اگر مقصود این است که با اینکه امام زمان(عج) در پشت پرده غیبت هستند، چرا جلوی این مفاسد و ناهنجاری‌ها را نمی‌گیرند؟ باید گفت که به خواست و اراده الهی و امتحان مردم، چنین چیزی تا مدتی ممکن نیست.

به گزارش مشرق، مسأله مهدویت و اعتقاد به منجی از موضوعات مطرح در میان همه ملت‌ها و مکتب‌های الهی و مادی است و در اسلام تمام فرقه‌ها و مذاهب اسلامی در انتظار یک مصلح جهانی از دودمان رسول خدا(ص) به سر می‌‌برند و به عنوان یک اعتقاد عمومی امت اسلامی مورد توجه بوده است، هر چند که اهل سنت آن را به عنوان یک مسأله فرعی مسلم پذیرفتند، اما شیعیان با اتصال به معارف الهی نورانی اهل بیت(ع) و ارائه صفات و ویژگی‌ها و فلسفه و اهداف روشن در اعتقاد به مهدویت، چشمه امید به آینده را در دل ستمدیگان و ملت‌های محروم باز کرده است، البته در این رابطه سؤالات و شبهاتی پیرامون مهدویت و مسائل آخرالزمان مطرح می‌شود که در سلسله گزارش‌هایی تلاش شده است به برخی از آن‌ها پاسخ داده شود:

*در روایات پیش‌بینی شده است که حضرت(عج) زمانی ظهور می‌کند که ظلم و ستم همه جهان را فرا گرفته باشد، اگر چنین است، پس ما نباید در جهت کاستن ظلم و فشار تلاشی داشته باشیم، چون اولاً بیهوده است و ثانیاً باعث تأخیر افتادن ظهور خواهد بود!

اولاً این پیش‌بینی‌ها باعث رفع تکلیف ما در جهت امر به معروف و نهی از منکر و تبلیغ دین و جلوگیری از ظلم و فساد نیست، آیا در عصر غیبت این همه تکالیف از مردم و مسلمانان برداشته شد؟!

ثانیاً در روایات آمده جهان پر از ظلم و یا پر از فساد می‌شود نه پر از انسان‌های فاسد و ظالم، میان این دو فرق است، ممکن است عده قلیلی به همه جهان ظلم کنند و نیز عده قلیلی با ابزارها و تجهیزات پیشرفته زمینه‌های فساد و ناهنجاری را در جهان گسترش دهند. مثلاً‌ امروز آمریکا، اسرائیل و برخی قدرت‌ها به همه جهان زور می‌گویند و ظلم می‌کنندو یا با هزاران کانال ماهواره‌ای مستهجن و سایت‌های مختلف اینترنتی زمینه‌های فساد و بی‌بندوباری را در جهان فراهم می‌کنند و در این شرایط می‌توان گفت که جهان پر از ظلم و فساد شده است.

ثالثاً اگر قرار است جهان پر از ظلم و فاسد شود، پس انتظار فرج چه می‌شود و منتظران چه کسانی خواهند بود و یا امام زمان(عج) با کمک و همکاری چه کسانی قیام می‌کند و برای تشکیل دولت حقه جهانی موفق می‌شود، بنابراین اگر مفهوم انتظار به درستی فهمیده شود، بین انتظار و ظلم‌ستیزی و ریشه‌کنی فساد از زمین رابطه تنگاتنگی است و این انتظار ضمن امیدواری و انگیزه بخشی به محرومان و مستضعفان هر گونه سستی و افسردگی، سکون و سکوت را افراد بر می‌دارد و انسان‌ها را در راه تحقق عدالت جهانی به تحرک وا می‌دارد و زمینه را برای حکومت جهانی حضرت(عج) آماده می‌سازد.

*چرا امام زمان در برابر این همه فجایع و مفاسد، ناهنجاری‌ها و ظلم‌هایی که می‌‌شود، صدها سال سکوت اختیار کرده و کاری انجام نمی‌دهند؟

اگر مقصود این است که چرا حضرت(عج) ظهور نمی‌کند، باید گفت: هر وقت شرایط ظهور فراهم شود، ظهور خواهد کرد، فراوانی ظلم و ستم و مفاسد، تنها شرط ظهور حضرت(عج) نیست، ظهور حضرت(عج) شرایط دیگری نیز دارد، از جمله آمادگی عمومی و جهانی، اضطرار به وجود رهبری الهی و شرایط دیگری که هنوز حاصل نشده است، البته همان موقع که حضرت(عج) غیبت کردند، ظلم و ستم و مفاسد در جهان وجود داشته است، با اینکه ظلم و بی‌عدالتی حاکم بود، در عین حال غیبت واقع شد، چرا که مردم امام وقت را تنها گذاشتند و به دفاع و حمایت از او برنخاستند و تک تک آن‌ها پس از دوران طولانی زجر و اذیت و اسارت و ... به شهادت رسیدند.

پس همان چیزی که فلسفه غیبت در آن موقع بود، همان فلسفه هنوز هم به قوت خود باقی است، اما اگر مقصود این است که با اینکه حضرت در پشت پرده غیبت هستند، چرا جلوی این مفاسد و ناهنجاری‌ها را نمی‌گیرند؟ باید گفت که به خواست و اراده الهی و امتحان مردم، چنین چیزی تا مدتی ممکن نیست، پیامبران و امامان با اینکه ظاهر و حاضر بودند، علیرغم مجاهدت‌های فراوان در عین حال نتوانستند جلوی همه ظلم‌ها وبی‌عدالتی‌ها را بگیرند، اگر مقصود هم این باشد از طریق اعجاز و خرق عادت این کار را انجام دهند که این هم خلاف حکمت خدا است و سنت الهی بر این امر دایر است که کارها با روال طبیعی و با اسباب و عوامل طبیعی به پیش‌ برود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 7
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ۰۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  1 3
  مردم خودشان عاشق این ظلم هستند و مهدی علیه السلام را نمی خواهند. کسی امام را نمی خواهد! مردم امام زمان را می خواهند برای ارزان شدن پراید و دلار و مسکن! خوب این چیزها که شاید در حکومت شیطان هم محقق شود! . اتفاقا ظهور امام زمان یعنی آغاز جنگهای بزرگ با تمام ستمگران دنیا و دوره ای سخت از جنگ و تحریم تا رسیدن به پیروزی بزرگ. نعوذ بالله امام زمان غول چراغ جادو نیست که اشاره کند همه شمنان را سوسک کند. امام صادق علیه السلام فرمود این پیروزی به دست نمی آید مگر در غرقاب خون و عرق اما مردمی که تحمل دو سال تحریم را نداشتند امام زمان را تحمل می کنند؟ هرگز. هر وقت مردم گفتند امام را می خواهیم و حاضریم برای برپایی عدالت هر سختی که باشد را تحمل کنیم ظهور فورا محقق می شود. بنی اسراییل هم به موسی علیه السلام گفتند ما حاضر نیستیم بجنگیم. تو و خدایت برو با جباران فلسطین بجنگ وقتی پیروز شدسید ما داخل می شویم!× خدا هم آنها را چهل سال در بیابان آواره کرد تا بالاخره نسل جدیدی آمدند که حاضر شدند بهای سخت برگپای حکومت دینی را بپردازند و حرفی از مشکلات نظامی و اقتصادی نزنند. اما وقتی آنها از موسی علیه السلام پیاز و و سبزی و عدس و.. می خواسشتند چرا باید از آوارگی نجات یابند؟
 • مجید ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  1 0
  الهم عجل لولیک الفرج مولانا صاحب الزمان (عج)
 • ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  این که ظلم نیست که فقط عراق و سوریه رو گرفته بلکه باید کل جهان کل بشر اعم از مسلمان عجم و غیر عرب احساس یک منجی رو داشته باشن طبق روایات کل جهان در اشغال سفیانی خواهد بود به جز کعبه که در بیدا خسوف سفیانی با یارانش ناپدید خواهد شد بعد ان شا الله ظهور
 • ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  اینادلایل قانع کننده نبود
 • سید ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  سلام. اون طور که من فهمیدم سفیانی تنها خاورمیانه رو تسخیر می کنه(به استثنای چندکشور).
 • نیما ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  مهمترین دلیل این است که جمعیت مظلومین از ظالمان بیشتر است. در این حالت مظلومین خود باید قیام کنند. اگر جمعیت ظالمین از مظلومین بیشتر بود بإذن الله بی درنگ ایشان قیام می کردند. روحی لتراب مقدمه فدا
 • ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  0 0
  احسنت. مردمی که خواهان هضم شدن در جامعه ی ظالم جهانی هستند، امام عادل نیاز ندارند! همان طاغوت لایق آنهاست.
 • ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  1 0
  یاوه یعنی همین حرف شما. مگر جز این بود امام حسین علیه السلام با حدود فقط صد نفر قیام کرد؟
 • ۱۷:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۱
  1 3
  امام زمون واسه کی بیاد! واسه به اصطلاح مسلمونای پول دوس که خود خودشون ریشه اختلاف طبقاتی و فخرفروشی هسن! واسه کی یباد الان!
 • IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۲/۰۷
  0 0
  دیگه به غلط کردن افتادیم هر شب دعای الهی عظم البلا میخونیم خدایا خدایا منجی رو برسون.
 • موسوی IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۲/۱۱
  0 0
  سلام ببخشید فراوانی ظلم و ستم علامت ظهوره نه شرط ظهور

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس