کد خبر 530237
تاریخ انتشار: ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۰

در حالی که واشنگتن خطر فروپاشی سد موصل را بزرگنمایی می‌کند، مقامات عراقی از جمله استاندار نینوا، این مسئله را یک جنجال تبلیغاتی می‌دانند و می‌گویند هیچ خطری این سد را تهدید نمی‌کند.

به گزارش مشرق، شبکه کردی «روداو»، پس از دو روز تلاش برای گرفتن مجوز تهیه گزارش از خطرات فروپاشی و تخریب سد موصل، موفق شد، وارد خطرناک‌ترین منطقه این شد که یک نیروگاه برق است که در 20 متری دیوار عریض و مرتفع سد قرار دارد.

بر اساس این گزارش، تمام کارمندان این بخش، کار را متوقف کرده بودند. زمانی که از آنها پرسیده شد که کدام مکان در این سد، با خطر تخریب مواجه است، همه پاسخ دادند: از کدام تخریب سخن می‌گویید. همه اینها صرفا جنجال رسانه‌ای است.

این در حالی است که خطر تخریب سد موصل، خبر داغ اغلب رسانه‌های محلی و خارجی عراق است.

یک مقام مسئول عراقی که خواست نامش فاش نشود در این‌باره به روزنامه فرامنطقه‌ای «الشرق الاوسط» می‌گوید: اوباما در تماسی تلفنی با حیدرالعبادی به او گفته است که تقریبا هر شب کابوس تخریب سد موصل را در خواب می‌بیند که اگر این اتفاق بیفتد، نقشه عراق تغییر خواهد کرد.

«عبد الله التقی» از کارمندان این سد که موهای سرش سپید است در اتاق محل کارش درباره این مسئله می‌گوید: زمانی که من برای کار در این سد، استخدام شدم تنها 20 سال داشتم و اکنون همه موهایم سفید شده و سد مانند روز اول پابرجاست. در واقع زمانی که من اظهارات اوباما را شنیدم تازه نگران شدم.

وی که مدیر نیروگاه برق در سد موصل است، احتمال فروپاشی دیواره این سد را بعید دانست و گفت: این نیوگاه می‌تواند 1100 مگاوات برق تولید کند اما به دلیل جنگ با داعش، مشکلاتی فنی پیش آمد و اکنون تنها 750 مگاوات برق تولید می‌شود. مشکل کنونی، عدم فعالیت تمام وقت نیروگاه و خروج آب تنها از یک طرف سد است اما اگر نیروگاه پس از رفع مشکلات به طور کامل فعالیت کند، از هر دو طرف سد، آب خارج و نگرانی‌ها نیز برطرف خواهد شد.

سد موصل بزرگترین سد عراق و چهارمین سد بزرگ در خاورمیانه است که نزدیک یک ماه است، کاخ سفید و اوباما از خطرات و احتمالات تخریب آن سخن می‌گویند و خطراتی نظیر جاری شدن سیل در شهرهای موصل، تکریت و حتی بغداد و غرق شدن نزدیک یک میلیون نفر و آوارگی 500 هزار تن را یادآور می‌شوند.

«نوفل العاکوب» استاندار نینوا در این‌باره گفت: ما به دولت عراق ابلاغ کرده‌ایم که هیچ خطری سد موصل را تهدید نمی‌کند و تنها در برخی مناطق باید محافظت بیشتری از سد صورت گیرد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس