جیکاک در کسوت و با لباس روحانی با سوء استفاده از اعتقادات مردم دست به انحراف افکار عمومی و عوام فریبی زد و به این اشخاص ساده لوح و بی‌خبر از همه جا تلقین کرده بود که وطن مشتی خاک بی‌ارزش است باید به فکر بهشت بود.

به گزارش گروه تاریخ مشرق؛ نام «جیکاک» برای مردم مناطق نفت خیز جنوب و خصوصاً مردم مسجدسلیمان و عشایر بختیاری نامی کاملاً آشناست. نامی که به نماد شیادی، نیرنگ بازی و حیله‌گری آن هم از نوع خطرناک آن یعنی انگلیسی تبدیل شده، با گذشت قریب به 60 سال مردم این مناطق به کسانی که به نیرنگ، مکر و حیله و البته سیاستمداری از نوع خاص کلمه مشهورند لقب جیکاک می دهند!

«میجر جیکاک» مامور سازمان اطلاعاتی «اینتلیجنس سرویس» انگلیس بود که سال‌ها در مناطق جنوبی کشور به جاسوسی و اجرای برنامه‌های دولت متبوعش اقدام نمود. وی سالها زیر نظر «آندروود» که با اسامی «ماژور آندروود» و «کلنل آندروود» معروف است، آموزش دیده و تجربه کافی کسب نمود. آندروود چهره مرموز و سیاسی بود که مدتی ریاست بندر بصره را به عهده داشت و با قدرت عجیبی منطقه شط العرب را اداره می‌کرد. چند سال بعد با درجه کلنلی ریاست اداره اطلاعات شرکت نفت انگلیس و ایران را عهده دار گردید و مدتی نیز در تهران در کسوت تاجر فعالیت‌های جاسوسی انگلیس را سازماندهی می کرد.

روایتی از روحانی که مصداق «نفوذ» بود+عکس

نقل می کنند، جیکاک به مدت هفت سال برای شخصی از طایفه «موری» به عنوان شخصی کر و لال چوپانی کرد و در این فرصت توانست با گویش، فرهنگ، باورها و اعتقادات بختیاری ها کاملاً آشنا گردد. جیکاک بعد از آن نیز اغلب اوقات خود را در میان عشایر بختیاری می گذراند و با توجه به استعداد خارق العاده خود در یادگیری زبان در مدت بسیار کوتاهی توانست زبان فارسی و از آن مهم تر گویش بختیاری را همچون زبان مادری خود یاد بگیرد. به حدی که تشخیص او از غیر بختیاری ها بسیار مشکل بود. خصوصاً اینکه با شگردهای خاص تفاوت ظاهری خود را نیز بوسیله گریم های مداوم با چهره بختیاری‌ها به حداقل می‌رساند و البته چنانچه حکایت می‌کنند آنقدر بر زبان و گویش و تاریخ و فرهنگ بختیاری مسلط بود که چنانچه کسی نیز می خواست از ظاهر او به خارجی بودنش مشکوک شود با صحبت کردن و روبرو شدن با اطلاعات او یقین پیدا می‌کردند که وی بختیاری است! جیکاک علاوه بر قدرت فوق العاده اش در زمینه یادگیری و تطبیق با محیط برگ برنده دیگری نیز داشت و آن شوخ طبعی ذاتی وی بود! سرهنگ «جیکاک» مأمور ورزیده، مکار و سری سازمان اطلاعاتی « اینتلیجنس سرویس » انگلیس در سه ماموریت ویژه به دولت متبوعش خدمات ارزنده ای ارائه کرد.

1- در طی جنگ جهانی دوم و پس از آن در ایران نقش زیادی را در جهت منافع کشورش ایفا نمود. جیکاک در جنگ جهانی دوم تلاش وافری مصروف داشت تا بر ناامنی و تنش‌های موجود در بین بختیاری‌ها فائق آید و ناآرامی‌های منطقه بختیاری که به وسیله ابوالقاسم خان بختیاری رهبری می شد، خاموش سازد. در سال 1322 شمسی دولت ایران با پشتیبانی انگلیسی‌ها  مرتضی قلی خان صمصام را به عنوان فرماندار شهرکرد و بختیاری منصوب کرد تا بتواند بر اوضاع نابسامان بختیاری تسلط پیدا کند.

« جیکاک » افسر و مأمور اطلاعاتي اينتلیجنس سرويس بريتانيا که رابطه ای صمیمانه و دوستانه با مرتضی قلی خان داشت و مرتب به دیدار خان می آمد، نیز  دست به کار شد تا از گسترش ناامني به مناطق نفت خيز جلوگيري کند. مهراب اميري به نقل از يكي از خوانين بختياري آورده است كه روزي جيكاك در حضور تمام سران و رؤساي طوايف بختياري با لحن تملق آميزي خطاب به جمعيت در حالي كه به مرتضي قلي خان اشاره مي كرد گفت: حضرت اشرف(يعني مرتضي قلي خان) پدر من است و هرچه امركند ما(انگليسي ها) انجام خواهيم داد. اين اظهار تملق از جانب كسي كه مأمور رسمي انگليس يعني نماينده دولتي بود كه مي رفت در جنگ جهاني دوم فاتح شود به معناي آن بود كه انگليس در رقابت ميان ابوالقاسم خان بختياري- طرفدار آلمان- و مرتضي قلي خان طرفدار انگليس حمايت تمام و كمال را از مرتضي قلي خان خواهد داشت. (گارثویت؛1374: 229؛ غفارپور، 1384: 127)

2- جیکاک در دوران جنگ جهانی دوم، در تحریک سران قبایل و عشایر جنوب و برپایی «نهضت جنوب» سهم زیادی داشت. چنانکه برخی منابع از جمله روزنامه «ایران ما» نیز به نقل از «یک مسافر مطلع» در این باره نوشت:

«قریب به دو هفته پیش از اولتیماتوم ناصر قشقائی و طغیان جنوب (۲۵/۶/۲۹) مستر جیکاک به همراهی «حشمت‌الدوله فرنود » مشاور قضائی شرکت نفت برای بازرسی تشکیلات محقر شرکت نفت شیراز که بیش از دو تلمبه در سراسر شهر ندارد، به شیراز آمد و پس از ملاقاتی که در باغ ارم با خسرو قشقائی نمود غفلتا سر زیر آب کرده ، ناپدید شد. مستر جیکاک با طیّاره از خوزستان به بوشهر آمد و از بوشهر تا شیراز که تماماً منطقه عشایری است، در ظرف چند روز با اتوموبیل طی کرد. گفته می‌شد که نامبرده در سر راه ملاقاتی با خوانین حیات داودی و تنگستانی و بویراحمدی و ممسنی به عمل آورده است.»(ایران ما ، 21/7/25 شماره ۶۵۲ )

3-  با خاتمه جنگ جهانی دوم جیکاک به استخدام شرکت نفت ایران و انگلیس درآمد. می گویند حکومت واقعی مناطق نفت خیز در دست او بود. در سال 1329 شمسی که موضوع ملی شدن نفت مطرح گردید، جیکاک برای جلوگیری از ملی شدن صنعت نفت تمام تلاش خود را بکار برد تا بتواند

الف:نهضت ملی شدن نفت را بی اثر و مضمحل کند.
ب:سلطه استعمار انگلیس بر ایران و به ویژه مناطق نفتی همچنان استمرار داشته باشد.

او علاوه بر تشویق بختیاری‌ها به بی توجهی به ملی شدن صنعت نفت، کوشش نمود تا در کار هیئت خلع ید از شرکت نفت ایران و انگلیس خلل ایجاد نماید. به گفته حسین مکی به هنگام عزیمت هیئت خلع ید به آبادان، جیکاک تصمیم گرفت عده‌ای را تحریک کند تا اتومبیل اعضای هیئت را از روی پل بهمنشیر به داخل رودخانه بیندازد اما این توطئه ناکام ماند. سرانجام دولت ایران که به کارشکنی و اخلال جیکاک در امر ملی شدن صنعت نفت پی برده بود وی را از ایران اخراج نمود.

روایتی از روحانی که مصداق «نفوذ» بود+عکس

جیکاک در راستای تحقق این اهداف یک جریان شبه دینی را در مناطق نفتی به ویژه محل استقرار شاخه هفت لنگ بختیاری، سازماندهی کرد. این جریان مرموز که بیش از هر چیز بر انکار دنیا، ترک آن، کناره گیری از امور دنیوی و بی ارزش بودن خاک و نفت تاکید داشت، «تولویی» یا «طلویی» و «سروشی» نام داشت. می گویند طلوعی ناشی از حالتی بود که جیکاک انگلیسی با اتصال برق بر بدن مردم ایجاد می‌کرد و نوعی شوک به افراد وارد می ساخت. برخی از شنیده ها نیز حکایت از آن دارد که احتمالاً از قرص های روان گردان استفاده می کرد و نوعی حالت گیجی، بی تعادلی و هذیان گویی در اشخاص ایجاد می کرد. زیرا  «سُروشی» در بین مردم به معنی دیوانه، مجنون، شیدا و ناهشیارمی باشد.

جیکاک ابتدا با کمک عصای الکتریکی، عمامه و ریش نسوز، شعبده بازی و ساختن اشکال مار و افعی، باران مصنوعی و... در بین عشایر قدرت نمایی کرد و با تحقیر و غلبه بر برخی سادات و ملاهای محلی، توانست اعتماد بسیاری از عامه مردم را جلب کند. ملاها و برخی روحانیون کم سواد بی خبر از مکر و حیله جیکاک مقهور و مغبون شده در گوشه ای منزوی شدند و یا به جیکاک پیوسته و اصطلاحاً «سر طلویی» یا سر دسته شدند. بسیاری با تاثیر پذیری از القائات جیکاک و ایادی آن، گروههای را  تشکیل دادند که در راس آن یک سردسته (سرطلوعی) قرار داشت. این افراد ضمن کناره گیری از فعالیتهای دنیوی و امور روزمره، در کوی و برزن و روستاها گشت وگذار کرده و شعار می داند « هرکی مهر علی در دلسه ، نفت ملی سی چنسه » ( کسی که مهر حضرت علی در دلش جای دارد، به نفت ملی نیاز ندارد) .

                                                           یا
                    تو که مهر علی من دلته                نفت ملی سی چنته

                                                          یا
                    هر کی مهر علی من دلسه                  نفت ملی سی چنسه
 یعنی: هر کسی که مهر حضرت علی (ع) را در دل دارد ، ملی شدن نفت  چه ارزشی برای وی دارد.    
 
                                                        یا
                   هر که مهر علی به دلسه                   هونه و زندیی سی چنسه
یعنی: هر کسی مهر حضرت علی در دل دارد  خانه و زندگی برایش ارزشی ندارد.

بعضی از عشایر بختیاری زندگی خود را رها کرده و با تشکیل دسته جات متعدد و درست کردن پرچم و علم های گوناگون علی علی گویان به امامزاده ها رفته و طلب عفو و بخشش می کردند. نکته جالب اینکه جیکاک در کسوت و با لباس روحانی با سوء استفاده از معتقدات مردم دست به انحراف افکار عمومی و عوام فریبی زد و به این اشخاص ساده لوح و بی خبر از همه جا تلقین کرده بود که وطن مشتی خاک بی ارزش است باید به فکر بهشت بود. کسی که روش و مرامش دوستی و محبت اهل بیت به ویژه عاشق حضرت علی (ع) است، نباید خود را درگیر امور بی ارزشی مانند نفت نماید. فتنه جيکاک زمانی اوج گرفت که برای مقابله با ملی شدن نفت  به امام زمان (عج)متوسل گردید و خطاب به  عشاير بختياری اعلام کرد، که در ملاقاتی که با امام زمان در منطقه بختیاری داشت، امام از ایشان خواست تا به مردم اعلام کند هر کس از حضرت علی (ع) و خاندانش پيروی می کند، دست از ملی شدن نفت بردارد.

در برخی از مناطق کار به جایی کشید که در یکی از گروه‌ها طلویی در روستایی از توابع اردل، شخصی ادعا کرد خداست، فرد دیگری مدعی شد حضرت علی (ع) است و فرد دیگری خود را قنبر، غلام حضرت علی (ع) نامید. این اشخاص با هدف اجرای فرامین الهی، زنی را با تبر به قتل رساندند. در منطقه کوهرنگ پیامدهای این جریان، وضعیت اسفباری را برجای گذاشت. بین عشایر شایع گردید ظرف دو سه روز همه مردم نابود و یا به پشه تبدیل می شوند. عشایر به بهانه اینکه آخرالزمان است اموال و دارایی خود را رها ساخته و متواری شدند، اموال و دارایی آنها بوسیله فرصت طلبان به چپاول رفت. در بین عشایر اردل این شایعه سبب گردید تا عشایر مواد غذایی ذخیره خود را به مصرف برسانند و بسیاری از دام‌های خود را ذبح کرده و خوردند.

روایتی از روحانی که مصداق «نفوذ» بود+عکس

حکایت‌های زیادی از حضور سرهنگ جیکاک که بعدها به «مستر جیکاک» و در اواخر حضورش در ایران به «سیدجیکاک» معروف شد نقل می شود که برخی از آنها عبارت است از:

1- جیکاک در اوایل حضورش در شرکت نفت ایران و انگلیس به عنوان سرپرست یک دکل حفاری مشغول به کار شد. یک روز یکی از کارگران محلی از بالای دکل به زمین افتاد و در دم جان باخت. افراد محلی که از فوت فامیلشان به شدت عصبانی بودند و جیکاک را مسئول این واقعه می دانستند، بسوی او حمله کردند. جیکاک که مرگ را در یک قدمی خود می دید ناگهان به سمت دکل حفاری حمله ور شد و با مشت و لگد به جان دکل افتاد. مردم محلی که شگفت زده بودند ناگهان ایستادند جیکاک که مردد شدن مردم را دید و فهمید انگار نقشه اش گرفته این بار سر خود را به دکل می کوبید و با صدای بلند ضمن ناله و زاری به دکل بد و بیراه می گفت: که « نامرد تو برادرم را از من گرفتی» و از این گونه صحبتها... نقل می کنند که چند دقیقه بعد مردم دوباره به سمت جیکاک دویدند ولی این بار نه برای زدن و انتقام گرفتن بلکه برای دلداری دادن به او و ممانعت از کوبیدن سرش به دکل!

2- از دیگر حکایات جیکاک عصای معروف است که با آن معجزه می کرد و وقتی آنرا به بدن کسی می زد به آن شوک عجیبی منتقل می شد! جیکاک مدعی بود عصای او بهترین وسیله برای تشخیص حلال زاده بودن افراد است و با همین شگرد بسیاری از کسانی را که به دلیل مختلف می خواست از وجهه اجتماعی و قدرت بیندازد، تخریب می کرد ! بعدها فاش شد که در عصای معجزه آسای مستر جیکاک جز یک پیل خشک الکتریکی و یک مدار ضعیف انتقال برق هیچ چیز وجود نداشته و جریان ضعیف برق باعث انتقال شوک الکتریکی به افراد نگون بختی می شده که مستر جیکاک هنگام تماس عصا با آنها ، دکمه وصل جریان را فشار میداده !! جیکاک برای اثبات حقانیت خود نیز از این عصا استفاده بسیار برد و به مردم می گفت که چون صاحب کرامت است شبها به اذن خدا نوری در پیش پایش روشن می شود تا بتواند راه را از بیراه تشخیص دهد. مردم شگفت زده بارها شب به دنبال وی راه می افتادند تا شاهد درخشش نور در پیش قدمهای وی باشند. وی با این کار نه تنها اعتماد و اعتقاد مردم را به خود جلب می کرد بلکه جایگاه و موقعیت سادات و برخی روحانیون را بسیار تضعیف می ساخت.

3- در مجلسی او حاضران را دروغگو معرفی می کرد و هنگامی که قرار بر اثبات شد، کبریتی روشن کرد و گفت: هر کس راست بگوید این کبریت ریشش را نمی سوزاند. اول کبریت را به ریش خود گرفت که نسوخت سپس ریش تمام افراد ساده لوح حاضر را سوزاند. به آنها قبولاند که دروغ گفته اند و البته بعد ها مشخص شد که ریش او مصنوعی و نسوز بود.

4- اقدام بعدی جیکاک پوشیدن لباس روحانیت و عمامه گزاری وی بود! جیکاک مجلس وعظ و منبر برپا می کرد و آخرش هم روضه امام حسین میخواند و وسط روضه موقعی که همه داغ می شدند ناگهان عمامه خود را به درون آتشی که وسط مجلس بود پرتاب میکرد! عمامه نمی‌سوخت و جیکاک آنرا به عنوان معجزه خود بیان میکرد و ادعا می کرد که سید واقعی اوست. هیچکس را  به سیدی قبول نداشت چون عمامه آنها در آتش میسوخت! از اینجا بود که او به «سید جیکاک» معروف شد. وی بارها درحضور جمع کثیری از مردم، سادات را به مبارزه می طلبید و با نمایش دقیقی که ارائه می‌داد، مردمان شگفت زده را به خود متمایل می کرد و سادات را مغبون و منزوی می ساخت. اعتقاد مردم را به سادات دچار شبهه و تردید می نمود.

پایگاه جامع تاریخ معاصر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 37
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 23
 • مهماندار هواپیما ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  3 0
  امان از این انگلیسی های حرامزاده
 • اهوازی ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  2 1
  خدا لعنتش اما جهالت مردم هم به موفقیت حقه های کثیف این ملعون کمک بسیار کرد.
 • ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  0 0
  تلاش همیشه جواب میده....حالا یا تو راهش یا تو بیراهه .....اما معتقدم امثال همین آقا رو ، الان تو کشور چندتایی داریم...اتفاقا موفق هم بوده اند
 • ۲۳:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
  1 2
  بسیار عالی. ولی بیشتر این مطالب رو تو سخنرانی های استاد رائفی شنیده بودم.
 • ۰۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  هزاران جیکاک دیگر هم در سراسر ایران بودند این فقط یه نمونشه
 • یوسف بهلولی ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  با سلام آن موقع یکجور ترفند میزدند امروز هم ترفندی دیگر آن روز از سادگی و ترس از آخرت مردم سوء استفاده میکردند امروز از طلب معاش دنیا آن روز پروژه جیکاک و آژاکس و کودتای ۲۸ مرداد بود امروز ایرانپروجکت و غیره و قص علی هذا آنها که قطع به یقین دشمنند و هر روز ترفندی تازه دارند پس ما کی بیدار شده سیلی محکم به آنها میزنیم؟ آیا موقع آن نیست که شمشیرهایمان را بر دوشمان بگذاریم و با اقتدار حقمان را طلب کنیم؟؟؟
 • ۰۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  2 1
  مطلب بدون سند به درد خودت میخوره مشرق جون
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  روایتی از یک روحانی که مصداق نفوذ انگلیس بود دمت گرم مشرق گرفتم منظورت را
 • ۰۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  بی جهت نیست که انگلیس ها معروف به گرگ پیرند
 • محمود ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  عجب جونوری بوده این مستر. میگن از بس سوغاتی براش میبردن چهارهزار تا میش و بز داشته
 • حسین ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  انگلیس به هیچ وجه ذره‌ای تغییر در سیاستهاش ایجاد نشده بلکه بد تر شده ، تنها تفاوت استفاده از ابزار پر زرق و برق رسانه‌‌های مدرن و حربه حقوق بشر و این مسائل هست. این افراد نفوذی توسط انگلیس در بین مسلمانان که عقایدی بسیار شبیه عقاید صهیونیستها را گسترش دادند ببینید: ۱-حسین علی‌ نوری بنیانگذار فرقه ضاله بهایئت. ۲-علی‌ محمد باب به وجود آورنده فتنه بابیت. ۳- محمد بن عبدالوهاب موسس فرقه جنایتکار وهابیت. خوب دو تا از اینها به دلیل تیزبینی علما در ایران شکست خوردند ولی‌ ببینید همون یکی‌ که امروز در عربستان باقی‌ مونده چه جنایتی مرتکب می‌شه ، وهابیت تمام منطقه را با جنایت خونینش نا امن کرده و شده سپری برای رژیم صهیونیستی. نکته جالب اینه که همون خاندان پادشاهی که در زمان ایجاد بهایئت ، بابیت و وهابیت در انگلیس سر کار بودند الان هم در انگلیس حکومت میکنند.
 • ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  البته نفوذ و فتنه این شخص بوده ولی در جایی که اشاره شده به مصرف مواد روان گردان, کمی شبه وجود دارد چراکه این مردم چنان ساده لوحانه مزخرفات یک چشم آبی را قبول داشتند که اصلا احتیاجی به مواد روان گردان نبوده. به زبان ساده, عوام نزده می رقصیدند. اما مضاف بر درستی این تاریخ, همین امروز هم ما شاهد همان نفوذ و فتنه هستیم و البته با متد و شرایط امروز با انسجام و پافشاری بیشتر جهت تجزیه کشور. در واقع از یک سو شبکه های فارسی زبان خارج کشور اعم از شبکه های آماتور تا شارلاتان هایی مثل BBC و VOA. در سوی دیگر هم نفوذ انگلیسی یا آمریکایی از طریق امکانات و نفوذ آقازاده ها.
 • ۰۳:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  از خودش که ابداع نکرده، تو منابع اومده میان تعریف میکنن
 • ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  نفوذی بودن ربطی به اخوند و وزیر و وکیل و مدیر بودن نداره نفوذ رو همیشه اونی انجام میده که ظاهر بسیار موجهی داره و در مجموعه هایی که "خودی" حساب میشن عضویت داره نه اونی که همین الان هزاران انگ بهش میچسبونن و همیشه هزارجور تهمت میخوره
 • ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  3 0
  الآن هم امثال جيكاك زياد هستند حضرت آقا همش هشدار ميدهند بصيرت بصيرت
 • یک بختیاری ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  کسی که عشق علی من دلسه نفت سیاه سی چنسه کسی که عشق علی در دلش هست نفت سیاه برای چیشه
 • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  2 0
  مرگ بر انگلیس خبیث
 • ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  امان از جهالت و بی سوادی مردم که به دام یک انگلیسی پدرسوخته افتاده بودن
 • خسرو خسروشاهی ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  2 0
  برادر مشرق حواستون به نفوذیها باشه. میدونید این مطلب رو تو شبکه های اجتماعی برای تخریب روحانیت پخش میکنند نه تخریب انگلیس؟ صحت مطالب رو خبر ندارم ولی عکس متعلق به هرتزله.
 • ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  از شدت خباثت هاي انگليس در جنوب يك مثل معروف هست «قدرت خدا و سر انگليس»
 • ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  تو هم خیلی خوب فارسی می نویسی!!! مشکوکی!! شوخی بود داداشم
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  عجب سیدی بوده
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  بلا تشبیه چهره اش شبیه معروفه
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  به اين مي گويند مردي براي دفاع از منافع ملي اينقدر كه اين انگليسي خبيث بر موضع باطل خود پايداري نمود و بر كار خود ايمان داشت اگر خيلي از ماها ( اول از همه خودم) داشتيم اوضاع كشور خيلي بهتر از اين حرفها بود.
 • ۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  در مملکتی که آیت الله روز تاسوعا جهت آبتنی به کیسه ملت با بالگرد به دریاچه سد لتیان می رود، چه احتیاجی به نفوذ است؟
 • حسینی ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  میشه لطف کنید نانم کتاب را ببرید تا خریداری کنیم متشکر م از مشرق نیوز به خاطر ارائه این گونه خ اخبار
 • عباس ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  معرو ف به روباه بودند نه گرگ
 • محمد ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  2 0
  دست استاد رائفی پور درد نکنه، صدا سیما که عرضه نداره این ها رو نشون بده.. در ضمن ناشناس 03:25.... فکر کردی بقیه سخنران ها چی کار می کنند!! باز دمش گرم مثل خیلی های دیگه تاریخ رو پنهان نمی کنه...
 • محمد ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  سندشو اون زیر نمی بینی؟! البته برای کسی که انگلیس معبود و محبوبشه هیچ سندی قانع کننده نیست...
 • محمد ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  شارلاتان تر از انگلیسی جماعت وجود نداره... دیروز با مستر جیکاک... امروز با بی بی سی و «من و تو».... سیاست اونها تغییر نکرده... جهل بعضی از مردم ما هم تغییر نکرده...!!!
 • ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  این آقا به نمایندگی از انگلیس خبیث آنچنان خرافه و بدبختی وارد مملکت کرد و مردم ساده لوح را فریب میداد که اگه کسی پشت سرش حرفی میزد توسط همون مردم کشته میشد .
 • محمد ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  شارلاتان تر از انگلیسی جماعت وجود نداره... دیروز با مستر جیکاک... امروز با بی بی سی و «من و تو».... سیاست اونها تغییر نکرده... جهل بعضی از مردم ما هم تغییر نکرده...!!!
 • محمد جوادی ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  یکی از ایرانیان ساکن انگلیس می گفت سیاستمداران انگلیس همین بلا را سر مردم خودشون هم آورده اند و از بس انگلیسی ها ساده لوح هستند که هر چی بگی قبولش میکنند و اصلا هم دروغ تو کارشون نیست و جون میدهند برای کلاهبرداری کردن فقط کافی هست کمی محبت کنی و بقیه کارها خود بخود درست میشه
 • محمد جوادی ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  یکی از ایرانیان ساکن انگلیس می گفت سیاستمداران انگلیس همین بلا را سر مردم خودشون هم آورده اند و از بس انگلیسی ها ساده لوح هستند که هر چی بگی قبولش میکنند و اصلا هم دروغ تو کارشون نیست و جون میدهند برای کلاهبرداری کردن فقط کافی هست کمی محبت کنی و بقیه کارها خود بخود درست میشه
 • خرزوخان ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  1 0
  خاک بر سرت مشرق با اون نظر منتشر کردنت
 • یار غریب ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
  0 0
  اشتباه منفی زدم عکس ماله هرتزله مشرق !
 • ۲۳:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
  0 0
  سلام دم استاد رائفی گرم که این رو هی تاکید می کرد و به زبان بی زبانی نفوذ در روحانیت رو مطرح می کرد ماجرای سید جمال واعظ و شیخ ابراهیم زنجانی رو هم بخونید در ضمن عکسی که گذاشتید مال هرتزله نه جیکاک

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس