در حالي كه دستگاه‌هاي فرهنگي كشور روزهاي سختي را با عدم تخصيص بودجه مصوب در سال جاري طي مي‌كنند، خبرهاي خوبي از ميزان بودجه آنها در سال 95 به گوش نمي‌رسد.

گروه اقتصادي مشرق- در دو سال اخیر برخی مسئولان دولتی به طور مکرر از رویکرد سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرده و خواستار توقف نقدهای مقطعی برخی برنامه‌های صدا و سیما از دولت شده‌اند.

این توقعات در حالی است که آمارها و همین‌طور برنامه هاي حمايتي صدا و سیما و برنامه هاي زنده با حضور سخنگو و وزيران دولت نسبت به دولت هاي قبلي روند مطلوبي در دوره جديد رياست صدا و سيما داشته است.

رشد بودجه موسسه حسام‌الدین آشنا ۳۳۰ درصد، صداوسیما ۸ درصد و سازمان تبلیغات9 .0درصد! +جدول

بر اساس جداول لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ که توسط سازمان مدیریت به ریاست محمدباقر نوبخت تنظیم شده، اعتبارات جاری صدا و سیما در سال آینده فقط ۸ درصد افزایش یافته، در حالی که مطابق تصمیم دولت فقط حقوق کارمندان در سال بعد ۱۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد. 

بنابراین صدا و سیما برای سال آینده حتی بودجه لازم برای افزایش حقوق کارمندان خود را هم نخواهد داشت. 

از سوی دیگر، بودجه عمرانی صدا و سیما برای سال آینده ۲۱ درصد نسبت به سال جاری کاهش پیدا کرده است. در مجموع بودجه صدا و سیما در سال ۹۵ نسبت به سال جاری ۱ درصد افزایش یافته است.

فشار بودجه‌ای بر صدا و سیما در حالی است که نگاهی به بودجه سایر دستگاه‌های اجرایی نشان می‌دهد دست دولت برای خرج در سال ۹۵ کاملا باز بوده است.

به عنوان مثال، بودجه وزارت ورزش و جوانان وزارت ارشاد و سازمان میراث فرهنگی حدودا بین 30 تا 70 درصد افزایش یافته است. 

محمد سرافراز، رئیس رسانه ملی نیز در واکنش به بودجه این سازمان در بودجه ۹۵ به جام‌جم گفته است:‌ متاسفانه باید بگویم رشد منفی بودجه سازمان صداوسیما به عنوان قرارگاه خط مقدم جنگ نرم کشور در لایحه بودجه ۹۵ نشان داد که دولت به‌رغم وعده‌های داده شده به مراجع عالی کشور به تعهداتش عمل نکرده است.

بدون شک این کاهش بودجه بر سیاست‌های سازمان صداوسیما در رقابت با رسانه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای تاثیر نامطلوبی دارد. از طرفی برخلاف سایر دستگاه‌ها که بین حقوق و دستمزد کارکنان با هزینه‌های جاری‌شان تخصیص جداگانه وجود دارد در بودجه رسانه ملی حقوق و دستمزد کارکنان در دل هزینه‌های جاری دیده شده است.

علاوه بر این‌که کاهش بودجه عمرانی سازمان صدا و سیما و همین‌طور صفر شدن بودجه ارزی رسانه ملی به اهداف و سیاست‌های سازمان لطمه می‌زند و تولید سریال‌های فاخر مذهبی و تاریخی، در اختیار داشتن ماهواره مستقل، توسعه فرستنده‌های دیجیتال، شبکه‌های و HDتوسعه سیگنال‌رسانی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

بنابراین توجیه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ریاست‌جمهوری در تشریح علل افزایش فوق‌العاده بودجه سایر نهادهای فرهنگی زیرمجموعه دولت در مقایسه با رشد منفی بودجه صدا و سیما غیرکارشناسی است.

اما در حالی که محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در واکنش به انتقادات نسبت به افزایش ناچیز بودجه صدا و سیما گفت:‌ «ما بودجه صدا و سیما را به طور کامل پرداخت کردیم و دل‌مان از دست این رسانه خون است»، نعمتی انارکی مدیر روابط عومی صدا و سیما در این باره توضیح داد: آنچه توسط سخنگوی محترم دولت درباره بودجه سال ۹۴ و پرداخت تمام و کمال به سازمان گفته شده در مورد بودجه جاری درست است اما دو سوم بودجه عمرانی ما در سال ۹۴ پرداخت نشده است و این ماییم که مدعی هستیم دل‌مان از کمبود بودجه خون است.

با این حال، نگاهی به بودجه سایر دستگاه‌های فرهنگی زیرمجموعه دولت با بودجه دستگاه‌های خارج از دولت، نشان می‌دهد این فقط صدا و سیما نیست که قربانی تبعیض بودجه‌ای دولت قرار گرفته است.

بر اساس لایحه بودجه سال ۹۵، دولت قصد دارد بودجه جاری مرکز بررسی‌های راهبردی نهاد ریاست جمهوری به ریاست حسام‌الدین آشنا، مشاور روحانی را ۳۳۰ درصد و بودجه کتابخانه ملی به ریاست صالحی امیری دیگر مشاور روحانی را ۵۰ درصد افزایش دهد.

رشد بودجه موسسه حسام‌الدین آشنا ۳۳۰ درصد، صداوسیما ۸ درصد و سازمان تبلیغات 9/0 درصد!
این در حالی است که بودجه نهادهای فرهنگی خارج از دولت مثل سازمان تبلیغات و صدا و سیما به طور میانگین ۴ درصد رشد خواهد کرد.

رشد بودجه موسسه حسام‌الدین آشنا ۳۳۰ درصد، صداوسیما ۸ درصد و سازمان تبلیغات 9/0 درصد!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 15
 • ۰۱:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  بودجتون باید کلا قطع میشد
 • ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  شما زود به بودجه ارشاد گیر ندید، تحقیق کنید چند درصد بودجه فرهنگی کشور به وزارت ارشاد می رسه.بودجه وزارت ارشاد صد درصد هم افزایش پیدا کنه هیچ تفاوتی در حقوق کارکنانش بوجود نمیاد و همچنان زیر خط فلاکت هستند و کمترین دریافتی را دارند
 • ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  1 0
  قیاس که شما کردید اصلا درست نیست صدا وسیما یک سازمان غیر دولتی هستش مبلغی که داره میگیره کمک هستش نه بودجه خودش باید درآمد زایی داشته باشه که متاسفانه کمترین خلاقیت در این زمینه در بین مدیران صدا وسیما وجود داره رشد قارچ گونه صدا و سیما باعث شده همین بودجه فقط به عنوان حقوق کارکنان هزینه بشه اسراف صدا وسیما در تولید برنامه ها یکی از عوامل کسری بودجه هستش بهترین کار در زمان حاضر یک استفاده بهینه از همین بودجه ، تعدیل نیرو های مازاد،حذف بروکراسی ناکارآمد،اصلاح و بهینه سازی چارت سازمانی
 • ۰۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  1 0
  بودجه موسسه آشنا 8 میلیارد افزایش یافته اونو با بودجه هزار و صد میلیاردی صداو سیما مقایسه میکنید؟؟؟ تا کی میخواهید تلبیس کنید ؟ خروجی صدا و سیما چی هستش؟
 • ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  به دکتر سرافراز بگین آفتاب تابان برجام دچار کسوف شده فعلا نمی تابه
 • ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  توی "مرکز بررسی‌های راهبردی نهاد ریاست جمهوری" کار خاصی هم میکنن؟
 • ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  به نظر میرسه شکست خط فکری سایت مشرق در انتخابات باعث شده به سیم اخر بزنید
 • امیر ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  تا وقتی این سیاسی بازیها و گروهک گرایی های مسخره وجود داره وضع مملکتمون همینه و این مردم هستن که گوشت قربونی این بازیا هستن...
 • ۰۸:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  بودجه حسامالدین آشنا 1 درصد صدا و سیما هم نمیشه چه مقایسه ایه که کردید آخه؟
 • ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  همشون باید تعطیل بشن چنره زدن رو بیت المال
 • ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  نه بابا اشتغال زیاد میشه برا چی جمعش کنن
 • ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  بودجه 20 میلیاردی ستاد اقامه نماز و 5، 6 میلیاردی مرکز الگوی اسلامی ....ویا116 میلیاردی سازمان تبلیغات وغیره یکی نیست برای رضای خدا ازاینها سوال بفرمایید باسه فرهنگ ودین مردم چه کرده اید
 • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  رشد مهمه
 • سبحان ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  روحیه دیکتاتوری اصلاحات
 • سبحان ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  کمک چیه نابغه !!! ردیف بودجه داره ... سپاه هم غیردولتی و ردیف بودجه داره
 • ۱۸:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  یکی ازدوستام تو صداوسیمای مرکز استان هست- میگه حقوق (دریافتی)ماهانه فنی ها 5تا6 ملیون درماهه -حقوق کارمندای عادی 3تا4 تومن بدون اضافه کار وحق ماموریت
 • ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  1 0
  اگه میگید به جای مرکز راهبری ریاست جمهوری میگید بودجه موسسه آشنا به جای صدا و سیما هم باید بگید بودجه سرافراز...
 • ناشناس ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  اره دیگه شما که ماهواره میبینید و روشنفکرید دارید تلاش میکنید ما هم ماهواره بخریم و مثل شما روشنفکر شیم خخخخخخخخخخخخخخخ
 • ناشناس ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  تا وقتی که مردم مردم مردم بی بصیرت بی بصیرت بی بصیرت باشن وضع مملکت همینه
 • ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۴
  0 0
  اگر اهل بررسی و اهیرد باشید کار خاص را هم می بینید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس