با توجه به استدلال 2 سال قبل روحانی که واردات انگور از شیلی را مصداق بی‌برنامگی دولت خوانده بود، واردات پرتقال‌ مصري، نارنگی پاکستاني، انگور شیلیايي در دولت فعلی را چه ميتوان ناميد.

گروه اقتصادي مشرق- در زمان انتخابات ریاست جمهوری سال 92، حسن روحانی از سیاست‌های دولت احمدی‌نژاد که به واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی از شیلی، آرژانتین، فرانسه و ترکیه منجر شد، به شدت انتقاد می‌کرد اما اکنون بازار ميوه تهران پر شده از میوه‌های خارجی، از جمله انگور شیلی.


در روزهای اخیر، افشای توزیع گسترده میوه خارجی به طور شبانه در میدان میوه و تره‌بار تهران، توجهات زیادی را به خود جلب کرده و دستگاه‌های دولتی در حال انداختن تقصیر به گردن یکدیگر هستند.

در حالی که ابتدا تصور می‌شد محموله‌های میوه خارجی اخیر نیز به صورت قاچاق و از مرزهای غیرقانونی و از طریق کوله‌وری وارد کشور شده باشد، توضیحات مسئولان صنفی و دولتی نشان می‌دهد میوه‌های خارجی موجود در بازار از گمرکات رسمی کشور وارد شده است.

مجتبی شادلو، رئیس اتحادیه باغداران در این باره گفته است: اگر به نوع میوه‌هایی که امروز به عنوان میوه‌های خارجی در میادین میوه‌ و تره‌بار فروخته می‌شود توجه کنیم، می‌بینیم این میوه‌ها جزو میوه‌های تازه‌خوری هستند که ماندگاری بالایی نداشته و برای حمل و نقل آنها نیازمند سازوکار بسیار دقیقی هستیم تا از فساد آنها جلوگیری کنیم.

به عنوان مثال اکثر این میوه‌ها نیازمند حمل با کانتینرهای یخچالدار بوده و امکان حمل عادی آنها نیست. حال سوال این است که چه دستگاه یا چه جریانی در این میان دخالت داشته که این حجم میوه به یکباره بدون اینکه کوچکترین آسیبی دیده باشد به بازار ایران رسیده و توزیع شده است؟ که پاسخی جز برنامه‌ریزی قبلی نمی‌توان به آن داد.

وی تصریح کرد: عمده مبداء حمل این میوه‌ها کشورهای شیلی، اکوادور و برخی از کشورهای آفریقایی هستند که اگر واردکنندگان قصد خرید از این کشورها داشته باشند برای رسیدن محصول به بازار ایران بیش از یک ماه زمان لازم دارند اما این میوه‌ها بدون تردید از بازارهای کشورهای جنوب حاشیه خلیج فارس با دلال‌بازی خریداری شده و در حجم انبوه به ایران حمل شده‌اند. 

اظهارات رئیس سازمان حمایت نیز بیانگر آن است که میوه‌های خارجی از گمرکات کشور وارد شده است.

خط قرمز روحانی شکسته شد: انگور شیلی به بازار آمد

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان به ایسنا گفته است: میوه، محصولی نیست که بتوان به صورت کوله‌بری یا ته‌لنجی وارد کشور کرد، مگر می‌شود میوه از شیلی، فرانسه یا مصر به صورت کوله‌بری وارد کشور شود و بدون کوچک‌ترین لک و آسیبی در مغازه‌ها فروخته شود؟!

سید محمود نوابی اظهار کرد: باور من این است که میوه از مرزهایی وارد می‌شود که سود یا عوارض کلی آن پرداخت نمی‌شود و با خوداظهاری کاذب این واردات صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: بدون شک میوه‌ با کانتینر به کشور وارد می‌شود و حالا ممکن است این کانتینر‌ها حامل اجناس دیگری غیر از میوه باشند که با خوداظهاری کاذب به کشور وارد شده‌اند. به این صورت که اجناس غیر از میوه جلوی کانتینر قرار داده می‌شود و میوه‌ها را عقب کانتینر‌ جاسازی می‌کنند که البته این موضوع تخصص بنده نیست.

از نحوه ورود این میوه‌ها که بگذریم، نکته مهم مبدا میوه‌های موجود در بازار است. 

به گفته نایب رییس اتحادیه باغداران، این میوه‌ها از پاکستان و مصر گرفته تا اکوادور و نیوزلند و شیلی وارد شده‌اند.

خط قرمز روحانی شکسته شد: انگور شیلی به بازار آمدبه گفته وی، پرتقال‌های وارداتی تولید کشور مصر، نارنگی تولید پاکستان، انگور تولید شیلی، پیتایا (میوه اژدها) آلو زرد و قرمز، انگور، گیلاس، آلبالو، انبه، آووکادو، هلو و شلیل مربوط به کشورهای آمریکای جنوبی همچون شیلی و اکوادور و همچنین نیوزلند و استرالیاست.

ذکر نام انگور شیلی، یادآور انتقادات حسن روحانی از دولت قبل بابت واردات چنین محصولی است.

در زمان انتخابات ریاست جمهوری، روحانی گفته بود: «باید کاری کنیم که مردم در شرایط آینده، از محصولات کشاورزی این سرزمین استفاده کنند نه اینکه با مسیر توسعه واردات و حذف تعرفه‌ها، کشاورزی ایران را تعطیل کنیم و با واردات محصولات کشاورزی؛ صنعت کشاورزی دیگر کشورها از جمله شیلی، آرژانتین و فرانسه را توسعه دهیم و چرا در سال‌های قبل 75 درصد واردات داشتیم با توجه به اینکه در بخش کشاورزی و تولید دارای فرصت‌های خوبی بودیم، با بی‌برنامگی و نادیده گرفتن این توانمندی‌ها اقدام به واردات بی‌رویه کردیم و بخش تولید و کشاورزی ما تضعیف شد. حتی ما در مقاطعی انگور از آرژانتین و شیلی وارد کردیم به خاطر بی‌برنامگی و به دلیل عدم توجه به نظرات تولیدکنندگان مجبور به واردات مرغ از ترکیه شدیم.»

با توجه به استدلال 2 سال قبل روحانی که واردات انگور از شیلی را مصداق بی‌برنامگی دولت خوانده بود، واردات پرتقال‌ مصري، نارنگی پاکستاني، انگور شیلیايي و .... در دولت فعلی را چه ميتوان ناميد.

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 22
 • ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  بیشتر از این نباید انتظاری داشت!
 • ایرانی ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  ما را ببین که اداره ی کشور را به دست چه کسانی داده ایم ای وای ...........................
 • تازه مسلمان نروژی مقیم ایران ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  شکستن کمر کشاورز ایرانی هنر نیست به قول شاعر گردست فتاده ای بگیری مردی
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  مشرق عزیز فقط تدبیر و امید به غیر این چه میتوان نامید
 • ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  صدور مجوزهای جدید برای واردات مواد و محصولات مصرفی خارجی و ترویج فرهنگ ویرانگر مصرفگرایی در راستای کسب سود برای سرمایه داران و تاجران بی رحمی که ضربه زننده به اقتصاد مقاومتی و کشاورزی ملی و تولید داخلی هستن. به دولت تذکر بدید. به رئیس جمهور و هیئت وزیران و وزارتخانه ها و دستگاههای مربوطشون تذکر جدی بدید.
 • ناشناس ۰۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  واردات انواع میوه های خارجی در دولت قبل بد بود ! اما در این دولت خوب است !!!
 • حمیدان ۰۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  هر چقدر فریاد بزنیم جلوی واردات بی رویه را بگیرید هر چقدر داد بزنیم جلوی پولدار شدن کارگران خارجی را بگیرید هر چقدر داد بزنیم جلوی بد بخت شدن کارگر زحمت کش ایرانی را بگیرید و مما نعت کنید با میوه های آلوده فایده ندارد مثل اینکه خون دلالان پیش دولت و وزیران رنگین تر و عزیز تر هست
 • ۰۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  مظلوم ترین دولت تاریخ ایران دولت دکتر احمدی نژاد
 • علی ۰۷:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  واردات میوه قراربود محرمانه باشد،مثل کارای دیگه این دولت،مشرق چرا افشا کردی!؟
 • غلامرضا ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  قطعا برای دولت منافعی دارد که میوه وارد میکند. اصلا میوه قاچاق معنی ندارد. همانطور که گوشت و مرغ و برنج و روغن پالم و....را خود دولت( بهترست بگوییم اقازاده های دارای رانت) وارد میکند و وقتی گندش درمی اید گردن بخش خصوصی می اندارند! فاتحه به اقتصاد مملکت را فقط دولت(فرق نمیکند دولت دهم یا یازدهم) میخواند. بی دلیل نیست مقام معظم رهبری بارها نارضایتی خودشان را از عدم تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کرده اند!!!! فقط نمیدانم چرا مجلس لال شده و نقش نظارتی خودشو فراموش کرده؟؟
 • غلامرضا ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  قطعا برای دولت منافعی دارد که میوه وارد میکند. اصلا میوه قاچاق معنی ندارد. همانطور که گوشت و مرغ و برنج و روغن پالم و....را خود دولت( بهترست بگوییم اقازاده های دارای رانت) وارد میکند و وقتی گندش درمی اید گردن بخش خصوصی می اندارند! فاتحه به اقتصاد مملکت را فقط دولت(فرق نمیکند دولت دهم یا یازدهم) میخواند. بی دلیل نیست مقام معظم رهبری بارها نارضایتی خودشان را از عدم تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کرده اند!!!! فقط نمیدانم چرا مجلس لال شده و نقش نظارتی خودشو فراموش کرده؟؟
 • ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  با توجه به مشکل کم آبی که کشور با اون مواجه شده و نیز عدم مدیریت منابع زیرزمینی در دوران دولت قبل شاهد خشک شدن دریاچه ارومیه، زاینده رود اصفهان و مناطق دیگه ای بودیم که سیاست واردات مرکبات و میوه جات در همچین شرایطی کار درستی است لطفا نظرات مخالف هم منتشر کنید
 • میانه ای ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  من که تو بازار ندیدم دروغ ننویسد
 • اصلاحات ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  ناشناس ۰۵:۲۵ که گفتی دولت... لطفا تعصب رو کنار بذار بعد دوباره قضاوت کن درباره واردات هر کالای قابل تولید...گفتم هر کالای قابل تولید بدست هرکس باشه شرم آوره ، اگر خیانت و توطئه نباشه خجالت آوره . اشتغال زایی یه کنار و کاری ندارم کی و در چه دولتی خودتون عقل دارید . یک کشوری که لنگ بودجه عمرانی و آموزشی و حتی امنیتیه برای دفاع از خودش پول نداره واردات میوه و گوشی و ماشین های لوکس یا سایر کالاهای قابل تولید در داخل اسم اش چیه ؟ لطفا نگید سوء مدیریت مردم نون خوردند . واردات کالاهای قابل تولید هیچ چیز جز همدستی با دشمنان نیست (خواسته یا نا خواسته)
 • شعبانعلی ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  خسته نباشی دانشمند! چند روز زور زدی همچین فکری از خودت در کردی؟؟ کم شدن منابع آبی چه ربطی به واردات بی رویه محصولاتی داره که در کشور خودمان با کیفیت بهتری تولید میشه؟؟ اصلا مطلب رو خوندی؟ کلیپ کشاورزان اذربایجانی که سیب های تولیدی شونو کنار جاده خالی کرده بودن رو دیدی؟؟ سیب زمینی های مدفون شده در فارس را شنیدی؟؟ اگر ایرانی با غیرت باشی باید از درد این هموطنان زحمتکش دق کنیم!!! کاش هموطنان حالا که دولت پوست بیعاری روی خودش کشیده ، همت کنن و خرید میوه های خارجی رو تحریم کنن!!
 • ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  جان چه شود میوه امریکایی روحانی مچکررررررررررررررررررررررررریم
 • ۱۰:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  آیا نمیتوان بجای ورود این گونه اقلام ، مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات و یا دیگر اقلام مورد نیاز کشور وارد شود ؟
 • ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  ياد ملا نصرالدين افتادم كه ازش پرسيدند مركز زمين كجا است؟ گفت جايي كه من ايستادم. اگر قبول نداريد اندازه بگيريد
 • ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  دكتر احمدي نژاد وقتي كه دولت را تحويل داد كه تراز بازرگاني ايران را از منفي به صفر تبديل كرد. به عبارت ساده تر در خرداد و تير 1392 ميزان صادرات نفتي و واردات ير به ير شده بود و اگر درآمد نفتي را نيز اضافه كنيم دولت دكتر احمدي نژاد اولين دولت بعد از انقلاب بود كه موفق شده بود تراز بازرگاني ما را مثبت كن.
 • ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  رهبر انقلاب: کشور با این عظمت آدم خجالت میکشد میوه خارجی در بازار می بیند....
 • پسر ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  با تدبیر بهتر از اینا تولید میشه و با امید دوباره دفنش میکنیم
 • ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  شعبانعلی عزیز!! شما از کدوم محصولات با کیفیت بهتر حرف میزنی که ما خبر نداریم؟! همونهایی که با فاضلاب آبیاری میشند؟؟واقعیت ماجرای سیب زمینی ها را اصلا خبر داری؟
 • حسین ۱۳:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  حالا تو این فصل که انگور نداریم وارد کنن مثل آدم چی میشه تو عراق همین انگور کیلویی 7 یا 8 هزارتونمه دبی 5000 تومن قاچاق نکنن, درست وارد کنن میوه های فصل خودمون رو نیارن خب الکی ممنوع میکنن نتیجتا همش قاچاق میشه توسط بزرگان و بی حساب
 • ۱۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  واردات بنز و فورد هم همین طور. نیاز به آب زیاد داره....
 • ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  کوفت بخوری! زمستون کشمش انگور رو بخور. تازه خوری بخوره تو اون سرت...
 • ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۸
  0 0
  درود بر هاشمی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده