق شده است.

تعلیق نازشاه مقدمه زنجیره برخورد با حامیان فلسطین در حزب کارگر بود و به ترتیب فعالیت «کن لیوینگستون»، «الیاس عزیز» و «سالم ملا» هم تعلیق شد.

با این حال، کوربین این مسئله را «موضوعی کوچک» خوانده و گفته است: «آنچه رخ داده، این است که تعداد انگشت‌شماری از افراد، چیزی گفته‌اند که نباید می‌گفتند. به همین خاطر هم گفتیم که فعالیتشان فعلا تعلیق شده و در مورد آن‌ها تحقیق صورت گیرد.»

جنجال اخیر که دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس هم در شکل‌گیری آن نقش داشته، در حالی به راه افتاده که روز پنج‌شنبه قرار است انتخابات شهرداری‌ها در این کشور برگزار شود و این چالش‌های پیش روی کوربین را دوچندان کرده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب کارگر در این انتخابات بیش از 100 کرسی را از دست می‌دهد.

به نوشته دیلی‌تلگراف، از حالا زمزمه‌هایی هم برای کودتای درون حزبی علیه کوربین و جایگزینی او با «جان مک دانل» وزیر اقتصاد کابینه سایه، مطرح شده است.

با این حال، مک دانل روز دوشنبه به شدت این ادعا را رد کرد و گفت: «رسانه‌ها و حقه‌های کثیف دست راستی، تلاش می‌کنند بین من و جرمی تفرقه بیاندازند. آن‌ها باید بدانند که با این کار تنها موجب وحدت بیشتر ما شده و ما را قدرتمندتر می‌کنند.»

روزنامه تلگراف با اشاره به تعلیق عضویت اعضای حزب کارگر به دلیل بیان اظهارات ضد اسرائیلی، به نقل از یک «منبع بلندپایه در حزب کارگر» نوشته است که این حزب ظرف دو ماه گذشته 50 عضو خود را تعلیق کرده است. 20 مورد این تعلیق‌ها تنها در دو هفته اخیر انجام شده است.

با این حال، تلاش گروه‌های فشار صهیونیستی برای کنار زدن کوربینِ حامی فلسطین ادامه دارد. «جاناتان آرکوش» رئیس هیئت گروه موسوم به معاونین یهودیان بریتانیایی گفته است که عدم پذیرش فراگیر بودن اظهارات ضداسرائیلی در حزب کارگر از سوی کوربین، «به خودی خود یک مشکل است.»

وی افزود: «حزب کارگر باید ببیند که آیا بررسی در واحد‌های مراعات قوانین کافی است یا اینکه لازم است که ساز و کار قدرتمندتری برای برخورد با آنچه شاهدش هستیم لازم است. با کمال تأسف باید گفت که مسئله جدی، وضعیت عضویت کنونی حزب است.»

روز گذشته تلگراف نوشته بود که حامیان یهودی حزب کارگر از زمان روی کار آمدن کوربین و به بهانه مقابله با ادبیات ضدیهودی، حمایت مالی خود را از حزب متوقف کرده‌اند.

با این حال کوربین حاضر نشد درخواست سفیر رژیم‌صهیونیستی در لندن برای محکوم کردن حزب‌الله و حماس را بپذیرد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس