شواهد حاکی است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

چرا روحانی مقابل فشار اصلاح‌طلبان عقب‌نشینی کرد؟گروه سیاسی مشرق - عصر امروز اولین نشست خبری حسن روحانی بعد از انتخابات هفتم اسفند با اصحاب رسانه بود، درباره این نشست گفتنی‌ها بسیار است، اما آنچه به دنبال بررسی‌اش هستیم، اظهارات رئیس‌جمهور درباره ممنوع‌التصویری رئیس‌جمهور اسبق است.

در این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق می‌پرسد: آقای خاتمی بیش از یک سال است که ممنوع‌التصویر است و در این خصوص اظهارنظرهای مختلفی شکل گرفت، آقای اژه‌ای گفتند این تصمیم دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بوده است؛ به‌صورت شفاف بگویید شما به‌عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی اقدامی کردید؟ که رییس‌جمهور در ابتدا به شوخی گفت می‌گویند "دروغ گفتن حرام است ولی راست گفتن که واجب نیست" و سپس افزود: در شورای عالی امنیت ملی صحبت‌هایی شده، اما هیچ مصوبه‌ای در این شورا در مورد حضرت آقای خاتمی وجود نداشته است.

از روز اول تا الآن که بنده در این شورا حضور داشتم هیچ مصوبه‌ای وجود نداشته و ندارد و در هیچ دوره‌ای مطرح نبوده است، دبیرخانه هم حق ندارد مصوبه‌ای صادر کند.[1]

روحانی افزود: من از آقای شمخانی پرسیدم گفتند در دبیرخانه مصوبه‌ای در این خصوص وجود ندارد. اگر هم هست غیرقانونی است و این حرف‌ها به شوخی بیشتر شباهت دارد تا واقعیت.[2]

اول:

خبرنگار روزنامه شرق به معاون قوه قضاییه دروغی نسبت داده است که پیگیری آن مربوط به معاون اول و دادستان است و باید تأسف بخوریم که رییس‌جمهور هنوز نمی‌داند مواضع رسمی درباره این موضوع چیست.

حجت‌الاسلام اژه‌ای در تاریخ 22 آذر 94، در جواب به سؤالی درباره ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات، به صراحت اعلام می‌کند این ممنوعیت هیچ ربطی به دبیرخانه ندارد و مربوط به قوه قضائیه است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسنی اژه‌ای در خصوص ممنوع‌التصویر بودن رئیس دولت اصلاحات و اینکه براساس تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب، دادستان نمی‌تواند حکمی صادر کند، حال سؤال این است که دستور دادستان براساس کدام قانون است؟ افزود: شورای امنیت ملی در موضوعات مختلف دو مصوبه دارد، یکی مصوباتی که خود شورای امنیت ملی مسائلی را طرح می‌کند که بشود یا نشود و دیگری، مصوبه‌ای که به دبیرخانه ارجاع می‌دهد.

وی ادامه داد: تعیین رعایت مصادیق آن، برخی برعهده دبیرخانه شورا محول می‌کند، مثلاً کرسنت و برخی مسائل مانند برجام که مصوبه شورای عالی امنیت ملی دارد.

اژه‌ای با بیان اینکه رسیدگی به مسائل کیفری دومرحله‌ای است، گفت: تعیین رعایت مصادیق برعهده دبیرخانه است.

وی افزود: شورای امنیت ملی کلیاتی تعیین کرد و دبیرخانه تعیین مصادیق کرد. این دستور دبیرخانه نیست بلکه دستور دادستان است و منشأ آن تصمیم دبیرخانه و تعیین مصادیق دبیرخانه است.

محسنی اژه‌ای یادآور شد: دادستان حکم صادر نمی‌کند ولی دستور قضایی صادر می‌کند، بسیاری از کسانی که مرتکب جرم می‌شوند، دادستان می‌تواند دستور قضایی صادر کند تا زمانی که خلاف آن ثابت نشده یا لغو نشده باشد و تا زمانی که دستور قضایی به قوت خود باقی بماند، لازم‌الاطاعه برای همگان است و اگر تخلفی کند، طبق قانون برخورد می‌شود.[3]

دوم:

اگرچه این‌چنین موضع‌گیری روحانی و بی‌اطلاعی از مواضع قوه قضائیه برای شخصی در سطح رئیس‌جمهور قابل قبول نیست ولی باید بپذیریم که روحانی تمایل دارد در زمین اصلاح‌طلبان بازی کند یا توسط آن‌ها بازی بخورد.

شواهد حاکی از آن است که اصلاح‌طلبان با سرمستی از پیروزی لیست خود در تهران، خود را فاتح مجلس آینده می‌بینند و بر همین اساس زمین بازی تغییر کرده و فشار به روحانی وارد فاز دیگری شده است، بازی‌ای که روحانی هر حرکتی انجام دهد، نتیجه‌اش به نفع اصلاح‌طلبان رقم خواهد خورد و رئیس‌جمهور هیچ امتیازی کسب نخواهد کرد.

رفتارها و مواضع چند روز اخیر نشان می‌دهد فشار اصلاح‌طلبان بر دولت یازدهم تأثیراتی نیز داشته است و پاسخ این‌چنینی روحانی تأییدی بر این مدعا است.

سوم:

به نظر می‌رسد، روحانی در مصاحبه امروز با رسانه‌ها با تعابير تحريك كنند درباره انتخابات از یک‌سو و تمرکز بر ممنوع‌التصویری خاتمي از سوي ديگر، به دنبال تحريك طرف مقابل است؛ گويي مفهوم اعتدال در صورت آرامش رقيب به دكان بی‌مشتری شباهت می‌یابد و نیازمند ایجاد بحران است.

روحاني در اين سي ماه اين هنر را داشته است كه در غیاب کارآمدی با قطب‌بندی‌های كاذب و توليدي، اعتدال را گران‌تر بفروشد و در فضای فعلی و در غیاب بعضی از اصولگرایان مؤثر در مجلس، درصدد تحريك آن هستند تا در دور دوم نيز دوگانه افراط - اعتدال را مبناي عمليات انتخاباتي قرار دهند.

چهارم:

تحلیل‌گران معتقدند سوم شدن روحانی در انتخابات خبرگان رهبری و در استان تهران، ناکامی لیست یاران اعتدال در سراسر کشور و همچنین پیروزی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس در تهران، روحانی را در بدترین وضعیت سیاسی قرار داده است و روحانی برای عبور از شکست اعتدال مقابل اصلاحات، به دنبال همکاری در بعضی از زمینه‌های درخواستی از سوی طیف افراطی و حامی فتنه است و موضوع گیری عصر امروز رئیس‌جمهور در این قالب قابل‌تحلیل است.

پنجم:

روز گذشته نقل‌قولی از سوی حجت‌الاسلام ناطق نوری درباره روحانی منتشر شد که قابل‌تأمل است، ناطق به روایتی از اصرار حسن روحانی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری‌اش در سال ۹۲ اشاره می‌کند.

او در توضیح این روایت می‌گوید: "مثلاً در همین مسئله ریاست‌جمهوری هم آقای روحانی خیلی به من اصرار می‌کرد. آقای هاشمی هم به من اصرار می‌کردند که شما بیا. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید در مجمع تشخیص مصلحت نظام که هستیم بعد از جلسه رسمی، ناهار را نزد آقای هاشمی می‌مانیم. چند نفر هستیم که ناهار را بعد از جلسه مجمع با هم می‌خوریم که عده‌ای هم شوخی می‌کنند و ما را (انجمن اسلامی مجمع) خطاب می‌کنند. در این گروه قبل از انتخابات ۹۲ بحث بر سر این بود که رییس‌جمهور چه کسی باشد؟ همه این افراد به من اصرار می‌کردند که کاندیدا شوم."

ناطق نوری می‌افزاید:‌ "یادم هست که یک روزی آقای روحانی همین بحث را مطرح کرد که آقای هاشمی گفت: "خب شما هر دو بیایید." آقای روحانی گفت: این‌طوری که نمی‌شود و من همیشه نفر دوم فلانی بوده‌ام و ایشان اگر بیاید من حتماً نمی‌آیم."من گفتم: "بنده چون قطعاً تصمیم دارم نیایم بنابراین شما بیا و اگر آمدی من حمایت می‌کنم" و تا اندازه‌ای هم که از دستم برمی‌آمد، وظیفه‌ام را انجام دادم؛ راضی هم هستم و برای موفقیت ایشان هم همواره دعا می‌کنم."

بر اساس نقل‌قول ناطق، روحانی از اینکه همیشه در جایگاه فرد دوم انجام وظیفه می‌کرده است، ناراحت بوده و هست به‌خصوص اینکه هاشمی رفسنجانی نیز بر این مدعا مهر تأییدی زد و اعلام کرد آرای روحانی در انتخابات 92 سه درصد بود و وقتی من از وی حمایت کردم، به پنجاه‌درصد رسید، این اظهارنظر هاشمی نشان می‌دهد روحانی بدون حمایت دیگران نمی‌تواند به جایگاه اولی برسد، حال سؤالی که مطرح می‌شود این است، آیا با لغو ممنوعیت‌های سیاسی – قضایی بعضی از افراد، اصلاح‌طلبان توجهی به روحانی خواهند داشت؟ جواب سؤال مشخص است، در صورت حضور این اشخاص در جامعه، بدنه و رؤسای اصلاح‌طلبی نه‌تنها توجهی به روحانی ندارند بلکه در اولین حرکت، رحم اجاره‌ای را از رئیس‌جمهور پس خواهند گرفت و روحانی از جایگاه اولی پایین آمده و دیگر به مقام دومی هم نخواهد، حال معلوم نیست چرا روحانی برای ریاست خودش هم که شده توجهی به زمین‌بازی نمی‌کند و لحظه‌به‌لحظه پاس گل به رقیب اصلی خود می‌دهد!

ششم:

اینکه جریان اصلاح‌طلب به فکر قدرت است و به فکر مردم نیست واقعیتی است که در سال‌های اخیر مصادیق بسیاری برایش وجود دارد، ولی باید حواس روحانی را بیش‌ازپیش به مواضع اصلاح‌طلبان جلب کرد.

محمدرضا عارف نفر اول انتخابات تهران و رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به اینکه بعد از دور دوم انتخابات مجلس باید بلافاصله وارد فضای انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در سال 96 شویم، گفت: در سال 96 نیز دو انتخابات مهم در پیش رو قرار دارد و در 13 ماه باقی‌مانده باید به‌درستی برای این انتخابات برنامه‌ریزی صورت بگیرد. باید در مجلس وعده‌ها و تعهداتی که به مردم دادیم را اجرا کنیم. این تعهد محدود به کسانی که وارد مجلس شدند نیست بلکه به کل جریان اصلاحات مربوط می‌شود؛ عارف همچنین می‌گوید: همه می‌دانستیم که اگر در انتخابات 94 پیروز نمی‌شدیم در انتخابات 96 به مشکل جدی برمی‌خوردیم. به همین دلیل کسب اکثریت در این انتخابات برای جریان اصلاحات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.[4]

اظهارات عارف در حالی صورت می‌پذیرد که قطعاً نیاز مردم، برنامه‌ریزی مجلسی‌ها برای رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی است ولی اصلاح‌طلبان هنوز وارد مجلس نشده‌اند، به دنبال رفع حصر، رفع ممنوع‌التصویری خاتمی و پیروزی در انتخابات شوراها و ریاست جمهوری است، لذا در این دیدگاه نه توجه به دولت روحانی وجود دارد، نه توجه به مشکلات اقتصادی جامعه و نه برنامه‌ریزی برای همکاری با دولت یازدهم،بلکه در این نگاه دولت تدبیر مانعی بر سر راه اصلاحات تلقی می‌شود و باید از میان برداشته شود.


[1] - http://baharnews.ir/news/103075/

[2] - http://mashreghnews.ir/fa/news/544590

[3] - http://www.mashreghnews.ir/fa/news/507875

[4] - http://baharnews.ir/news/103050/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 48
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 34
 • ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  والا ماکه حس نکردیم برجام رو.
 • ناشناس ۰۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  روحانی تمام زورشو میزنه که مثلا بگه من اعتدال گرام ولی رفقای اصلاح طلبش پته شو میریزن رو آب . آقا تو یه اصلاح طلب افراطی هستی بهش عادت کن. موندم اصلاح طلبها رو چه حسابی انقدر ذوق مرگن بابا خوبه همش سی درصد مجلس دستتونه !!!
 • ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  شما چند نمونه از رفتارهای اعتدالی این دولت را اگر یافتید نام ببرید تا ملت هم استفاده کنند از همون ابتدا افراطی بودند فقط در پس لبخند و الفاظ عوام فریبانه سعی داشتند به اهدافشون برسند حالا نصف بیشتر عمر دولت تمام شده دیگه اون روش جواب نمی ده حالابایدباروش گروه فشار اصلاحات اعتدال عمل کنند مشرق بازخوانی رفتارهای افراطی دوران اصلاحات برای پیش بینی حدودی فتنه هایی که در پی این رفتارهای این دولت در راه است مفید است
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  اندک اندک جمع مستان می‌رسند اندک اندک می پرستان می‌رسند دلنوازان نازنازان در ره اند گلعذاران از گلستان می‌رسند اندک اندک زین جهان هست و نیست نیستان رفتند و هستان می‌رسند جمله دامن‌های پرزر همچو کان از برای تنگدستان می‌رسند لاغران خسته از مرعای عشق فربهان و تندرستان می‌رسند جان پاکان چون شعاع آفتاب از چنان بالا به پستان می‌رسند خرم آن باغی که بهر مریمان میوه‌های نو زمستان می‌رسند اصلشان لطفست و هم واگشت لطف هم ز بستان سوی بستان می‌رسند
 • ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  نتایج برجام رو فقط عزیزانی که به لیست امید رای دادن لمس کردن
 • ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  سرّی شما
 • ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق اگر نظرمن رو سانسورکنی ... گفته باشم
 • مشرقی ۰۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  هرگز یک مشرقی را تهدید نکن
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق لغز نخوان روحانی و اصلاح طلب ها همه سروته یک کرباس اند
 • مشرقی ۰۰:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  با کلمات منطقی و بدور از برچسب‌ها و فحاشی می‌توانید کلام خود را دلنشین‌تر و مؤثرتر جلوه بدید
 • ناشناس ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  نتیجه برجام رو فقط جیب آقایون حس کردند و کسانیکه دستشون به دهنشون میرسه و سفرهای خارجی زیاد میرن !! حداقل خیالشون راحته هواپیمای درست حسابی سوار میشن میرن آنتالیا تازه همونم نمیدن بهمون خیالتون جم !! گردش پول ایران در جهان زیاد شده هیئت های خارجی زیاد میان میرن هواپیما خریدیم خب این کدومش به درد ما میخوره ؟ مائی که الان از فرط گرونی 15 ساله سوار هواپیما نشدیم چون پولمون به بلیطش نمیرسه تازه از قشر متوسط هم هستیم مثلا !!! واردات هواپیما به درد کدومون میخوره وجدانا ؟ تازه حرف هم میزنیم میگه شما نباید نظر بدی مردم باید نظر بدن خب ما هم مردمیم دیگه پ چی ایم ؟ شناسنامه هم دارم سواد هم دارم
 • ناشناس ۰۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  فحش دادی ؟
 • ۰۱:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  به نظر من روحانی دل خوشی از اصلاحات نداره اونجا که به خاتمی میگه رییس دولت هفتم و هشتم به جای اینکه بگه رییس دولت اصلاحات
 • بابلی ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  اصلاح طلب ها همیشه همینطور بودند. چون کلا نیتشون قدرته نه خدمت به مردم اقای سازندگی هم همنطور بوده و همیشه نیت خودش و بچه هاش قدرت بوده برای مقاصد خاصحالا که آقای سازندگی با اصلاح طلب ها هدف مشترکی دارن و دست در دست هم داده اند تا میهن خود را کنند آوار این وسط سر مردم فقط کلاه میره
 • ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  آقای روحانی به شما هشدار می دهم , اصلاح طلبان نقشه ای دارند که در انتخابات ریاست جمهوری 96 شما را کنار خواهند زد .
 • مجید ۰۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  وای قدرت چه بر سر انسان می آورد حاضریم برای کسب قدرت چه کارهایی که نکنیم!!! حتی اگر روحانی باشیم که دیگه بدتر برادر روحانی ریاست جمهوری یک پست حداکثر 8ساله است به روسای جمهور قبلی نگاه کن الان به کجا رسیدن یکم درس بگیر و خدمت کن که این فرصت زود از زود از دست میره
 • ۰۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  معلوم نشد نتیجه پنج سال گرانی و تحریم و پول بلوکه شده و برجام و نتیجه اش چی شد ؟ ایا فقط هواپیما و خودرو شد؟ خواست مردم واردات خودرو و هواپیما بود؟
 • ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  واله روحانی حرف حق زد میه وقتی مصوبه ی قانونی نداریم چرا سلیقه ای برخورد می کنید.
 • ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  بنازم به لیست امید آگه محمود نقاشم تو این لیست بود رای میآورد مگه داریم تیم امید 30 بر 0 تیم بزرگسالان رو ببره !
 • ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق یخوره از رجا نیوز یاد بگیر جریان اصول گرایی رو خیلی خوب نقد کرد . اما شما چی!
 • ۰۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق لجش گرفته مورچه گازش گرفته
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق اشتباه شما و سایر رسانه های اصولگرا و انقلابی در تحلیل نتیجه انتخابات ریاست جمهوری92 که ریشه در خریت شماها دارد این است که می پندارید مردم به خاطر وعده های اقتصادی دولت و یا تحلیل های سخیف و اشمئزازآور دیگری که از شما جسته و گریخته شنفته شده به روحانی رای دادند اما تحلیل من از انتخابات در تضاد کامل با تحلیل شماست و آن عمدتا به خاطر نبوغ خارق العاده ای است که خداوند به من هبه فرموده و از شماها دریغ داشته است من رای دهندگان به روحانی را به دو گروه عمده تقسیم می کنم گروه اول آخوند ستیزان و گروه دوم آخوند زدگان گروه اول چون روحانی را کپی پیست هاشمی و خاتمی دیدند به او اقبال نشان دادند اما گروه دوم خرمقدسانی هستند که فکر می کنند هرکس عمامه ای بر سر دارد و محاسنی بلند بر صورت پس او پسرپیغمبراست و به این دلیل به روحانی رای دادند من گروه اول را که بی دین و خبیث هستند را سب و لعن نمی کنم چون لااقل شعور دارند اما به صراحت می گویم لعنت خداوند و لعنت انبیا و لعنت فرشتگان بارگاه اقدس الهی بر خرمقدسان این همه را نوشتم تا به شما سرکار علیا مخدره ناظرکامنت ها که متاسفانه فرد بی بصیرت و جبون و کمی نادان تشریف دارید بصیرت و آگاهی بدهم و به شما درس استقلال فکری و تعمق و ژرف اندیشی بدهم امید آن که در این درس رفوزه نشوید دوستت دارم بی بهانه
 • ۰۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  30%؟! خرداد ماه نزدیک هست رئیس مجلس را همین به خیال خودت 30% تعیین خواهند کرد البته متاسفانه دکتر حداد 31ام شد وگرنه ریاست برازنده ایشان بود
 • ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  چندتا فحش هم به رای دهندگان تهرانی بده بلکه آروم بشی
 • ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  خخخخخ مشرق یه طرفه ب قاضی رفتن درست نیس.اخبارتم همش دروغه
 • حامد گلشن ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  باباجون این حرف زد چون دوشنبه می خواست بره یزد و از طرفی ترسید که مردم برای استقبال نیان و خاتمی هم یزدیه می خواست با این حرف مردم رو بکشونه برای استقباال بیان تو خیابونا
 • محسن عابد ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  دوستان پروژه عبور از روحانی داره کلید می خوره منتظر باشید که روحانی دوره به سمت اصولگرایی می آید ولو به ظاهر
 • ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  خب بعضيا بدرقم حس کردن چون يه تحريمي که برداشته شد مثلا تحريم صادرات محصولات پتروشيمي ها بود که خب کسيکه 19 تا شرکت پتروشيمي ناقابل داره برجام حس کنيش هم خوبه !
 • ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  منظورش اينه که اونايي که سطل آشغال آتيش زدن و شيشه مغازه ملت رو آوردن پايين و مسجد آتيش زدن و ... آدمهاي نازي بودن دارن ميان الان :|
 • محمد ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  گول بازی های اینها را نخورید هر دو حزب اصلاح طلب و اعتدال از یک مرکز دستور می گیرند . جنگ اینها جنگ زرگری است.
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  روحانی خودراباید از دام اصلاحات وکارگزاران نجات دهد چرا که همه اش بازی است برای ضربه زدن به نظام ورهبری
 • ۱۰:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  شکست مفتضحانه پایداری ها در انتخابات باعث شده این اراجیفو ببافید
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق آن کامنتی که 12صفحه بود و آن را با خون دل نبشتم و در واقع شقشقه ها و بث الشکوی ها و نفثه المصدورهای سینه مجروح و دردمند آتشفشان گونه من بود را هم که از حیز وجودساقط کردی آه آه آه آه این همه بی وفایی از خبرگزاریی که عاشقش هستم قابل تحمل برایم نیست مشرق تو با احساسات پاک و زلال و اثیری و بی شائبه و نیروانایی من بازی کردی تو احساسات پاک یک جوان 22ساله غیرایرانی را که سائقه حقیقت جویی او را از اقصای نروژ به ایران ام القری جهان اسلام آورده را جریحه دار کردی مرا دیگر جای شکیب نیست قهر قهر تا روزقیامت می روم و دیگر به قفای خود هم نگاه نمی کنم خداحافظ برای همیشه
 • مرتضیsk ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  در هنگام عصبانیت چیزی نگید که بعد پشیمون بشی !
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  عزيز به راي وشعور مردم توهين نكن شايد اگر محمود نقاش هم به جاي قاضي پور مي آمد واين حرفها رانميزد بهتر بود
 • علی ۱۱:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  اصلاح طلب ها هم در مسیر نظام حرکت میکنند و حزب قانونی ایران هستن ، جمعیت بسیار زیادی از مردم اصلاح طلب هستن و اینکه بگیم اینها انگلیسی هستن فقط خودمون رو فریب دادیم مبادا مثل رابطه ما با همونان اصلاح طلبمان مثل رابطه ی ترکیه با کرد ها بشه ! از نزاع بیهوده پرهیز کنید و به یکدیگر احترام بگذاریم مشرق جان حاصل انتخابات ۷ اسفند رو فراموش نکردی که ؟! پس اینقدر تند نرو والسلام
 • طلبه نروژی مقیم ایران ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  مشرق از این همه الطافی که به من کمترین مبذول فرموده ای صمیمانه سپاسگزارم ممنون که کامنت پرمغز و پرجوش و خروش و پرفوران و پرتلاطم و پرچالش و معطوف به حقیقت و مقرون به انصاف مرا تایید کردی دوستت دارم بی بهانه
 • ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  با این روان پریشی افراطی که احتمالا ناشی از عقده های فروخورده روانی- اجتماعی- ایدئولیژیکی است، بهتر از این ادبیات هم برون نخواهد آمد.
 • ناشناس ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  دمت گرم نروژی جان . تحلیل خوبی کردی کاملا"درست است .
 • ناشناس ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  اصلاح طلبان اگر در مسیر نظام و قانون عمل می کردند ! در سال 88 تهمت دروغ تقلب به نظام نمی زدند و اغتشاش ایجاد نمی کردند و امنیت ملی را تهدید نمی کردند.
 • ناشناس ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  فرانسه تحویل هواپیما را مشروط به موافقت امریکا کرده است و فعلا"از هواپیما هم خبری نیست .
 • ناشناس ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  نتایج برجام برچیده شدن زیرساخت های صنعت هسته ای ایران و لغو نشدن تحریمها بود .
 • ناشناس ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  این کدوم برجام رو میگه؟؟؟لابد خودشون هم احساس میکنن و هم مشاهده...
 • ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  حتی امام علی هم با آن همه خداپرستی همواره صاحب حکومت و قدرت نبود، چه برسد به اصلاح طلب و اصولگرا و اعتدال! پس کاری کنید که بعد از رفتن تون مردم به نیکی ازتون یاد کنند
 • ناشناس ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  جمعیت بسیار زیادی از مردم اصلاح طلب هستن ؟؟؟ الان آمارو از کجات ساختی درآوردی ؟؟ انتخابات هفت اسفند هم ثابت کرد اکثریت با اصولگراها هستن پس سکوت .
 • ناشناس ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  الان شما گیر همون مصوبه ای ؟؟ خدایااااااااااا ...
 • ناشناس ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  1000000000000000+++
 • ناشناس ۱۵:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۷
  0 0
  همون سی درصد هم پونزده درصدشون اصولگرا هستند در لباس اصلاح طلب ناشناس 4:08 پس دلتو صابون نزن بیخود .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس