معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه گفت: اگر می‌توانستند تاسیسات هسته‌ای را با حمله نظامی از بین ببرند مذاکره نمی‌کردند و به خاطر موشک‌های ما بود که چندین مورد آنها در مانور آزمایشی قدرت خود را نشان دادند.

به گزارش  مشرق، سیدعباس عراقچی صبح امروز در نخستین همایش فرهنگیان و دانش‌آموزان با محوریت پرسش مهر رئیس جمهور اظهار داشت: آنچه که در مذاکرات به دست آمد نتیجه پایداری مردم در همه دوران تاریخ انقلاب و بویژه در 12 سال اخیر که فشار تحریم‌ها به اوج خود رسید بوده است.

وی با بیان اینکه برجام نمایانگر پیروزی مردم ایران در چند عرصه مهم است که اولین عرصه مهم عرصه اراده‌ها است و ملت ایران اراده خود را بر 6 قدرت بزرگ ثابت کردند که این بی‌سابقه بود، افزود: این کشورها تعطیلی غنی‌سازی و انرژی هسته‌ای را می‌خواستند و ملت می‌گفت انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست و هر تهدیدی توانستند انجام دادند و اما مردم هفت قطعنامه شورای امنیت که برای کشورهای شورای امنیت الزام‌آور بود را تحمل کردند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: بالاخره این کشورهای قدرتمند قبول کردند غنی‌سازی ادامه یابد و حتی یک روز هم تعطیل نشد و حتی قطعنامه‌های فصل هفت شورای امنیت یکجا لغو شد بدون اینکه حتی یک روز هم اجرا شوند.

عراقچی ادامه داد: برنامه هسته‌ای موضوعی بود بین اراده مردم ایران مقابل کشورهای بزرگ که در نهایت اراده ملت ایران بر تمام فشارها و تهدیدها تحمیل فائق آمد تا ما زیر بار تعطیلی راکتور آب سنگین اراک نرویم و راکتور بسیار سنگین‌تر و پیشرفته‌تر جایگزین آن می‌شود.

این مسئول به تثبیت برنامه هسته ایران در مرحله بعد اشاره و اضافه کرد: در حالی که شورای امنیت با تمام وجود تلاش در تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران داشت حالا این موضوع یک برنامه مشروع به شمار می‌رود و حتی شورای امینت به کشورها توصیه می‌کند در برنامه هسته‌ای با ایران همکاری کنند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: ما در مقابل این امتیازاتی که اخذ کردیم به طرف‌های مقابل اعتماد دادیم سراغ سلاح هسته‌ای نخواهیم رفت و این تنها امتیاز آنها بود که قبلا هم ما به هیچ وجه دنبال سلاح هسته‌ای نبود و به فتوای مقام معظم رهبری سلاح هسته‌ای را حرام می‌دانیم.

وی با طرح سئوالی مبنی بر اینکه چرا قدرت‌های بزرگ پای میز مذاکره آمدند، گفت: وقتی ما پشت میز مذاکره می‌نشینیم هیچ قدرتی نداریم مگر توانمندی کشورهای خود که ما اگر هنری داشتیم این بود که قدرت و توانمندی مردم ایران را ترجمه کنیم به دیپلماسی و حق خود را بگیریم.

توانمندی دفاعی، مقاومت مردم و قدرت علمی ایران برجام را به فرجام رساند


عراقچی با بیان اینکه سه توانمندی در کشور موجب شد این کشورها پای مذاکره با ایران بنشینند، ادامه داد: اولین مورد توانمندی دفاعی کشور بود و کشورهای بزرگ وقتی پای میز مذاکره آمدند که از تهدید کردن ایران ناامید شدند و اگر می‌توانستند تاسیسات هسته‌ای را با حمله نظامی از بین ببرند مذاکره نمی‌کردند و به خاطر موشک‌های ما بود که چندین مورد آنها در مانور آزمایشی قدرت خود را نشان دادند و ما این را مدیون سردارانی مثل باکری هستیم.

این عضو تیم مذاکرات هسته‌ای تصریح کرد: ما همچنین مدیون توانمندی مقاومت مردم در مقابل تحریم‌های اقتصادی هستیم که خیلی مردم را آزار داد اما آنها را به زانو درنیاورد و مردم تحمل کردند و با مقاومت خود اجازه ندادند دشمنان از تحریم‌ها نتیجه بگیرند و طرف‌های مقابل مطمئن شدند هر قدر تحریم‌ها را بالا ببرند مردم ما تسلیم نخواهد شد تا یکی از مقامات آمریکایی صریحا اعتراف کند که تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره نیاورده است.

وی اذعان داشت: توانمندی سوم توانمندی علمی جمهوری اسلامی ایران در عرصه مذاکرات هسته‌ای بود که در این زمینه مدیون دانشمندان هسته‌ای هستیم و وقتی دیدند این توانمندی علمی قابل کنترل نیست پای میز مذاکره آمدند تا مطمئن شوند این توانمندی سراغ تولید سلاح هسته‌ای نخواهد رفت.

عراقچی تصریح کرد: روز گذشته مقام معظم رهبری در فضایی که برای بعد از برجام ترسیم کردند اول اقتصاد مقاومتی، دوم علم و فناوری و سوم مصونیت فرهنگی را مهم و ضروری بر شمردند.

برجام و برداشته شدن تحریم‌ها موجب رفع موانع شده ولی معجره نمی‌کند

معاون وزیر امور خارجه در عین حال خاطرنشان کرد:  برجام و برداشته شدن تحریم‌ها موجب رفع موانع شده ولی معجره نمی‌کند بلکه همت خود ما منجر به معجزه می‌شود و اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که می‌تواند در برابر هر فشاری مقاومت کند و منظور آن انزوا و مضیقه نیست بلکه این است که هیچ کسی جرات نکند اقتصاد مارا تهدید کند.

وی با بیان اینکه امکان ارتباطات علمی فراهم شده و امیدواریم با رفع موانع علمی، دستگاه‌ها از امکانات بیشتری برخوردار شوند، افزود: مصونیت فرهنگی در وهله اول از آموزش و پرورش آغاز می‌شود که باید در مقابل فرهنگ غربی و کژی ها و ناراستی‌ها مصون شوند.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 22
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  چه عجب...بالاخره...
 • پیمان71 ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  عجب .....چی شد یهو همه چیز بعد از برجام 180 درجه تغییر کرد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
 • ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  ترجمه اظهارات عراقچی می خواهید بر سر توانایی موشکی برجام 2 را به پا کنیم!
 • ناشناس ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  میز مذاکره برای برگشت به سال2002
 • ناشناس ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  اما دکتر صالحی نظر دیگری داشتن !
 • مهرداد ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  قرار بود دولت با برجام برای مردم رفاه بیاورد پس چی شد؟!!
 • کامران ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  برجام بدفرجام
 • الف رسول پور ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  کاش به گفته هاش ایمان داشت و ته مانده ی هسته ای رو با دوستان دولتی تقدیم استکبار نکنند. به یقین اگه سپاه هم در مواضعش جدیت نشون نمیداد موشکی که دیروز پرتاب شد الان در تجهیزات دفاعی استکبار آمریکا بود مثل قلب راکتور اراک که با بتن پر شد و عوض تسلیت با توهین به شعور ملت تبریک گفتند.
 • رضا جگوار ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  چی شد یهو 180 درجه تغییر کردید؟
 • گاوچرون ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  زنده باد تیم زیرک هسته ای که چماق و هویج را در هم آمیخته است. ایـــــــنه. تبریک به من. تبریک به تو. تبریک به انتخابات 96 ( گاو و گوسفند چرانی نیز، چون معلمی، شغل انبیا بوده است )
 • ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  امنیت کشور دراوج است ومنطقه در ناامنی دارد می سوزد.همه به فکر پیشرفت باشید واین موشک بازی را اینقدر سیاسی نکنید .همه دنیا اهداف امنیتی کشورشان رابهترازما دنبال می کنند ما چرا همش دنبال هیاهو هستیم.بالاخره چون درهیچ زمینه صنعتی پیشرفت خوبی نداشته ایم این ناهماهنگی و پیشرفت موشکی ولو دراوج خود هم باشد نخواهند پذیرفت و یا باور نخواهند کرد.
 • ۱۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  سعودیها در حال فتنه برای ناآرامی در شرق مدیترانه و لبنان هستند پس این آزمایش موشکی اخیر لازم بود تا هم صهیونیستها به خود آیند هم تیم مذاکره گر
 • ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  به چوپان ..... وادادگان هم از هویج رودل کردن هم با چماق ضربه مغزی شدن به ناشناس۱۶:۰۵ اهداف امنیتی هیچ کشوری با مذاکره حاصل نشده است وگرنه که گویا آمریکاییها در مذاکره کم نمی آورند اما بزرگترین زرادخانه دنیا را هم دارند
 • ۱۷:۵۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  این همه انبیا از مکارم اخلاق گفتن به هیچ کدوم عمل نکردی فقط از شغلشون مایه میزاری؟ تازه اونم نعل وارونه و برای توجیه هست وگرنه برای مظاهر غرب وحشی له له میزنی، کاش به اندازه ای که لوک خوش شانس رو میشناسی از خدا و پیغمبر هم خبر داشتی
 • ۱۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  شما بهتر است بفرمایید مشغول حرفه شریفتان شوید لطفا.
 • بشیر ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  دفاع همیشه واجب و البته مقدس است. انگار شما در ایران زندگی نمی کنید؟!!نگاهی هم به اطراف خودتون بندازید بد نیست!!
 • ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  یک نفر محض رضای خدا برای من فقط یکی از برکات برجام را برای ملت مستضعف بیان کنه شاید کمی تسکین پیدا کنم !!!!!! ما هنوزم هم کما فی السابق بلکه بیشتر تحقیر و تهدید می شویم و سفره مون هم خالی تر و قدرت خریدمان هم کمتر شده .
 • ۲۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  از همه عزیزان درخواست میکنم زمانی که میخواهند بروند خرید خصوصاً در روزهای پایانی سال حتماً کالای ایرانی بخرید. دولت که با وارد گردن سنگ پا و خاک اره ،تشت و لگن ، شمع، و... به فکر تولید ملی نیست، حداقل خودمون آستین همت بالا بزنیم
 • ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  این که دستاورد دولت احمدی نژاده
 • ۰۳:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  دشمن حتی در اسم برجام هم نفوذ داره ,,,منظورشون جام زهر 2 است
 • ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  این نمایندگان بیچاره هر چه گفتند بهشون برچسب زدند : تندرو , کاسبان تحریم , افراطی .
 • ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۲
  0 0
  خخخخخ ... جالب بود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس