کد خبر 562440
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷

مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران از ارسال نامه‌های جداگانه به علی جنتی، وزیرارشاد و حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد خبر داد و از بی‌توجهی به ماده سوم قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات در ساخت این سریال انتقاد کرد.

به گزارش مشرق، علی طاهری ضمن اشاره به متن ماده سوم قانون جامع کنترل دخانیات مبنی بر ممنوعیت هر نوع تبلیغ، تصویب، حمایت مستقیم و غیر مستقیم یا تحریک افراد به استفاده از دخانیات، اظهار کرد: جمعیت مبارزه با دخانیات، دی ماه سال گذشته نسبت به نشان دادن مکرر صحنه‌های استفاده از سیگار در سریال شهرزاد واکنش نشان داد و به کارگردان آن و همچنین شخص وزیر ارشاد نامه‌ای فرستاد و اعتراض خود را نسبت به آن اعلام کرد، ولی هنوز پاسخی به نامه ما داده نشده است.
 
طاهری تاکید کرد: فیلمسازان اگرنسبت به این موضوع دغدغه‌ای نداشته باشند موفقیتی در زمینه کاهش مصرف دخانیات به دست نمی‌آید.
 
وی همچنین به نبود جریمه‌ای برای متخلفان قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات اشاره کرد و افزود: در حال حاضر برای عدم اجرای این قانون هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشده است؛ درصورتی که تعیین مجازات‌ها، می‌تواند بازدارنده باشد. برخی مواد قانونی برای جریمه عدم رعایت قانون منع استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی قبلا تصویب شده و جزای نقدی نیز درنظر گرفته شده است. سال گذشته هیئت دولت در این خصوص مصوباتی داشته و آن را تکمیل کرده‌، ولی در بستر جامعه هنوز نشانه‌ای از اجرای آن مشاهده نشده است. مشکل آن نیز عدم اجرای این مجازات توسط مجریان قانون است.
 
در متن نامه جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات خطاب به حسن فتحی، کارگردان سریال شهرزاد آمده است:
 
« به استحضار می‌رساند با توجه به کاهش سن مصرف مواد دخانی علی‌الخصوص استعمال قلیان که متاسفانه قبح آن در اکثر خانواده‌ها از بین رفته است و نظر به رسالت کارگردان‌ها و تهیه‌کنندگان تولیدات فرهنگی از جمله فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و شبکه خانگی می‌توانند با حذف صحنه‌های استفاده از دخانیات بدون اینکه خدشه‌ای در پیام یا محتوای مورد نظر ایجاد کنند در جذب مخاطب اثر خوب داشته باشند، ولی متاسفانه شاهد صحنه‌های مصرف مواددخانی توسط شخصیت‌های مثبت و منفی بازیگران هستیم.
 
این صحنه‌ها برای مخاطب خصوصا کودکان و نوجوانان (دختر و پسر) به دلیل حضور افراد مشهور و شناخته شده جذاب خواهد بود، لذا از آن برادر بزرگوار که مسئولیتی سنگین در قبال جامعه دارید، درخواست می‌شود برای آگاه سازی از مضرات مصرف مواد دخانی که متاسفانه دروازه ورود به دیگر اعتیادها است و عدم تشویق ناخواسته جوانان و خانواده‌ها، استعمال مواد دخانی را در کلیه صحنه‌ها حذف فرمایید.
 
ضمن اینکه شرکت‌های چند ملیتی تولید کننده دخانیات در راستای اهداف‌شان در جذب مخاطب و افزایش مصرف مواد دخانی، همواره توجه ویژه‌ای به تولیدات فرهنگی داشته‌اند که به دلیل تاثیرگذاری و الگوپذیری، سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و روند فعلی گویای این ادعا است.
 
کمک و مساعدت شما برادر گرامی در این خصوص مورد انتظار است و ان‌شاءالله شاهد دیدن صحنه‌های مصرف دخانیات در فیلم‌های در دست تهیه نباشیم. ضمن اینکه رسالت حضرتعالی در حفظ سلامت مردم و تغییر در نگرش زندگی، خصوصا جوانان که آینده‌سازان ایران عزیز خواهند بود، بسیار اثربخش و مایه تقدیر است.»
 
در متن نامه جداگانه این جمعیت فعال در حوزه مبارزه با مصرف دخانیات، خطاب به علی جنتی، وزیر ارشاد آمده است:
 
« به استحضار می‌رساند با توجه به کاهش سن مصرف مواد دخانی علی الخصوص استعمال قلیان که قبح آن در خانواده‌ها از بین رفته است و نظر به رسالت آن وزارتخانه محترم در فرهنگ‌سازی عمومی برای جلوگیری از اشاعه مصرف دخانیات در جامعه فرهنگی کشور، علی‌الخصوص در سریال‌های شبکه خانگی (از جمله شهرزاد)، فیلم‌های سینمایی و حذف صحنه‌های مصرف دخانیات در فیلم‌های خارجی با توجه به قانون‌مداری دولت تدبیر و امید و اهمیت به سلامت عمومی که مصرف دخانیات هزینه‌های سنگین مادی و انسانی را بر کشور تحمیل می‌کند، خواهشمند است دستور فرمایید برای جلوگیری از تولید و پخش صحنه‌های در برگیرنده دخانیات اقدامات لازم انجام گیرد.»
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 5
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 0
 • هادی ۱۰:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
  0 0
  دقیقا تو بیشتر صحنه ها سیگار روشن میشه.مشروب هم که علی ماشالله من که نه سیگاری هستم نه مشروبخوار بعضی موقع ها وقتی مشکلات زیاد میشه میزته بسرم برم سراغشون بازیگراش هم خیلی با حس بزی کردند دیگه بدتر
 • ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
  0 0
  اتفاقا خيلي طبيعي نشون ميده در ضمن حذف اين سکانسها هيچ تاثيري بر روي کاهش مصرف دخانيات نداره
 • ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
  0 0
  داشتم فکر می کردم که چقدر همه چیزمون به همه چیزمون می خوره! بطور مثال ۱. طبق ایراد درستی که آقای کوثری نماینده محترم مجلس گرفتند, رآکتور اراک نباید برداشته می‌شد، مگر اینکه رآکتور جدید طراحی و ساخته و کار گذاشته می‌شد که متاسفانه هنوز توافقی صورت نگرفته و چین قبول نکرده است و این تخلفی است که صورت گرفته است. ۲. حضور مجری و عوامل کثیف «من و تو» در جشنواره جهانی فیلم فجر ۳. همین ایراد درست مدیر اجرایی جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران است در مورد استفاده از سیگار در سریال شهرزاد البته مثال زیاد داریم در ناکجا آبادی که می رویم! حالا بحت رانت و رانت خواری بماند که چنان اوج گرفته یک ۱۰ جلد کتاب هم کافی نیست از این تراژدی. اما یک وجه مشترک در بین تمام مثالهای بالا وجود دارد: ۱. تمام موارد بالا هر کدام از زیر تأیید ارگانهای مشخص در نظام سیاسی کشورمان وارد مرحله اجرا می شوند حال می خواهد توافق هسته ای مشابه با نتایج ترکمنچای باشد و یا بخواهد با ورود آن عوامل کثافت شبکه یا آن به اصطلاح خبرنگار رسانه آمریکایی که در اصل شهروند اسرائیلی بود باشد و یا بخواهد استعمال بیش از حد سیگار در در سریال شهرزاد دو ۲. آنچیز که مشهود است در لحظه تأیید, مسئولین مربوطه یک چشم بند جلوتر بسته اند و با پنبه گوشهای مبارک را پر کرده اند ۳. بعد از مرگ سهراب یکی یکی ابتداء مخالفین از نوش دارو صحبت می کنند و بعضا از همان تیم موافقین هم یک اعترافاتی شنیده میشه دقت بفرمایید که تاریخ این مرز و بوم چقدر از این تکرارها و مکررات دارد و ادامه دارد.
 • ناصر ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۵
  0 0
  به جای این کارخانه دخانیات ایران رو ببندن اگه مرد هستن غرغر کردن چه فایده داره
 • ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۴
  0 0
  یعنی واقعا بزرگترین مشکل شهرزاد سیگارشه؟ مشرق چرا خودتو به نفهمی زدی چرا از بد حجابی ها و حرف های فمینیستی و روشنفکر نمایی های ترانه علیدوتی و حسن فتحی دم نمی زنی چرا نقد نمی کنی؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس