کد خبر 565623
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳

رسول دیناورند، رئیس سازمان غذا و دارو به عنوان سازمانی که در هولوگرام‌دار کردن متادون کوتاهی کرده، روز چهار شنبه نسبت به فروش متادون در عطاری‌ها هشدار داد و توپ را داخل زمین تعزیرات انداخت.

به گزارش مشرق، موضوع قاچاق متادون و فروش آن در عطاری‌ها و دکه‌های روزنامه فروشی، موضوع جدیدی نیست و مدت‌هاست که نسبت به آن هشدار داده شده است.
 
راهکار ستاد مبارزه با مواد مخدر که از سوی آنها به سازمان غذا و دارو نیز اعلام شده، هولوگرام‌دار کردن متادون تولیدی در کارخانه‌های داروسازی است.
 
در این ارتباط پرویز افشار حدود یک سال پیش گفت: این موضوع رسماً به معاونت غذا و دارو ابلاغ شده و آنها باید این محصولات را به برچسب هولوگرام دار مجهز کنند تا ما بتوانیم از مبدا تا مقصد این داروها را رهگیری کنیم.
 
وی توضیح داد: به طور مثال زمانی که یک شربت متادون از کارخانه خارج می‌شود شماره آن وارد سامانه می‌گردد و در هرکدام از مراحل از قبیل تحویل توسط دانشگاه، مراکز درمانی و بیماران، مجدداً بارکد در سامانه ثبت می‌شود تا بتوانیم محل نشت را شناسایی کنیم.
 
افشار در مورد زمان اجرایی شدن این طرح گفت: مصوبه‌ای کمیته درمان به معاونت غذا و دارو ابلاغ شده و ما منتظر اقدام عملی وزارت بهداشت هستیم و امیدواریم از آنجایی که این اقدام هزینه‌ای برای وزارت بهداشت ندارد هرچه زودتر عملی شود.
 
افشار در سخنانی که در آخرین نشست خبری خود عنوان کرد، در مورد اجرایی شدن یا نشدن طرح هولوگرام اظهار بی‌اطلاعی کرد اما با این وجود تأکید کرد: علت نشت متادون متعدد است، متاسفانه پاره‌ای از افراد در دستگاه‌های مختلف انگشت اتهام را به سوی یک قشر خاص که درمانگران باشند، می‌گیرند.
 
وی ادامه داد: در تمام مراحل از تولید، توزیع، توزیع توسط دانشگاه و عرضه، متادون می‌تواند نشت کند و به همین علل ما اثبات کردیم که نیاز به هولوگرام کردن متادون وجود دارد.
 
افشار از مکاتبات 9 ماه پیش با سازمان غذا و دارو گفت و افزود: آن زمان مسئولان غذا و دارو اعلام کردند که مقادیری متادون در انبار شرکت ها موجود است و به ناچار بدون هولوگرام باید توزیع شود که ما نیز قبول کردیم به شرط اینکه محصولات جدید هولوگرام دار باشند.
 
اکنون روزهای بسیاری از آن زمان می‌گذرد و با توجه به میزان مصرف متادون در کشور و اینکه هیچگونه متادون وارداتی راهی به کشور ندارد، این سوال مطرح می‌شود که میزان متادون ذخیره شده در انبارها چه مقدار بوده که هنوز به اتمام نرسیده است.
 
اما رسول دیناروند به عنوان رئیس سازمان غذا و دارو که مسئول هولوگرام‌دار کردن متادون بوده و در این امر کوتاهی کرده است، انداختن توپ به زمین تعزیرات و دستگاه قضا را بهترین راه فرار دانسته و گفته: ارائه داروهای گیاهی بدون مجوز، تولید داروهای گیاهی ترکیبی با مواد شیمیایی و فروش انواع مواد مخدر و متادون مواردی از تخلفات این عطاری‌ها هستند که باید با آنها برخورد جدی شود.
 
دیناروند گفت: در برخی استان ها به دلیل همکاری مطلوب تعزیرات و دستگاه قضایی با ما، این مشکل تا حد زیادی تحت کنترل درآمده و شرایط بهتری حاکم شده است اما در برخی دیگر از استان ها که این همکاری وجود ندارد، اوضاع چندان مطلوب نیست.
 
اما سوال اینجاست که چرا دیناروند به جای بازخواست مدیران مجموعه غذا و دارو به علت اهمال در هولوگرام‌دار کردن متادون و جلوگیری از نشت آن به بازار سیاه، تنها نسبت به فروش آن در عطاری‌ها هشدار می‌دهد و عدم همکاری تعزیرات و دستگاه قضا را در این ماجرا دخیل می‌داند. باید به رئیس سازمان غذا و دارو یادآوری کنیم که برای جلوگیری از قاچاق متادون و فروش آن در عطاری‌ها «آب را باید از سرچشمه بست».
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس